Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Brnim oğlum 21 aylık ellerini sallama harekiti ve anlamsız sesler çıkartıyotdu 14 aylıkken pedagoğa götürdüm korktum dr yok bişe dedi sonra 18 ayda çocuk pskiyatrisine götürdüm otizim değil ama ara çocuk olabilir dedi eğitimle hemen düzrliyor böle çocuklar dedi sonra başka bir psikiyatrise götürdüm olumsuz hareketleri olabilir ama çocugun olumlu özellikleri daha fazla ben bişeyi olduğunu düşünmüyorum dedi size oğlumdan bahsedeyim biraz ismine bakar göz teması çok iyidir yabancılarla bile çocuklarla çok birebir oynamaz belki ama yanlarına gider onlarla ve oyuncaklarla oynar basit komutları yerine getirir ver al götür gibi kitapları çok sever ordaki nesneleri gösterir kollarını uzatır sarılır öpmez ama yanağını uzatır öpeyim dediğimde mimikleri iyidir sinirli ol çirkin ol dediğimde yüz ifadeşerini yapar bişey istediğinde elini uzatır bazn işaret parmağını kullanır bazende elini eline aldığı şeyi dolandırır ama çok kısa dakikalrca yada saatlerce değil gece uykuları düzenlidir yemesi içmesi iyidir eliyle birçok şeyi yer anne ham mama kelimeleri var bir yere çıkmak içinde anne çıkıt der ama bu kadar birkaç hayvan sesi çıkartır ana ne bilim çok ilgileniyorum öalışmama rağmen tv izletmiyoruz şu dili çözülse birde şu ellerini sallama hareketi kafamı karıştırıyor son dr hiperaktif plabikir ama teşhis için daha erken dedi oyyyy annelik ne zor işmiş aylardır stres içindeyim eşimde bir ara korktu sonra bana kızdı son drdan sonra çocugu zorla hasta etcen diye böle işte herkes normal diyo ama ne bilim bişey varsada geç kalmim istiyorum

Brnim oğlum 21 aylık ellerini sallama harekiti ve anlamsız sesler çıkartıyotdu 14 aylıkken pedagoğa götürdüm korktum dr yok bişe dedi sonra 18 ayda çocuk pskiyatrisine götürdüm otizim değil ama ara çocuk olabilir dedi eğitimle hemen düzrliyor böle çocuklar dedi sonra başka bir psikiyatrise götürdüm olumsuz hareketleri olabilir ama çocugun olumlu özellikleri daha fazla ben bişeyi olduğunu düşünmüyorum dedi size oğlumdan bahsedeyim biraz ismine bakar göz teması çok iyidir yabancılarla bile çocuklarla çok birebir oynamaz belki ama yanlarına gider onlarla ve oyuncaklarla oynar basit komutları yerine getirir ver al götür gibi kitapları çok sever ordaki nesneleri gösterir kollarını uzatır sarılır öpmez ama yanağını uzatır öpeyim dediğimde mimikleri iyidir sinirli ol çirkin ol dediğimde yüz ifadeşerini yapar bişey istediğinde elini uzatır bazn işaret parmağını kullanır bazende elini eline aldığı şeyi dolandırır ama çok kısa dakikalrca yada saatlerce değil gece uykuları düzenlidir yemesi içmesi iyidir eliyle birçok şeyi yer anne ham mama kelimeleri var bir yere çıkmak içinde anne çıkıt der ama bu kadar birkaç hayvan sesi çıkartır ana ne bilim çok ilgileniyorum öalışmama rağmen tv izletmiyoruz şu dili çözülse birde şu ellerini sallama hareketi kafamı karıştırıyor son dr hiperaktif plabikir ama teşhis için daha erken dedi oyyyy annelik ne zor işmiş aylardır stres içindeyim eşimde bir ara korktu sonra bana kızdı son drdan sonra çocugu zorla hasta etcen diye böle işte herkes normal diyo ama ne bilim bişey varsada geç kalmim istiyorum
Çocuğunuz hiç otizme benzemiyor
Bende defalarca pedagoğa psikiyatriste götürdüm bişey Yok demelerine rağmen gecem gündüzüm birbirine karışmıştı diğer çocuklardan farklıydı bebeklerden çocuklardan korkardı arkadaşları eve gelince oynamak yerine tek başına yere yatar arabasıyla oynardı çok ağladım çooook konuşması algısı isme bakması bunlarda sıkıntı yoktu ama davranış olarak rahatsız ediyordu beni
Sonuç 3 yalından sonra herşey düzeldi şuan 7 yaşında 1. Sınıfa gidiyor ve çok iyi çok şükür

