Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Emirgül hanım, tabiki adının önemi yok. Belliki bir sorun var ve eğitim şart. Ama otizm olması veya olmaması hem eğitime alınacak yanıtı hem de ailenin psikolojisini çok etkiliyor.

Emirgül hanım, tabiki adının önemi yok. Belliki bir sorun var ve eğitim şart. Ama otizm olması veya olmaması hem eğitime alınacak yanıtı hem de ailenin psikolojisini çok etkiliyor.
Size tam olarak sudur diye soylediler mi. Ben doktorlarin 3 ve 4 yaslarina kadar otizm diyemediklerini biliyorum. Belirtiler surec hep ayni diye biliyorum. Burda da hemen hemen herkese atipik denilmis. Nedeni bence 4 yasindan sonra tam tanının konabilmesi. Özel egitimde de bunu gordum; 5 yasindaki cocuklarin raporunda otizm yaziyor ama kucukse genelde hep ygb ya da atipik otizm. 5 yas cocuklarin onceki raporlari da atipik veya ygb. Cunku cogu sıyrılıyor belirtiler yok olabiliyor. Ben kac doktor gezersem geziyim kimse bana tam olarak otizm demicek bu ancak ilerde belli olacak diye düşünüyordum. Yanlış mı düşünüyorum.

Merhabalar , bizde geçen sene dr. dr. özel devlet çok gezdik . Bizede aynı şekilde hiçbiri otizm demedi . Ilk başlarda yokta demediler. En son devlette aynı dr. da takipteyiz .Onunda dediği konuşma problemi var ve 4 yaşından sonra dil terapisi için ( konuşma geriligi) rapor vereceğim. Bazı dr .lar hemen tani koymaktan sakınıyor . Çünkü cabuk toparlanan çocukların ailelerinde bazıları dr.lara mahkeme açmış. otizm degil neden rapor verildi diye .

İki haftadır kreşten olumlu cevaplar alıyorum .Oğlum 1 ay sonra 4 yaşında olacak .Ve dedikleri iletişimi bayağı artmış çoğu isteğini söylemeye başlamış . Bizlere iletişim halinde fakat ufak takıntılar hala mevcut . Takıntı derken hoşuna giden bir durumu rutine çevirmek gibi tabi bu değişiklik gösteriyor . Ikı hafta bu ise sonra başka bsy ama çok sorun çıkarmayan şeyler. Bugün hatta öğretmeni bakalım 1 ay daha böyle giderse belki rapor verilmez dedi ama alsa sanki daha hızlı ilerleyecek gibi . Hakkımızda hayırlısı .Rabbim hepimizin evlatlarınin yüzünü güldürsün inşallah .

Size tam olarak sudur diye soylediler mi. Ben doktorlarin 3 ve 4 yaslarina kadar otizm diyemediklerini biliyorum. Belirtiler surec hep ayni diye biliyorum. Burda da hemen hemen herkese atipik denilmis. Nedeni bence 4 yasindan sonra tam tanının konabilmesi. Özel egitimde de bunu gordum; 5 yasindaki cocuklarin raporunda otizm yaziyor ama kucukse genelde hep ygb ya da atipik otizm. 5 yas cocuklarin onceki raporlari da atipik veya ygb. Cunku cogu sıyrılıyor belirtiler yok olabiliyor. Ben kac doktor gezersem geziyim kimse bana tam olarak otizm demicek bu ancak ilerde belli olacak diye düşünüyordum. Yanlış mı düşünüyorum.
Valla Yanki bey pat diye söylüyor, biraz ukala belki ama Türkiye'de bu taniyi gerçekten koyabilecek 3 doktordan biri benim demişti, ilk girdiğimizde de buraya ne duymaya geldiniz dedi bana, bende oğlum otizmli mi değil mi bunu öğrenmek istiyorum dedim. Evet sizin oğlunuzda otizm spektrum bozukluğu var dedi. Dünyam başıma yikildi ki ondan önce goturdugum cocuk gelişim uzmani iletişimi tamamen kapali bir cocuk olmadığını motor beceriler konusunda yaşitlariyla hemen hemen ayni duzeyde oldugunu sadece 5'den az anlamli kelimesi olduğu için bir uzmaninda görmesi gerektiğini söylemişti. Sonra takipli hastalarinin aileriyle konuştuğumda tarzinin bu olduğunu direk ve net herşeyi söylediğini fakat tavsiye ve öngörülerinin çok kıymetli ve doğru olduğunu söylediler. Bizde bu yüzden devam ediyoruz yoksa ilk görüşmemizde adamdan nefret etmiştim.

