Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ahh o beyin bir durulsa.gecen 9 da uyudu gecenin 3 ünde ayaktaydı ve tüm gün fısek gibiydi.hicmi yorulmaz bu cocuk.bir saat salliyorum anca uyuyor.kendi kendine uykusunun geldigi cok nadir sallayip uyutunca uyuyo.yinede denemek isterim tesekkurler paylasiminiz icin
En azından birgün sallamayin, epey yorucu biliyorum. Onun uyumasını beklediğimde saat 23,45 oldu oyuzden ancak yazabildim. Sizde sallamayin, bir yerde bitiyor o pil. Benim oğlumun bitiyorsa herkesin ki biter :) Bunu biz kendi aramızda bir deney gibi görelim.

Arkadaşlar aranızda çocuğunda konuşma bozukluğu yaşayanlar var mı. Mesela ekleri belirli oran da kullanmama,bazı harfleri yutma,cümleyi devrik kurma gibi. Ben oğlum da bu sorunu yaşıyorum da bizim gibi olan varmı merak ediyorum. Gittiğimiz özel eğitim merkezinde de bu sorunu yaşayan bir aile göremedim. Oğlum 48 aylık.

Arkadaşlar aranızda çocuğunda konuşma bozukluğu yaşayanlar var mı. Mesela ekleri belirli oran da kullanmama,bazı harfleri yutma,cümleyi devrik kurma gibi. Ben oğlum da bu sorunu yaşıyorum da bizim gibi olan varmı merak ediyorum. Gittiğimiz özel eğitim merkezinde de bu sorunu yaşayan bir aile göremedim. Oğlum 48 aylık.
Cnm valla ekleri kullanmayi birak biz daha kelime kullanmiyoruz sayilar renkler disinda mana meme baba mantikli bunlar 31 ayligiz 48 aylik cok normal bunlar zamanla oturur cogu cocukta var konusma gecikmesi tabi tv tablet etkisi buyuk kelime kullanmaya basladiysa korkma lutfen hersey duzelir zamanla bence burda yazan annelerin cogunun cocugu normal ben avrypada yazayan biri olarak yaziyorum burda atipik otizm yok hele hele yuzdeler hic yok cok uzuluyorum her gecikmis konusma ve davranis bozuklugu olan cocuk a tipik otizm raporu aliyor ben ilk buraya yazdim sag olsun anneler yazdilar beni rahatlattilar ben tabi yine icim rahat etmedi dr gittim 4 5 hatta 6 yasina kadar hic konusmayan cocuklar varmis normal ezber konusan bu sekilde soyleyonce dr nasil yani ekoli konusma sorun degil mi dedim hayir dedi bebeyin cocugun tum hayati ekoli zaten herseyi ezberliycek oyle ohrenicek sadece de le di eki kullanma dedi konusurken kisacasi ek kullanma dedi

Geçen gün Instagram'da gezinirken yine bir çocuk videosu seyrettim. Çocuk kendinden ismiyle bahsederek konuşuyordu. Dedimki şimdi ben olsam bak kendinden sanki başka biri gibi bahsediyor diye kafaya takar, dert edinirdim. Ama bı baktım bizim sorun olarak gördüğümüz birçok şey başka çocuklarda doğal karşılanıyor. Bazen ben kendi adıma oğlumu çok irdeliyorum. Çocuk resmen geriliyor ya. Yeni hiçbirsey yapmıyor sanki. Sonra moralimi duzeltiyorum, üstüne düşüyorum. Sonra diyorum aa ne çok şey biliyor benim oğlum. Konuşma önce ezberle başlıyor, herkeste öyle. Benim oğlum 35 aylık 22 aylık kelimeler geldi dönem dönem çok durdu, çok korktum. hala konuşması bozuk zaten doktorda soyledi ama eklerde ekomu dersiniz yoksa tekrarmi yavaştan geliyor. Bol bol konuşun. Ben hergun ısrarla saatlerce konuşup onun vermesi gereken cevabı veriyorum. Sonra bı bakıyorum bir ek olsun birşey olsun üstüne katıp gönderiyor bana. Kendine özgü hale getiriyor. Tek sorun zaman, sabır. Benim gibi bir insan yola geldi. Otizm çok şeye kadir. Normalde hiç zora gelemeyen ve sabırsız bir insanım ama oğlum beni terbiye ediyor. Ben artık her serde vardır bir hayır sözünü hayat felsefem haline getirdim. Hepimizin evladı sürekli konuşsun hiç susmasin insallahhhh inşallah insallahhhh....

Cnm valla ekleri kullanmayi birak biz daha kelime kullanmiyoruz sayilar renkler disinda mana meme baba mantikli bunlar 31 ayligiz 48 aylik cok normal bunlar zamanla oturur cogu cocukta var konusma gecikmesi tabi tv tablet etkisi buyuk kelime kullanmaya basladiysa korkma lutfen hersey duzelir zamanla bence burda yazan annelerin cogunun cocugu normal ben avrypada yazayan biri olarak yaziyorum burda atipik otizm yok hele hele yuzdeler hic yok cok uzuluyorum her gecikmis konusma ve davranis bozuklugu olan cocuk a tipik otizm raporu aliyor ben ilk buraya yazdim sag olsun anneler yazdilar beni rahatlattilar ben tabi yine icim rahat etmedi dr gittim 4 5 hatta 6 yasina kadar hic konusmayan cocuklar varmis normal ezber konusan bu sekilde soyleyonce dr nasil yani ekoli konusma sorun degil mi dedim hayir dedi bebeyin cocugun tum hayati ekoli zaten herseyi ezberliycek oyle ohrenicek sadece de le di eki kullanma dedi konusurken kisacasi ek kullanma dedi

