Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Methaba canim,
Oncedengorumcemi anladigimi sanirdim,ne zamanki pedegog ohlunuz yaygin gelisimsel bozuklu dedi, ne samanki o kocaman duvara tosladim asil o zaman anladim onu. Aslinda onu hic anlamadigimi. Ozur diledim ondan bilmeden seni kirdiysam diye.basa gelmeyince anlasilmiyor maalesef. Oglum oyle yada degil wma bana kocaman bir pencere acildi. Hicbirsey artik eskisi gibi degil. Olmayacakta....
Gunes 2,5 yaslaribda hayvan taklitleriyle basladi 3 yas gibi konustu. Gecikme yoktu konusmada fakat ses tonunu pek ayarlayamiyor hala kisarak konusuyo sesini ince bir tonda.iki yillikti raporu 18 aylikken cikti iki yil sonra yenilemediler. psikiyatr kontrole bile cagirmadi bundan sonrasi artik sizin kizinizin kisilik ozelligi olarak kalactir dedi.ben kendi oglumuda ayni doktora goturuyorum unv.hastanesi cocuk psikiyatri. Oyle iste durumlar☺

Sağol canım her çocuk farklı tabi ama bizler de merak ediyoruz işte bence sizin kız üstün zeka.İnşallah bizimkiler de kendi zekalarını ortaya çıkarırlar.Konuşma normal olmadığı için hiçbirşey bilmiyor görünümünde.Çok küçük yaşta renkleri ingilizceleri ile beraber öğrendi.Kitaplara çok meraklıydı şimdi o kadar değil yeni merakı oyuncaklar sürekli oyuncak aldırmak istiyor.

Cok guzel anlatmissin canim sagol.iyi merhametli insanlarla karsilasmis kuzucuk ne guzel dilerim butun hayati oyle olur.benim oglum hiperaktif oldugu icin buyuk sıkıntı okul zamani gelince nasil olur allah bilir.krese bile veremiyorum simdi.bakalim zaman ne gosterecek bizim icin

Arkadaslar
Ozel egitim aldigimiz rehabilitasyon merkezinde ogretmenler kendi aralarin da konusurken duydumm BERNA BAYIR hocanin diplomasi sahteymis diye duydum.simdi internetten baktim gercekten boyle bir idda var.gercekmi bilmiyorum.onun adini bu forum da cok duydum onun icin paylasmak istedim.

Evet aynı iddiayı bende duydum . Ayrıca bazıları belge vs. sunmuştu . Ben berna bayır ida takip ediyorum . Videolarını izliyorum . Hâlâ devam ediyor . Bence sahte olsaydı devam ediyor olmazdı . Ben oğlumun videolarını atmıştım kendisine . Bana bu çocuk otizmli değil . Konusma olmadığı hırçın ve tv ye bağlı bu biraz sosyal alanda ve oyun oynamada geri demişti . Sadece videolardan 2 ay sonra 3. kez gittiğim dr. da benzeri şeyler söyleyince şaşırmıştım .

Açıkçası içimden geçen de şu ki elbette bu işin öğrenimi diplomasi çok önemli ama diploma alıp çocuğa robot gibi davranan ve özel derste tlf la oynayıp çocuğa boş vakit geçirten okadar çok olay duyduktan sonra tercih şansım olsa diplomasi olmasın önce vicdanlı insan sonra deneyimli olsun derdim heralde .

Canım öncelikle senin oğluna ve görümcenin kızına başarılar dilerim. Oğlumla görümcenin kızının ortak noktası çok varmış hareketlilik dışında. Oğlum kitapla uyur kitapla kalkar hayvanlara tapıyor eğitici köşeler parktan daha çok ilgisini çekiyor.
Bir kaç saat önce cafeye gittim arkadaşımla, onunda oğlu var 3 yaşında, oğlu top havuzuna girdi tırmanma minderine çıktı ne kadar güzel oynadı nasıl heveslendim. bizimki kapalı parka bile girmedi. Kitaplar kalemlerin olduğu masaya gidip oturdu boyama yaptı daha çok karalama tabi. Yada sebepsiz yere koşup durdu, deli oluyorum koşmasına zaten. Laf anlamıyor, komut almıyor, konuşmuyor, sosyal değil. Off hangi birini anlatayım ki. Bizde umarım ilkokula başlarız yaşıtlarıyla normal okula gider zamanı gelince.​

Ayyyy yeni okudum çok sevindim kuntaycum boşuna büyük oğlana benzetmemişim
İşte otizmle aradaki fark bu oğlun herşeyi biliyor ve karşındakileyke işbirliği yapıyor maaşallah canım.....