Çocuğunuz hiç otizme benzemiyor
Bende defalarca pedagoğa psikiyatriste götürdüm bişey Yok demelerine rağmen gecem gündüzüm birbirine karışmıştı diğer çocuklardan farklıydı bebeklerden çocuklardan korkardı arkadaşları eve gelince oynamak yerine tek başına yere yatar arabasıyla oynardı çok ağladım çooook konuşması algısı isme bakması bunlarda sıkıntı yoktu ama davranış olarak rahatsız ediyordu beni
Sonuç 3 yalından sonra herşey düzeldi şuan 7 yaşında 1. Sınıfa gidiyor ve çok iyi çok şükür
Yaaaaa ne güzel iniallah darısı başıma ne bilim şu el hareketi birde anlamsız sesşeri olmasa bende hiç konduramıycam nöroloğada götürdüm bence bişey yok bakıcı tv izletmiştir diyo oyun grubuna başladık bugün bi ilk girdiğinizde ağladı sonra alıştı ötle öfke nöbetleride yok gel sarılalıö dediğimde gelir hemen ağlamayıda bırakır inşşş benim oğlumunda geçer bende kendmi üzmekle kalırım cevabınız içinde çok teşekkür ederimm

mrb hanımlar nasılsınız kuzular nasıl? uzun zaman oldu yazmayalı arada girip okuyorum ama yazmaya pek fırsatım olmuyor açıkçası. oğlum bugün tam 31 aylık oldu. 5 aydır özel eğitim alıyor bu süreçteki gelişmeleri yazmak istedim bay bay yapabiliyor öpücük atabiliyor artık. taklit başladı hayvan sesleri yada karşısında gördüğü birinin el kol hareketlerini yapmaya çalışıyor. tek kelimelerimiz biraz arttı anlaşılmayan birsürü seslerde var. son 4-5 gündür bana anne diyor babasına baba diyor gelip bize sık sık sarılıyor öp deyince yanağımızı öpüyor. bişey istediğimizde getiriyor. zıplayamazdı önceden zıplayabiliyor artık. topa ayakla vuramazdı vurabiliyor.göz temasımız iyi isminede hiç bakmazdı artık bakıyor herzaman olmasada..işaret parmağı uzun zamandır aktif yalnız hala elimden tutup istediği yere götürüyor konuşma olmadığı için. mesela dışarı çıkmak isteyince elimden tutup montunun yanına götürüyor ayakkabılarını giymek istiyor vs.bide bizi çok sıkıyor çimdik atıyor istediği olmayınca hala kendini yerlere atıyor.aklıma gelenler bunlar..

mrb hanımlar nasılsınız kuzular nasıl? uzun zaman oldu yazmayalı arada girip okuyorum ama yazmaya pek fırsatım olmuyor açıkçası. oğlum bugün tam 31 aylık oldu. 5 aydır özel eğitim alıyor bu süreçteki gelişmeleri yazmak istedim bay bay yapabiliyor öpücük atabiliyor artık. taklit başladı hayvan sesleri yada karşısında gördüğü birinin el kol hareketlerini yapmaya çalışıyor. tek kelimelerimiz biraz arttı anlaşılmayan birsürü seslerde var. son 4-5 gündür bana anne diyor babasına baba diyor gelip bize sık sık sarılıyor öp deyince yanağımızı öpüyor. bişey istediğimizde getiriyor. zıplayamazdı önceden zıplayabiliyor artık. topa ayakla vuramazdı vurabiliyor.göz temasımız iyi isminede hiç bakmazdı artık bakıyor herzaman olmasada..işaret parmağı uzun zamandır aktif yalnız hala elimden tutup istediği yere götürüyor konuşma olmadığı için. mesela dışarı çıkmak isteyince elimden tutup montunun yanına götürüyor ayakkabılarını giymek istiyor vs.bide bizi çok sıkıyor çimdik atıyor istediği olmayınca hala kendini yerlere atıyor.aklıma gelenler bunlar..
Maşallah canım daha iyi günlerde görürüz inş çocuklarımız hemen hemen aynı yaşta ve aynı durumda bizimde 5 ay oldu eğitimlere başlayalı bir sürü keline var ama iletişim amaçlı kullanmıyor hala nasıl çözüm bulucam bilmiyorum kreş diyorlar ama cesaret edemiyorum

Arkadaşlar birkaç sene önce bir film izlemiştim otizmli kız çocuğunun bakıcısı tarafından davranışları aba yöntemiyle duzeltiliyordu doğduğunda annesi banyo yaptırırken babası elinde bir evrakla içeri girip annesine kızlarının otizmli olduğunu söylüyordu sonrası kız çocuğu büyüdükçe davranış problemleri ortaya cikiyordu sonra yaşlı bir adam ona sıkı bir eğitim uyguladı ve çok güzel gelişmeler gösterdi.. Filmi tekrar ve detaylica izlemek istiyorum ama ismi aklımda değil bilen varsa yazarsa çok memnun olurum teşekkürler

