Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
devlet kreşi tuvalet eğitimini tamamlamamış olanı almıyor biz kaynaştırma olduğumuz için alındık. o yüzden bu konuda yardımcı olmaları mümkün değil . eğitimi ben vermek zorundayım ve de grup derslerine giren öğretmen de tuvalet eğitimi ve diş fırçalamayı öğreteceğini söyledi. oğlum eylül 2008 li,tam 3 yaşında. henüz konuşmuyor kakası olunca tepki vermiyor o yüzden tuvalete oturtup deneyeceğim.

devlet kreşinin kaynaşma öğrencisini aldığını yeni duydum canım bizim okulda varmı acaba olması güzel ama keşke tuvalet eğitimine yardımcı olsalar dı...oğlun benim oğlumdan 1 yaş küçük benimkide eylül 2007 doğumlu küçük olmasına çok sevindim tuvalet eğitimi için geç kalınmış değil konuşma başladıkça hırçınlık ta gider tuvaletinide öğrenir annesi inşallah korkma

oğlumu okuldan almaya yarım saat erken gidiyorum okulun karşısında cafe var diğer velilerle oturup çay içiyoruz neyse bugün gittim oturdum masaya tanıdığım akadaşlardan kimse yoktu çay içiyorum gazete okuyorum filan yan masada bir adamın anlattıklarına şok oldum çok üzüldümm..bizim okulun yanında ilköğretim okuluda var adamın çocuğu özel eğitim sınıfına gidiyormuş 12 yaşındaymış bu yıl okula yeni başlamış 9 yıldır da rehabitilasyon merkezine gidiyormuş ama hiç ilerleme yok diyor adam yüzde yüz raporu var dedi ama yinede götürüyorum umudum var diye anlatıyor yanındakilere onlarda ah ah vah vah allah yardımcın olsun diyorlardı ama beni en çok üzen bu çocuğu 2 yaşındayken annesi terketmiş başka birine kaçmış ve birdaha hiç aramamış oğluma hem anne oldum hem baba diyordu ona baktığı için çalışamıyormuş devletin verdiği maaşla geçiniyoruz diyor ve hiç ilerleme kaydetmeyen çocuk bugüne kadar sadece anne demiş anne diyormuş annesini sayıklıyormuş arada ben kahroldum titredim o adamı ellerinden öpmek istedim aslında yaşçada büyük tü adamcağız allah yardımcısı olsun o anneyide allah nasıl biliyorsa öyle yapsın yüzü hiç gülmesin inşallah nasıl anneliktir sizce bu

bizimde martta raporumuz yenilenicek tekrardan testlerden geçiliyormu merak ediyorum..süper anne maşallah okadar yoruldun bide sporamı gittin

ya sorma valla kendimi süpermen ilan ediyorum :KK1::KK1::KK1:oda bana değişiklik oluyor haftada iki gün napim çıldırmamak için :KK37:

biz dün gittik psikyatr zaten rapor vardı yenilemek istediğimizi söledik bazı testlerden bahsetti kan ve idrar ama en az bir ay ilaç kullanmamış olması gerekiyormuş biz kullanıyoruz dedim 4ay olmadı daha şu mantar için ahmet aydına gittiğimizi ve yaptığı testleri söyledim gerekli yazıları yazdı baş tabipliğe onaylattık ordan sekretere bıraktık bakalım ne haber gelecek sivillere rapor çıkartmak orda yasakmış siz nasıl çıkarttınız diyor zorluk yapacakya bizde anlattık bekliyoruz bakalım heyetten geçmeyebilir dedi