Valla Yanki bey pat diye söylüyor, biraz ukala belki ama Türkiye'de bu taniyi gerçekten koyabilecek 3 doktordan biri benim demişti, ilk girdiğimizde de buraya ne duymaya geldiniz dedi bana, bende oğlum otizmli mi değil mi bunu öğrenmek istiyorum dedim. Evet sizin oğlunuzda otizm spektrum bozukluğu var dedi. Dünyam başıma yikildi ki ondan önce goturdugum cocuk gelişim uzmani iletişimi tamamen kapali bir cocuk olmadığını motor beceriler konusunda yaşitlariyla hemen hemen ayni duzeyde oldugunu sadece 5'den az anlamli kelimesi olduğu için bir uzmaninda görmesi gerektiğini söylemişti. Sonra takipli hastalarinin aileriyle konuştuğumda tarzinin bu olduğunu direk ve net herşeyi söylediğini fakat tavsiye ve öngörülerinin çok kıymetli ve doğru olduğunu söylediler. Bizde bu yüzden devam ediyoruz yoksa ilk görüşmemizde adamdan nefret etmiştim.

Kimine otizm derler bir sene de duzelir kimine ygb derler bi turlu duzelemez. Böyle seyler cok okuduk işittik. İste bu yuzden adı onemli degil bence. Cocuktan cocuga degisiyor. Ne bileyim allah a kalmışız.

Kimine otizm derler bir sene de duzelir kimine ygb derler bi turlu duzelemez. Böyle seyler cok okuduk işittik. İste bu yuzden adı onemli degil bence. Cocuktan cocuga degisiyor. Ne bileyim allah a kalmışız.

Aynen bende böyle düşünüyorum artık. İnsan ilk duyduğunda çaresizce bunun ne olduğunu, evladinda olup olmadığını duymak öğrenmek istiyor sadece. Allah yavrularimiza şifa, bizlere güç kuvvet sabır versin. Karşimiza hep doğru insanları çikarsin inş bir gün burdan hepimiz bitti sevinçlerimizi paylaşalım..

benim kızım 22 aylıkken otizm tanısı aldı. bulunduğum şehirdeki en ünlü prof bu tanıyı koydu. maalesef 10 dakikalık muayene ile bu tanıyı koymuştu. hem de çocuğun durumu hafif değil maalesef orta düzey demişti doktor. atipik değil direk otizm dedi. durumunuz iyi, Ankara İstanbula gidin. şansınızı orda deneyin dedi. biz tüm imkanları seferber ettik. Sadece 3 ayda bambaşka bir çocuk oldu. önce aynı Prof a götürdük. Çok şaşırdı ve hatasını kabul etti. tamamen normal sadece konuşma gecikmesi dedi. biz emin olmak için 2 doktora daha gittik. onlar da aynı şeyleri söyledi. maalesef bu yanlış tanı bize 3 ay cehennemi yaşattı. halbuki biz zaten bir sorun var anlamış gitmişiz. bize risk var tedbir alın eğitim verin tv kapatın bol bol ilgilenin deseydi yine aynı şeyleri yapardık ama 3 ay kabus görmezdik. Keşke o dönem emin olmak için başka doktora gitseydik.

Merhaba anneler. Benim oğlumda gece uyanmaları başladı. Bazen feryat figan ağlıyor bazen sadece uyanıp oynamak istiyor. Otizmli çocuklarda gece uykuları hep sorunlu olur diye duymuştum, acaba gittikçe geriliyor mu diye düşünüyorum.
Krlimeler arttı ama sorunca söylemez tekrar ediyor çoğu kelimeyi. İlk kez duyduğu kelşmeyi bile hemen söylüyor kirpik diyorum aynısını diyor. Evde akşama kadar Ali babanın bir çiffigi vaaaa diye söylenip duruyor.
Ben konuşmamasını hiç dert etmedim şimdiye kadar, ama üç yaşı doldurduk bana bakıp anne demesini nasıl bekliyorum anlatamam. Anne diyor ama bana bakmıyor kendi kendine söylüyor çoğunlukla. İnstagramda asel diye bir kız var dünyalar tatlısı 8-9 yaşlarında, çok iyi konuşuyor mesela ama %85 raporları varmış. Ne olacak bilmiyorum bizim çocuklarımız??
Takıntılarımız çok fazla parmak ucunda yürümeye başladı, arada bir kanat çırpma geri geldi. Kleopat arkadaşımıza katılıyorum Hiçbir doktor kesin tanı koyamaz koymamalı. Bizim terapistimiz Amerika’ya doktora yapmaya gitti oradaki doktorlar da aynısını söylüyor 5-6 yaştan önce kesin tanı koymak imkansız. Çok ağır çocuklar oluyor çok hızla ilerliyorlar kimi çok hafif olsa da yerinde sayıyor. Bunu zamanla görmemiz gerek diyorlar.

