Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Yazdıklarınızdan ve araştırdıklarımdan anladığım evet ABA ve oyun terapisi birlikte ve gerek görüldüğünde doğru kişilerce uygulandığında mucize yaratabilir. Benim sıkıntım eğitimde inanılmaz uyumlu olması ve hiçbir problemli davranış sergilemedendersleri sonlandırması.Ancak haftasonu hiç beklenmedik bi yerde birden geçirdiği öfke nöbeti bazen vurma ya da elindekini atma davranışı. Buna o an müdahale etmek tamamen bize kalıyor.Eğitimcilerine sadece aktarıyorum bazen inanamıyorlar sorum şu kendimiz bunu nasıl uygulayabiliriz okumadığım kitap kalmadı kendim de öğretmenim ama ABA yı anlamak için sanırım yeterli değil

Ben eğitimimi aldım ama asla eğitmenimizi bırakmıyorum. Yılların deneyimi var onda.. Sadece evde yapabilmek için eğitimini almıştım.. 20 saatlik bir kurs ve uygulamalı bir eğitim.. Burdan yazarak nasıl yardımcı olurum diye düşündüm ama inanın yazarak anlatması çok zor. ABA demek uygulamalı davranış analizi demek.. Yani problem davranışları uygulamalı yöntemlerle analiz edip söndürmek..davranış ne zaman ortaya çıkıyor nasıl sönüyor hangi ortamda daha çok oluyor. Bunlara bakılıyor. Aba da kaygı oluşturmak temel esas. Benim kızıma burun spreyi sıkmam gibi..ayrıca olumlu davranış için de mutlaka pekiştireç gerekiyor..Ama kaygı ne sıklıkla ne zaman verilip azaltılacak ödül ne zaman verilip ne zaman kesilecek problem davranış sırasında tepkimiz ne olacak hepsi uygulamalı görülmeli

Bu arada yanlış anlama olmasın.. 20 saatlik eğitim asla yeterli değil.. Benim çocuğumun zaten terapisti var.. Evde ben de destek olmak için aldım bu eğitimi..Ama maalesef bu eğitim ile tedavi yapan merkezler var

Bu arada yanlış anlama olmasın.. 20 saatlik eğitim asla yeterli değil.. Benim çocuğumun zaten terapisti var.. Evde ben de destek olmak için aldım bu eğitimi..Ama maalesef bu eğitim ile tedavi yapan merkezler var
Duruveannesi size birsey sormak istiyorum. Oglum supuge blendir sac kurutma makinesinden cok korkuyor. Bunu bir turlu asamadik. Bir ara uykuproblemi vardi yataga yattigimizda kalkip evde dolasmak istiyordu. Ben israrla yatirdim uyumamaiz gerekli diye anlattimsada kalkip salonda oturuyor karanlikta. Bir gun gececk diye bekledim hep salonda uyuyup geldik. Yine bir aksam yatagina yat yoksa supurgeyi acarim dedim dememle birlikte yatti ve yataginda 15 dk sonra uyudu. Sonra yatmadigi zamanlar zor durumda kalinca bir kac kere daha yaptim. Ama agladi biraz sonra uyudu. Ise yariyor ama bir yandan da uzuluyorum korkusunu pekistiriyorum diye yapmamaya calisiyirum. Ama artik yataga yatinca kalkip salona filan gitmiyor beni de kaldiriyorsa gidiyor. Yani o donem gosterdim supurgeyi su an cok gerekmiyor. Yine uyumazsa yapmali miyim. Bunu sizin dediginiz aba yontemine benzettim.

Amacımız korkutmak değil. Kaygı oluşturmak. Zaten i işe yarıyorsa giderek azalması lazım..Mesela önceleri makineyi çalıştırmak sonra ise sadece göstermek.. Benim tercihim hayatında çok yer etmeyecek birşey..süpürge ise sürekli karşısına çıkacak.. Ama evet haklısınız mantık olarak aba buna yakın

Bende bugün özel eğitim kursuna yazildim öğretmenlik okudum ve çalışmıyorum kızıma tam faydam dokunsun istiyorum hiç değilse nedir ne değildir bilmek istiyorum kısa sürede birde uda kitabı alicam fizyoterpisyimizin bekleme odasında dururken çaktırmadan masasında yığılmış kitapları karıştırıyorum aynilarini ediniyorum inanın onlarda sıklıkla kitaplara başvuruyorlar hatta ordan uygulamalar yapıyorlar tek fark meslekte ilerlemiş bir suru çocuk görmüş ve tecrübe edinmiş olmaları bu insanlar da bir elin parmaklarını gecmez