oğlumu okuldan almaya yarım saat erken gidiyorum okulun karşısında cafe var diğer velilerle oturup çay içiyoruz neyse bugün gittim oturdum masaya tanıdığım akadaşlardan kimse yoktu çay içiyorum gazete okuyorum filan yan masada bir adamın anlattıklarına şok oldum çok üzüldümm..bizim okulun yanında ilköğretim okuluda var adamın çocuğu özel eğitim sınıfına gidiyormuş 12 yaşındaymış bu yıl okula yeni başlamış 9 yıldır da rehabitilasyon merkezine gidiyormuş ama hiç ilerleme yok diyor adam yüzde yüz raporu var dedi ama yinede götürüyorum umudum var diye anlatıyor yanındakilere onlarda ah ah vah vah allah yardımcın olsun diyorlardı ama beni en çok üzen bu çocuğu 2 yaşındayken annesi terketmiş başka birine kaçmış ve birdaha hiç aramamış oğluma hem anne oldum hem baba diyordu ona baktığı için çalışamıyormuş devletin verdiği maaşla geçiniyoruz diyor ve hiç ilerleme kaydetmeyen çocuk bugüne kadar sadece anne demiş anne diyormuş annesini sayıklıyormuş arada ben kahroldum titredim o adamı ellerinden öpmek istedim aslında yaşçada büyük tü adamcağız allah yardımcısı olsun o anneyide allah nasıl biliyorsa öyle yapsın yüzü hiç gülmesin inşallah nasıl anneliktir sizce bu

sölediklerine tamamen katılıyorum allah ona bilir ne ceza vereceğini yavrum bide anne demiş yazık

Oyy Ben Ona Kurban Olurum.. Yavrum Benim..:KK5::KK5:
Tanımadığımız Halde İçimizden Bir Şey Koptu, Bu Kadın Bırakıp Giderken Evladını Hiç mi Düşünmemiş..

Son düzenleme:
devlet kreşinin kaynaşma öğrencisini aldığını yeni duydum canım bizim okulda varmı acaba olması güzel ama keşke tuvalet eğitimine yardımcı olsalar dı...oğlun benim oğlumdan 1 yaş küçük benimkide eylül 2007 doğumlu küçük olmasına çok sevindim tuvalet eğitimi için geç kalınmış değil konuşma başladıkça hırçınlık ta gider tuvaletinide öğrenir annesi inşallah korkma
devlet okullarına kayıt yaptırdıktan sonra bir raporunuz varsa kaynaştırma öğrencisi oluyorsunuz ve bu öğrenciler o okulda bire bir ders görebiliyor o kurumdaki istekli bir öğretmenden üstelik herhangi bir ücret vermeden . yalnız tek şart okulda destek eğitim odasının bulunması ve onaylı olması gerekiyor bu sayede öğretmen verdiği ders için devletten ücret alabiliyor. bilginiz olsun

ya sorma valla kendimi süpermen ilan ediyorum :KK1::KK1::KK1:oda bana değişiklik oluyor haftada iki gün napim çıldırmamak için :KK37:

biz dün gittik psikyatr zaten rapor vardı yenilemek istediğimizi söledik bazı testlerden bahsetti kan ve idrar ama en az bir ay ilaç kullanmamış olması gerekiyormuş biz kullanıyoruz dedim 4ay olmadı daha şu mantar için ahmet aydına gittiğimizi ve yaptığı testleri söyledim gerekli yazıları yazdı baş tabipliğe onaylattık ordan sekretere bıraktık bakalım ne haber gelecek sivillere rapor çıkartmak orda yasakmış siz nasıl çıkarttınız diyor zorluk yapacakya bizde anlattık bekliyoruz bakalım heyetten geçmeyebilir dedi

idrar kan testimi istiyorlar yandık o zaman benimki hayatta kan aldırmaz ilk raporu çıkartırken böyle bişey yoktu denver ve zeka testi yapmışlardı sadece allah yardımcın olsun canım inşallah zorluk çıkarmazlar

sölediklerine tamamen katılıyorum allah ona bilir ne ceza vereceğini yavrum bide anne demiş yazık

Oyy Ben Ona Kurban Olurum.. Yavrum Benim..:KK5::KK5:
Tanımadığımız Halde İçimizden Bir Şey Koptu, Bu Kadın Bırakıp Giderken Evladını Hiç mi Düşünmemiş..