Sevgili zuzi19 sizin oğlan ufakmış daha bizimki büyüdü ve bazı şeyler daha göze batar hale geldi maalesef. Biliyorsunuz otizm çok geniş bir spektrum. Bizim henüz bir teşhişimiz yok lakin durumumuz şüpheli. Bazı takıntılar mevcut gün içerisinde öğrendiği bişeyi pat diye alakasız bir ortam da tekrar edebiliyor mesela. Bir de öfke patlamalarımız var ki aman yarabbim. Daha bu sabah yumurta sıcak diye abartısız yarım saat kriz geçirdi oğlum. Ne yaptıysak sakinleşmedi. Dün mandalina soyuyor 6.mandalinayı yedi. Sebebi soyarken diğer mandalinaları yanlışlıkla tırnağının geçmiş olması. Her birini bir yere fırlattı. Doktorumuz obsesif kompulsuf bozukluk üzerinde duruyor. Erkek kardeşim ağır obsesif. Genetik geçiş olabileceğini düşünüyor lakin özel eğitim merkezindeki eğitmenlerimiz oğlumun obsesif olmadığını söylüyor. İki arada bir derede kaldık. Diğer yandan araştırınca konuşup yine de otizm olan bir sürü çocukla karşılaşıyorum. Çok geniş ve çok karışık bir yelpaze. İlaç kullanmasına rağmen oğlum da öfke nöbetleri devam ediyor. Her türlü konforu ve huzuru sağlamaya çalışıyoruz. Yaklaşık 2 aydır kreş ve özel eğitim şeklinde devam ediyoruz. Daha da hırçınlaştı. Bir de tableti aldık elinden neyseki aramıyor onu artık. Alıştı. İnşallah hepimiz güzel günler görürürüz.

Geçen gün Instagram'da gezinirken yine bir çocuk videosu seyrettim. Çocuk kendinden ismiyle bahsederek konuşuyordu. Dedimki şimdi ben olsam bak kendinden sanki başka biri gibi bahsediyor diye kafaya takar, dert edinirdim. Ama bı baktım bizim sorun olarak gördüğümüz birçok şey başka çocuklarda doğal karşılanıyor. Bazen ben kendi adıma oğlumu çok irdeliyorum. Çocuk resmen geriliyor ya. Yeni hiçbirsey yapmıyor sanki. Sonra moralimi duzeltiyorum, üstüne düşüyorum. Sonra diyorum aa ne çok şey biliyor benim oğlum. Konuşma önce ezberle başlıyor, herkeste öyle. Benim oğlum 35 aylık 22 aylık kelimeler geldi dönem dönem çok durdu, çok korktum. hala konuşması bozuk zaten doktorda soyledi ama eklerde ekomu dersiniz yoksa tekrarmi yavaştan geliyor. Bol bol konuşun. Ben hergun ısrarla saatlerce konuşup onun vermesi gereken cevabı veriyorum. Sonra bı bakıyorum bir ek olsun birşey olsun üstüne katıp gönderiyor bana. Kendine özgü hale getiriyor. Tek sorun zaman, sabır. Benim gibi bir insan yola geldi. Otizm çok şeye kadir. Normalde hiç zora gelemeyen ve sabırsız bir insanım ama oğlum beni terbiye ediyor. Ben artık her serde vardır bir hayır sözünü hayat felsefem haline getirdim. Hepimizin evladı sürekli konuşsun hiç susmasin insallahhhh inşallah insallahhhh....

Sevgili demiriko

Evet kesinlikle doğru gözlemlemişsiniz. Öğretilen birşeyi kendilerine özgü bir hale getiriyor çocuklarımız. Net istenileni vermiyor mesela benim oğlum kendine has geliştiriyor. Biz de de 22 ay civarında ilk kelimeler gelmişti. Sonra bir dönem durur gibi olmuştu. Sürekli konuşuyoruz meraklı da bir çocuk konuşma terapisti konuşma bozukluğu olduğunu söylüyor.bizim işi bozan takıntılar az evvel de yazdığım gibi. Erkek kardeşim çok üzülüyor. Benim yüzümden mi böyle oldu yeğenim diyor. Teselli ediyorum. Her bireyin az çok okb li olduğunu anlatıyorum. 30 yaşında gencecik adam o da çok detaycı.

Gerçekten otizm çok şeye Kadir. Aynen ben de sizin gibiydim ama şimdi paşa paşa sakin kalıp sevgiyi şefkati sonuna kadar veriyorum oğluma. Resmen ben terbiye oldum. Ailem çok değiştiğimi söylüyor bu teşhisten sonra. Evin içinde eğitim setleri elimde öğretmen gibi dolanıyorum. Ah bir de oğlumun tahammül sınırını ileriye atabilsem. Her yolu deniyorum. İnşallah sağlıklı bir çıkar yol bulurum. İnşallah dediğini gibi herkesin evladı güzel güzel konuşur yaşıtlarını yakalar.