Benim rahatsız olduğum başka bir konu herkes kendince bagimbağımsız çalışıyor çocukla ozel egitim aile kreş terapistler ortak ve birbiriyle iletişim halinde olması gerekirken kimse işime karışmasın mümkünse havası var

Bizim öyle olmadı. Terapist kreş ve oyun ablası Hep koordinasyon içinde çalıştılar. Ama gerçekten birçok yer ve kişide o ego var dediğiniz gibi ..halbuki bunu kendileri teklif etmeli..8 aydır bu işin içinde biri olarak gördüm ki öncelik para olmuş maalesef

Selam
Istanbul pendik civari bildiginiz iyi bir ozel egitim merkezi varsa lütfen özelden yazın cok caresiz kaldim aklim karisik iyi bir merkez ariyorum

Selam
Istanbul pendik civari bildiginiz iyi bir ozel egitim merkezi varsa lütfen özelden yazın cok caresiz kaldim aklim karisik iyi bir merkez ariyorum
Ben de aynı durumdayım. Bir ay önce kreşinde sınıf değişikliği yaptım faydası oldu şimdi de duyu bütünleme dersini sonlandırıp aba ve flortime ı denemek istiyorum. Netten araştırdım Mecidiyeköy de çok iyi iki kurum var ağırlıklı aba ve flortime eğitimi veren kurumlar. Evime çok uzak fakat değerlendirmeye götürmeye karar verdim. Eğitimcilerin ikisi yurt dışında aba eğitimi almış hatta Türkiye’de aba kurs sertifikası veriyormuş. Her yolu deniyoruz işte.

Bugün kurumda ufak bir kriz yaşadık. Çok iyi ilerliyormuşuz, çok güzel ifade edici dili (konuşmayı) yerinde kullanmaya başlamışız vıdı vıdı... ben de kızdım hocalarına, hiç yapmayacağım şey aslında incitmek, ama kızdım gerçekten

Bütün hocalarına “On aydır geliyoruz bu kuruma fakat davranış problemlerinde bir Adım ilerleyemedik bir şeyler ters gitmiyor mu sizce” dedim. Onlar da kendi aralarında konuştu. Bir davranışı baskılamak başka kötü davranışlara dönüşebilir dediler. ben de sizin yöntemler de işe yaramıyor B planınız yok mu sonuç ortada bir yıldır sizin yöntemlerinizle burada duruyoruz fakat olduğumuz yerdeyiz dedim.
Aba veya flortime, iyi mi gelir kötü mü bilmiyorum ama denemekten zarar gelmez diyorum. Değerlendirmeye gidince Burada yazarım. Umarım iyi şeyler olur hepimiz için.

Bizde de sorun ayni sayilir canim sizden tek fark konusmamiz yok.ben konusmasini takmiyorum ama bizde tam 1 yildir egitim aliyoruz davranis problemlerinde hic düzelme yok.hiperaktivite tam hız devam ilaca ragmen.tek olumlu sey adina bakiyor ve göztemasi arttı.acaba sorun egitimcisindemi bunu sorgulamaya başladım.hala söz dinlemiyor hala başına buyruk dürtüsel hareket ediyor.1.5 aydir hafta da 6 saat egitim alıyor ondan önce hafta da 2 saat di.biraz daha mı denesek bilemiyorum.
kreş icinde şunu söyleyebilirim hic faydasi olmadi hic birsey katmadı bence sadece bakım icin göndermis olsaydım super gözüm arkada kalmaz cok iyiler ama anladigim kadariyla onun yerine özel egitim ihtiyaci daha baskın benim cocugum da.off ne zor
Ben mecidiyeköye gitmeye kalksam cocuk yollar da perısan olur gidene kadar ders alacak hali kalmaz zaten.iyi yerler de hep avrupa yakasin da sanki.