düşündükçe gözlerim doluyo benim o yavruya allah babsına uzun versin başında dursun inşallah

devlet okullarına kayıt yaptırdıktan sonra bir raporunuz varsa kaynaştırma öğrencisi oluyorsunuz ve bu öğrenciler o okulda bire bir ders görebiliyor o kurumdaki istekli bir öğretmenden üstelik herhangi bir ücret vermeden . yalnız tek şart okulda destek eğitim odasının bulunması ve onaylı olması gerekiyor bu sayede öğretmen verdiği ders için devletten ücret alabiliyor. bilginiz olsun

kayıt yaptırırken ben bişey söylemedim rapordan bahsetmedim şimdide bahsetmedim.. öğretmene geç konuştuğunu ve hiperakaktif olduğunu söyledim sadece okulda rehber öğretmen var sınıfları geziyo hergün benim oğlumun galiba hiperaktif ve dikkat dağanıklığı olabileciğini söylemiş öğretmene benimle görüşmek istediğini söylemiş ben odasına girdim konuştum geç konuştu evet dikkati dağanık hipearktif doktora götürdüm dedim oda tamam dedi yoksa sizi rama yönledirecektim dedi rama da gittik testlerden geçtik dedim seneye ilköğretim okulunun kreşine vericem ben ama o zaman söylüycem durumunu açık açık ama bu yıl istemedim...okulumuzda destek eğitim odası yok belkide almıycaklardı bizi raporumuz var diye

idrar kan testimi istiyorlar yandık o zaman benimki hayatta kan aldırmaz ilk raporu çıkartırken böyle bişey yoktu denver ve zeka testi yapmışlardı sadece allah yardımcın olsun canım inşallah zorluk çıkarmazlar

mecbur koşmadı testler için yeni uygulamaymış sanırım zaten ben ahmet aydına gittiğimizi kime söylesem geçen çocuk dr söledim ahmet hoca iyidir iyi yapmışsınız dedi

biz de raporumuz sayesinde alındık kreşe çünkü tuvalet eğitimimiz yok raporumuz olduğu için kaynaştırma olarak aldılar

merhaba kızlar
bem bugun bır kreske gorustum haftada 3 gub 2 saat gonderıcem sımdılık
tabı dururmu bılemıyorum cok sosyal bı cocuk degıl
ordakılere bısey soylemıyım dımı
bı de rapor cıkartmam lazım en kolay hangı hastaneden cıkar
zeynep kamılı dusunuyorum ama cokmu zor bunu cıkartmak
bı de su dıyette cocuklara neler yasak kısaca ozetlermısınız nolur
kocam hıc destek olmuyo cok yogun calısıyo
bende oglumla otobuz tren goturemıyorum sıkılyo
gebzede oturmak da elımı kolumu baglıyo ,

ben yarın rehabılıtasyon merkezlerını dolasıcam
nelere dıkkat etmem lazım neler sormam gerekıyo
kac saat seans oluyo haftada
sadece gebzeyle sınırlı kalmıyım cıvar yerlere de bakayım

nolur cevap yazın

merhaba arkadaşlar ben otizmden çok korkuyorum.gebe iken belli olmuyor mu bu otizm?nedenleri nelerdir acaba ? beni bilgilendirir misiniz?

merhaba kızlar
bem bugun bır kreske gorustum haftada 3 gub 2 saat gonderıcem sımdılık
tabı dururmu bılemıyorum cok sosyal bı cocuk degıl
ordakılere bısey soylemıyım dımı
bı de rapor cıkartmam lazım en kolay hangı hastaneden cıkar
zeynep kamılı dusunuyorum ama cokmu zor bunu cıkartmak
bı de su dıyette cocuklara neler yasak kısaca ozetlermısınız nolur
kocam hıc destek olmuyo cok yogun calısıyo
bende oglumla otobuz tren goturemıyorum sıkılyo
gebzede oturmak da elımı kolumu baglıyo ,