Sevgili D derenx2 , Benim oğlumda bahsettigin gibi , konuşma geç başladı zaten. Bir dönem baba alma vardı kısa sürede gitti . 30 aylık başladı . Oda kelime kelime sonrasi iki kelimeli 3 kelimeli cümleler başladı öğrettiğimiz kadar fakat çoğu harfleri yutuyor . Yanı söyleyemiyor . Birde çok zorlamıyor kendini . Anne kucağa al diyebilse bile genelde kucak oturt diyor yani kucağa al yukarı oturt . Ve şikayet vs yaşadığı olayı anlatma yok denilecek kadar.

Dilini en çok ben anladığım için tercüman gibi beni yanından ayırsın istemiyor . Yakında 4 yaşına girecek .Takıntılarimiz bayağı var zamanla değişiklik gösterse de bir dönem devam ediyor . Bizede henüz tani konulmadi 1 yıldır takipteyi z. 4 yaşında dolunca dr konuşma bozukluğu olarak rapor verip konuşma terapisine yönlendirebilirim dedi . Takıntılar için ise üzerinde çok durmayın zamanla dili cozuldukce atlatır desede hayatimizi zorluyor. Tabii gözlemlediğim okuduğum kadarıyla belki dr u bana denk gelmedi . Sanki başka dr gitsem atipik der gibi geliyor. Bilemiyorum açıkçası artık taniya isme de takılmıyorum. Çünkü sorun var . Adinin önemi de yok çözüm önemli . Inşallah geçicek tüm anneler emeğinin karşılığını alır diye ümit ediyorum .

Sevgili D derenx2 , Benim oğlumda bahsettigin gibi , konuşma geç başladı zaten. Bir dönem baba alma vardı kısa sürede gitti . 30 aylık başladı . Oda kelime kelime sonrasi iki kelimeli 3 kelimeli cümleler başladı öğrettiğimiz kadar fakat çoğu harfleri yutuyor . Yanı söyleyemiyor . Birde çok zorlamıyor kendini . Anne kucağa al diyebilse bile genelde kucak oturt diyor yani kucağa al yukarı oturt . Ve şikayet vs yaşadığı olayı anlatma yok denilecek kadar.

Dilini en çok ben anladığım için tercüman gibi beni yanından ayırsın istemiyor . Yakında 4 yaşına girecek .Takıntılarimiz bayağı var zamanla değişiklik gösterse de bir dönem devam ediyor . Bizede henüz tani konulmadi 1 yıldır takipteyi z. 4 yaşında dolunca dr konuşma bozukluğu olarak rapor verip konuşma terapisine yönlendirebilirim dedi . Takıntılar için ise üzerinde çok durmayın zamanla dili cozuldukce atlatır desede hayatimizi zorluyor. Tabii gözlemlediğim okuduğum kadarıyla belki dr u bana denk gelmedi . Sanki başka dr gitsem atipik der gibi geliyor. Bilemiyorum açıkçası artık taniya isme de takılmıyorum. Çünkü sorun var . Adinin önemi de yok çözüm önemli . Inşallah geçicek tüm anneler emeğinin karşılığını alır diye ümit ediyorum .

Sevgili slenderxx

Evet bize de o şekilde denildi. Ancak konuşma bozukluğu olarak rapor verebilirim diyor doktorlar. Ancak ben de araştırınca sanki başka bir doktor bize atipik diyebilir diye düşünüyorum.sonucta tanıyı tam karşılaması gerekmiyor atipik de. Bir kaç özellik olsa yetiyor deniliyor. Ben teşhis alan bir kaç aileye ulaştım. Hepsinin söylediği şu. Tıpkı sizin dediğiniz gibi. İsmi önemli değil sorun herneyse ona odaklanın diyorlar. Önemli olan zaman diyorlar. Atypical isimli bir dizi var. 8 bölümden oluşuyor. O diziyi tavsiye ederim belki izlemişsinizdir bilemiyorum. Atipik otizm konu edilmiş. Her ne kadar dizi kahramanı ergenlik döneminde olsa da. Dizi atipik otizm i konu ediyor.

Bazen oğlum başından geçeni anlatıyor. Bazen anlatmıyor. Bahsettiğim şekil de yarım yamalak. Kalabalık aile ortamında herkes bana soruyor oğlumun konuşmasını anlamadıkları için tercüman gel diyorlar.bir yandan üzücü ama bir yandan da insan en azından ben anlıyorum diyor kendi kendine. Az evvel servise indirdim inanılmaz çekingen komşumuz dışarısı soğuk oğlum montunu giy dedi. Giydi. Biz otoparka gelince sessizce korkmuş şekilde ağlamaya başladı. Telkin ettim bişey yok amca seni seviyor diyince sustu. Özgüven sorunu varmış oğlumda aynı zaman da. Eğitimciler öyle diyor. Oğlum aynı zaman da mesela bişeyi istiyorum diyecek. Kısaltıp istiyom diyor. Bir de şimdi yapacağım yerine yapacaaamm demeye başladı. C vurgulu şekilde uzatarak. Bilemiyorum. Bu çok farklı bir sorun ve bizim gibi durumu olan inanır mısınız sadece size denk geldim. Sanırım nadir de bir sorun. Eğitimcilere soruyorum gittiğimiz terapi merkezin de oğlum gibi sorunu olan birine denk geldiniz mi diye sadece bir kişi evet dedi. Diğerleri hayır dediler. Başka şehirlerden uzmanlara ulaşıyorum sağolsunlar hemen dönüş yapıyorlar. Konuşma bozukluğu bu diyorlar. Kimisi tedavisi uzun sürer diyor kimisi aşılır yaşı küçük diyor her kafadan farklı bir fikir çıkıyor. Doktorumuz bana güvenin oğlunuz okb diyor. Öteki hayır değil diyor. 2 yıl evvel bir psikolog bakmıştı oğluma atipik olabileceğini düşünüyordu.ben olayı şöyle değerlendiriyorum. Eğer otizm içindeysek yelpazenin kenarındayız. Çünkü konuşma bozukluğu ve duygusal takıntılar var. Aynen bize de zamanla aşılır bu takıntılar diyorlar ama bana ütopik geliyor. Hatta bir uzman sizinle işimiz ocak ayında biter dedi. İyimisiniz siz hocam bu mümkün değil sorun ortada dedim. Aynı merkezdeki diğer öğretmene ne zaman biter dedim. Tarih vermem mantıksız olur dedi. Yani kimsenin görüşü birbirini tutmuyor.

