Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Surekli arabayla oynuyo baska oyuncaklar ilgisini cekmiyo. Mesela birisi disarda bunu sevince utanip anneye yada abla abiye yanasma gibi bi durumu soz konusu da degil. Cok tepkisiz sanki karsisindakine bu napiyomus gibi bakiyo. Bi tiki var aslinda tik mi bilmiyorum hafif gulumseme gibi bisey yapiyo gun icinde en az 4-5 kere yapiyodur benim dikkat ettigim.
Mimik ve jest olarak tek yaptigi “cirkin olmak” o da gercekten cani isterse kendiliginden yapiyo. Baska hic el sallama opucuk atma cee ee ,isaretle gosterme biseyi istedigini belli etme vs bisey yok.
Bi de sakin kendi halinde ama hareketli bi cocuk. Surekli dolanir evde ordan oraya. Disardayken de bana kalirsa biseyler ilgisini cekerek degil de bos bakarak geziyo.. aile surekli bebeklikten itibaren onunla oldugu icin bu gelismeme yonunu anlamaz yada kabul etmezmis. Teyzem cocuk psikiyatrisi benim. Ondan yardim aldim ne yapabilirim diye. Soylersen sen kotu olabilirsin normal karsiliyolarmis ve en gec krese gittiginde ogretmenleri soylucek dedi. Ama benim vicdanim el vermiyo yani ben mi abartiyorum acaba diye dusunuyorum emin de olamiyorum. İlla psikiyatriye goturun de diyemiyorum. Kaldim oyle

Cocugunuzda gordugunuz semptomlar ayni benim tanidigim kisinin cocugunda olan benim anlatmak istediklerimi siz yazmissiniz. Gercekten bu belirtiler anormal mi yani ben cok tedirgin oldum. O aileye bunu soyleyemiyorum da

İlk 4 ay bizde uçtuk gittik, çok hizli gelişme gösterdi oğlum, sonra aralarda bir duraksadi asla geriye gitmedi ama duraksamalar oldu, her duraksamadan sonrada yeni ve güzel bir gelişme gösterdi (bizimki genelde dil alaninda oldu) bizim eğitmenlerimiz aralarda olan bu duraksamalarin gayet normal olduğunu ve bekledikleri bir durum olduğunu söylüyorlar.

Şu "m chat " testini sanki tesadüfmüş gibi anneye yaptirsaniz? Belki ozaman endişelenip birşeyler yapmak ister. Ben uzman değilim, fakat kendi oğlumdan, okuduklarimdan ve konuştugum ailelerden edindiğim bilgilere göre bahsettiğiniz çocukta birşeyler olduğunu düşünüyorum. Neredeyse benim oğlumun tani almadanki durumuyla ayni şeyleri yazmişsiniz.

öncelikle çok teşekkür ederim cevap için. gerileme mi duraksama mı nasıl denir buna bilmiyorum. kısık sesle bile ismine bakan çocuk 3 gündür az bakmaya başladı. sanki gözüne perde indi algısı azaldı. Ama unutma yok. zorlayınca doğruyu yapıyor. şımarıklık da değil çünkü şımarık halini biliyorum. eeg temiz çıktığı halde doktorumuz depakin başladı acaba onun etkisi mi oldu? bu arada kızıma. bişey öğretmek çok kolay. 2 kere göster hemen öğreniyor ve unutmuyor. Ama son 3 gündür farklı. bu duraklamaların bilimsel bir nedenini. bilen var mı? ne kadar sürer? ne zaman korkmam gerek? 3 aydır o kadar güzel hızlı ilerledi ki son 3 gün hali ben çok üzüyor.