Dediginiz film bana beren saatin filmini animsatti. Otizm de varmiydi bilmiyorum ama hem kör hem sağır bir kiz cocugunu canlandiriyordu. Ben yabanci bir dizi izliyorum yuksek islevli otizmli bir gencin hikayesi atypical dizinin adi. Cocuklarimizin nasil hissettigi hakkinda fikir sahibi yapiyor. Dizi sitelerinden izliyorum

Dediginiz film bana beren saatin filmini animsatti. Otizm de varmiydi bilmiyorum ama hem kör hem sağır bir kiz cocugunu canlandiriyordu. Ben yabanci bir dizi izliyorum yuksek islevli otizmli bir gencin hikayesi atypical dizinin adi. Cocuklarimizin nasil hissettigi hakkinda fikir sahibi yapiyor. Dizi sitelerinden izliyorum
yok hayır yabancı bir filmdi hatta başroldeki otizmli kızın bitanede kızkardeşi oldu onu hiç sevmiyordu çünkü ablasi otizmliydi ve ona farklı davraniyorlardi belkide pek bilinmeyen bir film çünkü hertürlü aradım ama bulamadım bulunca yazicam mutlaka

Semantik-Pragmatik Bozukluğu Olan Çocuklarda Aşağıdaki Bulgular Görülebilir
  • Sözcük öbeklerini ezberleyip bağlama uygun olmayan yerlerde kullanabilirler.
  • Tek başlarına oyun oynamayı tercih ederler, çoğunlukla sessizdirler.
  • Geç konuşurlar, isteklerini ifade etmede güçlük çekerler.
  • Seslenildiklerinde cevap vermeyebilirler.
  • Uzun süreli göz teması kurmazlar.
  • Resimlerine bakarken yahut aynada kendilerini daha geç tanırlar.
  • Ben ve sen zamirlerini karıştırabilirler.
  • Genel anlamda soruları anlamada, özel olarak da “nasıl” ve “niçin” soru kelimelerini içeren soruları anlamada güçlük çekerler.
  • Oyun başlatmakta güçlük çeker, sert oyunlar oynayabilir.
  • Bazı takıntılar geliştirebilir özellikle de kişisel ilgileriyle ilgili
  • Seslere karşı, dokunma hissine karşı ve acıya karşı aşırı hassasiyet gösterebilir.
  • Yüz ifadelerini, jest ve mimikleri anlamlandırmada güçlük çeker.
  • Mecazi dil kullanımı anlamada ve ikincil anlamlar kavramada güçlük çeker.
  • Sözcük ve cümleleri papağan gibi taklit edebilir.
  • Sembollerle, şekillerle ve renklerle arası iyidir.

Semantik Pragmatik Bozukluğu olan çocuklar zaman ve sürekli destekle iletişim becerilerini geliştirebilirler. Sürekli ilgi ve etkileşim çocuğun davranışlarını geliştirmesinde, iletişim becerilerini iyileştirmesinde önemli rol oynar. Çocuğun çevresindeki herkes, ailesi, arkadaşları vs. sürece katkıdadüzelebilir
Otizmle birebir aynı belirtiler...internette gezinirken buldum tesadüf ilk defa duydum.Ve bu bozukluk okul çağına kadar düzelebilirmiş..

yok hayır yabancı bir filmdi hatta başroldeki otizmli kızın bitanede kızkardeşi oldu onu hiç sevmiyordu çünkü ablasi otizmliydi ve ona farklı davraniyorlardi belkide pek bilinmeyen bir film çünkü hertürlü aradım ama bulamadım bulunca yazicam mutlaka
Yabanci filmden uyarlama zaten black filminden benim de aklima ilk o gelmisti ama o kiz kor ve sagirdi arkadasin dedigi gibi. Yasli bi adam egitmisti

Lutfen bana yardim edin burda nereye yazacagimida bilmiyorum ilk defa girdim benim oglum tv cok izleyor die ocak ayinda doktora gittim tv kapatt dedi anne baba dan baska kelimesi yoktu tv kapattikdan sonra ekolali si basladi 2 ay sonra konusmaya basladi beni korkutam ekolalisi degil herkesin ama herkesin taklidi yapiyor konusmayla degil davrnis hal ve hareketlerinin bire bir aynisi artik insanlar garip garip bakiorlar ne olur yardim.edim bu nedir ve cok korkuorum lutfen benim.gibi olan varmi oglum suan 32 aylik