mrb canım kreşe bişey söyleme bende söylememiştim verirken zaten oranın psikoloğu vardır heralde gebzede oturuyorsun orada devlet hastanesi yokmu canım ben gatadan çıkardım ama bu sene sivillere zorluk çıkarıyorlarmış yasaklanmış ama ben verdim yine bekliyorum haber zeynep kamil olabilir evet ama git gel yapabilecekmisin çocuk psikoloğuyla görüşmen gerekiyor o seni yönlendiriyor ne yapman gerektiğini sölüyor diyet daha önceki sayfalarda var detaylı olarak bende uyguluyorum ama dr istediği için kendi kafamdan değil yani bunuda beslenme ve metabolizma uzmanı karar veriyor götürebilirsen eğer cerrahpaşada ahmet aydın tavsiye ederim bi sürü kan idrar dışkı tahlilinden sonra karar veriyor diyete

diyete özet olarak keçi sütü keçi peyniri glutensiz ekmek kurabiye bisküvi kek var hazır olarak migros ve carrefourdan alıyorum makarna un hep glutensiz kullanıyorum ona özel birde tencere ya toprak güveç diyim olacak yada çelik teflon kesinlikle yasak

ben yarın rehabılıtasyon merkezlerını dolasıcam
nelere dıkkat etmem lazım neler sormam gerekıyo
kac saat seans oluyo haftada
sadece gebzeyle sınırlı kalmıyım cıvar yerlere de bakayım

nolur cevap yazın

canım gez tabi bak sınıflara filan kapısında içeri bakmak için cam oluyor bizim var orsdan seyrediyorum dersi benim oğlanın ayda 8 saat bireysel yani öğretmen ve çocuk birebir ders yapıyolar birde ayda 4 saat grup burdada aynı yaş grubundan bikaç çocuk ve öğretmen oluyor diğer çocuklarla kaynaşması ve paylaşmayı öğreniyor bizim öle servisleri var zaten bunuda görüş civar yerlerede bak tabi servis ücretsiz bunuda unutma ben haftada 3kere gidiyorum salı perşembe bireysel cumarteside grup var bizim ordanda yönlendirebilirler seni nereye gidebileceğini hangi hastaneden rapor alabileceğini sorabilirsin

merhaba arkadaşlar ben otizmden çok korkuyorum.gebe iken belli olmuyor mu bu otizm?nedenleri nelerdir acaba ? beni bilgilendirir misiniz?

bende çok araştırmıştım oluyormuş yazıyordu biyerlerde okumuştum ama olsa ne olacak şimdi düşünüyorumda acaba karnımdayken anlaşılsaydı aldırırmıydım kesinlikle hayır şimdi düşünmüyormuyum yada düşünmüyormuyuz bizden sonra ne olacak diye ama inanıyorumki biz çok yol aldık dahada alıcaz allah yardım edecek ve masum yavrularımız dahada düzelecek
bunun nedeni belli değil hastalık değil ilaçla tedavisi yok
birçok şey söleniyor yazılıyor aşılardan (karma aşı) deniyor metal zehirlenme olduğu söleniyor banada kalırsa kendim için söliyim en azından gebelikteki psikolojiden genetik deniyor ne eşimde ne bende süladade böle bişey yok bütün testler yapıldı metal zehirlenme yok geriye bitek benim hamilelikte yaşadıklarım psikolojim kalıyor erken doğum oldu zaten küvezde kaldı yani kimse beni genetik yok zehirlenme falan filan diye ikna edemez bence budur ama artık neden araştırmaktansa ileriye bakmayı tercih ediyorum hep ileri hep ileri

nazdem tesekurler
benım hamılelıgım cok streslı degıldı aslında
kuvezde falan da kalmadı tahlıllerde de bı sey cıkmadı,nıye oldu
nasıl oldu hıc anlamıyorum
ama su anda da hamıleyım ancak bu kadar ust uste gelebılırdı
oglumun bu durumundan dolayı yasadıgım stresı anlatamam
her gun oglanı yatırdıktan sonra bagıra cagıra aglıyorum resmen
bunun nasıl dogacagını allah bılır

