Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
kızlar bızde aldık raporumuzu yuzde 50 yazıyo
hafıf bılıssel gerılık yazıyo sımdı rama gıdıcez
benım oglan bugunde aglamıs krese gıderken
sonra ıcerde sakınlesmıs
bakıcı sınır edıyo benı krese goturup getırmek zor gelıyo mırın kırın edıyo,degıstırmek de oglum ıcın
ıyı olmaz dıye katlanıyorum malesef
aglayınca canına mınnet hemen alıp gelıyo
hamıle oldugumu goren herkes de cok erken olmıs dıyo
ben hala alısamadım hala kafamda neler kuruyorum anlatamam sıze
aglamktan kendımce senaryolar uretmekten yoruldum artık

kızlar benım oglanın tv ıle pek arası yok
ama netten pepe falan acınca bıraz ızlıyo
duzenlı ızletmelı mıyım yararı olurmu
sız evde neler yapıyosunuz
bı de benım oglan cok sabırsız hemn sıkılıyo
baslıyo tepınmeye
napabılırım bılemıyorum
helede bebk olunca nasıl kalkıcam altından
dusundukce bunalıyorum
farkınayım sızı de bunaltıyorum
nolur kusura bakmayın

neva oğlunu sen neden götürmüyorsun kreşe çalışıyormusun belki seni yanında istiyordur bikaçkere sende katıl okulda birlikte kal daha çok küçük sana ihtiyacı var

süper ya masallah ne güzle şeyler düşünmüş öyle ee farklı olmak güzeldir
masallah canım Allahım hep böyle üzel haberler verdirsin size ohh 50 kadar da sayıyosa masallah

canım inşaallah en kısa zamanda bu kötü günlerın gecer hamilelik bebek ogluna dahada faydası olacaktır canım sen mılletı takma bende ıstıyorum bebek ama benımde olmuyo nasıpte yoksa zaten ıstesekte olmuyo abisine yoldaş olacaktır inş.

ben yeni okdum gördüm bu mesajı arka sayfada kalmış bizimde bu hafta full ders vardı çok yorucu oluyo anaokulundan çık oraya git arada mesafede epey var...yerim ben onu yaa ilk konuşmaya başladıkları zaman çok tatlı oluyorlar benimki kartladı artık çenesi hiç durmuyomaşşalah diyeyim allah bu günleri gösterdi ama kafam şişiyo bazen pepeyi bende çok seviyorum hele bebe çok tatlı ağybim bana kıjdı dödü diyoya şiraya bayılıyorum

o bebeyi yiyesim var zaten benım bakısları bıle cok tatlı ya ama hem küçük hemde konusuyo ya ızleyınce psikolojım bozuluyo benım biraz sonrada dıyorum delımısın kızım ya o cızgıfılm kahramanı

bence orada saçmalamışlar biraz ama neyse yürümeye çalışıyo şimdi kakçam şimdi yüyücem diye konuşuyo ama size bişey diyeyim mi arkadaşımın 10 aylık oğlu hem pıtır pıtır yürüyor hemde konuşuyo bende çok şaşırdım bırak diyo gelirmisin ama diyo ana babayı çoktan demiş zaten

kreşe neden siz götürmüyorsunuz çalışıyormuydunuz öle bile olsa bikaç gün en azından çocuk alışana kadar gitmeniz mümkün değilmi yada çocuğunuzun sevdiği bi yakınınızda olabilir hamilelik için boşverin milletin ne dediğini siz bakacaksınız sonuçta kime ne benimde ikisinin arası 1,5 yaş var bi şekilde büyüyorlar annelerimiz ne yapsın eskiden hep peşpeşe büyütüyorlarmış biraz önce silkelenin ağlamakla bişey geçmiyor elimize biran önce çocuğunuza verin kendinizi

pepenin zararlı olacağına inanmıyorum tam tersi bizde çok işe yarıyor dil açısından özellikle hatta öğretmenimizde tavsiye ediyor karnınızdakinide etkiliyorsunuz bu psikolojiyle bilmem farkındamısınız bizi bunaltmıyorsunuz bizde buarda sıkıntılarımızı üzüntülerimizi paylaşıyoruz en azından biraz içimizi döküp akıl danışıyoruz böle düşünmeyin