Lutfen bana yardim edin burda nereye yazacagimida bilmiyorum ilk defa girdim benim oglum tv cok izleyor die ocak ayinda doktora gittim tv kapatt dedi anne baba dan baska kelimesi yoktu tv kapattikdan sonra ekolali si basladi 2 ay sonra konusmaya basladi beni korkutam ekolalisi degil herkesin ama herkesin taklidi yapiyor konusmayla degil davrnis hal ve hareketlerinin bire bir aynisi artik insanlar garip garip bakiorlar ne olur yardim.edim bu nedir ve cok korkuorum lutfen benim.gibi olan varmi oglum suan 32 aylik
Ne gibi taklit yapıyor biraz örnek verir misin taklit yapması güzel birşey zamanla geçer bence tv izleywn çocukların gelişimleri geri kalıyor bu arada 2 ay önce konusmaya başladı diyorsun ekolalisi bitti mi benim kızımda 2 aydır konusuyor ekolalisi var ama her zaman degil ama bebekler zaten ekolali yaparak konuşmayı öğrenmezler mi

Maşallah canım daha iyi günlerde görürüz inş çocuklarımız hemen hemen aynı yaşta ve aynı durumda bizimde 5 ay oldu eğitimlere başlayalı bir sürü keline var ama iletişim amaçlı kullanmıyor hala nasıl çözüm bulucam bilmiyorum kreş diyorlar ama cesaret edemiyorum
mrb cnm amin inş. bende kreşi 3 yaşında düşünüyorum kısmetse o zamana kadar inşallah biraz daha kendini ifade edebilir duruma gelir.

Bir uzmana gidip görüştünüz mü?

Suan 18 aylıkken de teshis konulmaya baslıyor otizm konusunda iyi bir merkezi gidip degerlendirilmesini istryib

basit yonergeler dışında beni anlamiyor bazen kendi dünyasında evet beni duymuyor abartmiyorum ama evham hep var sürekli inceliyorum göz teması da yakından kurmuyor kaçırıyor gözlerini en bariz neden bu sizce evde neler yapmalıyım iletişimi nasıl demiştiniz öpücük falan atar eskiden çocuk bebek görünce hemen yanına giderdi şimdi onlarda yok oldu çocuklara da ilgi duymamaya başladı kendi halinde boş boş geziniyo sürekli dışarı çıkıyoruz parka falan eglendiriyorum ama yaşadıklarım beni uzuyo emzirmesem psikiyatriye kendim gidicem oğlumu eşim götürmek istemiyor henüz küçük deyip duruyor haklısınız bir Melek annesi olucam ama kafayı bozmuş gibiyim neler yaşayacağını bilmemek daha çok korkutuyor insanı.. Bildiklerini de unutmasindan korkuyorum çünkü işareti bıraktı bebeklere çocuklara ilgi bitmek üzere bitti denilebilir yani geriloyoruz çok açık ve net ve ben bunun farkındayım ne yapsam ne etsem diye debeleniyorum
Kaç aylık çocugunuz?

Arkadaşlar çocuğunuz da hiç parmaklar ile ilgili sorun yaşayan varmı parmakları gergin tutuyor ama değişik şekiller de yapıyor yürürken ya fotoğraflara bakıyorum bazı fotolar da boynu nu aşağıya doğru çelmiş baş önde duruş var parmaklar desen gergin yada sürekli değişik oynuyor

Bazen. Yürürken orta parmağı işaret parmağı üstünde yürüyor ama kesinlikle birşeyi işaret ettiği zaman bjnj yapmıyor

Küçük oğlumda da farkettim bazen oda öyle orta parmağı işaret parmağına getiriyor

Büyük oğlum bugünler de tırnak yemeye başladı tırnak yeme alışkanlığı nasıl gider böylr birşey yaşayan oldu mu

Çok yazılar okuyorum bu konuda oğlum Doğum sırasında kordon dolanmıştı acaba beyne kısa süre oksijen gitmedi mi bazı spesifik hareketler ondan mo azaba diyorum çünkü konuta merkezini ilgilendiriyor hareketler

arkadaslar tekrar yazıyorum daha önce bahsetmiştim oğlum çok kötüye gitti diye yazmıştım garip hareketlerini tipik otizm tablosuydu inşallah ramazan sonrası hem psikiatri hem de norologa götürcez yalnız oğlum suan saydığım şeyleri düzeltti gibi yani aslında saydığım belirtiler dönem dönem tekrarlıyor ismine bakamama daha önce iki üç kez daha olmuştu bir hafta boyunca yada 2 hafta boyunca ismine hiç bir sekilde tepki vermemisti şimdi de aynı şey oldu 2 hafta sürdü suan iyi gibi birşeyle ilgilenince bakmasada normalde bakıyor göz teması aynı devam emzirirken bakmaz normal zamanda bakıyor ama emzirirken bakmıyor etrafında dönme olayı ara ara yapıyor inanın kafam allak bullak oldu sizde de bu şekilde olan var mi bir makalede okumuştum otizm belirtileri ara ara tekrarlar herzaman olmayabilir diye bizimkide öyle sanırım sizlerde de bu şekilde mi olmuştu onu merak ediyorum

X