Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
daha önceden bişey sormuş bizde cevap yazmışızda ondan melodicim :))

evet şimdi bende sayfalara baktım ama bizim konumuzun dışında bi konu ben verecek bi cvp bulamadım yanlış bi cvp ta vermek istemem onun için cvp vermemişimdir ben kendi konumuz hakkında bile hala araştırma halindeyim kimseye yanlış bişey sölemek istemem

Cok agir otistikli cocuklarla calistim hem zihinsel engeli olan hem otistik olan. Bana gore cok ozel cocuklar otistik cocuklar. Dunyaya bizima baktigimiz gozlerle bakmiyorlar oyle algilamiyorlar. Arkadaslar dilerseniz bunlarla ilgili kitap ve film onerebilirim onlarin ic dunyasini anlamaniz icin. Onerdigim seylerde yasanmis hayat hikayeleri zaten.

Super super iyi gunler kurgu bir kitaptir ama odullu bir kitap otistik bir cocugu anlatiyor. Etrafimda cok kisiye okuttum onlarda cocuklarina bile okuttular dili cok sade. Cocuklarinizin kardesi varsa faydasini gorursunuz.

Mary and Max gercek yasanmis bir hikaye siradisi bir arkadaslik iliskisi zevkle izlyeceginiz bir film.

Temple Grandin yine yasanmis bir hikaye bu bayan simdi yasiyor ve otizm ile ilgili kitaplari mevcut.ozelikle ve ozellikle tavsiye ediyorum.
Su anda aklima gelenler bunlar arkadaslar benim ilk ucumdur. Otizmli anneler bu yol sizi cok yorabilir ama umudnuzu yitirmeyin isin zor kismi egitim gelen ailelere hep sunu soyledik biz egitim versek de bu yetersiz evde bu egitimi destekleyin.

verdiğiniz kitapların ismlerini not ettim çok teşekkürler bide benim merak ettiğim bişey var otistik çocukların zihinsel engeli varmıdır yani benim oğlum atpik otizim tanısı aldı şimdi 4 yaşında konuşmayı epey söktü diyebilirim kendi başına wc ihtiyavını karşılayabiliyor fermuar düğme kapatamıyor sadece elini yüzünü yıkar elini havluya siler kaşıkla yemek yer çatal kullanır kalem tutmasında biraz problem var onuda hep üzerine düşüyorum yavaş öğreniyor olabilir ama öğreniyor

Son düzenleme:
Hayir genelde yoktur zaten zihinsel engel. Benim calistigim cocuklar su yuzden zihinsel engele sahipti aile ihmali. Cocuklar kendini disariya kapatinca zihin gelisimi bundan olumsuz etkileniyor. Zaten genelde 2 yasindan sonra anlasiliyor bu durum. Aile fark ediyorsa cok sansli oluyor cunku cocuga verilen egitim sonuclarinin meyveleri cok guzel oluyor.

Cok agir otistikli cocuklarla calistim hem zihinsel engeli olan hem otistik olan. Bana gore cok ozel cocuklar otistik cocuklar. Dunyaya bizima baktigimiz gozlerle bakmiyorlar oyle algilamiyorlar. Arkadaslar dilerseniz bunlarla ilgili kitap ve film onerebilirim onlarin ic dunyasini anlamaniz icin. Onerdigim seylerde yasanmis hayat hikayeleri zaten.

Super super iyi gunler kurgu bir kitaptir ama odullu bir kitap otistik bir cocugu anlatiyor. Etrafimda cok kisiye okuttum onlarda cocuklarina bile okuttular dili cok sade. Cocuklarinizin kardesi varsa faydasini gorursunuz.

Mary and Max gercek yasanmis bir hikaye siradisi bir arkadaslik iliskisi zevkle izlyeceginiz bir film.

Temple Grandin yine yasanmis bir hikaye bu bayan simdi yasiyor ve otizm ile ilgili kitaplari mevcut.ozelikle ve ozellikle tavsiye ediyorum.
Su anda aklima gelenler bunlar arkadaslar benim ilk ucumdur. Otizmli anneler bu yol sizi cok yorabilir ama umudnuzu yitirmeyin isin zor kismi egitim gelen ailelere hep sunu soyledik biz egitim versek de bu yetersiz evde bu egitimi destekleyin.