ya sorma geçen izliyoruz mutfakta işim var sanki dizim kaçıyor gibi açtım ordan devam ettim büyük oğlanda dalga geçiyor hatta doğum günü bölümünde ağladım duygusaldı bende kafayı yedim sanırım çizgi filme ağladım desem dalga geçerler pepe abi deyince benimkide diyor birde unuttum yazmayı babası geçen yere uzandı uyuma numarası yapıyor oğlanda gitti tepesine dürte dürte baba baba dedi tabi babayı görmek lazım baba yesin seni diye diye bi hal oldu

heheh o bölümde benimde gözlerim doluyo bide biz şarkısını söylüypz hep heryerde çişimiz tuvallette varya ağzıma dolandı iş yaparken bi bakmışım söylüyorum :))babaların koltuğu kabarıyor değilmi bizde öyle uyuyo takliti yapıyoruz bizimki tokat atıyo uyan uyan baba uyan

aynen bizde öyleyiz bazen yırtıyorum kendimi bakmıyor ama gülüyor ama pepenin şarkısını söleyince hemen dönüyor bazende sölemiyim diye ağzımı kapatıyor hiç sorma yaaa geçen benimkide öle yaptı birde demir araba vardı elinde baba baba dedi baba açmadı gözünü dııışşşş dedi (vurma sesi ) efektli vuruyor bi vurdu adam yarım saat kıvrandı

evet kızlar ogertmenım ben sabahtan oglene kadar calısıyorum
ama oyun saatlerıde 10 12 arası o yuzden bırlıkte gıdemıyoruz
gercı ben gıtsem benden hıc ayrılmaz ıcerı gırmez bılıoyrum
en azından ne yapıp ettıgını gorsem dıyorum ama
olmuyo
eve gıresım gelmıyo duvarlar ustume gelıyo sankı yanımda bırılerı olsun ıstıyorum hep
annem arada gelıyo ama yetmıyo

Yunuslarla Rehabilitasyon Programı (YRP) bir destek alternatif terapi türüdür. Bilimsel çalışmalarda bu programın en çok 3–16 yaş grubunda fayda gösterdiği saptanmıştır. YRP aşağıdaki rahatsızlıklarda destek tedavi olarak önerilebilir:

- Yaygın Gelişimsel Bozuklukları (YGB): Otizm, Atipik Otizm, Asperger Sendromu
- Down Sendromu
- Sinir sistemin organik çöküşüne bağlı rahatsızlıklar
- Travma Sonrası Stres Sendromu (şiddete, cinsel istismara, vb. maruz kalan çocuklarda yaygın olarak gelişen rahatsızlık)
- Konuşma Bozuklukları
- Kronik Yorgunluk Sendromu
- Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
- Beyin Felci (CP) / Spastik Beyin Felci
- İstemsiz hareket ve kas spazmları
Bazı durumlarda YRP’ ye katılmak güvenlik ve sağlık açısından sakıncalı olabilir. Bu durumlar aşağıda dikkatinize sunulmuştur:

- Katılacak olan kişinin epilepsi (sara) hastası olması
- Bulaştırıcı hastalıkların bulunması
- 24-26 C sıcaklığındaki suda yüzmeye karşı herhangi bir sağlık sebebi olması
İstanbul Dolphinarium’da yunuslarla rehabilitasyon programı profesyonel eğitmen ve psikolojik danışman / rehabilitasyon uzmanı eşliğinde her katılan çocuğa bireysel olarak sunulmaktadır. İlerlemeyi kaydetmek ve sabitlemek için uzmanlar tarafından önerilen program süresi genel olarak 10 seanstır. Ancak çocuğun durumuna ve programa tepki vermesine göre, bu süre uzatılabilir veya azaltılabilir. Her seans 45 dakika sürer ve bu sürenin 30 dakikası doğrudan doğruya yunusla iletişim halinde geçer.

YRP hem fizyolojik hem de psikolojik iyileştirme etkisine sahiptir. Yani, hem fizik tedaviye hem psikolojik terapiye benzetilebilir.

YRP’nin fizyolojik etkileri şöyle özetlenebilir:

Ultrasonik etkisi: Yapılan araştırmalara göre, yunusun “sonar” denilen iletişim organının ürettiği yüksek frekanslı ses sayesinde programa katılan hastaların “sonoforez” olarak adlandırılan iyileştirici vücut tepkisi gelişmektedir. Sonoforez özellikle beyin felci olan hastalarda ağrı kesici etki gösterir, aynı zamanda insan beyninin ürettiği elektromanyetik alfa dalgalarının frekansının düzelmesini sağlar. Bu da iyi bir bağışıklık sisteminden, düzgün uyku, öğrenme yetisi ve iyi hafızasından sorumlu olan endorfinlerin üretimi yükseltir.

