Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ama
Bahsettigin hayali oyunlar cok guzel.bizde o yok.
Bahsettigin hayali oyunlari oynamasi cok guzel ama bizde hayali oyun diye bisey yok.

Sondan başlıyorum çok sevindim çünkü bak benim oğlum 4 ay önce elmaya ma dersi hatırla canım yazmıştım buraya kediye di makarna yerine akarna kitap yerine ki böyle yani sonra geldi herşey ya çok sevindim sesler geliyorsa harika o zaman

Bak benim oğluma görümcemin eşi gösterdi 100 e yakın kart herşeyi oğlum söyledi kelime kelime ama mesela onun 26 aylık kızı konuşmuyor herşeyi işaret dili ile anlatıyor ama onlar bizim oğlana çok çok hareketli ama herşeyi biliyor öğrenmiş dediler

Yakında bak kelimeler gelecek yaa çok sevindim vallla bizm kreste benim oğlan sırf söylüyor diye felan bir gariplik görmüyor galiba

Bu gösterme çok önemli ah ah ah hiç birşey göstermezdi sorardm ah şimdi 12 aylık bebeği izliyorum Instagram da süt nerede anne nerede baba nerede gösteriyor ya işte bu yani

Bu arada 8 aylık oğlum maşallah diyib ama bay bay öğrendi çok şaşkınım çokta mutluyum şükür ediyorum

Bazen diyorum alllah bana şükür edeyim diye böyle şeyler yaşattı ama ciddi ciddi işaret parmağı göstermeyen bir çocuktan gösterir hale geldi Allah'ın izni ile

Benm oğlum da canlı cansız herşeyi ağza sokuyor oyuncak çiğneme var yani oral dönem bitti kardeşi yapıyor ama oda yapıyor cigniyo sırf bu yüzden bile acaba diyorum yani bu oynamak için bunu çiğne diye çiğneme tüpü veriyorum onunda avantajı konuşmaya yol açtı kasları çalıştırdı alırken 50 lira verdiğim şeye şimdi şükreder oldum gereksiz gelmişti ama kasları çalıştırdi

Bazen diyorum bu çiğneme uyarma olarak mı oluyor mesela otizmi bir çocuk gördüm kolu dirseği ile dokunuyor herşeye hani o öyle hissediyor benimki ise ağzına alır herşeyi kafam karışıyor
Mikrofon ne güzel bir oyun bunu ben denemek istiyorum yapayım oğluma kumandayı mikrafon yapayım şarkı söyleyip durayn çocuklar görmedikleri şeyleri oyun kuramaz çünkü

Üzülmeyin diyecem ama biliyorm.kafanda hep bir acaba hep bir üzülme var gececek umarım

İyi geceler , Sevgili @kuntay ve @meltemesintisi yazdıklarınıza okudumda. Öncelikle kuntay oğlun için çok sevindim . Yazdıklarınızı okuduğum zaman formada yazmışımdır belki otizm den uzak gibiler. Çünkü benim oğlumda benzeri .

Doktor a her gittiğimde şimdi kesin tani alacağız dememe rağmen her gittiğimde doktor otizm değil dedi üstüne basa basa . Ve sorduğu oğlunuzun büyüdüğü dönem psikolojiniz nasıldı ? Ailede kaç kişiniz yaşıtı var mı ? Tabii malum şehir yaşantısı ve apartmana sıkışmış hayatlar . Ve bize dediği uyaran eksikliği ve hareketliliğe bağlı olarak dikkat toplayıp odaklanamamak. Sizinde bahsettikleriniz buna benziyor .

Konuşma konusunda da oğlum a hep püre şeklinde verdim . Ağız kasları tam gelişmemesinden kaynaklı gecikmiş konuşma ve konuşup iletişim kuramadığı davranış problemlerinin artması .

Tabii her zaman dediğim gibi evet anladık otizm e benziyor ama değil . Ama bu durumu nasıl atlatacağız . Hareketleri yavaşlamazsa okulda nasıl durulacak 40 dk nasıl ders dinleyecek bir sürü soru işaretleri . Mücadeleye devam .

Biz bu aralar evde bolca dikkat çalışıyoruz . Mesela yere tahta veya mandal va materyal koyuyorum . 10 veya 15 civarı . sehpa altından geç mandali al hedefe bırak takla atarak tekrar git bitene kadar hem devamlılık hem dikkat toplama vs. oyuna çevirince de hoşuna gidiyor . ince motor da ipe boncuk dizme maşa ile birşeyler yakalama dikkat etmesi filan bayağı artti .