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için Temple Grandin evet bunu duydum nettede fragmanını gördüm ama filmini göremedim yarın bi alışveriş merkezine gidicem tekrar bakayım Super super iyi gunler bu kitabın ismimi oluyor yazarınıda yazarsanız sevinirim kitapçı arkadaşım var getirtebilirim benim evet biri 15 yaşında oğlum otizm tanısı alan şuan 3 yaşında olacak 1ay sonrave 1senedir eğitim alıyor çok yol katettik gözlerimizin içine içine bakıyor artık su demesede bardağı veya şişeyi bana getirip anlatıyor derdini canı isterse diyor tabi ben ona otur diyorum oda bana diyor otur diye birde 1.5 yaşında kadeşi var ona biberonla su veriyorum elinden alıyor bazen biberonu sevmemesine rağmen kendi içiyor suyu birbirlerini çok kıskanıyorlar itikliyorlar bazen kovalıyorlar bunlar güzel gelişmeler değilmi

yatağı fermuarlı oyun bahçesinde yatıyor canı isterse açıyor ve içine girip yatıyor çanta askılarını takma kancasını takıp çıkarabiliyor renkleri ayırt edebiliyor çoğu rengi biliyor zaten daha önce yazmıştım şişe kapağını açıyor kapıyor ama suyu illa sen içir diyor bardağı tutabildiği halde anahtarı alıp kilite sokmaya çalışıyor taklaaa diyorum biraz beceremesede takla atmaya çalışıyor biliyor ne olduğunu biyere gitmek isterse elimden tutup götürüyor ama şimdilik tek sorunumuz ismine bazen bakıyor bazen bakmıyor ve biyere gittiğimizde çoğu zaman alıp başını gidiyor ama bazende elimizi bırakmıyor baba anne abi ve kardeşinin adını sölüyor ama bilinçli bize yönelik olduğunu sanmıyorum elimde tabak görünce yemek yedireceksem hemen gelip oturuyor yastık koyucam başını kaldır diyorum kaldırıyor şimdilik aklıma gelenler

Emin olun hepsi guzel gelismeler simdi yarim yamalak gelen seyler ilerde butun olusturacak seylerin parcalari kaldiki yasi kucuk konusmaya baslamasi cok onemli goz temasi keza oyle cunku kendi ic dunyasindan disariya adim atmis oluyor boylece. Sizin tuhafiniza gidecek davranislari oluyordur ya da olacaktir belki ilerde bu iste onlarin dunyayi algilama farkliligindan kaynaklaniyor.

Kitabin yazari Mark Haddon iki kere super yazmisim super iyi gunler olacakti ismi.

bende netten duydum ama izleyemedim yağmur adamı yıllar önce gösterildiğinde izleyememiştim ama durumumuzdan ötürü dvd sini aldım izledik teşekkürler sizin otizmle ilginiz nedir merak ettim

merhaba melodi hanim
ben otizm uzerine dotora yapiyorum calisma alanim otistik cocuklarin bebek kardeslerinde belirletilerin gozlenmesiyle ve erken teshis ile ilgili.
akliniza takilan bir sorunuz olursa yardimci olmaya calisirim

iyi gunler

bence klasik otizm belirlitileri yok oglunuzda birkac ornek daha verirseniz size yardimci olabilirm elektrikli esyalrdan kasit camasir makinesi donerken dakikalarca gozhunu ayirmadan bakiyormu yada arabanin tekerine gibi

norolojik alanda sorun olabilir yani sanairim cok sevinince ve heycanlaninca yapiyor o hareketleri ama cirpinma olayi belirtilerinden sadece biri aslinda yasi cok erken erken teshis konulabilirse sizde ustune duserseniz ustesinden rahatlikla gelirsiniz

