otizm

E

EU3

Ziyaretçi
arkadaşlar birçoğumuzun bebeği 6 ayı doldurdu, bu başlığı özellikle şimdi açıyorumki otizm iyi bir gözlemle 6 aylıkken belirlenebiliyor, bildiğim bebeklerin hiç birinde anladığım kadarıyla belirtileri yok ama yinede dikkatli olmak gerekiyor,

ilk aklıma gelen bilgilerden bazılarını yazacağım daha sonra vakit buldukça daha akedemik bilgilerde eklerim,

otizmin nedeni henüz belirlenemedi ama erken tanı ile çok yol katedilebiliyor, çocuklarda sosyal ilişki kurmamak, tamamen içe dönük olmak, göz teması kurmamak, ekolali denilen tekrarlayan hareketler yapmak, kendisinden 3. şahıs gibi bahsetmek ( ben kelimesini kullanmamak, yerine ismini söyleyerek bir şey istemek vs) en belirgin özellikleridir

şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar oldu, bunların birçoğunu gözlemek için erken ama insanlarla ilişki kurma ve göz teması kurma benim oğlumda gözlemlediklerimdi allaha şükür bir belirti yok

teşekkür edrim canım bilgin için
aşı için sağlık ocağına her gittiğimde bana da sordukları soru şu:..göz teması varmı...allaha bin şükür..allah tüm bebişlere sağlık versin..

bilgiler için teşekkürler..

benim oğlumda gözümüzün içine içeine bakıyo..

hatta bazen diyorum ne cürretkar adamsın diye :)

Sağol Denizanası. Bu benim de hep aklımda olan bir şeydi. Gerçekten de otizmde erken teşhis çok önemli. Benim de ilk aklıma gelen ilk baktığım kızımın göz temasıydı. Allaha şükür ki gözünü ayırmadan bakıyor. Allah derdi olmayan dert vermesin hiçbirimize

Allah vermesin ya.
gerçekten çok zor
saol bilgilendirdiğin için

teşekkürler canım güzel bilgilerin için..

sağol denizanası..
bende çok dikkat ederim böyle şeylere..
Allaha şükür ikiside gözümün içine bakıp al der gibi ellerini uzatıyorlar artık..

faydalı bilgiler için teşekkürler.. ama ben bu kadar erken belli olabileeğini pek düşünmüyorum. benim 16 yaşında otistik bir kız kardeşim var. 2 yaşına yakındı teşhis konulduğunda ve otizme benziyor denmişti. o zaman hiç bilinmiyodu otizm. aramızda 11 yaş var. onun 8 aylıkken anneme ade diye seslendiğini normal iletişim kurduğunu hatırlayabiliyorum. ama ne olduysa (9.yada 10.ayda yapılan) kızamık aşısından sonra değişti..zaten bu aşının otizmi tetiklediği yönünde bazı iddialarda var. ne kadar doğru bilinmez.. benimde 7 aylık oğlum var, aşı konusunda tereddütlerimi henüz doktorumuzla paylaşmadım.sorunca sizi de bilgilendiririm..Allah bütün otistik çocuklara ve ailelerine yardım etsin gerçekten çok büyük bi sınav herkes için..bütün bebişleri korusun..

dikkatli olmak gerek belirtilere karşı.erkern teşhis çok önemli.

aşıların otizmi tetiklediği yönünde çalışmalar yapan bi grup öğrenci ve öğretim görevlisi tanıdıklarım var..

burdada yazmıştım zaten..evet kesin bi bilgi yok ama ben zorunlu aşılar haricindekileri yaptırmıyorum..