Eminim biliyorsunuz dur . Ama yinede yazmak istedim. Bir nebze fikir olursa diye . Tekrar iyi geceler .

meltemesintisi U umudumvar17 S Slenderxx @Kestanesekeriiim hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim güzel duygularınız için. Oğlumu şimdi kreşe bıraktım yine nette araştırmaya koyuldum. Son bir Aydır çubuklara,sopalara, herhangi tutulacak uzun nesnelere kafayı takmış durumda. Bir haftadır evde pipetle dolaşıyor kreşe girerken elinden aldım diye kıyamet kopardı. Arkadaşları elinden alırsa üzülür diye vermedim öğretmeni o gittikten sonra siz bana verin ben veririm dedi.

Aslında düşündüm de çok haklı öğretmeni. sonuçta oğlumu mutlu ediyor elindeki şey niye aldım ki. Zamanla bu takıntısı da geçer diye düşünüyorum. Biri bitiyor diğeri başlıyor. Tabiki bu zamanları da her türlü atlatırız,önemli olan fazla hasar bırakmadan bunu başarmak. Akışına bırakmak gerekiyor bazen fakat ben çok müdahale eden bir anneyim sanırım, burnumu her şeye sokup çocuğumu daha da çıkmaza sokuyorum bazen

Hepimiz oyleyiz aykiri gordugumuz herseyi engellemeye calisiyoruz oysa o cocuk sacma sapan herseyi yapabilir cunku daha kucuk bi cocuk bunu unutuyoruz.ben atlatacaginiza inaniyorum.

Sevgili Kuntay , Cumartesi günü eğitimde bir veli ile sohpet ettik.Her ctesi karşılaşır konuşurduk . Oğlu 10 yaşında 4 yaşında tani almış . Tuvalet eğitimi konuşma hepsi zamanında olmuş fakat hep terslik varmış . Biri seslensin vs.. oralı olmazmış. Annesi ve babası dr. lar.

Bizim eğitimci oğlum elinde kedisi ile gezerdi . Her yere onu götürür . Onunla uyurdu . Oyuncak bir kedi . Bundan vazgeçirin takıntıya dönmüş dedi. Gel zaman git zaman sakladım . Ağladı üzüldü vermedim . Şimdi benzer başka bir kedi aldı . Bu arada bazen hikaye kitabı bazen başka birşey ara ara elinde hep taşıdı .Şu arada diğer kediye taktı. Her zaman aldırmıyorum ama genelde elinde .

Söylemek istediğim şu aslında o bayan bana dediki Istanbul da ünlü unsuz bütün psikiyatrist leri gezmiş . Ve hepsinin sorusu bir şeye bağlandimi oğlunuz bir materyal bir oyuncak bir battaniye vs vs. Cevabi hayır olmuş . Dr. larin verdiği cevap bağlanması normalmiş 2 ile 4 yaşlarında onu elinde tutarak bazen güven duyarlar . Bazen onu başka birsey olarak hayal ederlermiş.

Şimdi aynı şekilde bende diyorum benmi abartıyorum . Eğitimcimiz mi doğru söylüyor dr. larmi? Hangisi doğru ?
Belkide doğru olan yeterince çocuklarımız oradan oraya koşturuyor uğraşıyor . Zararsız bazı noktalarda bazı şeylere göz yummak.

Sevgili slenderex bu gibi bağlanma bir şeyi sürekli elinde taşıma vs tek başına korkutucu bulmuyorum.Erkek kardeşim benden 10 yaş küçük. Küçükken annemin yemenilerinden birine takmıştı kafayı yanılmıyorsam 5 yaşa kadar her yere onunla gitti onsuz uyumadı.sonra unuttu gitti. Bence bu tek başına korkulacak ve engellenecek bir şey olmamalı.onunla mutluysa mutludur.buna müdahele etmek doğru değil diye düşünüyorum.Doktorlar bu konuda belli bir istatistik tutmuş ya da böyle çocukları kategorize etmiş değiller çocuk ilerde ne olur sorusuna tahmini bir cevap bile veremiyorlar.onların söyledikleri veya sordukları soruları kitaplardan okuyup bizlerde yorumlayabiliyoruz. elbette eğitimlerine saygım var ancak bu konuda duayen sayılan Prof Efser Kerimoğlu bile bize otiZmin ne olduğunu nasıl olduğunu nasıl tamamen tedavi edilebileceğini bilmiyoruz dünya bilmiyor dedi açık yüreklilikle.eğitimle bir yerlere gelmek şu anlık tek çare.bence her anı değerlendirin doktor var dedi yok dedi az dedi çok dedi bunları geçin. En iyi en doğru kararı siz vereceksiniz çünkü çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz kolaylıklar diliyorum .