Çok geniş bir durum bu otizm. Bir yerde okumuştum bir uzman parmak izi gibi demişti. Hiç bir çocuk diğeriyle aynı özellikler sergilemez diyordu. Hakikaten öyle. İnşallah farklı sorunlar yaşayan her çocuk bu durumu en yakın zaman da aşar.

Değerli anneler her zaman yazamasam da yazılanları hep okuyorum. Hem iyi hem kötü haberlerim var. Oğlum son bir iki hafta içinde mantıklı kelimeler söylemeye başladı. umudunuzu yüksek tutmanız için söylüyorum. bir hafta bile çok değerli olabiliyormuş inanın. Yirmiye yakın hayvan ismi Söylüyor tabi aktif olarak değil... hala anne demiyor canı isterse "nane" diyor o kadar. "Tedi del"diye kediyi çağırıyor. İhtiyaçlarını söylemiyor bir türlü.ne mama, ne su, ne çiş, onlar yok canının istediği şeyleri canı isterse söylüyor. Hayvanlara çok düşkün evimiz hayvanat bahçesine döndü.

Öğretmenine "Tuba ema aaa" (Tuba elma al) demiş tabi ben duymadım öğretmeninden duyduğum bu. Kendi kendine manasız söylenmeleri tam gaz devam ediyor bu arada.

Kötü olansa kabızlık sorunumuz zirve yaptı. Ne yaptıysam olmuyor bir türlü. Gece yarısı uyanıp feryat figan ağlıyor karnına masaj yapıyoruz fakat nafile. Çocuk metabolizma ya randevu alıp en kısa zamanda götürmek istiyorum. Bana yardımcı olacak tecrübeli anneler akıl verin lütfen. Eczaneden şurup aldık bağırsak düzenleyici fakat şurup içirmek imkansız anlatınca anlamıyor elini kolunu tutup zorla içirmeye çalışıyoruz yine olmuyor. Herşey de yemez doğal yöntemlerle de halledemiyorum.
mrb oğlunuzun yeni kelimelerine çok sevindim bağırsakları içinde zeytinyağı bademyağı kuru kayısı armut vs. aklıma gelenler bunlar denemişsindir muhakkak ama ilaçtansa doğal çözüm daha iyidir

Selam güzel evlatların güzel anneleri.
Yeni kelimeler eklenmiş bebişlere çok sevindim rabbim davmlarını getirsşn inşallah
Bizde durum aynı kızım hala ismine bakmıyo ama şunu farkettim dışarda başkası seslenince hemen bakıyo geçen günde evde ezgi ezgi diye seslendim yine bakmadı elinde terlik vardı on la oynuyodu.sonra ben bagırınca pis bi sırıtışla baktı.bugünde aynısını yaptı bebek arabasında ezgi diye seslendim kahkaha attı bakmadı iki üç kere seslendim hep güldü sanırım bu oyun artık onun için.bu arada 11 aylık oldu kafama takıyorum yine ama korkmuyorum artık.kendi kendine göbek atmayı ögrenmiş naynini diyince sallanmaya başlıyo herşeye alkış yapıyo emeklememiz fena hızlandı baba dede ada anne anane diyo ama genelde hala bilinçsiz gerçi annem uykusu gelince anaane mama nen nen dediginü söylüyo ama ben duymadım çalılıyorum malum.el sallıyo zaten gel gel yapmıyo çagırınca gelmiyo illa ilgisini çeken bişe olması lazım teker çeviriyo hala ama bir iki sn falan sonra bırakıyo başka bişey alıyo eline ondanda sıkılıyo tekere dönüyo böyle sürüyo gidiyo qtmayı çok seviyo eline bişe alıp atma sakın diyince kayıla katıla gülüp atıyo.bide ellerini yere vuruyo çok bizede durumlar bunlar dogumgününden önce bir kere daha götürmek istiyorum doktora bakalım.

Moralim çok bozuk hanımlar oğlum 24 aylık oldu ama hala pek bi gelişme yok üstelik arada yapmaya başladıklarınıda yapmıyor geriliyor sanki :-( arkadaşlarımın akrabalarımın çocuklarıyla kıyaslıyorum onlar baya konuşuyor şarkılar söylüyor anne babayla diyalog kuruyorlar bizde bunlar yok evin içinde koşturuyor anlamsız sesler çıkartıyor adına bakmıyor bişey istiyorum getirmiyor hiç oralı olmuyor otistik mi benim oğlum gerçekten diyorum ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. öyle bile olsa o benim canım evladım ama yinede üzülmemek elimde deil :-(