faydalı bilgiler için teşekkürler.. ama ben bu kadar erken belli olabileeğini pek düşünmüyorum. benim 16 yaşında otistik bir kız kardeşim var. 2 yaşına yakındı teşhis konulduğunda ve otizme benziyor denmişti. o zaman hiç bilinmiyodu otizm. aramızda 11 yaş var. onun 8 aylıkken anneme ade diye seslendiğini normal iletişim kurduğunu hatırlayabiliyorum. ama ne olduysa (9.yada 10.ayda yapılan) kızamık aşısından sonra değişti..zaten bu aşının otizmi tetiklediği yönünde bazı iddialarda var. ne kadar doğru bilinmez.. benimde 7 aylık oğlum var, aşı konusunda tereddütlerimi henüz doktorumuzla paylaşmadım.sorunca sizi de bilgilendiririm..Allah bütün otistik çocuklara ve ailelerine yardım etsin gerçekten çok büyük bi sınav herkes için..bütün bebişleri korusun..

allah kardeşine ve ailene yardım etsin canım, otistikler çok özel bireyler ve özel bir ilgi istiyorlar bu nedenle bu yazdığım bilgiler bu konuda 25 yılını harcamış bir prof olan bülbin sucuoğlunun anlattıklarıdır, kendisinin verdiği bir kursa katılmıştım otizmle ilgili, buraya akademik bir dille yazmak istemediğim için böyle yazdım ama 6. ayda teşhis edilebiliyor, ama senin dedğin gibi örneklerde var önceleri gelişim normal seyrederken herhangi bir şeyin tetiklemesiyle ortaya çıkabiliyor, en kötüsü nedeninin bilinmemesi, hatta çokkk önceleri buzdolabı anne sendromu olarak adlandırılmışki, annenin ilgisizliğinden kaynaklandığı önesürülmüşki gerçekten ilgisi yok

allah tüm bebekleri korusun

canım çok teşekkür ederiz allaha şükürler olsunki sağlıklı bebişlerimiz var

saol canim cok önemli bi konuya deginmisin..

doktorumuz her defasinda yumusak bi sesle Denizle konusup göz temasi kuruyor ve cok iyi diyor(cok sükür)

önemli oldugunuu duymustum fakat bu kadarini bilmiyordum yineden tsk,ler.

epokhe 9. ayda veya 10.ayda yapılan aşıyı anlamadım
bize en son 6.5aylık iken aşı yapıldı
bidahaki aşımız 1yaşında yapılacak
şimdilik bizdede bir sorun yok
allah korusun bebişlerimizi

kızamık aşısını söylemek istedim ben 16yıl önce o aylarda yapılıyodu, şuanda hangi ayda yapılıyo bilmiyorum ben de yarın doktorumuza sorucam aşı zamanını..yaptırmayadabilirim zaten oğlum aşılardan çok etkileniyo her seferinde hasta oluyo 10 gün kendine gelemiyo, rotavirusu aşısından sonra emmeyi bile bıraktı o yüzden endişem var..

allah kardeşine ve ailene yardım etsin canım, otistikler çok özel bireyler ve özel bir ilgi istiyorlar bu nedenle bu yazdığım bilgiler bu konuda 25 yılını harcamış bir prof olan bülbin sucuoğlunun anlattıklarıdır, kendisinin verdiği bir kursa katılmıştım otizmle ilgili, buraya akademik bir dille yazmak istemediğim için böyle yazdım ama 6. ayda teşhis edilebiliyor, ama senin dedğin gibi örneklerde var önceleri gelişim normal seyrederken herhangi bir şeyin tetiklemesiyle ortaya çıkabiliyor, en kötüsü nedeninin bilinmemesi, hatta çokkk önceleri buzdolabı anne sendromu olarak adlandırılmışki, annenin ilgisizliğinden kaynaklandığı önesürülmüşki gerçekten ilgisi yok

allah tüm bebekleri korusun

teşekkürler canım..o kadar zor ki anneme allah uzun ömür versin, onun sayesinde normal okula gidip ortaokulu bitirdi, tabiki yaşıtları gibi olamaz ama okuması yazması gayet iyi, bilgisayar-cep telefonu kullanmasını,örgü örmeyi, yemek ısıtıp yemeyi öğrendi bu aşamaya kadar geldi..kullandığı ilaç sayesinde nöbetleri atlatabiliyoruz ama dilinden tabiki en çok annem anlıyo..her evde değişik hikayeler sorunlar var allah yardım etsin herkese, sen neden ilgilisin otizmle?

X