Bize kimse tanı koyamadı ama otizmle arasında çok ince çizgi var bana göre. Oğlumda 8 temel belirtinin 4 ü var.. bazen 6 tane belirti çıkıyor bazen 2 ye düşüyor belirtiler, çok değişken Yani. Nacizane fikrim asosyallik çok büyük problem. İletişim kurmak istemiyorlar en hafifinden en ağırına bu böyle. Ne yapıyorsak o kendine bir dünya yaratmış gibi içine giremiyoruz. Sosyalleşme başladığı zaman derin bir nefes alıcam sanırım. Bir ay iyiysem bir ay çok kötüyüm tüm dünyam ters düz oluyor. Uzun yazdım hakkınızı helal edin. Hepimize dua ediyorum

Otistik bulgular ile otizm karıştırılıyor. Şöyle anlatayım. Öksürük bir bulgudur. Ama farenjit, larenjit, reflü, geniz akıntısı, verem, akciğer kanseri, kalp yetmezliği vs. birçok hastalıkta öksürük olur. Otistik bulgular da bu şekilde. İsme bakmama, Göz teması kurmama, parmak ucunda yürüme, konuşmama vs. bulgular yaygın gelişimsel bozukluk yelpazesi içinde birçok durumda görülüyor. Bu yelpaze içinde reaktif bağlanma bozukluğu da var, uyaran eksikliği de var, dikkat eksikliği hiperaktivite de var, otizm de var. Otizm içinde ise atipik de var asperger de var tipik otizm de var. 3 ay içinde okuduğum onlarca yayından şunu anladım. Tablo çok ağır değilse asla tanı ilk muayenede konulmamalı, 3 er aylık 2 kontrolden sonra karar verilmeli. Aileye söylenecek tek şey çocuğunuzda otistik bulgular var, otizm olabilir, yoğun eğitim ve ilgi verin 3 ay sonra görelim demek olmalı. Tabi zaman kaybı olmasın diye varmış gibi rapor çıkartılıp hemen eğitime başlanmalı. Ya da imkan varsa raporsuz bu süre geçilmeli. Eğer çocuk otizm değilse zaten inanılmaz bir toparlanma olacaktır, ya da atipik ise yine aynı şekilde. Bu arada yine okuduklarımdan şunu çıkardım. Otizmi bu yelpaze içinde diğerlerinden ayıran şey sosyallik. Önce çocuğun gözüne bakın. O bakışta duygu varsa boş değilse, sizin farkınızdaysa mesela siz odadan çıkınca peşinizden geliyorsa kısaca sosyallik bulguları varsa otizm olmama ihtimali çok daha yüksek. Bir de otizm olmayanlarda yeme uyku takıntı gibi sıkıntılar olmuyor ya da çok az oluyor. Kızımda mesela yeme uyku sorunu yoktu. Takıntısı yoktu. İsme bakmaz göz teması kurmaz komut anlamazdı. konuşma yoktu. kanat çırpma ve oyuncak dizme vardı. Biz Prof dan tanıyı alıp özel eğitime başlayınca eve gelen özel eğitimci rahat olun bu çocuk otistik değil çünkü bakışları anlamlı dolu dolu bakıyor demişti daha ilk gün ve haklı çıktı.

