Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Oğluma atipik dediler biran önce özel eğitime başlayın imkanınız varsa ankaraya götürün diyorlar netten bakıyorum ama tecrübe bi başka...cem kınacıdan randevu aldım olayın biyolojik boyutu için bir de emine güler diye bi pedagogla görüştüm mavi barışı öneriyor ne dersiniz ankarda kime nereye gidelim

Merhaba ankarada hangi özel egitim merkezini tavsiye edersiniz acaba birde pedagog psikiyatri yada psikolog kime gidelim oğlum 26 aylık konyadan gelicez
Merhaba,benim oglum ozel egitim gormuyor Su anda..dr lar onermedi krese gidiyor..3 yasindan sonra ozel egitim alip almamasi konusunda karar vericekler...Ankara da Arti ozel egitimin iyi oldugunu soyluyorlar arastirin isterseniz.Gecmis olsun...

Hastane konusunda da Hacettepe ya da Tip Fakultesini onerebilirim..Burada Ankarali arkadaslar vardir belki yardimci olurlar ozel egitim konusunda

Merhaba malesef henüz tüm sayfaları okumaya fırsat bulamadim. Bu forumda otizmi tamamen yenmiş çocuklarda var mi

Kleopat
kleopat anlamsız kelimeler grubuna giriyordur muhtemelen canım randevuyu Hasan hocaya mı ald

Kleopat

kleopat anlamsız kelimeler grubuna giriyordur muhtemelen canım randevuyu Hasan hocaya mı ald

Yok alamadık hala. Bu psikiyatri randevumuz. Durmadan anlatitor ama konusmadan hımm hiimmm diye. Konussaymis cok geveze olurmus. Ama bugun farkli seyler yasadik sanki arada kelime soylemeye basladi.

mrb meleklerin anneleri,yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum.kızım 22 aylık oldu.eğitime devam ediyoruz.haftada 3 güne çıkardık.bu arada kızım bay bay yapıodu zaten şimdi yaparken bay bay da demeye başladı bilinçili yani.meme istiyor bilinçli.haydi gibi.bıngıldama sürekli var.ağzı hiç durmuyo.dün beni abisini öptü öpmeyide öğrendi ama öp deyince değil biz öpme hareketini yapınca yada yanağımızı onun dudağına götürünce öpüyo sözel algısı zayıf.ama gel al ver at haydi bak hayır gibi şeyleri anlıyo.dil çıkarmayıda öğrenmiş dili bu aralar dışarda.eğitimcimiz algısının iyi olduğunu söylüyo.yukarda böyle durumları tamamen yenen çocuklar olduğundan bahsettiniz umudum o inşallah atlatır kızım yaşıtı çocukları görünce çok üzülüyorum .kızım yarısını bile yapamıo onların yaptıklarının.bide ballandıra ballandıra anlatıyolar .kulak testini yaptıramadık bi türlü.kızımı uyutamıyoruz.ve sanırım yine hastalanıcak.bi ay içinde bu üçüncü olacak.eşim kreşe vermek istemiyor daha çok hastalanıcak diye ki haklıda .napacağımıda çok bilemiyorum.....bazen dayanacak gücüm kalmadığını düşünüyorum......Rabbim herkese sabır versin....

Inan ben de oyleyim. Yasıtlarını görünce ister istemez icimi burkuluyo üzülüyoruz. Krese vermek istemiyorsan anne ile birlikte yapilan oyun gruplari oluyor 2 saat. Onlara katılabilirsin. Yada haftada iki gun cocuklarin katildigi 3 saatlik oyun gruplari oluyo kreslerde. Tabi simdi yaz da geliyor her gün parka cikarsanda olur.