Moralim çok bozuk hanımlar oğlum 24 aylık oldu ama hala pek bi gelişme yok üstelik arada yapmaya başladıklarınıda yapmıyor geriliyor sanki :-( arkadaşlarımın akrabalarımın çocuklarıyla kıyaslıyorum onlar baya konuşuyor şarkılar söylüyor anne babayla diyalog kuruyorlar bizde bunlar yok evin içinde koşturuyor anlamsız sesler çıkartıyor adına bakmıyor bişey istiyorum getirmiyor hiç oralı olmuyor otistik mi benim oğlum gerçekten diyorum ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. öyle bile olsa o benim canım evladım ama yinede üzülmemek elimde deil :-(

Merhaba esrade
Lütfen kendini bırakma. Buradaki her anne seninle aynı hisleri paylaşıyor inan bana. Yalnız değilsin. 24 ay gerçekten küçük. Lütfrn çocuğunu kıyaslama bu doğru değil biliyorsun. Benim de oğlum 4 yaşında. Kıyaslayacak olsam muhtemelen kafayı yerim çünkü yaşıtları aşmış gitmiş. Özel eğitime gidiyor musunuz bilmiyorum. Çok geri olduğunu düşünüyorsan özel eğitimden yararlanmayı dene. Maddi durumunuzu bilemiyorum eğer yeterli değilse devletten yararlanın. Yanlış anlamayın bunları muhtemelen biliyorsunuzdur. Benim de oğlum 24 ay da aklı 1 karış havadaydı mesela. Erken yaşta müdahaleyle çok şey aşılabiliyor. Bazen ben de oğlum da gelişme görmüyor gibi oluyorum ama birden atağa geçiyor bir süre sonra. Bu durum sizi üzmesin lütfen.

Aslında yapılabilecek çok şey var. En başta moralinizi yüksek tutun lütfen. O daha minicik 2 yaşında kuzu. Süt kokusu vardır şimdi üzerinde. 2 yaş daha nedir ki annesi. Sizin etrafınızda çok fazla çoçuğunuzun yaşıtı var sanırım bu en çok sizi üzüyor. Çok sık görüşmeyin onlarla bence. Muhakkak eş dost akrabadır ama ne bilim sizinde iyi olmanız lazım. Benim ablamın kızı oğlumdan 1.5 yaş büyük maşallahı var yetişkin gibi. Benim oğlumla aralarında uçurum var gibi.

Yeri geldi siz bana destek oldunuz yazdınız. Biz burada aile gibiyiz en azından ben öyle hissediyorum. Şimdi çıkın bir temiz hava alın duşunuzu alın kahvenizi yapın kreşe gidiyor mu çocuğunuz bilmiyorum eğer gitmiyorsa acilen bir kreş bulun gönderin. Çünkü ben oğlumda çok yararını gördüm. Kreşe de dürüst davranın.ben öyle yaptım. Muhakkak temiz kalpli insanlar çıkacaktır karşınıza. Sadece araştırın. Temple grandin çoçuğunuzun yapamadıklarına değil yapabildiklerine odaklanın diyordu yazısında. Çok da haklı.

Sevgilerimle

Merhaba esrade
Lütfen kendini bırakma. Buradaki her anne seninle aynı hisleri paylaşıyor inan bana. Yalnız değilsin. 24 ay gerçekten küçük. Lütfrn çocuğunu kıyaslama bu doğru değil biliyorsun. Benim de oğlum 4 yaşında. Kıyaslayacak olsam muhtemelen kafayı yerim çünkü yaşıtları aşmış gitmiş. Özel eğitime gidiyor musunuz bilmiyorum. Çok geri olduğunu düşünüyorsan özel eğitimden yararlanmayı dene. Maddi durumunuzu bilemiyorum eğer yeterli değilse devletten yararlanın. Yanlış anlamayın bunları muhtemelen biliyorsunuzdur. Benim de oğlum 24 ay da aklı 1 karış havadaydı mesela. Erken yaşta müdahaleyle çok şey aşılabiliyor. Bazen ben de oğlum da gelişme görmüyor gibi oluyorum ama birden atağa geçiyor bir süre sonra. Bu durum sizi üzmesin lütfen.

Aslında yapılabilecek çok şey var. En başta moralinizi yüksek tutun lütfen. O daha minicik 2 yaşında kuzu. Süt kokusu vardır şimdi üzerinde. 2 yaş daha nedir ki annesi. Sizin etrafınızda çok fazla çoçuğunuzun yaşıtı var sanırım bu en çok sizi üzüyor. Çok sık görüşmeyin onlarla bence. Muhakkak eş dost akrabadır ama ne bilim sizinde iyi olmanız lazım. Benim ablamın kızı oğlumdan 1.5 yaş büyük maşallahı var yetişkin gibi. Benim oğlumla aralarında uçurum var gibi.

Yeri geldi siz bana destek oldunuz yazdınız. Biz burada aile gibiyiz en azından ben öyle hissediyorum. Şimdi çıkın bir temiz hava alın duşunuzu alın kahvenizi yapın kreşe gidiyor mu çocuğunuz bilmiyorum eğer gitmiyorsa acilen bir kreş bulun gönderin. Çünkü ben oğlumda çok yararını gördüm. Kreşe de dürüst davranın.ben öyle yaptım. Muhakkak temiz kalpli insanlar çıkacaktır karşınıza. Sadece araştırın. Temple grandin çoçuğunuzun yapamadıklarına değil yapabildiklerine odaklanın diyordu yazısında. Çok da haklı.