Merhaba anneler. Benim oğlumda gece uyanmaları başladı. Bazen feryat figan ağlıyor bazen sadece uyanıp oynamak istiyor. Otizmli çocuklarda gece uykuları hep sorunlu olur diye duymuştum, acaba gittikçe geriliyor mu diye düşünüyorum.
Krlimeler arttı ama sorunca söylemez tekrar ediyor çoğu kelimeyi. İlk kez duyduğu kelşmeyi bile hemen söylüyor kirpik diyorum aynısını diyor. Evde akşama kadar Ali babanın bir çiffigi vaaaa diye söylenip duruyor.
Ben konuşmamasını hiç dert etmedim şimdiye kadar, ama üç yaşı doldurduk bana bakıp anne demesini nasıl bekliyorum anlatamam. Anne diyor ama bana bakmıyor kendi kendine söylüyor çoğunlukla. İnstagramda asel diye bir kız var dünyalar tatlısı 8-9 yaşlarında, çok iyi konuşuyor mesela ama %85 raporları varmış. Ne olacak bilmiyorum bizim çocuklarımız??
Takıntılarımız çok fazla parmak ucunda yürümeye başladı, arada bir kanat çırpma geri geldi. Kleopat arkadaşımıza katılıyorum Hiçbir doktor kesin tanı koyamaz koymamalı. Bizim terapistimiz Amerika’ya doktora yapmaya gitti oradaki doktorlar da aynısını söylüyor 5-6 yaştan önce kesin tanı koymak imkansız. Çok ağır çocuklar oluyor çok hızla ilerliyorlar kimi çok hafif olsa da yerinde sayıyor. Bunu zamanla görmemiz gerek diyorlar.

Bize kimse tanı koyamadı ama otizmle arasında çok ince çizgi var bana göre. Oğlumda 8 temel belirtinin 4 ü var.. bazen 6 tane belirti çıkıyor bazen 2 ye düşüyor belirtiler, çok değişken Yani. Nacizane fikrim asosyallik çok büyük problem. İletişim kurmak istemiyorlar en hafifinden en ağırına bu böyle. Ne yapıyorsak o kendine bir dünya yaratmış gibi içine giremiyoruz. Sosyalleşme başladığı zaman derin bir nefes alıcam sanırım. Bir ay iyiysem bir ay çok kötüyüm tüm dünyam ters düz oluyor. Uzun yazdım hakkınızı helal edin. Hepimize dua ediyorum

Evde mutlaka kaygı duyduğu birisi olmalı. Eğer algı olarak çocuğunuz açık ise dolaylı eğer algı olarak çok açık değilse direk koşullama yapın. şöyle ki, dolaylı kaygıda evde birisi parmak ucunda yürüsün ve çocuğunuzun evde korktuğu bir kişi ona çocuğunuzu korkutacak bir ceza versin. Mesela siz parmak ucunda yürüyün eşiniz siz kızsın ve bir ceza versin ve ceza verirken parmak ucunda yürüyüp böyle böyle yaptın o yüzden sana ceza veriyorum desin. Eğer algısı çok açık değilse bunu direk çocuğunuza yapsın. otizm de zeka geriliği yoksa bilgi yükleme derdinde olmayın. sayıları renkleri herşeyi öğrenir metal etmeyin. asıl mesele davranış problemleri. çocuğunuz doktor bile olur ama bir toplantıda sevinince kanat çırpar ya da sokakta parmak ucunda yürür. maalesef eğitimlerde sadece renk şekil sayı vs öğretiyorlar. çocuğunuz normale yakın olsun istiyorsanız önceliğiniz davranış sorunları olsun. davranış sorunları için de 2 yöntem var. dikkat dağıtma ve kaygı. önce dikkat dağıtmayı deneyin ama o çirkin hareketi devam ediyorsa kaygı yöntemine geçin. korkmayın psikolojisi bozulmaz. Ben de öyle sanıyordum ama değilmiş. Canım cicim diyerek emin olun geçmiyor bunlar.Uyku içinse melisa çayı ve melatonin öneririm. Doktorunuza bu ikisini danışın lütfen.

