Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
cok tesekkur ederim nette iki tane yazi okudum hatta bi testte ailede bipolar bozukluk takinti gibi hastaliklar var mi diye soruyordu cok uzuldum Allahim bi bitseydi su iskence

İnşallah tez zaman da biter. Üzme kendini biz aşırı odaklanıp aşırı araştırıyoruz. Biraz da kendi kendimizi yıpratıyoruz. Gerçekten de çok araştırdım. Okb öyküsü ve otizm in hiçbiryerde bağdaştırıldığını görmedim. Sadece şu var. Çocuk önce otizmli sanılıyor. Halbuki sadece obsesif bir kaç yıla toparlayıp yaşıtlarına yetişiyor. Bu öykülerle karşılaştım sadece. Ama aile öyküleriyle bağdaştırılmıyor.

Ya elimde degil gercekten Allahim biktim bu hastaliktan omrumu yedi bitirdi olsem de kurtulsam diyorm bazen.bi de esime belli etmemeye calisiyorum bu beni daha da yipratiyor gercekten yoruldum artk.su an anneme o kadar ihtiyacim var ki onun gogsune yaslanip herseyi unutmak istiyorum.

Canim bir muddet internette hic birseye bakma burayida okuma kendini toparlamaya calis okudukça daha kotu oluyorsun daha cok takiyorsun ayrica internette cok fazla bilgi kirliliği var doğruluğunu bilmeqdigin seyleri okuyup takiyorsun kafaya sen kizinla ilgilen kendini mesgul edecek seyler bul kizin uyudugunda bir hobi edin kendine yazik

Canım benim keşke öyle bir imkan olsaydı. Keşke annen yanında olsaydı ama maalesef hayat şartları. Maalesef. Elden bişey gelmiyor. Ben de aynı senin gibiyim. Artık ölsem de kurtulsam derecesine geldim ama mecburuz bu durumla savaşmaya. Çok etkiledi beni yazdıkların. Bir balkona çık hiçbişey yapamıyorsan. Temiz hava iyi gelecektir. Telkinler ver kendine sürekli. Aşacağız de. Geçecek de. Bol dua et. Allah var kimse olmasa da. İnşallah kötü günler geride kalacak. İnşallah.

Haklsiniz arastirmak beni daha da mahvediyor ama hergun nete bakmayacam diyorum yine bakiyorum buna engel olamiyorum.tavsiyelerin icin tesekkur ederim bu arada benim kizim yok oglum.o kizi olan uye baska keske benim oglum da onun kizi gibi olsaydi Allaha dua edip beklemekten baska carem yok doktora gotursem kucuk diyecek biliyorum.

Insallah.evet oyle yapmaya calisiyorum.gececek diyorum.ki daha oglum cok kucuk 1 yasinda ona da yazik ediyorum tekrar tesekkur ederim cvb verip yardim etmeye calistiginiz icin.

Okb hastalarinin cocuklarinda otizm olma durumu daha yuksekmis bu konuda bilgi sahibi olan var mi
Benim arkadasimin kizi otizm teshisiyle ozel egitim almisti. Bir sene sonra raporu kalkti simdi ilkokula baslamasiyla birlikte takintilari cogalinca annesi psikiyatre goturdu ve okb hastaligi cikti. Ilacla fuzelebilecegini soylemis doktoru. Ergenlige gelince yine tekrarlayabilecegini soylemis. Ila lar su an iyi geldi. Ilk ozel egitim aldiginda gercekten sosyal degildi kimseye bakmiyordu konusmuyordu oyun oynamayi bilmiyordu kapi acar kapatir masalarin altina girerdi. Topa vuramazdi yani otizm bulgulari vardi ama bir senede gecti. Belki de okb de otiznle baglantili biseydir.

Bilmiyorum ama nette okudum iki yerde sadece genelde doktorlar bi hastaligin genetik oldugnu dusunduklerinde soruyorlar ailede boyle biri varmi diye size sordularmi hic