Ben dört yaşına kadar beklemek istiyorum ilaç için, çok hareketli sürekli anlamsızca koşuyor ve zıplıyor. Aslında yaptığı şeylerin farkında, iki haftadır parmak ucunda yürümeye başladı. Düz yürü diye uyarıyorum hemen indiriyor ayaklarını fakat iki dakika geçmeden aynı şeyler yine. Dürtüsellik had safhada. Bazen ilaç bile işe yaralayabiliyormuş. Gittiğimiz Prof de aynısını demişti. 0,25 mg la başlayın 1 mg a kadar çıkarabiliriz demişti. Çocuğun durumuna göre demekki. Hiperaktivite eşittir dürtüsellik. Her şeyden korkuyorum sanki hiç düzeltmeyecek hep böyle kalacak

Mecidiyeköy Pendik’e daha yakın. Biz Tekirdağ yakınlarındayız. Karamsar bir yapım var iyi düşünemiyorum çoğu zaman. Denemediğimiz aba ve flortime dışında bir şey kalmadı. YouTube da UDA videolarını izliyorum. Eğitimcilerden biri yazmış “ 2 ayda kanat çırpma sallanma takıntısını söndürdüğümüz öğrencimiz de var, 1 yılda hiç ilerleme kaydedemeyen öğrencim de var” yazmış. O yazıyı okuyunca benim oğlumda mı ikinci guruba giriyor diye düşünmeden edemiyorum. Elimden geleni yapıyorum eşim ilaç lafını dahi etmiyor evde, fakat o da C planı olarak aklımda.

Biz 0.25 ile basladik 1.50 de devam ediyoruz fayda göremedik.yazdiklarini okuyunca sanki ben yazmısım gibi geliyor ayni seyleri yaşıyoruz dilerim siz 4 yas olunca butun bunlar gecmis olur.cok karamsarim bende bu gunlerde zaman hızlı akiyor ve ne yapacagimi bilemiyorum

Aşırı hareket için (tanı hiperaktivite değilse ki öyleyse bile başta denenebilir) davranış terapisi yapın ilaçtan önce . Başta çok ağlayabilir ama benim kızım çok yavaşladı.. 10 saniye durmayan kız 80 dakika aralıksız ders yapabiliyor artık.

Yinede bana ozelden merkezlerin numarasini ve adini yazarmisin belli olmaz belki gideriz
Yani yine ayni sekilde kaygı yaratarak mı yapmalıyız.sürekli amacsizca kosuyor o koltuktan o koltuga

Oda köşesine minder koyun ve oturtun.. Her kalktığında bıkmadan usanmadan oturtun. Gerekirse 100 kere. Çok ağlayacak ama pes edecek.. Kaygıyı kötü davranışı söndürmek için kullanıyoruz.. Oturma çalışması için değil . Ama burada yufka yürekli olmayın dayanabilen birisi yapsın..önce hedef 30 saniye olsun.. 0 saniye olunca önüne çok sevdiği birşeyi atın. Almaya kalkarsa yine oturtun..taki Siz tamam kalkıp alabilirsin diyene kadar oturtmak hedef. Kızım 10 saniye oturmazdı. 1 haftada boş boş minderde 25 dakika oturur ve biz demeden kalkmazdı. Artık yapmıyoruz..Ama bazen çok hareketli oluyor. Hız hızı doğurur bunu unutmayın. Yine hızlanırsa hemen yine oturtup bekle çalışması yapıyoruz.

Cok sagolun Allah sizden razi olsun bunu mutlaka yapicam.

Merhaba arkadaslar, aba hakkinda bi iki kelam
Ben de etmek isterim, ben de teorik ve uygulamali egitimini aldim ve 9 aydir yuksek egitimli ve tecrubeli bir danismandan destek alarak devam ediyoruz.
bu ceza verme yontemiyle davranis degistirmeyi bizim danismanimiz cok tehlikeli olmayan davranislar icin kesinlikle onermiyor. Aba yi bulan adam zamaninda cocuklarda elektro sok bile uygulamis. Ancak zamanla bunlar guncellendi, aba ya karsi olan buyuk bir kesin bu eski bilgilerle hareket eden terapistlerden vs kaynaklaniyor. Tabii ki bu cezalar anlik olarak cocugu davranistan uzaklastiriyor, ancak uzun vadede psikolojisinde birakacagi etkileri bilemezsiniz. Su an dunyanin gelisen ulkelerinde aba egitiminde ceza genelde mahrum birakma seklinde uygulaniyor. Cooookk asiri problemli olan davranislar icin sadece uygulanan hafif cezalar var.
lutfen cocugunuza yardimci olmak istiyorsaniz, bu egitimleri kendini guncelleyen tecrubeli bir egitmenden birebir kendiniz alin aksi takdirde cocugunuza uzman birinden egitim aldirin. Kulaktan dolma bilgilerle uygulamayin.
Sevgiler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…