kolay eglsin

canim sagol. sevindiginde kosarken costugunda bu hareketleri yapiyor. camasir makinasindan korkar zaten bakar ama gider gelir dolasir uzunnnca gözünü dikip bakmaz. hem denedim makinanin dönen yerini bisiyle örttüm görünmesin diye yine gitti geldi bakti sanirim sese ve ne oluyor diye bakiyor cözmeye calisiyor. Arabalarin ise tekerlerine uzun uzun bakmaz. yalnizca tekerleriyle ilgilenmez. normal sekilde onlari sürer ama yine tekerleriylede oynar. birde elektrik süpürgesi actigimda ilkten korkardii sesinden. simdi haber vererek aciyorum. oda kosup gidip gelip izliyor bazen heyecan yapiyor hosuna gidiyor merak ediyor. cep telefonda sarki acmami ister alir dügmelerine basar acar kapar. laptopuda dügmelerine basar isikli yerlerine basar kapar acar. Anne de diyorum nazli nazli dada der söylemez. ama ciddi zamanlarda aglarken anne der. cagirinca genelde gelir bakar. dedigimi yapar bazen. anlar. ama bazen oralikli olmuyor. yabancilardanda göz temasindan kacinmaz.bazilarina gider dokunur oynar. yakindir.Ama ilkten kalabaliga alismasi gerekiyor tabi. bazi insanlara utangac davranir. huysuzluguda var her zaman keyifli olmuyor ama disde cikariyor bilemiyorum. merdivenden cikar tek basina tutarak inmeyede basladi simdileri. kapilari acabilir. bizim taklitimizi yapar. ama sunu göster deyince hic oralikli olmaz. bisey isteyince elimizi alir götürür. yada elini uzatir. bas parmagiyla yalnizca kitapta bi resmi sormak istediginde gösterir.ve sesli olarakda iss deyip sorar yüzümüze bakarak.
Acaba cokmu kuruyorum kac gündür cocugu göz hapsine aldim resmen izliyorum. abartiyorum belkide dünyam yikilmis gibi hissediyorum. yarin doktorunda randevümüz var kaydedip hareketleri götürücem. sende fikir verebilirsen sevinirim. sagol canim. ben yurt disindayim.
otizm olmazsa olmaz özelligi cevreden kopukluk ve dil gelistirmememi. yoksa digerlerinde bi sorun olmazken bu sekil hareket ( bi kac belirti) oluncada otizm söz konusu olabilirmi acaba.

canim sagol. sevindiginde kosarken costugunda bu hareketleri yapiyor. camasir makinasindan korkar zaten bakar ama gider gelir dolasir uzunnnca gözünü dikip bakmaz. hem denedim makinanin dönen yerini bisiyle örttüm görünmesin diye yine gitti geldi bakti sanirim sese ve ne oluyor diye bakiyor cözmeye calisiyor. Arabalarin ise tekerlerine uzun uzun bakmaz. yalnizca tekerleriyle ilgilenmez. normal sekilde onlari sürer ama yine tekerleriylede oynar. birde elektrik süpürgesi actigimda ilkten korkardii sesinden. simdi haber vererek aciyorum. oda kosup gidip gelip izliyor bazen heyecan yapiyor hosuna gidiyor merak ediyor. cep telefonda sarki acmami ister alir dügmelerine basar acar kapar. laptopuda dügmelerine basar isikli yerlerine basar kapar acar. Anne de diyorum nazli nazli dada der söylemez. ama ciddi zamanlarda aglarken anne der. cagirinca genelde gelir bakar. dedigimi yapar bazen. anlar. ama bazen oralikli olmuyor. yabancilardanda göz temasindan kacinmaz.bazilarina gider dokunur oynar. yakindir.Ama ilkten kalabaliga alismasi gerekiyor tabi. bazi insanlara utangac davranir. huysuzluguda var her zaman keyifli olmuyor ama disde cikariyor bilemiyorum. merdivenden cikar tek basina tutarak inmeyede basladi simdileri. kapilari acabilir. bizim taklitimizi yapar. ama sunu göster deyince hic oralikli olmaz. bisey isteyince elimizi alir götürür. yada elini uzatir. bas parmagiyla yalnizca kitapta bi resmi sormak istediginde gösterir.ve sesli olarakda iss deyip sorar yüzümüze bakarak.
Acaba cokmu kuruyorum kac gündür cocugu göz hapsine aldim resmen izliyorum. abartiyorum belkide dünyam yikilmis gibi hissediyorum. yarin doktorunda randevümüz var kaydedip hareketleri götürücem. sende fikir verebilirsen sevinirim. sagol canim. ben yurt disindayim.
otizm olmazsa olmaz özelligi cevreden kopukluk ve dil gelistirmememi. yoksa digerlerinde bi sorun olmazken bu sekil hareket ( bi kac belirti) oluncada otizm söz konusu olabilirmi acaba.