Sevgilerimle
teşekkür ederim cevabınız için biz oğlumu sadece çocuk psikiyatrisine götürdük ygb öntanısıyla çocuk nörolojisine kbb birde psikoloğa gönderdi ama diğerlerine götüremedik daha belki bi umut erteliyoruz hani günden güne gelişme olur diye ama çok az gelişme oldu bir ay olacak dr a götüreli işaret parmağını kullanıyor arada hiç kullanmazdı önceleri ama ismine hiç bakmıyor ver al komutu yok göz teması iyi gibi. kreş istiyorum ama nasıl olur altı bezli konuşmuyor açım susuzum demez aklım çok karışık :-(

Merhaba esrade

Sevgilerimle
teşekkür ederim cevabınız için biz oğlumu sadece çocuk psikiyatrisine götürdük ygb öntanısıyla çocuk nörolojisine kbb birde psikoloğa gönderdi ama diğerlerine götüremedik daha belki bi umut erteliyoruz hani günden güne gelişme olur diye ama çok az gelişme oldu bir ay olacak dr a götüreli işaret parmağını kullanıyor arada hiç kullanmazdı önceleri ama ismine hiç bakmıyor ver al komutu yok göz teması iyi gibi. kreş istiyorum ama nasıl olur altı bezli konuşmuyor açım susuzum demez aklım çok karışık :-(

Estağfurulah hiç teşekkür etmeyin. Siz de beni çok teselli ettiniz geçmiş yazışmalarda. Arkadaş sayılırız. Biliyor musunuz benim oğlum tam 24 aylık kreşe başladı. Tek tük kelime vardı ve bezliydi. Kritik durumu vardı ve mecburduk. Kreşlerde birsürü çocuk var ki bu aylarda hepsi de bezli. Nadir kız çocukları bezsiz. O da az bir kısmı. Hem biz de doktor tavsiyesiyle gitmiştik kreşe. Ben çok üzülmüştüm o dönem. Ağzı var dili yok yavrumun diye ama mecburduk. Onun iyiliği içindi herşey. Şimdi iyi ki göndermişim diyorum. Lütfen geç kalmayın bunun için. Yararınıza olmasa asla söylemem bunu. Yarım gün başlar adapte durumuna göre uzatırsınız. Hem ne güzel işaret parmağını da kullanıyormuş annesi. Bu çok sevindirici.

Ahhh bu aylar çok kötüdür bilirim, geçen yıl sizinki kadardık kafayı yiyordum. Biz 24 aylıkken kreşe başladık, 30 aylıkken de özel eğitime.. rapor falan beklemedim doktor atipik olduğunu sanmıyorum ama hemen kreşe verin dedi 3 gün içinde kreş bulduk başlattık. İsmine bakmazdı amaçsızca koşar komut almazdı. Amaçsız koşma devam ediyor ama komut almaya başladı ismine bakar çoğu zaman. Göz teması bizde de fena değildi.

Bezi sorun etmeyin üstelik 3 saatle başlayın. Üç saat aç susuz kalsa da zararı olmaz mental gelişimi daha önemli. Tam gün ya da yarım gün fazla gelebilir. Oyunlara katılmasa bile kendi boyundaki çocuklarla ayni ortamda olsun. göz ucuyla baksa bile birşeyler kapar mutlaka. Biz İlk 8 ay hiçbir fayda görmedik kreşten daha bir iki aydır iletişime geçmeye başladı. İlerleme yavaş olsa da var sonuçta..size üzülmeyin diyemem kimsenin elinde değil. Fakat üzülmekle meşgul olup yapmanız gerekenleri ertelemeyin. Maddi olarak zorlanırsanız hemen rapor aldırmaya çalışın. Ben de rapor çıkarmak istiyorum çok maliyetli çünkü. Maddi manevi bitiyor insan. Siz annesiniz kimse sizin kadar tanıyamaz çocuğunuzu. Ben birçok doktorla tartıştım. bana bu çocukta bişey Yok dedikleri için,sanki ben çok meraklıyım çocuğuma isim takmaya. 3 yaş olduk daha anne demiyor. birşeyi Yok diyen doktorlar şimdi ses çıkarmıyor ama. Kusura bakmayın bazen insan öfkelenmeden edemiyor. Sizi çok iyi anlıyorum sevgiyle kalın.

Merhaba D derenx2 , bende bize benzer pek rastlamadim . Belki yaş larının yakınligininda etkisi vardir .

Bende otizm suphelendiren şeyler mesela ; eskiden donen cisimleri ilgi duyardı (bir süre duyu bütünleme gittim hocamız tv den kaynaklı olduğunu gözlerini uyardığını söylemişti )
Takıntılarimiz var , arabaya sağ kapıdan binmekti eskiden şimdi sol kapıdan , arabada ben var isem illa kucağımda duracak , ayakkabı değiştirmeyi pek sevmez yeni ayakkabı alınırken bazen sorun çıkarıyor . Bazen çit çıkmıyor .
Rakamlara takıntılı 100 e kadar bilir tanır söyler .
Konusma yaşıtlarına göre geç başladı ve az .Ayrıca zaman zaman ekolali var .
Şu sıralar özellikle sinirlenince yani isteği olmayınca kendine vuruyor . Bir dönem yaptı bıraktı iki gündür geri geldi bu davranışı .
Son bir haftadır arabaya her bindiğinde cam ac diye bağırıyor . Hafifte olsa cam aralık olacak.
Buna benzer belli Takıntılarimiz bende kesin otizm dedirtiyor .