Evde mutlaka kaygı duyduğu birisi olmalı. Eğer algı olarak çocuğunuz açık ise dolaylı eğer algı olarak çok açık değilse direk koşullama yapın. şöyle ki, dolaylı kaygıda evde birisi parmak ucunda yürüsün ve çocuğunuzun evde korktuğu bir kişi ona çocuğunuzu korkutacak bir ceza versin. Mesela siz parmak ucunda yürüyün eşiniz siz kızsın ve bir ceza versin ve ceza verirken parmak ucunda yürüyüp böyle böyle yaptın o yüzden sana ceza veriyorum desin. Eğer algısı çok açık değilse bunu direk çocuğunuza yapsın. otizm de zeka geriliği yoksa bilgi yükleme derdinde olmayın. sayıları renkleri herşeyi öğrenir metal etmeyin. asıl mesele davranış problemleri. çocuğunuz doktor bile olur ama bir toplantıda sevinince kanat çırpar ya da sokakta parmak ucunda yürür. maalesef eğitimlerde sadece renk şekil sayı vs öğretiyorlar. çocuğunuz normale yakın olsun istiyorsanız önceliğiniz davranış sorunları olsun. davranış sorunları için de 2 yöntem var. dikkat dağıtma ve kaygı. önce dikkat dağıtmayı deneyin ama o çirkin hareketi devam ediyorsa kaygı yöntemine geçin. korkmayın psikolojisi bozulmaz. Ben de öyle sanıyordum ama değilmiş. Canım cicim diyerek emin olun geçmiyor bunlar.Uyku içinse melisa çayı ve melatonin öneririm. Doktorunuza bu ikisini danışın lütfen.
İnanın duygularıma tercüman olmuşsunuz. Ben doktor veya eğitimci değil sadece bir anneyim fakat içgüderim doktor tanısından ileride. Biz bireysel eğitim almıyoruz zaten,en azından masa başında almıyoruz. Oyun terapisi, duyu bütünleme ve oyunlu bireysel alıyor. Emir komuta ile yapılan dersler oğluma fayda etmiyor. Doğal ortamda öğreniyor ki hayatın içinde uygulayabilsin öteki türlü denedik ama öfke krizleri yaşadı. Akademik bilgi en son düşüneceğim şey ben davranış bozukluğuna yöneldim daha çok. Melatonin kullanmayı düşünmüyorum doktorumuz 6 yaşa kadar hiçbir şekilde ilaç önermiyoruz demişti. Uyku hormonu olabilir ama vücudu üretmiyor sonuçta her halükarda sentetik yapay. Ama Melisa çayı mutlaka denerim teşekkür ederim.

İnanın duygularıma tercüman olmuşsunuz. Ben doktor veya eğitimci değil sadece bir anneyim fakat içgüderim doktor tanısından ileride. Biz bireysel eğitim almıyoruz zaten,en azından masa başında almıyoruz. Oyun terapisi, duyu bütünleme ve oyunlu bireysel alıyor. Emir komuta ile yapılan dersler oğluma fayda etmiyor. Doğal ortamda öğreniyor ki hayatın içinde uygulayabilsin öteki türlü denedik ama öfke krizleri yaşadı. Akademik bilgi en son düşüneceğim şey ben davranış bozukluğuna yöneldim daha çok. Melatonin kullanmayı düşünmüyorum doktorumuz 6 yaşa kadar hiçbir şekilde ilaç önermiyoruz demişti. Uyku hormonu olabilir ama vücudu üretmiyor sonuçta her halükarda sentetik yapay. Ama Melisa çayı mutlaka denerim teşekkür ederim.
melatonin ilaç değil. zaten vücudun ürettiği birşey. 3 yaşından itibaren kullanılır. kullanıp nasıl sakinleşen çocuklar gördüm. tabi tercih yine sizin.

Arkadaşlar iyi geceler herkese

Eğer aramızda otizmde şüphelenen lakin teşhis alamayan aileler varsa lütfen çocuklarını özel eğitime götürsünler. Ben öyle yaptım ve oğlumla çok şükür baya yol aldık. Üstelik 2 ay gibi kısa bir süre de. Tabiki burada eğitimciyi çok iyi araştırmak da gerekiyor. Lakin her görüştüğüm uzmanın tavsiyesi sosyal ortam. Bu kadar tavsiye ediliyorsa demek ki gerçekten ilerleme kaydediliyor.

Teşhis aşaması çok sancılı ve sıkıntılı. Hiç zaman kaybetmeyin derim ben. Bir anne olarak fayda görmesem ısrarla özel eğitim demem. Herkese sevgiler.