Refleksoloji etkisi: Yunus, hastanın ellerinde ve ayaklarında bulunan biyo-aktif noktalarına dokunarak merkezi sinir sistemini uyarır ve vücudun sorunlu olan bölgelerini iyileştirmeye yönelik tepki vermesini sağlar.

Elektromanyetik etkisi: Yunusun çıkarttığı düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar insanın beyin epifizini (pineal bez) olumlu şekilde uyarır. Bu uyarıdan dolayı ACTH moleküllerinin beyindeki yoğunlaşması doğal bir şekilde artar. Bilimsel çalışmalar otistik çocuklara ACTH moleküllerinin dışardan sentetik benzeri tedarik edildiğinde, çocuklarda sosyal iletişimin arttığını göstermiştir. ACTH molekülleri sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Yukarıda bahsedilen arttırılmış endorfin üretimiyle birlikte çocuğun idrak ve iletişim yetilerinin gelişmesini teşvik eder.

Akustik titreşim ve su masajı etkisi: Yunusun ürettiği ultrasonik dalgalar ve duyulabilen seslerin, suda yarattığı akustik titreşim sayesinde kan ve lenf dolaşımı hızlanır ve böylece vücuttaki tüm hücrelerin daha iyi beslenmesi ve gelişmesi sağlanır. Aynı zamanda kuyruğu ve yüzgeçleriyle yarattığı su akımları masaj etkisi göstermektedir.

Fizyolojik etkilere ek olarak, YRP güçlü psikoterapetik etkiye sahiptir. Bu etki çocuğun yunusla kurduğu iletişimden ve karşılıklı yapılan oyun egzersizlerinden kaynaklanır.

Psikolojik alanda YRP’nin gösterdiği olumlu gelişmeler şu şekilde özetlenebilir:

Duygusal gelişim: Yunusun doğal meraklılığı ve pozitif yaklaşımı çocuğun onunla iletişim kurmasını kolaylaştırır. Bu pozitif iletişim, çocuğun duygusal gelişimini güçlendirir.

Bilişsel gelişim: Çocukla yunusun oyunu şeklinde geçen seanslar, çocuğun öğrenmesine, hedefe ulaşmasına, yaptıklarında konsantrasyonunu korumasına yardımcı olur.

Uyumluluk ve olumlu davranışların gelişimi: Her çocuk için bireysel olarak hazırlanan egzersiz programı, psikolojik danışmanın profesyonel desteği ve yunusun olumlu, iyi niyetli katkısıyla gerçekleşir. Yunusun doğasında olan bu yaklaşım çocuğun olumlu davranışlarını geliştirmeyi ve uyumluluk sağlamasını teşvik eder.

Öz güvenin gelişimi ve artması: Seans sırasında çocuğa verilen egzersizler yunusun desteğiyle tamamlanır ve bir görevi tamamlayabildiğini görmek çocuğun öz güvenini arttırır.

sende al eşini gel istersen hem tanışmış oluruz hem belki seninde kafana yatarsa sende getirirsin eyüp sana daha yakın hem hem birer çay içeriz işiniz yoksa tabi çok iyi olur

canım çok isterdim bende gelmeyi ama yarın hem misafirim gelicek hemde eşim çalışıyo bizim kendi işimiz olduğu için eşim hep işte malesef tatil sadece pazar günü ( oda bazen..eyüp bana yakın evet ama bu yunus terapisi neresinde veriliyorki eyübün birdaha gidersen bende gelirim piyarlotti var orda otururuz

şansa bak diycem ama planlı bişey değildi benim eşiminde kendi işi ama yanında çalışanlar olduğu için daha rahatız bu konuda tabiki cemal kamacının orada bizim dükkan ev bu tarafta ama napalım ekmek aslanın ağzında olayı evet bu piyerlottiyi biraz geçince yunusların gösteri yeri bugün bayanla konuşmuş eşim yaşını sormuş oğlanın deniz suyu ve soğutmuş tabi yunuscuklar alışkın o suya ama bizim evdeki yunus biraz zor alışır bu soğukta görüşelim konuşalım çocuğuda bi görelim demiş bayan mayısta başlarız demiş hem fiyat öğrenicez bakalım yukarda paylaştığım yazıda teferruatları var yunus gösteri merkezi diye arattırıncada çıkıyor googlede

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…