Bunun dışında ; yaşıtlarına çok ilgili hemen ber çocuğa yaklaşmaya çalışır . hoplar zıplar fakat liderlikten çok takipçi gibidir . bazen elinden tutar istediği yere çekeler ama genelde takip eder .
Göz teması çok iyi işaret parmağı uzun zamandır kullanır . Dediklerimin çoğunu anlar. Paylaşımı sever .Kendi başına yamuk vs de olsa giyinir . Okulda fln kurallara uyar. Çok iyi gözlemcidir.

Bizde iki arada bir derede elimizden geldiğince çabalıyor . Toparlamaya çalışıyoruz. Siz hangi sehirdesiniz sakıncası yoksa özel eğitim açısından soruyorum . Nasıl buldunuz karat verdiniz . Şuara gidemiyorum ama rapor çıkarsa araştırma icerisindeyim

Merhaba D derenx2 , bende bize benzer pek rastlamadim . Belki yaş larının yakınligininda etkisi vardir .

Bende otizm suphelendiren şeyler mesela ; eskiden donen cisimleri ilgi duyardı (bir süre duyu bütünleme gittim hocamız tv den kaynaklı olduğunu gözlerini uyardığını söylemişti )
Takıntılarimiz var , arabaya sağ kapıdan binmekti eskiden şimdi sol kapıdan , arabada ben var isem illa kucağımda duracak , ayakkabı değiştirmeyi pek sevmez yeni ayakkabı alınırken bazen sorun çıkarıyor . Bazen çit çıkmıyor .
Şu sıralar özellikle sinirlenince yani isteği olmayınca kendine vuruyor . Bir dönem yaptı bıraktı iki gündür geri geldi bu davranışı .
Son bir haftadır arabaya her bindiğinde cam ac diye bağırıyor . Hafifte olsa cam aralık olacak.

Bunun dışında ; yaşıtlarına çok ilgili hemen ber çocuğa yaklaşmaya çalışır . hoplar zıplar fakat liderlikten çok takipçi gibidir . bazen elinden tutar istediği yere çekeler ama genelde takip eder .
Göz teması çok iyi işaret parmağı uzun zamandır kullanır . Dediklerimin çoğunu anlar. Paylaşımı sever .Kendi başına yamuk vs de olsa giyinir . Okulda fln kurallara uyar. Çok iyi gözlemcidir.

Bizde iki arada bir derede elimizden geldiğince çabalıyor . Toparlamaya çalışıyoruz. Siz hangi sehirdesiniz sakıncası yoksa özel eğitim açısından soruyorum . Nasıl buldunuz karat verdiniz . Şuara gidemiyorum ama rapor çıkarsa araştırma icerisindeyim
Ben okb hastasiyim ve kucukken de yaptigim seyler var ben hic konusma konusunda sikinti yasamamisim mahalledeki arkadaslarimin da lideriydim.bi kere anannemgilin bahcesindeki tavuklara pilav goturuyordum betona dusurmustum.ve tek tek o taneleri topladim eger toplamazsam fakir olacagimizi dusundugum icin yururken cizgilere basmamaya calisiyordum basarsam basima bise gelecegini dusunuyordum.en ufak olayi kafamda buyutur kendime hayati zehir ederdim sonra buyudum 17 yasinda sacma biseye taktim zehir ettim en guzel zamanlarimi simdi ogluma takmis durumdayim anneligin tadini bile alamiyorum.korkularimdan birisi de ogluma gecmis olmasi cok illet bise.

Estağfurulah hiç teşekkür etmeyin. Siz de beni çok teselli ettiniz geçmiş yazışmalarda. Arkadaş sayılırız. Biliyor musunuz benim oğlum tam 24 aylık kreşe başladı. Tek tük kelime vardı ve bezliydi. Kritik durumu vardı ve mecburduk. Kreşlerde birsürü çocuk var ki bu aylarda hepsi de bezli. Nadir kız çocukları bezsiz. O da az bir kısmı. Hem biz de doktor tavsiyesiyle gitmiştik kreşe. Ben çok üzülmüştüm o dönem. Ağzı var dili yok yavrumun diye ama mecburduk. Onun iyiliği içindi herşey. Şimdi iyi ki göndermişim diyorum. Lütfen geç kalmayın bunun için. Yararınıza olmasa asla söylemem bunu. Yarım gün başlar adapte durumuna göre uzatırsınız. Hem ne güzel işaret parmağını da kullanıyormuş annesi. Bu çok sevindirici.

Ahhh bu aylar çok kötüdür bilirim, geçen yıl sizinki kadardık kafayı yiyordum. Biz 24 aylıkken kreşe başladık, 30 aylıkken de özel eğitime.. rapor falan beklemedim doktor atipik olduğunu sanmıyorum ama hemen kreşe verin dedi 3 gün içinde kreş bulduk başlattık. İsmine bakmazdı amaçsızca koşar komut almazdı. Amaçsız koşma devam ediyor ama komut almaya başladı ismine bakar çoğu zaman. Göz teması bizde de fena değildi.