doktor cocugunuzu izleyince daha net bir sey soyleyecektir ama bence bunlar otizm belirtisi degil yabanciyla bile goz temasi kuruyorsa dediginiz anliyorsa oyuncaklariyla hayali oyununu kurabiliyorsa (pretend play diyoruz ) yani oyuncagin bir yerine takilip tekerine gibi amaci disinda kullanmiyorsa degisik durumlarda yani onun alisageldiginin disina cikildiginda ofke nobetlerine girip aglama krizinine girmiyorsa (mesela farkli yemkelrde) bence korkmayin.asperger otizimi dedigimiz otizmde cocuk cok duzgun konusabilir yani dilleri gelisbeilri siz suan gozlemlerinize devam edin ilk yaslarda zaten konusma oncesi donemde ilk gozlenebilen sey sizi izliyormu ortak katilimi varmi (joint attention) turkiyede bu cok blinmiyor ama joint attention ilk ele vereni..hayali oyun oynayabiliyormu siz ornegin mehmet aa bak? diyip bir sey gosterdiginizde sizin parmaginiz yoneldigi yere bakiyormu? bunlar ilk ele verenleri bunlari iyice gozlemleyin zaten doktorunuz size aciklamayi yapacaktir bugun

insallah tahmin ettiginiz gibi degildir yani bosa kuruntu etmissinizdir kolay gelsin

doktor cocugunuzu izleyince daha net bir sey soyleyecektir ama bence bunlar otizm belirtisi degil yabanciyla bile goz temasi kuruyorsa dediginiz anliyorsa oyuncaklariyla hayali oyununu kurabiliyorsa (pretend play diyoruz ) yani oyuncagin bir yerine takilip tekerine gibi amaci disinda kullanmiyorsa degisik durumlarda yani onun alisageldiginin disina cikildiginda ofke nobetlerine girip aglama krizinine girmiyorsa (mesela farkli yemkelrde) bence korkmayin.asperger otizimi dedigimiz otizmde cocuk cok duzgun konusabilir yani dilleri gelisbeilri siz suan gozlemlerinize devam edin ilk yaslarda zaten konusma oncesi donemde ilk gozlenebilen sey sizi izliyormu ortak katilimi varmi (joint attention) turkiyede bu cok blinmiyor ama joint attention ilk ele vereni..hayali oyun oynayabiliyormu siz ornegin mehmet aa bak? diyip bir sey gosterdiginizde sizin parmaginiz yoneldigi yere bakiyormu? bunlar ilk ele verenleri bunlari iyice gozlemleyin zaten doktorunuz size aciklamayi yapacaktir bugun

insallah tahmin ettiginiz gibi degildir yani bosa kuruntu etmissinizdir kolay gelsin

cok sagol canim icime su serptin. iyice dünya disina cikip ruh gibi dolanmaya baslamistim. en kötüsü sürekli cocugu gözlemler oldum. her hareketi batiyor ah iste bak söyle yapti böyle davrandi bu normalmi diye iyice kafayi yedim. mahvoldum. yarin doktoru ne diyecek bakalim. kaydettim görsün hareketini. offff. allah kimseye evlat acisi vermesin. dünyanin en kötü seyi. tahminimce nörolojiye gönderir doktorya bakalim. biran önce sonuca baglansa...