Merhaba güçlü anneler
Bende biraz oğlumdan bahsetmek istiyorum. Doğduğundan beri ciddi sağlik sorunlariyla boğuşuyoruz. Çoklu besin alerjisi ve buna bağlida ciddi reflümüz var Çok kusan bir çocuk. Kati gida yiyemiyor çiğnemeyi bilmiyor. Tüketebildiği ve vucudunun tepki vermedigi çok az besin var Oğlum şuanda 22 aylik. 11 yaşinda ileri zekaya sahip bir abisi var. Büyük oğlum 1 yaşindayken cümle kurarak konuşuyordu. Biz küçüğümde konuşmama ve adiyla seslenince bakmamasi üzerine şüphelenip önce çocuk gelişim uzmanina ardindan da Yanki Yazgan'a götürdük ve teşhis bu şekilde konuldu. Eğitimlere yeni başladik. Haftada 3 gün özel eğitim, 2 günde ergo terapiye gidicez. Bizim hayatimizda ipadden benek ve çocuk şarkilari izleme bolca vardi (beslenme sorunumuzdan ötürü sürekli izletiyorduk) ipad hayatimizdan çikali 15 gün oldu, tv evde hiç açmiyoruz. Oğlumun sürekli tekrar eden herhangi bir vicud hareketi yok. Hareketli bir çocuk. Göz kontaği var son zamanlarda daha da artti. Gel, baba gibi birkaç anlamli kelimesi var. Müziğe aşiri duyarli bir çocuk şarki söylediğinizde oturup sonuna kadar sizi izler ve bittiğinde melodisini mirildanir. Ağzi dolu denilebilecek anlamsiz birsürü şey söylüyor. İşaret etme henüz yok çalişiyoruz. İsteklerini genellikle bizim elimizden tutup götürerek belli ediyor. Takinti mi bilmiyorum sadece girdiği odalarin işiklarini mutlaka açar fakat işiğa bakmaz. Dönen şeylere ilgisi yok, işikli ve müzikli oyuncaklari sever. Çok uyumlu bir çocuk, dişari çikmayi ve evimize misafir gelmesine bayilir. Koşup bize sarilir fakat uzun süre kucakta kalmaz. Oyuncaklariyla amacina uygun oynar fakat hiç hayali oyun oynadiğina şahit olmadim. Malesef etrafinda küçük çocuk yok ve abiside ilgili değil kardeşiyle. Bende ilk duyduğumda yikildim günlerce ağladim çok zayifladim hem bedenen hem ruhen zaten varolan sağlik sorunlari bizi iki senedir çok yıpratmişti. Sonra başari hikayelerine odaklandim otizmi yenen çocuklari okudum ve inaniyorumki bizlerde yenicez. Evet maddi manevi çok zor birsüreç ama bizim ilgimiz sevgimiz ile aşacağiz bu sorunu inşallah. Dualarim yavrum ve tüm çocuklar için

Ben oğlumu Ankara'da ilgi otizm e götürmüştüm. Paket program yapalım gergin ders dediler fakat Şehir dışından haftada 1 gün gidiyorduk 3-4 ay sürdürdük. Çocuk yollarda yıpranıyor diye vazgeçtik. Açıkçası çok da memnun kalmadım ama başladığımızda 2-2.5 yaşındaydı. Daha sonra şu anda devam ettiğim psikiyatr parla yı tavsiye etti iyi diye sormuştum zamanında bireysel ve grup eğitimi varmış iyiymiş ama dediğim gibi devam edemedik. Artı ya da daha önce konuşmak için gittim güvenemeyip ilgi otizm i tercih etmiştim. Bu arada artı her çocuğu kabul etmiyor gelişme sağlayacak çocukları tercih ediyor diye duydum ne kadar doğru bilemiyorum

Anladım merkez konusunda çok değişik yorumlar var ya burdaki doktorun ilk tavsiye ettiği yer artı oldu bir başkası barış diyor duyum iyi diyorlar ama haftasonu çalışmıyor uyumdan herkes memnun ama tamamen ücretli valla kafayı yememek için kendimi zor tutuyorum bir de şu aşı mevzuu var ya herkesin çocuğu 1.5 yasına kadar normal ondan sonra tuhaflaşıyor aynı bizimki de öyle Allah aşkına ne aşısıydı ki o hatırlayan var mı aranızda yakınlarımıza söyleyelim yaptırmasınlar düşünmek bile çıldırtıyor insanı ya doğruysa...bu gorumda bi yerlrdde öyle diyo birisi abd yıllar önce kaldırmış bu vakalar yüzde seksen azalmış türkiye stokları eritiyormuş bizim çocuklarımız neyin kurbanı Allah aşkına...bi zaman bakanlıkla mahkemlik olan bi aile hatırlıyorum bu aşılar yüzünden yaptırmak istemiyorlardı şaşırmıştim bi bildikleri varmış meğer..cem kınacının oğluda öyle bir buçuktan sonra olmuş adam kendi yöntemleriyle iyileştirmiş bakalım ona da gidicem bizzat kendine sorucam szce de aşırı artmadı mı bu vakalar heryer özel eğt mer.kaynıyor tesadüf yada sadece yanlış beslenme mi geç evlenme mi genetik mi hangimizin ailesinde var Allah aşkına....