Merhaba arkadaşlar, bu internetten okuma işi, zaten hayatımızı karartti. En azından benim öyle. Ben oğlumdan ilk şüphelenip daha psikoloğu gitmeden teşhisi koymuş, dünyamı başıma yıkmıştım.Doktorlarda çok vakit kaybetmeden özel egitimle, ilgiyle, telefon TV kesmekle. Hemen geri dönüş almaya başladım. Bu bile aslında birçok anneyi rahatlatması gereken birseyken beni çok strese soktu ve daha çok okudum,okudum, okudum. İyice çıkmaz sokağa soktum kendimi. Gülmeyi unuttum, geceleri saçmasapan vakitlerde uyanıp evde dolandim, telefona baktım yine. Şimdi bu grup harici otizmle ilgili okuduğum tek şey dahi yok, olmayacak, bakmıyorum, yakıştırmıyorum, artık olumsuz hicbirseyi cagirmiyorum. Çünkü nekadar okuduysam o sırada kendi iç Dünyama saplanıp, çocuktan eli eteği çektim bir dönem. Sonra ben bu değilim diyip, silkindim. oğlum bu ayın sonunda 3 yaş olacak. Hala eksikleri var, haftada 1 kere özel eğitimci abla geliyor destek amaçlı. Onun dışında haftanin5 günü sabah 9 akşam 5-5,5 a kadar kreste. Şuan saymaya kalksam tonla eksiği var ama umrumda değil. Gözüme bakıyor, guluyor, oynuyor. Nolur okuyup, yakıştırmayın. Ben yaptım çok kötü oluyor, insanı depresif yapıyor, enerjisi kalmıyor. Sen vurunca internet öldürüyor. Negatif şeyi cagirdikca insanın başına geliyor. Allah herkesin yardımcısı olsun, türlü türlü hastalıklar var ve ben bunların insanın zayıf anını kolladigini düşünüyorum. Artık çoğu zaman otizm yoluma hiç cikmamis gibi yapıyorum. Dahada güzel oluyor. Eğer oğlumla hiç ilgilenmeseydim, bunu bilmeden yaşasaydım ve 21 aylık haliyle kalsaydı su içinde otizmliydi, evet şüphelerim internet sayesinde netlik kazandı ama sonrasıni zehir etti. cocuğa ilgiyi arttırıp, TV'den kopardık bisiler oldu dönem dönem çok durdu ama sonra sıçradı. Ben buradaki çok çocuğun otizmli olduğuna inanmıyorum. Evet son doktor oğlumda otizm göremedi ama birde geçmişi varki devlet Hastanesi'nde bunu uzun uzadıya anlatamiyoruz. Ben biliyorum. Çocuğum hala kıyıda sudan çıkardım üstünü kuruladim ama gözü hala suda, bıraksam atlayacak. Buradaki hicbir anne çocuğunu otizmin kucağına atmayacak. Allah'ın izniyle bizimkide yırttı yaşıtlarini yakaladı yazılarını okuyacağız. Eskilerden kimler vardı son zamanlarda hep güzel şeyler paylaşıldı. O günler yakın diyin, Allah'ım sen oğlumun yüzüne bak o çok masum, beni onunla sınama diyorum bazen. Rabbim duyuyor biliyorum. Bizim çocukların kırılma noktası var inanın. Benim oğlumun kırılma noktası WC alışkanlığı oldu. Çok kez bahsettim. Buna ciddi eğilin. Bağırsak mesane kontrolünü küçümsemeyin. Haber vermez demeyin. Bizimki hala kakasını çikolata zannediyor. Bir şekilde aylarda sürse ki biz yapamaz diye yaklaştığımız için o işte çıkmaza sürükleniyor. Gerçekten otistik bir çocuk annesi yakınimla konuştuğumda bilinclatimda nasıl yer ettiyse çocuğum yapamaz dedim 2 günde alıştı dedi. Derin nefes alin, yarın yeni birgun ve indirin donları, usutmez birşey olmaz. Bağırsak beyin ilişkisi artık tıp dünyasında çok ciddi ele alınan bir konu. Bunu kafamdan uydurmuyorum. Güzel günler göreceğiz, güneşli günler, sevgiler...

Esim biseyleri taktigimi anladi ona dedim ki internetimi iptal et girmezsen iptal olur dedi ama elimde degil bugun bakmayacam okumayacam diyorum yine okuyorum.yani annelegimin keyfini cikaramadim bi an once marasa gidip tedavi olmak istiyorm psikolojim cok bozuldu.

Tecrubeli annelere sormak istiyorum benim oglum 22 aylik oldu cisini kakasini yaptiginda bezi gösterip egg diyor yatiyor bezini degistiriyoruz ama lazimliga oturmuyor yapmadan bazen soyluyor kakasini ama beze yapiyor nasil alistirabilirim yada bir sure daha mi beklesem diyorum bilemedim

Canım buraya girmek sana zarar veriyorsa gerçekten girme. Senin sağlığın çok önemli. İnsan okudukça kafası daha da allak bullak oluyor ben seni anlıyorum. Belki de en iyisi buraya girmemendir. İnşallah bu düşüncelerden en yakın zaman da kurtulursun.

