Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
bizimki de iyice zıvanadan ciktisanki o oruç tutuyor.asiri sınırli hırçın laf dinlemiyor,ağlamaları arttı. bu ofkenlatlamalarinda nasıl davranmalıyım.sastim.eski takıntılarımız da geri geliyor sanki.mevsimsel bişey olabilir miacaba

Merhaba , çocuğunuzun durumunu bilmiyorum . Fakat mevsim değişimi normal çocuk ları bile etkiliyor .Hırçınlık uykusuzluk veya tam tersi uykuya meyil artması . Sürekli bir huzursuzluk hani birşey olsada ağlasam modunu bırakında dur şunu söyle yapıp kendimi sinirlendirip krize gireyim tarzındaydı benim oğlum ki hala mevsim değişimlerinde etkileniyor . Takıntılarınız nedir bilmiyorum ama dönemsel bizdede git-gel geller oldu . Unutturup dikkatini dağıttık genellikle çünkü direk onu engellemek daha çok teşvik etti . Hatta hala yapma dediklerimi basit şeyleri bile yapar .Elleme dediğim yere parmak ucunu değdirir ve gözüme bakar hem tersi yani . Ama sakın olun bence ve endişenizi yansıtmayın . Anlıyorlar ve bizim zayıf olduğumuz ne öğrenirlerse daha çok yapıyorlar .
İyi günler dilerim. Kısa zamanda sorunları asmanız ümidiyle ...

Hiç emzik almadı ama benim göğsüm evde olduğum zamanlar mahfediyo yoksa 12 saat ayrıyım anne sütü içmeden duruyor ama beni görünce

Bu arada oğlum örsek kedi köpek inek gibi sesleri çıkarıyprmuş oyuncakları alıp eline çıkardı ben adlarını bilip söylüyor sanıyordum çalışınca işte bu kadar oluyor

Dil gelişimini beni deli gibi emmesi etkiler mi sürekli meme de durmak istiyor

SiZe yardımım olsun umudumvar17 barış hoca ile asperger hakkında görüşün ! Sağlıklı mutlu günler diliyorum
İnşallah görüşürüz bir yerden başlamak lazım

Aspergeri anlamak çok zor ama ilerde tanı ediyorlar

Mental retardasyondan şüphe ediyorum Doğum da kordon dolandı doğunca ağlamadı ben yan tarafa bakınca anlamıştım başında birşeyler yapıyorlar dı küvozde kalmadı ama belki kısa süre olsa da nefes alamadı diye böylr oldu diye düşünüyorm azda olsa bir farklı bir gariplik bar diyorum çünkü

Oğlumun karnesinde bilişsel olarak akranlarından önde gelişiyor görsel ve işitsel hafızası çok iyi olduğundan kolayca öğrenebiliyor kaba motor yaşına uygun gelişiyor diyor yönerge almakta yönerge uyum sağlamakta çok başarılı diyor

Göz temasl geçen döneme göre fazla ama ancak hala yaşıtları gibi değil ısırma davranışı epey azaldı

Bazen arkadaşları ile oynuyor ancak çoğu zaman kendi başına oynamaktan hoşlanıyor yazıyor

Son zamanlarda istediği olmayınca kendini yere atıp ağlama durumu var

Sözel anlık taklit daha da azaldı bu dönem ancak duyduğu şeyleri sonradan kendi kendine tekrar etme durumu devam ediyor diyor

Bilmiyorum ama büyüdüğü Zana’n sadece içine kapanık bir çocuk mu olacak acaba sosyal davranış problemi bumj

Ailede babaanne amca pek konuşmuyor suskunlar mesela görümcemin kızı var oğlum ilr yaşıt konuşmuyor kuzenimizin çocuğu da konuşmuyor ailede mi problem var acaba ya