ahmet aydın dan nasıl randevu aldınız ozeldenmı yoksa hastaneyemı
bu konuda cok yeteneksızım randevu alamıyorum bı turlu
oglumda dogru duzgun bı sey yemıyo zaten

bende çok araştırmıştım oluyormuş yazıyordu biyerlerde okumuştum ama olsa ne olacak şimdi düşünüyorumda acaba karnımdayken anlaşılsaydı aldırırmıydım kesinlikle hayır şimdi düşünmüyormuyum yada düşünmüyormuyuz bizden sonra ne olacak diye ama inanıyorumki biz çok yol aldık dahada alıcaz allah yardım edecek ve masum yavrularımız dahada düzelecek
bunun nedeni belli değil hastalık değil ilaçla tedavisi yok
birçok şey söleniyor yazılıyor aşılardan (karma aşı) deniyor metal zehirlenme olduğu söleniyor banada kalırsa kendim için söliyim en azından gebelikteki psikolojiden genetik deniyor ne eşimde ne bende süladade böle bişey yok bütün testler yapıldı metal zehirlenme yok geriye bitek benim hamilelikte yaşadıklarım psikolojim kalıyor erken doğum oldu zaten küvezde kaldı yani kimse beni genetik yok zehirlenme falan filan diye ikna edemez bence budur ama artık neden araştırmaktansa ileriye bakmayı tercih ediyorum hep ileri hep ileri

herşeyin bir bahanesi var derler ya gerçekten öyle :KK43: rabbim evlatlarımıza zihin versin zeka versin inşallah.bende kıyamazdım rabbimizin hediyesi sonuçta ama sabırda versin :KK43: benim ikizlerim olacak hamdolsun şimdilik çok iyiler herşeyleri çok iyi çıktı.beyinsel herşeyi güzel iyi ama otizm beli olmuyor diye bildiğim için korkuyorum :KK43:

bizim bi önceki kaldığımız yerde bi bayan vardı.oğlu otistikti.dünya tatlısı bi oğlan.özel okula gidiyordu hafta da iki gün .ama baya bi ilerleme kaydetmişlerdi.en azından ihtiyaçlarını giderse yeter diyordu annesi ve kaygılıydı.o kaygı korku içimde kaldı.

gebelikte stres yaşamadım pek hamdolsun ama sürekli ağlıyorum sürekli duygusalım yok yere ağlıyorum.hiçbişey yokken de ağlıyorum.gebelik psikolojisi işte.
acaba etkiler mi?birde panik atağım var sürekli daralıyorum o etkiliyor bide :KK14: yavrularıma birşey olucak diye korkuyorum.
ha bunu bilseydim de kıyamazdım yavrucuklarıma çünkü hareketlerini hissediyorum içimde taşıyorum :KK14: rabbim dayanma gücü versin inşallah :KK14:

yine herşey rabbimden daha doğurmadan düşünüyorum herşeyi.rabbime emanet evlatlarımız.rabbim korusun evlatlarımızı inşallah (amin)

nazdem tesekurler
benım hamılelıgım cok streslı degıldı aslında
kuvezde falan da kalmadı tahlıllerde de bı sey cıkmadı,nıye oldu
nasıl oldu hıc anlamıyorum
ama su anda da hamıleyım ancak bu kadar ust uste gelebılırdı
oglumun bu durumundan dolayı yasadıgım stresı anlatamam
her gun oglanı yatırdıktan sonra bagıra cagıra aglıyorum resmen
bunun nasıl dogacagını allah bılır

ahmet aydın dan nasıl randevu aldınız ozeldenmı yoksa hastaneyemı
bu konuda cok yeteneksızım randevu alamıyorum bı turlu
oglumda dogru duzgun bı sey yemıyo zaten