Insallah tesekkur ederim bana destek oldugunz icin.Allah hepimizin cocuklarinin yuzunu guldursun.onlarn mutlulugu bi gulusu dunyaya bedel.

Çok haklısın tuvalet işi önemli. Bunu bizde yaşadık canım. Tuvalet eğitiminden sonra algısı çok fazla açılmaya başladı belki tesadüf olabilir ama şahsen İnanıyorum. Aynı sizinki gibi büyük tuvalet sorunlu hala. 2,5 yaşında başladık biz. annem sağolsun beni teşvik eden oydu. Çok kolay diyemem ama büyüdükçe daha zor oluyormuş diye duydum.

Bir ay oldu baslayali wc egitimine ben oturtursam yapiyo kesinlikle soylemiyo gerci daha konusmuyoruz bir iki kez cis dedigi var ama bilincli degil ben soyledim icin soyluyor burda bir arkadas yazmisti kabizlik sorunu vardi gecen hafta oglum uc gun yapmadi hindistan cevizi yagi vermeye basladim ayni zamanlar simdi her gun yapiyor bagirsaklari calistiriyormus zararli toksinleri atmasina yardimci oluyormus ac karnina bir cay kasigi veriyorum algisinin acilmasinada yardimci oluyormus aklimdayken yazayim dedim , nasil alisicak hic bilmiyorum buyuk tuvaleti gelince perdenin arkadina saklaniyor ordan anlayip oturtuyorum ama soylemeyince bir ilerleme katedemiyoruz ins bir gun kendisinin gelip cis dedigi gunu gorurum

Merhaba zuzi19

Tuvalete alıştırırken zor olanı kakaya alıştırmak. Ben oğlumu alıştırdığımda çiş kolaydı o da şöyle kolaydı. Ona süslü mü süslü lazımlık aldım. Sevdi gidip gelip inceledi. Sürekli ona çişin varsa buraya yapacaksın bundan sonra dedim. Hoşuna gitti. Yoksa mümkün değil klozete gitmiyordu. Çişini nasıl yapacagını gösterdim. Bak böyle kıyafetini aşağı iteceksin gibi. Onda sorun çıkmadı. Kakaya gelince evet kaka biraz zor ama iyi olan çoçuğunuzun saklanması bunu yaparken. Benim oğlum da kapı arkasına saklanırdı. Bu bilincinin yerinde olduğunun kanıtı demişti doktorlar. Bunun utanılacak mahrem bişey olduğunu biliyor. Çok güzel. Sonra oğluma kakası gelince kadınlığa gitmesi için teşvik ettim ama abartısız gün içerisinde 100 defa söyleyerek. Lazımlığa oturttum eline kalem kağıt kesmesi için cocuk makası vs vererek. Ha bir de kreşdeki öğretmen bana çok önemli bir ipucu vermişti sağolsun. Aslında her çocuğun belirli bir zaman diliminde kaka yaptığını söylemişti. Mesela benim oğlum. Sabah kahvaltı sonrası ve akşam yemeği sonrası yapar. Bazı zamanlar hariç. Bunları gözlemleyin diyecem ama sanırım şuan kabızlıkyaşıyprsunuz. Kabızlık geçince gözlemleyin o halde.