Bu karne beni düşündürüyor yazın yazlıkta başka bir kreşe gidicek herşey orada belli olacak o insanlar doğru ve dürüst bir şekilde bizi yönlendirecekler Emin’im bu kreş benim pimpirikli olduğumu da biliyor

umudumvar17 umarım herşey gönlünüzce olur öncelikle öyle diim! Fakat şöyle acıklayayım bu tarz çocuklar hafif otizm yani otizimin kıyısında ! Büyüyünce aspergere dönüyor fakat inşallah yanılıyoruz Evet bu çocuklar görsel -uzamsal olarak ilerde fakat dil olarak geride ! 4 yaşından sonra her anlamı ile yakalayacak arkadaşlarını konuşma olarak fakat okulu reddeden kendi hobileri olan sürekli ilgi isteyen çocuklarımız olacak büyük ihtimalle ! İlgi alanlarını çözmeye çalışmak ve bunu kullanarak sosyalleşmesini sağlamak bize düşen ! Bu arada küçük kas gelişimi için hamur mıncıklatın ay kumu yapın beraber yoğurun, fasulye kırdırın, buzdolabı poşetine deniz hayvanları koyun donsun plastik çekiçle koron bayılıyorlar, boya verin pimapen kapı boyasın çok seviyorlar bi de balon içine su doldurun onu sıkmayı da seviyor çocuklar ! Küçük oğlunuz için birkaç tavsiye olsun Sağlıkla kalın

Duyduğu seyleri sonradan tekrar etme zaten gecikmiş ekolali oluyor asperger belirtisi yine ! Ayrıca sosyal uyumsuzluk demişsiniz asperger son yıllarda otistik spekrumdan çıkarılıp sosyal iletişim bozukluğu olarak adlandırılacakmış ! Ayrıca barıs hocanın dediğine göre babadan geçen bir gen ile alakalı ! Oğlunuzun tam durumunu bilmiyorum ama belki de yapısaldır inşll diyorum

Bu arada okuduğum bir yazıya göre bu tarz çocukların soyut ifadeleri anlaması ne kadar iyi ise sosyal ortama uyum sağlamaları o kadar iyi oluyormuş! Özellikle mecaz atasözleri ve deyimler ! Ör: etekleri zil çalmak ! Herşeyi ilk anlamı ile düşüyorlar yani! 17 yaşından zaten farklı olduklarını kendileri anlayıp zayıf ve güçlü yönlerini keşfedip zekalarını kullanarak sosyalleşebiliyorlarmıs az biraz!bu dünyaya fazla temiz art niyeti olmayan yalan dolandan anlamayan dürüst çocuklarımız olacak ! Yaşayıp görecez!

Son olarak evde drama oyunları ile kendini savunmakta oyuncak vermeme red etme .... bunları öğretin eğer zorluk çekiyorsa ! Biz öğrettik eskiden oyuncağı alınınca ağlayan bakan çocuk şimdi yapma senin değil benim vermem diyor kendini savunuyor ! Dalga bile geçiyor uzatıp geri çekip ! Sana oyuncak yok yok yok yok diyor ! Zıtlıkları öğretiyoruz zaten saf olan herşeyi biliyor !

Yok hayir.anne gogsu degil ama emzik etkiliyormus yani doktorumuz oyle demisti

HERKESE MERHABA BENİM OĞLUM UYKUSU GELDİMİ GÖZUNU YUKARI KAYDIRIYOR.ONCEDEN DAHA AZ YAPARDI ŞİMDİ DAHA COK YAPIYOR COK KORKUYOURM.YAŞAYAN YADA CEVRESİNDE BOYLE BİR DURUMLA KARŞILASAN VARMI ACABA .

çok yorgunum. çok üzgünüm.13 yaşında ergen kızım var.basinda top patlatsan haberi yok kulağında kulaklık efe zaten ağlama krizlerinde eylül de 6ya girecek .oyuncak olmayan ne varsa oynuyor aşırı inatçı. karakteristik özellikleri biliyorsunuz zaten .birde 8aylik oğlum daha var. ev hanımıyım ama çalışsam bu kadar yorulmadım.mesaim biterdi.....Bugün artık pilim bitmiş küçüğe maması yedirip uyuyucam 1saat önce . efe gel gardrobun 4surgu kapağını boz. zaten son haddindeydim. bunu yazmaktan utanıyorum ama onu dövdüm.1sepet oyuncağı tepesinden devirdim. al bunları oyna diye.simdi yanımda uyuyor.cok mutsuzum. yenildim.kendimi pislik gibi hissediyorum