Sosyal ortam olayına dikkat etmek gerekiyor. Her çocuk hemen sosyal ortama sokulmamalı. Çünkü bazı çocuklara uyaranlar zarar veriyor. Mesela benim çocuğum gibi. avm park kreş 5 6 ay yasaklandı. Önce çocuğun algısı açılıyor uyaranlar zararsız hale getiriliyor ondan sonra sosyal ortamlara girilmesine izin veriliyor. Tabiki her çocuk için geçerli değil. Bazı çocuklar ise ilk günden kreşe parka vs gidebilir. Söylemek istediğim tüm çocuklar farklı. Birisi için iyi olan diğeri için zararlı olabilir. Asla genelleme yapmamak kreş iyi gelir vs gibi öneriler vermemek gerekiyor.

merhaba duruve annesi ben sana birsey sormak istiyorum ozel egitimde kelimeleriniz nasil geldi bir yontemi var mi biz 23 aylik olduk goz temasımiz isme bakma isaret etme komut alma karisik komutlarida anliyor her konustugumuzu anliyor taklit sesli taklit var hayali oyun da var sordugum seyleri kitaptan gosterir ama konusma yok anne abla baba imdat kurtar ucak gibi kelimelerimiz var ama surekli kullanmiyor bizde konusma gecikmesi var genetik konusma gecikmesi de ailede var doktorlar sorun yok diyor bende herseyi oğlum konusmadan anlayan bir anneyim .

merhaba duruve annesi ben sana birsey sormak istiyorum ozel egitimde kelimeleriniz nasil geldi bir yontemi var mi biz 23 aylik olduk goz temasımiz isme bakma isaret etme komut alma karisik komutlarida anliyor her konustugumuzu anliyor taklit sesli taklit var hayali oyun da var sordugum seyleri kitaptan gosterir ama konusma yok anne abla baba imdat kurtar ucak gibi kelimelerimiz var ama surekli kullanmiyor bizde konusma gecikmesi var genetik konusma gecikmesi de ailede var doktorlar sorun yok diyor bende herseyi oğlum konusmadan anlayan bir anneyim .
yazdıklarınıza göre cevap veriyorum hiç korkmayın elbet konuşacak. ağır zeka geriliği, ağır otizm, organik beyin hasarı, dışımda ciddi oksijensiz kalma, işitme engeli yada konuşma merkezinde sorun olmayan her çocuk konuşur. Bunlar olmayıp da konuşmayan insan gördünüz mü? Mesele şu, ne kadar erken konuşursa o kadar çabuk toparlar ve akranlarına yetişir. Benim tavsiyem 36 aylık olanak kadar bekleyin konuşma gelmezse konuşma terapisi alırsınız.

Kuntaycım ben de çok sevindim canım devamı gelsin inş barsak için biz bakso şase kullanıyoruz son 9 aydır yemeğe katıyorsun toz şeklinde tadı da iyi Hasan önal hoca verdi yardımcı bi ilaç
Merhabalar mesajlarınızı okudum sanirim sizde hasan hocanın diyetini uyguluyorsunuz. Bizde bu hafta yeni başladık size verilen iyne ilac aynı benim oğluna da verildi süt yumurta buğday ürünü hersey yasak. Siz bir sonuç aldınız mi. Diyeti nasil uyguladınız neler geçirdiniz cevap verirseniniz cok sevinirim

K kucukro merhaba, uzun zamandır yoktun nasıl varmı gelişmeler.. Bu arada yumurtanın yasak olmasına şaşırdım. Çünkü bazı dr lar öneriyor b vitamininden dolayı

K kucukro merhaba, uzun zamandır yoktun nasıl varmı gelişmeler.. Bu arada yumurtanın yasak olmasına şaşırdım. Çünkü bazı dr lar öneriyor b vitamininden dolayı
Merhaba evet uzun zamandır girmiyorum bir ara herşeyi biraktim depresyon gibi ama tekrar oglum icin biseyler yapmak gerektiğini dusundum hasan hocayhocaya goturdum. Uğraşıyorum ama bir sonuç yok gibi neredeyse 6 yasina girecek halen konusmuyor algısı iyi masallah. Ama cok hareketli 3 gun okula gidiyor iki gun ozel egitim artı diyet bilmiyorum cok caresizim. Siz nasilsiniz çocuğunuz nasil inşallah herşey yolundadır....

Bizimde bazen iyi gibi bazen yavaş gibi, konuşma son 3-5 aydır bizimle fena değil, ama diğer insanlarla sınırlı, aşırı çekingen özgüveni yok gibi onu kıramıyoruz. Hareketlilik bizde her çocuk kadar hatta yavaş bile diyebiliriz. İşte herkeste farklı gelişiyor, gerçekten her çocuğun kendine özgü sorunları var ...Bende zaman zaman kendimi çok çaresiz hissettiğim dönemler oluyor.

X