merhaba melodi hanim
ben otizm uzerine dotora yapiyorum calisma alanim otistik cocuklarin bebek kardeslerinde belirletilerin gozlenmesiyle ve erken teshis ile ilgili.
akliniza takilan bir sorunuz olursa yardimci olmaya calisirim

iyi gunler

mrb çok teşekkürler aklıma takılan bişey olursa sorarım gerçi sormamada gerek yok yazıyoruz birbirimize cvp vermeye çalışıyoruz sizde yazarsınız seviniriz teşekkürler

doktora kaydettigim hareketlerini gösterdim. hicbiseyi yok gayet normal dedi. o hareketlerde cok cosup heyecanlandiginda kramp gibi biseymis. yani zararsizmis. ama yaptirmamaya calisicam tabi. elektronik esyalardan uzak tutup konusmaya gayret etmesi icin insan icine cikicak ve bende gayret edicem. kafamdaki takilan seyleride sordum normal dedi. rahat ettim. cok sükür. ama yine gözleriz merek etmeyin dedi.

aa cok sevindim bak kuruntuymus :)

evet gozleme devam edin cocugunuzla beraber sikilmadan oynayin sosyallestirin ins saglikli bir sejilde buyuyecekrtir zaten

hosca kalin..

ya kizlar cok korkuyorum bana bi fikir verin kafayi yiycem simdi sürekli netten arastirmaya calisiyorum bir cikar yol bulmak icin.
bizim hikaye su:
oglum 21 aylik.
simdiye kadar herseyi normaldi. Insanlarla ilgili.sesine tepki verir. bisey yap deyince genelde isine gelirse yapar. Anlar. Cok tv izlettim
Ama
konusmasi 4-5 kelime söylüyor. Sanki ilk daha iyiydi geriledi gibi geliyor bana
-Bazen bazi seylere asiri heyecan yapiyor. böyle nefesini alip tutup kendini SIKIYor. ayni hareketi ben yaptim kafamin arkasi agridi.
-Mutlu oldugunda kosup oynarken ellerini hafif kanat gibi cirparak kosar bazen
-Birde biseyi istediginde bizim elimizi alip götürüp yaptiriyor bize. Ama kitapta biseyi soracagi zaman isaret parmagini uzatabiliyor.

Bu tuahf süpheli davranislari benim beynimi cürütücek. otizm belirtilerine baktim aralarinda bazisi var.belirti lerde Elektronik esyalarada ilgili olurmus. elektrik süpürgesi, cep telefonu filan.. benimkide süpürgeyi ben acinca ilgilenir.

Gecen ay nörolojiye gittim. anlattim.doktor anlattiklarina bakarsak otizm baslangici olabilir bakalim dedi. psikologa yolladi. oda test yapti yani gelisimini sordu. Sonuc olarak normal baslangic yok dediler. krese ver tv izletme dediler. sürekli insanlarla olsun dedi yinede.

Ama gelin görünki bu hareketleri var. Icim hic rahat degil. Allahim sürekli cocugu gözlüyorum .baskalarina bakiyormu onu yapiyormu bunu yapiyormu diye. offf.doktora gidene kadar icim icimi yiyecek.
bana bi fikir verin nolur yaa
canım cok kuruntu yapma bizim nörolog tv ye cok maruz kalan cocuklarda otizm olmasa ble belirtilerı gözlenebılıyormus benım oglumda öyle oldu çünkü cok reklam izledi birden gerıledı şimdi kreş reklam ızletmeme sonucu yavas yavas düzene griyor

