Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Gördüğü yazılari birde araba plakalarını inceliyor eğilip plakalara bakıyor normalmi sizce bana anormal geldi her hareketini inceler oldum kafayı yiyecem iki gündür de ellerine bakıp inceliyor bu durum daha cço korkutuyor lütfen bu durum hakkında bilgi verin

Tabi her fikre saygım var ama akademik başarı mı sosyal başarı mı deseler her zaman sosyal başarıyı tercih ederim. Çok şükür durumumuz iyi öyle sınavlar kazanmasına gerek yok Sınıfını geçsin yeter.benim için..

bizdede durum aynı bu günlerde dışarıya çıkmak istiyor çıkarınca içeri girmiyor kendini yerlere atıyor ağlıyor. bide bizi sıkıyor çimdik atıyor durdukyere inş.geçici bi durumdur.

Arkadaşlar son doktor görüşmemiz hiçte güzel geçmedi doktorumuz daha iyi bekliyordum ilerlemeler var ama eksik dedi ben daha ne yapayım bilmiyorum sosyalleşmesi için oyun grubuna gidiyor haftada beş günü oyun abisi geliyor sürekli dışarda parkta orda burdayız evde ikizi var onunla oyunlar kurmaya çalışıyorum olmuyor bir türlü 28 aylık oldu herşeyi biliyor tanıyor ama iletişim amaçlı konuşmuyor

Benimki de aynı kreste durduk yerine aglama krizine girmiş ordakileride zorluyor umarim bizi cikarmazlar birde eşimin iş yerinde bi sorumsuz erkek cocuklar. Zekalarını anneden alır demiş simdi eşi. Durup durup bunu söylüyor kafayi yicem

Otizmli degil mi diye cocugu inceleyeceginize yasitlarini yakalamasi icin elinden geleni yapin.
Ben de cok yaptim o hatayi, bunu yapti kesin otizmli, yok yok degil bak sunu yapti diye kendimi bitirdim durdum.
Sonunda farkli oldugunu kabullendim ve yoluma baktim en iyisi.

Konuşmaya bu kadar kafayı takmayın. Algısına ortak ilgiye ve sizle iletişim çabasına bakın. Algısı yerinde söyleneni anlayan komutları yapabilen ortak oyun oynanan ve hareketleri ile sizle iletişimde olan çocukta sadece konuşma gecikmesi vardır ve zamanla düzelir. En iyi annesi anlar. Çocuğunuzun sizinle konuşmasa bile iletişimde mi değil mi . Bütün mesele bu

Doktorunuzun İlerlemeler var fakat eksikten kasitı sözel iletişim becerileri mi? Eksik olan konular nelerse özel egitmeninizle görüşüp o konular üzerinde yogunlaşarak çalişmalar yapabilirsiniz sizde evde desteklersiniz. Ortak dikkat oluşturabiliyorsaniz, dikkat süresi kısada olsa birlikte oyun kurup oynayabiliyorsaniz isteklerini işaret ederekte olsa ifade edebiliyorsa bence üzülmek için henüz çok erken. Doktorun istediği düzeyde olmasada gelişme göstermiş olması gayet güzel. Negatife odaklanmayın. Pes etmeyin dönem dönem gelişimi hızlanip dönem dönem gelişim hizi yavaşlayabilir bu çok normal. Birde yaz yaklaştı, yaz dönemi bizim çocuklarimiza çok iyi geliyor imkaniniz varsa mutlaka deniz, güneş kum güzel bir tatil yapin sonra bir sıçrama göreceksiniz. Bizde dahil pek çok kişiden duydum. Yoruluyorlar hakli olarak bireysel eğitimler, okul vs. Tatil sizede onada çok iyi gelecektir. İçinizi ferah tutun.