Bezi sorun etmeyin üstelik 3 saatle başlayın. Üç saat aç susuz kalsa da zararı olmaz mental gelişimi daha önemli. Tam gün ya da yarım gün fazla gelebilir. Oyunlara katılmasa bile kendi boyundaki çocuklarla ayni ortamda olsun. göz ucuyla baksa bile birşeyler kapar mutlaka. Biz İlk 8 ay hiçbir fayda görmedik kreşten daha bir iki aydır iletişime geçmeye başladı. İlerleme yavaş olsa da var sonuçta..size üzülmeyin diyemem kimsenin elinde değil. Fakat üzülmekle meşgul olup yapmanız gerekenleri ertelemeyin. Maddi olarak zorlanırsanız hemen rapor aldırmaya çalışın. Ben de rapor çıkarmak istiyorum çok maliyetli çünkü. Maddi manevi bitiyor insan. Siz annesiniz kimse sizin kadar tanıyamaz çocuğunuzu. Ben birçok doktorla tartıştım. bana bu çocukta bişey Yok dedikleri için,sanki ben çok meraklıyım çocuğuma isim takmaya. 3 yaş olduk daha anne demiyor. birşeyi Yok diyen doktorlar şimdi ses çıkarmıyor ama. Kusura bakmayın bazen insan öfkelenmeden edemiyor. Sizi çok iyi anlıyorum sevgiyle kalın.
teşekkür ederim ilginize gerçekten burda sizlerle paylaşmak biraz olsun rahatlatıyor beni iyi geliyor yazmak gelişmeleri yazıcam sürekli hepiniz çok saolun :-)

Sevgili slenderxx

Dün terapi merkezinde 6 yaşında küçük bir beyle karşılaştım. Ailesi küçük kardeşi için oraya gelmişti. Ufaklıkta oyun odasında oynuyordu. Benzer bir problemi ilk defa onda gördüm. Cümlelerin yarısı normal yarısı ekleri yok ve devrikti.tıpkı çocuklarımızdaki sorun gibi ama aile sanırım ya farketmemiş ya da önemsemiyor. Çünkü terapiye gelen ufak kardeşiydi o değildi.

Ben de oğlumun otizm olmasında şüphelendikten şey ise. Rutinlere bağlı mesela top havuzu+yemek katı+sahildeki parka gitmek gibi sıralı takıntı var. İstemediği olduğunda öfke patlaması yaşıyor ve sadece bize vuruyor. Tek ayak denge de zıplayamıyor. Konuşma bozukluğu mevcut. Bazen gün içinde öğrendiği ya da duyduğunu pat diye alakasız ortamda tekrar ediyor. Özgüven dışarı da yok. Bazen göz dalmaları oluyor. Bizim durum karışık. Hani bir sorun var ama ne. Aylardır kendime sora sora helak oldum. Benim oğlan da hemen hemen herşeyi anlıyor mantıklı davranıyor ama bazen ne bilim. Hissediyor insan bişeyler ters gidiyor diye. Ayakkabıya tepki bizde de var. Kendince gruplandırmış. Bu çarşı ayakkabısı. Bu kreş. Bu park. Bu bakkala giderken giyilir gibi.

Biz hataydayız. Terapiye karar verme şeklim şuydu. Kreş bizi arayıp oğlunuz da hafif gerilik var acaba kendinden 4 ay küçüklerin sınıfına mı koysak dedi psikolog. Sonra ben Prof a götürdüm o da böyle bişeyin lüzumsuz olduğunu söyledi. Çok Fazla tablet oynamış vs ilgilenin sohbet edin dedi. Yeni kreşe gittik doktor tavsiye etmemesine rağmen ben zaten biliyordum oğlumda gerilik olduğunu internetten araştırdım. Aradım. Özel bir merkez buldum. Oğluma testler yapıldı orada psikologlar nezaretinde. 2 alanda geri çıktık. Dil ve konuşma aynı zaman da ince motor da hafif gerilik şeklindeydi. Haftada 3 seans terapiye başladık. 2 ay a yakın oldu. Oğlum da cümle bütününü sağlama Daha da iyi hale geldi. Tamamen geçmedi ama eskisinden daha sağlıklı cümleler. Özgüvenini sağlamaya çalışıyor artık. Grup uyumu zaten hep vardı şükür. Daha da iyi oldu. Eğitimciler ciddi atak gözlemlediklerini söylediler. Yine de düzelmedi. Ek kullanımı şuan yüzde 70 e çıktı. Doğru cümle kurma oranı da yükseldi bence yüzde 60 oldu. Eskiden çoğu kelimelerin başı bir yerde sonu biryerdeydi. Cümle devrikti benim oğlum günde abartısız 8-9 saat tablet kullanırdı. Haftasonu elinden alamazdım. Şimdi hiç vermiyorum. Tv de kapalı. Reklam bile baktırmıyorum. Herşey yasak. Annemler de bana geldi saolsun. Ben bırakıyorum ablam konuşuyor. Ablam bırakıyor annem konuşuyor. Baba şehir dışında hafta da bir de o ilgileniyor. Hemen hemen her gün park a götürüyoruz. Müdahale etmeden kenardan izliyoruz bize böyle söylendi. Aşırı korkaklığını yavaş yavaş aştığını görüyorum. Eskiden arkama saklanırdı kimi görse. İyi ki özel eğitime başladık. Keşke daha fazla olsa. Bizim eğitimcimiz muazzam biri. Her gün kreşden bilgi alıyor eşi de oğlumun öğretmeni. Akşam olunca evde eşine hep soruyor. Cuma günleri 2-3 saat kreşe gözlem e gidiyor. Allah karşımıza çıkardı bu adamı. O kadar iyi tanıyor ki oğlumu. Baktığında artık ne istediğini biliyor. Şükürler olsun ki böyle biriyle karşılaştık çok şanslıyız. İnşallah hep böyle devam eder.

X