Peki Ankarda işinin ehli şöyle çocuk dilinden anlayan bu süreçte çocuğun takibini yapabilecek bi psikolog pedagog psikiyatr memnun kalabileceğimiz biri varmı tavsiye edebileceğiniz???

Harika yazmışsınız. Çok gec cevap yaziyorum. Ama iki cocuklu bir annenin durumunu tahmin edersiniz. Oğlum cok şükür minik minik konusmaya başladı. Kreş degil ama anaokukuna basladi (3.5. ~4 yas ) . Su an super gidiyor. Insallah yasitlariyla arayı cabuk kapatıcak.

Oglum 9 martta 3 yasinda oldu.

Merhaba sevgi dolu anneler kader arkadaşlarım
Artık eskisi gibi yazmıyorum ama İnan'ın hergün burdayım okuyorum hep dua ediyorum . Daha iyi olması için herşeyin
Oğlum 34 ayını 10 gün geçti. Yarım gün kreşe devam ediyor .Şu an kimsenin pek anlamayacağı bir durumda ancak bu durumu yaşayan anneler belki anlarlar durumunu..konuşuyor çok soru soruyor saçma sorular Bile bazen .
Konuşuyor derken çok akıcı değil ama dediğim gibi bu yaş grubunda olup çok çok daha az konuşan doğal gelişimli arkadaşı var sınıfta.
Öğretmrni çok hafızası kuvvetli en çabuk öğrenen ezberleyen ve unutmayanlardan dedi . Ama işte mesela sınıftaki en yavaş çocuk ağır kanlı deriz ya bazen kreşe erken gidiyorum almaya yemek dönüşü izliyorum en sın çıkıyor yemekhaneden . Veya videolarda bakıyorum herşeye katılıyor fakat böyle birisi hep dürtsün istiyor hadi sende yap devam et gibi .
Akademik olarak çoğu şeyi biliyor nesne bilgisi de iyi . Bilmediği şeyleri bu Ne ve o Ne gibi sorularla soruyor .
Daha önce de söylemişimdir çekingenlik ve utangaçlık vardı hala devam ediyor okulda hep beraber olduğu bir arkadaşını bir gün parkta gördük utancından kucağıma saklandı belki normal şeyler ama bir kere bu durumu kafamızı öyle yerleştirmişiz ki hep o yönden bakıyoruz
Olumsuz olarak çok inatçı herşeye yapmayacağım yemeyeceğim istemiyorum diyor iki seçenek sunsam dahi yapıyor .oyuncak paylaşmayı sevmiyor burda benim hatam da olabilir çok fazla sahiplik duygusu yüklemiş olabilirim ama yediği herşeyi paylaşır.
Duyusal olarak Çimen'e dokunmazdı . Eli kirlenince hemen sildirmek isterdi şimdi Çimen'lerde onu yuvarlamamı istiyor gıdıklandım diyor .
Tuvalet eğitimi Mayıs'ta 3 yaşında olduğunda umarım bitecek yada azıcık bir gecikmeyle . Umutluyum. Tuvalet eğitimi gelişim problemlerinde çok önemli umuyorum bu eğitimden sonra bir sıçrama yaşayacak .
Herşey evet eskiye göre daha olumlu nerelerden buralara geldiğimizi bugğn düşündümde oğlumun ilk şüphelendiğim zamanı geçen sene mart ayıydı onun için bunları paylaşmak istedim sizlerle daha yolumuz var elbette ama bir çok şeyi aşan oğlum daha da hızlanacak inşallah .

Sevgili Zeynnnn37

Çok sevindim sizin adınıza… Bak kuzucuğun nasıl da başarıyor. Her şey daha güzel olacak, daha fazla, daha hızlı ilerleyeceksiniz... Kutluyorum sizi...

Canim benim oglumada aynı teşhis koyuldu 25 aylık. O ilacı kullanabilirmiyiz

Arkadaşlar oğlum 5yaşında otizm tanısı var.Yaklaşık bir yıldır özel eğitim alıyoruz kreşe gidiyor.Bir süredir ara sıra göz dalması oluyordu bir arkadaşım epilepsi nöbeti olabilir dedi.Kendi kızında da aynı şeyi yaşamış.Biz de çocuk doktoruna gittik çocuk nöroloji uzmanına yönlendirdi.Bulunduğumuz ilçede nöroloji uzmanı Yok yarın Antep e gidicez inşallah bir şey çıkmaz.Eeg çekilmesi gerekiyormuş biraz araştırdım çok zahmetli gibi uykusuz bırakmak gerekiyormuş nasıl olacak bakalım Hayırlısıyla birşey çıkmazda döneriz inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…