Yok zaten konuşmaya takılmıyorum sonuçta kelimeler var ve yerli yerinde kullanıyor elbet devamı gelecek benim sıkıntım insanlarla iletişime geçmesi bunu başaramadım bir türlü yani kelimeleri iletişim amaçlı kullanmıyor çok kısa süreli ortak oyun var sonra dönüp gidiyor komut almaya yeni başladı basit komutlar onlarda

Kesinlikle ayni fikirdeyim. Burada gördümki yeni tani almiş annelerin birçoğu panik halde çocugumda otizm (ygb vs) var mi yok muyu sorguluyor. Bu konuya odaklanip kalmak hem boşuna kendinize yipratmaya hemde çocuğa faydali olamamaya sebep oluyor. İsimlere taniya takilmadan çocugunuzda eksik gördüğünüz yerleri elinizden geldiğince düzeltmeye çalişmak en doğrusu. İnanin eksikliği kabullendikten sonrasi çok daha kolay. Zaman herşeyin ilaci dedikleri gibi zaman içinde gelişmelerini gördükçe hem umut doluyorsunuz hemde doğru yolda olduğunuzu anlayip pes etmeden devam ediyorsunuz. Birde sizin miniğiniz gerçekten çok küçük, gerek evde sizin ilgi ve alakanizla gerek aldirdiğiniz eğitimlerle çok daha çabuk ve güzel gelişmeler gösterirsiniz.

Biz Yanki beye oğlum 21 aylikken ilk kez gittik, ozaman 3 yaş öncesi çocuklara öncelik tanidiğini söylemişti fakat her yaştan hastası var. Belli bir yaş araliği var mı malesef bilgim yok.

Bir sorum daha var özel eğitimde hangi aktiviteler yaptiriliyor bilen anneler paylasabilir mi bizimde evde uygulayabilecegimiz aktiviteler neler oglumun algisinin acilmasini istiyorum eglenceli ayni zamanda egitici aktiviteler ariyorum kleopat hanimdi sanirim ortsk ilgi icin kopuk baloncuk denisti aldim ve cok mutlu olduk birde uflemeyi ogretmek icin kaynana dili aldik onunlada cok egleniyoruz dil gelisimi icin onemliymis henuz ufleyemesekte zamanla ogrenir diye umuyorum baska tavsiyeler varsa cok mutlu olurum

Ver al git gel at aç anne baba gibi tek kelimelik bile mi iletişim yok mu mesela su ya da çikolata istediğinde adlarını kendiliğinden söylemiyor mu gördüğü zaman size dönüp abla abi amca çiçek kuş apaç kedi vs demiyor mu

Benim oglumda soylemiyor bunlarin icinde bi kac kere su al baba anne dedi. Ama soylemiyor her isini elimi tutup goturerek hallediyor istedigi seye dogru bakar anlmamazliga gelirim elimle yada eliyle gosterir.al deyince alir.39 aylik cok seyi yaptik ogrettik ama iletisimi tercih etmiyir halen

Komutları yerine getiriyor basit olanları tabi ama su içeçek biberonu getirip önüme koyuyor ama aç demiyor zorluyorum anlamazlığa geliyorum yine demiyor mesela portakal ağacını gördü baktı ağaç dedi portakalları gördü portakal dedi ama benimle paylaşmıyor aç kelimesini biliyor anlamında biliyor ama söylemiyor

Aynen bir kaç defa dedi mesela bir kere dışarda su ver dedi sonra ergotrapiye huysuzlandı çıkmak istedi anne gel dedi ama bir kere devamı gelmiyor yok çocuk sanki iletişim kurmamak İçin direniyor

Aynen bizim gibi. Ama yapabildikleri ogrendikleri bana gosterdi ki yaşı ilerledikce akli erdikce iletisme gecmeye de baslayacak az cok. O yuzden umutsuzluga kapilmayin.

Evet sosyal alanda geri işaret parmağınını hep kullandı anlamadığım ezber söylemiyor kelimeleri istese ifade eder ama yapmıyor göz temasıda çok iyi değil ismine tepki yok çok fazla inşallah yazı o sıçramayı yaşarız

Su an onlar ilerledi bizde istedikleri zaman konusuyor. Hastaneye girdik acil yazisini gorunce basladi a ci i lll diye konusmaya.diyorum ya konusmadan okumaya baslayacak nerdeyse. Su an okumaya tesvik etmemeye calisiyorum takinti yapmasin diye bakalim doktor ne diyecek.

http://otism.blogcu.com/apraksi-hiperleksi-ve-otizm-ustune-bir-not/11438328

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…