Son düzenleme:
Sakın böyle düşünme hepimizin zaman zaman bittim dediği anlar oluyor seni çok iyi anlıyorum benimde 14 yaşında ergenim var ve dediğin gibi ben mücadele ederken o kendi dünyasında bende bazen ani çıkışlar yapıyorum sonra üzülüyorum kendini sakinleştirmenin yollarını bul yani ben en azından tahammül edemediğim noktada balkona çıkıyorum işimiz çok zor ama sabır sabır sabır... çare yok başka

şu mübarek günde yaptığım ne kötü.Allah affetsin.sabrimizla imtihan ediliyoruz gerçekten.kimseye bişey de diyemiyorum bari yazıyım istedim. sagolun

şu mübarek günde yaptığım ne kötü.Allah affetsin.sabrimizla imtihan ediliyoruz gerçekten.kimseye bişey de diyemiyorum bari yazıyım istedim. sagolun
Hic oyle dusunme cnm malesef hepimizin sabrinin tastigi zamanlar oluyo keske olmasa ama malesef ergenler zaten basli basina bir sorun sanirim cogu bu sekilde birde kucuk bebegin var allah kolaylik versin cocuklarin zaten gelisim sureci hep sikintili 3 yas sendromu ayri dert ilk okul cagi ayri dert ergenlik oyle 12 yasindaki kizim da zor bir cocukdu oglum ona bakarak daha iyi sanki ama erkek cocuklarinin su meraklari ve yaramazliklari cok yoruyo insani yuce rabbim yardimcimiz olsun

3 çocukla gerçekten çok zor sizi anlıyorum Allah sabır ve kolaylık versin. Böyle durumlarda baba desteği çok önemli. Ve imkanları olan için yardımcı kadın desteği.. Böyle hikayeler o kadar çok gördüm ve okudum ki o yüzden ikinci çocuğu düşünmüyorum. Kendinizi asla suçlamayın ama şayet sizin kaldıracağınızdan büyük bir stres altında iseniz mutlaka bir psikiyatr ile görüşün ve gerekirse ilaç kullanın. Yoksa tükenmişlik sendromu kaçınılmaz olur..

Ben de bu aralar 3 yasindaki kizimla sinaniyorum. Otizmli olan oglum genel olarak sakin bi cocuk. Asiri yaramazliklari yok.
Kizim ise sanirim ogluma ozel ilgi gosterdigimizin farkinda ve surekli benim sabrimi zorluyor.
Gecen gun nasil bulduysa sakladigim yerden parmak boyasini almis, 1 dk telefonla konusurken haliya boca ederken yakaladim. Artik anlamasi lazim ama yok. Surekli is cikariyor basima. Ceza verdim ya sabir cektim, ertesi gun de yeni aldigim laptobun ustune 1 bardak suyu ozellikle dokmus. Zaten halilara esyalara surekli dokuyor ama laptoptan ne istedin valla dayanamadim vurdum poposuna biraz. Sucunu biliyor hic aglamadi sesini bile cikarmadi.
Surekli butun kiyfetlerini cikarip cama cikiyor. Ayip diyorum anlamiyor.
Bazen o kadar ustume geldigi oluyor ki, hic istemedigim bi anne oluyorum. Resmen oglumu kayirmaya basliyorum
Surekli sevdigimi soyluyorum kizima ozel ilgi gosteriyorum ama yetmiyor.
Vurmak dovmek asla cozum degil ama bazen sabir bitiyor. Oglum otizmli oldugundan sanki onun yaptigi hatalari daha kolay tolere ediyorum anlamiyor diye.
Cok sinirlendigimde derin nefes alip ve kendimi yatak odasina kitliyorum sakinlesene kadar cikmiyorum. Size de tavsiye ederim. vurarak sadece vurmanin dogal bi davranis oldugunu ogretebiliriz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…