yok canım aradık senelik izine çıkmış dr bu perşembe gelecekmiş cuma randevu almanıza gerek yok direkt gelin dediler cuma sabah erkenden gidicez inş bende çok merak ediyorum ama bu arada gelişmelerde çok iyi renkleri gösteren bi kitap aldım 2kere ya gösterdim ya göstermedim 4ana rengi biliyordu zaten kırmızı sarı mavi ve yeşil şimdi hepsini biliyor ölesine ezberledi sandım karışık gösterdim biliyor inanamadım pembe turuncu mor siyah turkuaz aklıma gelenler :nazar::nazar::nazar:bide raporumuz eylülde doluyor süresi tekrar gatayı aradım psikolog için çünkü o zamandan beri görmedi tekrar aynı yollardan geçecekmişiz gerek duyulursa birde öğretmenimiz bizi alacak bi kreş olduğunu söyledi başka bi öğrencisi oraya gidiyormuş ayrım yapmadan alıyolarmış bu hafta tatilde öğretmenimiz gelsin oraya bakıcaz birde artık okula gitmek istemiyor oğluşum öğretmenimiz çok memnun 5yaşındaki diğer öğrencimin yapamadığı herşeyi yapıyor birazda ondan sıkıldı basit geliyor artık verdiklerim diyor pepe izlemesine izin veriyor faydalı diye pepedeki şarkıları ezbere biliyor beraber sölüyoruz öğretmenimizede süpriz yaptık çok hoşuna gitti ama gece bahçesini yasakladı tuhaf konuştukları için benimkilerde onlara bayılıyor ama napalım izlemiycek artık oda benim dikkatimi çekti söledim öğretmene tuhaf konuşuyolar diye oda izletmeyin dedi şimdi tam alıcı dil zamanı dedi ne verirsek onu alacak birde 3yaş tam oyun zamanı bu önümüzdeki bir sene oyun oynamak isteyecek daha çok dedi bakalım neler yaşayacağız daha
ne mutlu sana canım masallah cok güzel gelişmeler bunlar Allahım güzel gelişmeleri arttırsın inşaallah bizim nörologta pepeyi izlenemsın dedı pepe hanı arada bas sallıyorya o hareketınde dolayı ama daha cogunlukla konusuyor neden öyle dedı bılmıyorum caillou yu tavsıye ettı onu izliyouz eeg sonucumuzda cıkmıs yarın almaya gıdıcez ama işitme testını yaptıramıyorum kızlar 3 kere denedık dilkom içinde gereklıymıs galıba sedatıf kullanıcam azcık yoksa benımkı uykudan bıle uyanıyo masumcum nasılsın canım oglus nasıl biz yenı geldık tatılden baya eglendık camışımla :KK70:

kızlar bu arada bizim oglusta cep telı elınden düşürmüyor hatta cakmak bulsa hemen ayo elınle bıle kulagına dayayıp ayo diyo bu ıyı bısey dıye dedı hayal gücü
gelişimini gösterıyor dedı cep telı elınden düşürmüyor dedım ondan kuvvet alıyordur cogu doktoruna da baglı tanı koyma bakıs acısı ben buna ınandım :KK34:

canim benimkide öyle demissin. sanada gecmis olsun. evet benimkide hayal gücünü kullaniyor. ama arabanin tekeriyle filanda oynuyor iste ayriyetten. cocuk yalnizliktan tuhaf davranislar üretmeye basladi. göz temasindan kacma diye bisey hic yok. iste bi kac hareketi bana tuhaf geliyor. ama her gün yada 2 günde bir parka götürüyorum baska cocuklarla oynasin görsün diye istemiyor pek durmak. bi kac kaydirakta oynuyor huysuzluk yapiyor kucak istiyor hemen. kosup oyniyim ona gidiyim buna gidiyim yok. Dis cikarmasi bu tavrina sebep olabilirmi acaba sizce. dis agrisi gidip gelen biseymi böyle bi durup bir huysuzluk yapiyor

aa cok sevindim bak kuruntuymus :)

evet gozleme devam edin cocugunuzla beraber sikilmadan oynayin sosyallestirin ins saglikli bir sejilde buyuyecekrtir zaten

hosca kalin..

merak etmeyin zaten bu benim icimden öyle kolay kolay cikmaz. bi kere icime yerlestiya. yine azda olsa süphemi üstümden tam olarak atamadim. gözlemliyorum ama unutsam sanirim daha iyi olucak abartiyorum galiba. onu insan icine cikarmaya parklara götürüp cocuklarla kaynastirmaya calisiyorum ama istemiyor pek durmak. bi seye bindiriyorum egleniyor bi süre sonra huysuzluk yapiyor kucak istiyor filan. bundan dolayi yine SIKINTIdayim biraz. Dis cikarmasi mi sebep olabilir acaba gercekten istemiyormu parkta durmayi anliyamiyorum. birazda kuruntudayim ya hala azda olsa yine. önceden daha cok yürürdü kosardi. simdi herseyi kendi yapmak istiyor ama disarda hep kucak istiyor yürümek istemiyor artik pek

X