Merhaba sayfaların tamamını okuyamasamda çoğunu okudum yüce rabbim hepimizin evltlarına sağlık versin uzun zamandır bu otizm denen illeti araştırıyorum formları okuyorum.. yazma amacım sizden bilgi ve yorum almak benim 30 aylık bir oğlum var ve henğz konuşmaya başlamadı söyleyebildikleri mama meme iki yedi birde ingilizcr bir kaç harf biz bulgaristanda oturuyoruz komşularımız bulgar da var sitede yani ikş dile maruz kaldı birdr sürekli evdeyiz kışın yaşıtı yok benim en buyuk hatam tv tablet vermek oldu ingilizcr harfleridr ordan öğrendi doğduğu günden itibaren takip eden özel çocuk dr umuza söyledim sürekli evdr yalnız buyuyen çocuklrda oluyor dedı özellikle erkek çocuklarında görüldüğünü söyledi gecikmiş konuşmanın oğlum ismine dönüp bakar başka odada olsada çağırdımda gelir göz kontağımız var otur kalk gel çık gir gibi basit komutları yapar arabalarla oynar oyuncak nesne takıntımız yok legoları dizer parkta kaydıraktan kayar kumla oynaması sever beni endişelendiren çocuklara ilgisi yok komşunun bizden bir yaş küçük oğlu var onunla oynamaz kendıs su içerse onada verır ama oynamaz

meehaba benim bebegim biseye alerji olmus dun hep acildeydik forumda hatirliyorum alerjik bunyeli cocuklari olan anneler vardi bana yardim edebilirlermi encok neler alerji yapar alerji dr gitmek icin cocuk doktoru sevk etmesi gerekiyormus dogrumu

Ayyyy yeni okudum çok sevindim kuntaycum boşuna büyük oğlana benzetmemişim
İşte otizmle aradaki fark bu oğlun herşeyi biliyor ve karşındakileyke işbirliği yapıyor maaşallah canım.....
Sanki %50 küçüğe %50 büyüğe benziyor. Şaka bir tarafa Umarım yaşıtlarını yakalayıp normal okula başlar en büyük isteğim bu.

sulu boya oyun hamuru falan yaparmi fundik cok yer bide kus burnu narmelati cok yiyor
İnanın bizde de alerji var ne yaparsam o bir köşede hep bekleyip ortaya çıkıyor eninde sonunda. Yumurta alerjisi vardı 2 yaşa kadar. Yumurta alerjisi bitti domates salça çilek onlar başladı. Alerji hep şekil drğiştirsede bir türlü Yok olup bitmiyor. Bizde kan tahlilinde domates çıkmadı ben çözdüm. Doktor her besin kanda anlaşılmaz demişti belirli gıdalar sadece anlaşılıyormuş. Yumurta süt guluten et fıstık falan. Havalardan olabilir mi. Biz mevsim değişimlerini zor geçiriyoruz burun akıntısı çok oluyor. alerji konusunda daha uzman anneler vardır ben mental gelişimine o kadar kafayı taktım ki alerji olayını ikinci plana attım belki yanlış yapıyorum bilmiyorum. Geçmiş olsun ufaklığa.

Bizim yumurta alerjisi cikti ama onu anlamak zor ben anlamadim cunku. diyet icin metobolizma doktoru kan testi yaptirdi orada cikti. Sizde kan testleri yaptirinca cikar. Sanirim alerjisi olan cocuklarda gelisim geriligi de olabiliyomus bizim icin onemli bir husus aslinda.

Merhaba
Yazdiklarini okudum sanki senin oglunun sorunu kresle cozulecek gibi.sosyal yonden sınırlı bir hayat ve uyaran eksikliginden kaynakli sorunlar var gibi bunlara baglu konusma gecikmesi.ben cok kotu bir tablo gormedim krese verme imkanin varsa duzelir bence.takintisi ve davranis bozuklugu yok.basit komutlari da anliyor.bence cocuklarin arasinda olunca onlarla iletisime gecer bir sure sonra.

Allah rağzı olsun kardeşim vakit ayırıp cevapladığın için burda özel kreş yok malesef devlet in var tam gün tam gün de vermek mantıklı olmaz henüz konuşamıyot wc eğitimine başladık bir hafta oldu kendısı söylemesede ben tutuyorum yapıyor alıştı artık iyice bu durumda tam gün mümkün değil sevinince el çırpması ve konuşamama başka belirti yok çok şükür yemeğini yer kendısı karanlıkta uyur babası geldiğinde kapıya koşar sarılır ben öpücük yollarım oda yollar hayvan takliti yok kartlarla soruyorum ilgilenmez birşey isteyince parmakla işaret eder şu iki yaş sendromuda başladı inatlık

Parmakla isaret ediyorsa hic korkma.tam gun vermek iyi olmaz dogru daha kucuk ve konusamiyor.bence yakinda kartlar da ilgisini cekmeye baslar.anlatiklarins gore korkacak hic birsey yok.
guzel gunlerde saglikla buyut yavrunu

Parmakla isaret ediyorsa hic korkma.tam gun vermek iyi olmaz dogru daha kucuk ve konusamiyor.bence yakinda kartlar da ilgisini cekmeye baslar.anlatiklarins gore korkacak hic birsey yok.
guzel gunlerde saglikla buyut yavrunu
Sağol cnm hepimiz güzel sağlıklı günlerde büyütelim yavrularımızı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…