Sanırım ilk iş ona lazımlığını sevdirmek. Biz de o şekilde gelişmişti çünkü durum. Sürekli onu teşvik etmek sormak ve lazımlıkta zaman geçirmedi için teşvik etmek. Ha bu arada benim oğlum tuvalet alışkanlığını kazandığı dönem ben lazımlığı tuvalete koymuştum. Gitmiyordu. Sonra bir video izledim. Çocuk gelişimi uzmanı cocuk odayı da beğenmeyebilir demişti. İlk önce tuvalete. Sonra koridora baktınız olmadı en son da salona koyun lazımlığı demişti. Mesela benim oğlum çok ürkektir. O dönem asla yanında biz olmadan başka odaya geçmezdi. Koridora koymuştum yine gitmiyordu. En son çare salona koydum. Fazla gelen giden de yok bize. Sorun olmadı. Salona koyunca alıştı. Bu söylediklerimin hepsi 2-3gün civarında oluştu. Tabi alışma gerçekleşince salondan alıp tuvalete transfer ettik lazımlığımızı. Yaklaşık 1 ay sonra. O da şöyleydi. Eve misafir gelecekti. Salonda lazımlık olmazdı. Kaldırdım. Akşam oğlan kreşten geldi Sohbet ediyorduk misafirlerle ama benim gözüm oğlanda çünkü yemegını yedi ve yana yana lazımlığı arıyor salonda köşe bucak. Ben gülümsüyordum. Ninesi Türkçe bilmez bana işaret diliyle soruyor ne arıyor torunum diye tuvaletini aradığını söyledim. Sonra oğluma koş tuvalette dedim. Bir kaçışı var çok komikti kıyafet inik durumda halen kaka yaparken tuvalette yalnız olmaktan hoşlanmaz. Bizde özgüven sorunu da var. Zaten özel eğitimde biraz da bunun için destek alıyoruz. İnşallah söylediklerimin bir faydası olur.
Bir de geçen gün bir blog yazısı okumuştum. Tuvalet alışkanlığı kazandırmak için anne çocuğunu zorla oturtuyordu tuvalete. Ben o işi pek sevmemiştim. Kollarından sıkıca bastırıp tuttuğunu söylemişti. Hiç hoşuma gitmemişti. Biz çocuklarımızla aramızdaki bağı güçlendirmeye çalışıyoruz netice de. Zorlamak olmamalı. Herşeyi gönül alarak yapmalıyız. Bence çocuğunuz perdenin arkasına saklanarak hazır olduğuna dair sinyal veriyor. Farkındalığı mevcut şükür. İnşallah yakın zaman da burada alıştığına dair yazarsınız. Sevgiler.

Cok
cok tesekkur ederim cnm verdigin bilgiler icin benim oglumda basta hic istemedi lazimligi bende tam senin yaptigin gibi salona koydum evet simdi oturuyor ama kendisi asla ne soyluyor nede belli ediyor cisi geldigini cogu zaman oturtuyorum yoo diyo kalkiyo bir bakiyorum yapmis gun icinde surekli soyluyorum cis buraya yapilcak diye ama dinlemiyor bile beni pantalonunu indirip kendisi otursun diye ugrastim oda yok disarida uc saat gezicez islatmiyor altini tutuyor demekki kaslari gelismis ama henuz cisi geldiginde soylemesi gerektigini anlamiyor cok baski yapmakta istemiyorum 31 ayligiz

Benim oğlum 3 ay oldu yaklaşık öğreneli ve bende ilk başta koridora koydum lazimligi, çünkü klozete yapmıyordu. Çişini yaparken şaşırıyor ve AA döktüm diyordu :) ama işi gücü bırakıp 10 dakikada 1 lazimliga götürdüm. Sonra kakasını ilk kuzenimdeyken onun çocukları yapınca gördü ve o hafta içinde oda klozete yapmaya başladı. İlk orda yaptı ve sonra ne klozet korkusu kaldı nede başka birşey. Sonra haber vermiyor ben takip ediyorum kreste nasıl olacak dedim. Sürekli sordum çişin varmı diye sonra onun söylemesi gerekeni söyledim. Onuda kaptı ve şimdi sadece kakası gelse dahi cisim var diyor ama çok üst üste söyleyince ben anlıyorum ki kakası var. Bunların hepsi toplasanız 1 ay bulmadı. Öğrenmesi 1 hafta ama haber vermek 1 aya yakın sürüyor. Oyuzden vermez diye üzülmeyin. Benim oğlum verdiyse sizinkiler de verir. Hiçbiri birinden üstün değil. Zaten bu doğal gelisimli çocuklardada ayni. Karışıklıklar oluyor. Haber vermeyi dusunemeyebiliyorlar. Zaman, sabır olacak inşallah. Utanmasi, mahrem bilincinin yerinde olması demek. Bizimki çok uzun zamandır saklanarak yapıyordu ama ben tembellik etmiştim,yani gözümde büyütmüstum. Şimdiki aklım olsa daha erken kazandirirdim. 2 yaşındayken utanan çocuk kazanıyor, hatta geceden sabaha kuru kalkan çocuk dahada kolay oluyor. Benim oğlum çoğunlukla uzun süredir kuru kalkardı. Bezini uyanınca doldururdu. Kazalar oluyor o süreçte, en son iş bitince halıları yıkamaya verdim ve sayfa kapandı. Darısı başınıza...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…