M chat testini kendim 2 kere yaptim. İkincisinde Bazi bulgulara yine de olumlu olarak cevap verdigim halde otizm belirtisi diye cikti. Cok uzgunum. Hic olmazsa psikiyatriye gitmeleri icin uyarmaya caliscam cok tesekkur ederim

M chat testini kendim 2 kere yaptim. İkincisinde Bazi bulgulara yine de olumlu olarak cevap verdigim halde otizm belirtisi diye cikti. Cok uzgunum. Hic olmazsa psikiyatriye gitmeleri icin uyarmaya caliscam cok tesekkur ederim

Belki de herseyin farkindalardir ama kimseye belli etmek istemiyolardir. Biz ilk zamanlar belki duzelir cocugumuzu etiketlemeyelim diye soylememistik. Bazi kisilerin gozlerinden okuyodum farkediyolardi ama bana soylemiyolardi tabi o kisiler cok yakinkm degillerdi. Belki de gercekten farkinda degillerdir. Eger farkinda degillerse tepki gosterebilirler. Zor bir durum. Tabi ne kadar erken egitim alirsa o kadar iyi. Konusmakta fayda var. Kotu bir tepki gorurseniz alttan alin fazla kurcalamayin eminim arastircaktir. Aklinda kalacaktir. Siz daha iyi bilirsiniz tabi aranizdaki iliskiyi en iyi siz bilirsiniz.

Merhaba. Benim oğlan sanırım sizinkilerden büyük. 49 aylık. Kreş de bir ekürisi var hem çok kavga ediyor hem de çok seviyorlar birbirlerini :) cümleler tam sağlıklı çıkmasa da iyi kötü derdini anlatıyor şükür. Daha evvel de bahsettiğim gibi ekleri belirli oranda kullanmıyor oğlum ve devrik cümle kuruyor. Yaklaşık 2 aydır özel eğitim merkezine gidiyoruz. İnşallah hepimizin evladı tez zaman da yaşıtlarını yakalayıp iyi olur. Tüm temennim bu

Biz özel eğitim merkezine gidiyoruz. Geçen gün psikolog ve konuşma terapistleri bu testten bahsediyorlardı. Tamamen geçersiz bir test olduğunu ve yasaklanması gerektiğini duydum. Bilginiz olsun.

Dun arkadasima kardesini bi psikiyatriye goturun bence dedim. Sonra beni niye korkutuyosun cok erken bu yasta oyle seyler belli olmaz hem anneme nasil soylucem gotur diye her cocuk ayni degil falan demeye basladi...
Sonra ben 3 aydir bebegi goremiyorum videolarini izletmeye basladi. Ozellikle Bi reklam cikinca kendi etrafinda donuyomus.cok seviyo bunu falan dedi. Sonra merdiven tarzi tumsekli yerleri cikamiyo. Surekli donmeli dondurmeli oyun seviyo baya mutlu oluyo.. komutlara uymadigi yada bakmadigi videolarda asikar besbelli... bilemedim:/ aklina soktum arkadasimin ama gecistirir gibi oldu. Krese gitmeden dgerlerinden farkini anlayamayiz. Bu yasta bisey ciksa doktor ilac mi vercek en ii sey egitimdir onun icin de dha erken falan dedi. Uzuldum

Bi nebze doğru ilaci yok. Dogru egitim ve sevgi ilgi oyun. Ilac bu. Insallah atlatir. Once otizmi bilen yoktu. Duyuyoruz buyuklerimizden kucukken garip olupta buyudukce duzelen cocuklari. Merak etme simdi o hep aklinda olacak. Takip edecek. Hepimizin basina geldi korkuyoruz yakistiramiyoruz. Kimimizde kabullenme sureci daha cabuk kimimizde daha yavas oldu.

Cok tesekkur ederim yardimlariniz icin.insallah fazla ilgiyle ve dogru egitimle duzelir hepinizin evlatlari..

slm arkadaşlar 5 yaşındaki oğluma anaokulu arıyorum ataşehir tarafında yüzde 20atipik otizmli kreşleri arıyorum boş yer var diyolar oğlumun durumunu söyleyince yer yok diyolar 15 yakın kreşle konuştum hepsi telefonu kapadı 1sene bi kereşe gönderdim özel yağmur abla diye ilgilenmediler daha sonra özel eğitimcimiz devlete yollayın dediler 1saat kalsın dediler sınıfın camından baktığımda öğretmenin diğer çocuklarla ilgilendiğini oğlumsa kenarda oturduğunu gördüm dedim alın çocuklara katın banane ben yapmam dedi inanın evladım değil etraftaki insanlar çok yoruyor

Merhaba. İnanın benzer problemleri hepimiz yaşadık kreşlerle. İnsanı incitiyorlar. İmtihan dünyası işte. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. Eğitimci nasıl banane ben yapmam demiş onu anlayamadım. Ne biçim insanlar var.müdüre ve milli eğitime şikayet etmekle tehdit edin. Eğitim sizin hakkınız.