rica ederim canım birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz elimizden geldiği kadar nedeni belli olmayan bişey canım bunları düşünme artık ileriye bak nasıl çocuğuma faydalı olurum diye düşün biyerden başlamışsın kreşten şimdide bak bakalım çevrende eğitim merkezlerine inernettende araştır git görüş eve kapama kendini bu ne sana nede çocuğuna fayda getirmez bak bide hamilesin karnındakinide düşün senin psikolojinde önemli şimdi dahada hassasındır benimde çok peşpeşe oldu eğitim alan oğlum 3 yaşında şimdi 1senedir eğitim alıyor inanki çok farklı bir senede çok yol aştık sende aşacaksın ümitsizliğe kapılma sakın ahmet aydının özeli yok hastaneden aldık gittik tüm testleri yaptı ssk varsa hepsi ücretsiz sadece metal testi ücretli oda 120 tl adli tıpta yapılıyor orasıda cerrahpaşanın yan binasında zaten bende senin gibiydim sabahlara kadar ağlıyordum bir çıkış yolu arıyordum devamlı yazılar videolar izliyordum ama çabuk toparlandım buna mecburdum vakit geçirmemek gerekiyor ne kadar erken başlarsanız eğitime okadar çok yol alırsınız

herşeyin bir bahanesi var derler ya gerçekten öyle :KK43: rabbim evlatlarımıza zihin versin zeka versin inşallah.bende kıyamazdım rabbimizin hediyesi sonuçta ama sabırda versin :KK43: benim ikizlerim olacak hamdolsun şimdilik çok iyiler herşeyleri çok iyi çıktı.beyinsel herşeyi güzel iyi ama otizm beli olmuyor diye bildiğim için korkuyorum :KK43:

bizim bi önceki kaldığımız yerde bi bayan vardı.oğlu otistikti.dünya tatlısı bi oğlan.özel okula gidiyordu hafta da iki gün .ama baya bi ilerleme kaydetmişlerdi.en azından ihtiyaçlarını giderse yeter diyordu annesi ve kaygılıydı.o kaygı korku içimde kaldı.

gebelikte stres yaşamadım pek hamdolsun ama sürekli ağlıyorum sürekli duygusalım yok yere ağlıyorum.hiçbişey yokken de ağlıyorum.gebelik psikolojisi işte.
acaba etkiler mi?birde panik atağım var sürekli daralıyorum o etkiliyor bide :KK14: yavrularıma birşey olucak diye korkuyorum.
ha bunu bilseydim de kıyamazdım yavrucuklarıma çünkü hareketlerini hissediyorum içimde taşıyorum :KK14: rabbim dayanma gücü versin inşallah :KK14:

yine herşey rabbimden daha doğurmadan düşünüyorum herşeyi.rabbime emanet evlatlarımız.rabbim korusun evlatlarımızı inşallah (amin)

benim çok sorunlu geçti o yüzden böle düşünüyorum psikolojik olarak çökmüştüm erken dönem 2kere kesem açıldı suyu boşaldı dr kalbi durmadan almam dedi ama yaşamasıda mucize olur dedi almadı allah okadar büyükki her gittiğimde kesesinin biraz daha dolduğunu gördü dr çok şaşırdı gerçekten benim oğlum bir mucize bebek kaç hastaneye gittiysek alalım dediler benim kendi dr hayır dedi kalbi atıyordu çünkü birinde 3.5 aylık öbüründede 4.5 aylık filandı suyum patladığında ozaman doğsa yaşamazdı bile ama o hayata sımsıkı tutundu ve 7aylık doğdu 4gün küvözde kaldı allah ne isterse o olur oğlumda allahın bana hediyesi çok akıllı maşallah zekası yerinde beterin beteri var daha kötü bişeyde olabilirdi biz oğlumla neleri aşmadıkki bunuda aşıcaz inş.

bu ağlamalar normaldir üzülmeyin hormonlardan dolayı birde fazla okumayın böle yazıları etkilenmeyin allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin bebeklerinizi amin canım amin

X