Herkese merhabalar,
Son bir aydir gecmisten simdiye kadar tum yazismalari okudum. Artik cogunuzu biliyor, derdinizi derdim mutlulugunuzu mutlulugum yapiyorum.
Size kendimden oglumdan bahsetmek istiyorum.
oglumda icime sindiremedigim bazi davranislar vardi.bir yasindan itibaren camasir makinasi takintisi vardi. Izlemiyor fakat surekli icine birsey koyup cikariyor onunla ilgileniyordu.ben bu arada otizmi cok yakindan biliyorum esimin yegeni otizimli cok yakiniz bir aile gibi. Bundan oturu tum belirtileri biliyorum. Oglumdan suphe etmedim ilk zamanlar cunku iletisimi cok guclu sevecen bir cocuk isme tepkisi var .goz temasi gayet iyi.
Gel gelelim bes alti ay once cok hircinlasti 28 aylikken suan 32 aylik. Oyuncaklariyla oynamiyor donen herturlu objeye cok duskun. Hatta bir ara elinde bez dondurmesi vardi. Onu artik yapmiyor. Donen seylere nu nu diyor bu arada isin ozu bizi pedegoga yonlendiren bu nu nu oldu:)
Pedegog yaygin grlisisel bozukluk dedi bize. Sonrasinda cocuk psikaytri otizim bulgulari yok ilgilenin bol bol dedi. Devwer testinde dil grlisimi yasinda ince kaba motor 6 ay geri cikti.3ay sonra kontrole cagirdi. Gitgigimizde yine net bir sekilde birsey yok dedi
Ama gel gorki icim tam olarak rahat degil. Bu nu nu meraki kafami cok kurcaliyo.
Yazicak cok sey var soru cevap seklinde olsa daha iyi olacak.sizinle konusmaya ihtiyacim var sevgiler

Merhaba ilk olarak dilerim korkulariniz yersizdir insallah yavrunuzun korktugunuz gibi birseyi yoktur.
Benim anlamadigim şuan cok guzel konusuyor.soru sorup sorulan sorulara cevap veren bir cocuk ama sadece tek sorunu dönen seylere nu nu mu demesi?
Doktor da birsey yok demis tek sorun buysa bence bunu cok kafaniza takmayin.benim oglum konusamiyor anne baba mama gibi kelimeleri var sadece ve 1 aydir abaaaa diye bagirip duruyor bende bunu takiyorum kafama.39 aylik
Hircinliginin baska nedenleri olabilir

Srlam neltem esintisi
Nunu demedine tskilmiyorum donrn objrletbolan takintidi. Klimalarin dıs uniteleri.tencere kapagi cevirmr arabayi goz hizasina getirip surme gibi.
Konusmasi iyi basit ikili uclu cumle kurar.komutlari anlar yerine getirir.krese baslattim 3 aydir yarim gun gidiyor.cis egitimi vermeye calidiyorum su siralar cok basarili sayilmayiz.ha birde cok sarsak cok sık duser carpar.ama cocuklari cok sever oynar. Catal kasik kullanir.ayakkabisini giyer.kresde bazen isirma (2kez oldu) disinda bi sikintisi yok katilimi iyiymis. Isimlerimizi bilir soyler. Kendi adini soyadini bilir soyler yasini nerde yasadigini soyler.akrabalari komsulari bilir ismini soyler.

Srlam neltem esintisi
Nunu demedine tskilmiyorum donrn objrletbolan takintidi. Klimalarin dıs uniteleri.tencere kapagi cevirmr arabayi goz hizasina getirip surme gibi.
Konusmasi iyi basit ikili uclu cumle kurar.komutlari anlar yerine getirir.krese baslattim 3 aydir yarim gun gidiyor.cis egitimi vermeye calidiyorum su siralar cok basarili sayilmayiz.ha birde cok sarsak cok sık duser carpar.ama cocuklari cok sever oynar. Catal kasik kullanir.ayakkabisini giyer.kresde bazen isirma (2kez oldu) disinda bi sikintisi yok katilimi iyiymis. Isimlerimizi bilir soyler. Kendi adini soyadini bilir soyler yasini nerde yasadigini soyler.akrabalari komsulari bilir ismini soyler.