Lütfen ama lütfen şu 2 şeyi asla unutmayın

1-Çok fazla yanlış tanı konuyor. İmkanınız varsa 3 ayrı doktordan otistik olduğuna dair onay alın. Onda sonra yolunuzu çizin.

2-Atipik otizm tanısı alanlar, eğer geç kalmazsınız emin olun çocuğunuz toparlayacak ve normal hayatına devam edecek.

%20 çok düşük bir oran degil mi? Söylemeseniz olmuyor mu? Çocuğum biraz içine kapanık iletişimi kisitli bu konuda desteklenmesi lazim deseniz sadece..

Biz sadece Yanki Yazgan'a gittik. Ben çok araştirdim doktor doktor gezmek istemedim. Teşhisi kesin olsun istedim. Yanki bey tipik, atipik, asperger vs diye herhangi bir ayrim yapmiyor. Bunun bir spektrum bozukluğu olduğunu her çocugun biricik ve kendine has olduğunu nekadar erken teşhis alinip ne kadar erken özel eğitim arti ihtiyacina uygun terapiler ilgi, sevgi ve sosyal ortamda bulunursa okadar çok yol alacağini söylüyor. Bende böyle düşünüyorum adinin bir önemi yok, çocuklarimizin hepsinin birçok ortak özelliği olduğu gibi herbiri biricik ve aslında çok farklı. Ve özel eğitimcimizin dediği gibi eğitimle ilerlemeyen çocuk yok, kimi koşar gider kimi emekler ama hepsi ilerler demişti. Bizde arada koşup arada yürüyoruz bazen durup dinleniyormuş gibi yapip sonra yine devam ediyoruz. Yani hepsi öğreniyor öğrenmesine de, bakalim yaşitlarini yakalayabilecekler mi? İletişim kurmayi öğrenip sosyalleşebilecekler mi? Aklimda hep bu sorular var..

Merhaba arkadaşlar.uzum zamandır yoktum.belki bileniniz vardır.atipik otizm olduğunu düşündüğüm oğluma gecen sene özel eğitim için rapor aldım.kreş artı özel eğitim derken çok gelişti açıldı ama bazı eksiklikler var.bu sene 1yıllık rapor bitti ve ben devlet anaokulu na yazdırdım.bilgiler güncellenmiş ve dün müdür beni aradı.çocuğunuzda böyle bir durum var miş neden sakladınız dedi.yenilemediğiö ve tarıhı bittiği halde okula ram göndermiş.çok canım sıkkın raporu düşürmek için tekrardan devlet hastanesi ne gidip heyete giricem .beni kasanın şeyse heyetin raporu düşürmesi.çğnkğ oğlum yabancılarla hala iletişim e geçmiyor Dr muayene edecektir mutlaka.böyle bisey başına gelen var mı.yada önerilere ihtiyacım var bana akıl verin lütfen

Banada gectigimiz hafta ram anaokulu icin kaynastirma verdi. Dedim ki diyelim iyilesti hala gorunecek mi bu kayit. Bize geleceksiniz silicez biz dedi. O zaman gorunmez dedi ama eski kayitlari durur dedi. Aslinda su an bir krese gidiyoruz onumuzdeki sene yazabilirsiniz dedim ama yazmak zorundayim 3 yasinda artik dedi.Bu kadar biliyorum. Heyet iyi demeden olmuyor silinmiyor yani demek. Insallah olur engeli kalkar. Bize de yazarsiniz basinizdan gecenleri.

Bu olaylar daha dün oldu.henüz hastane den randevu almadım.ğsteil 40ı yeni çıkan bir bebeğim var.bu işler beni çok yoruyor hem zıhnen hem bedenen bu gece ezanlar kadar uyuyamadım.sıkıntı bastı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…