Srlam neltem esintisi

Parfon acemiligime verin uc kez paylasmisim. Oglum 32 aylik bu arada
Bunlarin hicbirine takilma oglumdaki garipliklerden beri etraftaki cocuklari takip ediyorum bunlari cogu yapiyor. Goz hizasinda araba surme yapan cocuk o kadar cokmus ki mesela. Sosyal iletisimi var konusuyor hayali oyunu var. Gerisi hep normal her cocukta olabilecek seyler. Benim oglum 34 aylik daha bir cocukla iletisim dahi kurmadi. Sadece bakiyoruz. Egitim kres diyetle yapabildigimiz henuz cocuklarin yaninda aglamadan durmasi. Konusma yok. Arada sirada tek kelime eder o kadar. Kendince sesler cikarir anlamsiz. Anlamli sesleri de cikarsa yerinde olmaz. Iste yeni yeni arada basladi ama cok az. Keske bir objeye hep ayni seyi soylese bu o kadar guzel bisey ki. Iciniz rahat olsun.

Bence cocuk gayet normal yasinin gerektirdigi gibi yani daha bilgili tecrubeli anneler var burada ne derler bilmem ama bana cok normal geldi.
Her cocugun az yada cok tuhaf ve takintili davranislari oldugunu goruyorum ben.tencere kapagi cevirmesi arabayi giz hizasinda surmesi bir sorun oldugunu gostermez.bunlar cocuk sonucta biz kusursuz cocuklar bekliyoruz buyumus de kucukmus gibi.cocuklarin her hareketini otizme yormak hem anneleri yipratir hem cocuklari.bence icinizi ferah tutun.
suan bana oyle geliyor ki oglum konussa kendini ifade edebilse ve soru sorup cevap verse hic bir hareketini sorgulamazdim.o daha bir cocuk cunku

Öncelikle hoşgeldın keşke burada değil de başka formlarda güzel şeyler için toplansaymışız ama kısmet işte. Oğlunuzda gerileme var mı peki siz annesisiniz en iyi siz gözlem yaparsınız. Bizim çocuklarda gerileme 1 yaş civarı başladı 2,5 yaştan sonra hafifte olsa ilerleme var. Zaman ne gösterir bilemiyorum tabi.
3 yaşından sonra gerileme olmuyor diyor uzmanlar fakat etrafımda 4 yaşından sonra konuşmayı bırakanları duyunca çok şaşırıyorum. Benim oğlum ince motor, kaba motor ve bilişsel gelişim de yaşı çıktı, bizde konuşma hiç Yok ama
Siz davranışlarda ve becerilerde gerileme hissediyorsanız bir kaç uzmana daha danışın derim. Gerekirse duyu bütünleme aldırın,tabi eğitimci karar verir. Bilişsel ve dil sorunu yoksa takıntıları, duygu ve dürtüleri kontrol altına almak (ısırma,hassasiyet, korku,öfke, takıntı) bunlar için duyu bütünleme önerilebilir. siz en doğrusunu hissedersiniz ne karar alırsanız doğrusu odur bence.
Çok iyi isim yapmış bir kuruma götürmüştüm oğlumu. Değerlendirme yapan öğretmen bu çocuğun bişeyi Yok dediğinde kadını neredeyse dövecektim. İyiki güvenmemişim ona. Şimdi 6 ay daha kaybetmiş olacaktım. 4 ayda büyük yol aldık çünkü. Biz 34 aylığız

Çok teşekkür ederim. Işimiz kolay değil ama imkansız da değil. Dr.larda dediginiz gibi tam bilmiyor maalesef. Ama bir gariplik olduğu apaçık belli .Bazen çevremdekiler bile boşa uğraşıyorsun cocuktabirsey yok diyorlar . Hepsine kulaklarımı kapattım . Mücadeleye devam . Cevap için tekrar teşekkürler .

Merhaba sonbulsun , Bu kadar hizli gozlemen bile sana buyuk bir arti . Ben otizm in o şunu bile bilmezdim. Benim oğlumda döndürmeyi severdi . Kendimi başladı hayır . Topları vardı renkli biz oturtup çocuğu top çevirirdik. Donen topaç lardan oynardık onunda ilgisini çekerdi . Takı bunun normal olmadığını anlayana kadar böyle gitti .

Ama sorun sadece döndürmek değil gözlerini uyarmak için genelde dönen nesneleri severmiş . Işıklı tabela ekran vs. bunlarada aşırı ilgisi var mi?

Ayrıca sosyal ise sadece döndürmek tek başına otizm belirtisi değildir diye düşünüyorum . Otizm in açıklaması zaten içe dönüklük . Iletişim kurmama kendi dünyasinda yaşama vs. Ama bence döndürdüğü nesneleri kaldır . O döndürmeye başladıkça dikkatini dagit asla yapma vs demeden belki unutur . Umarım herşey sadece geçici bir takıntıdır ki öyle gibi duruyor .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…