Otizim kabusum oldu!

sara9292

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2021
91
19
31
Merhabalar herkese
İki yaşında erkek çocuk annesiyim. Oğlum ekrana çok maruz kaldı öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Ekranı tamamen keseli 1 hafta oldu. Bazı hareketleri dikkatimi çekiyordu ve bu zamanla daha belirgin bir hal almaya başlamıştı. Örnek verirsek, konuşma geriliği, diğer çocuklarla oynamama, parmak uçlarında yürüme, iki eliyle kulaklarını kapatma, kendi etrafında dönme, bazen bizi duymuyormuş gibi davranması vs… (bazen oluyor bunlar)
Bu durum içimizi o kadar çok kemirdi ki… kreşte toplantısı vardı gittiğimde orada ki pedagog da bana bunları söyledi, gün içinde böyle davranıyor dedi.. onun üzerine hemen online doktorla iletişime geçtim ve olan biteni anlattım. Kamera da oğlumu da gösterdim hareketlerini felan inceledi. Ben Otizim mi diye sordum hayır uyaran eksikliği dedi… zamanla düzelirmiş..
olumlu yanları ise, oğlum bizimle saklambaç oynamayı çok seviyor, gel oyun oynayalım dediğim de hemen gelir beraber oyuncakla oynarız, dışarı çıkıyoruz dediğim de hemen ayakkabılarını alır kapıya doğru koşar, göz temasımız var , sarılmayı yolda yürürken elimizi tutmayı çok sever.. yani böyle yanları da var.. sinir krizleri felan yok şükür ama bazen bu yukarı da yazdığım hareketleri yapınca içim içimi yiyor evimde huzur kalmadı… eşim ve ben iyi hissetmiyoruz. Bu durumu yaşan varsa lütfen bize bir akıl verin. Boğulacak gibi oluyorum kendi içimde

Dikkat eksikliği genelde ekrana maruz kalan çocuklarda daha çok görünür. Anlamadığım 2yaşında demişsiniz kreşe gidiyor diyorsunuz ? Ne ara evde vakit geçiriyorda ekrama marız kalıyor oğlunuz ?

3aylık çocuğa hangi kafa ile ekran izletiniz acaba. Ben bu konuda katı değilim benim kızımda 20aylıktan beri sınırlı süre zarfında izlemeye başladı. Benimde ilk çocuğumdu ben nasıl düşündüm ekranın ona zarar vereceğini acaba ?
Sizin gibi insanlara çok kızıyorum kolayınıza nasıl geliyorsa kendi keyfiniz için daha 3aylık olan çocuğu ekran karşısına oturtmuşsunuz şimdide ağlıyorsunuz. Yazık günah o çocuğa keşke herkes anne baba olmasa.

İnstagramda dr.handan kılınç veya kılıç ekran maruziyetiyle ilgili çok paylaşımı var bir inceleyin isterseniz. 1 hafta ekrandan uzak tutmuşsunuz pes etmeyin devamını da getirin

Abartttt

aferin size ne güzel annesiniz tebrikler. ilk çocukta bu kadar bilinç maşallah gercekten.

peki bu bilinciniz zaten acı ceken bir anneye saldırırken neden çalışmıyor anlamadım? kadın üzülmüş, kafaya takmış ve yardım istemiş. zaten hatasının farkında. bu nasıl bir uslüp? aldı cocuğu size vermedi ya bakın diye? neden bu kadar sert ve düsüncesizsiniz zaten canı yanan insanlara karşı? biraz olumlu ve yapıcı olsanız nolur ya? ben de sizin gibilere sinir oluyorum valla.

günlük ne kadar süre ile maruz kaldı?
kreşe gidiyormuş zaten akranları ile olmak iyi gelecektir

Ben iyi anneyim diye övünmüyorum. Elinde telefon olan herkes en kötü instagramda geziyor diye düşünüyorum orada bile ekranın zararlarından bahseden bir çok video var yani hiçmi denk gelmemiş? 3aylık bir çocuğa en fazla müzik açılır.
Olumlu yapıcı olamıyorum maalesef bu tür konularda. O zaman sürekli hata yapalım yapalım hatamın farkındayım diyip üzülelim ?
beni bir tek kendi çocuğum ve kendi anneliğim ilgilendiriyor. Çok şükür çocuğumun üstünden keyfim için bilerek hata yapıp üzülmüyorum.

yine de annesiniz. zaten hassas olan bir anneye bu kadar yüklenmek bana doğru gelmiyor. herkes kendi çocuğundan sorumlu evet. ama kimsenin evinin içini de bilmiyoruz. kaldı ki bazen insanlar gercekten bilinçsiz olabilir. ben doğru yaptı demiyorum annemiz ama sonucta su an önemli olan ona yardımcı olabilmek diye düsünüyorum

kulaklarini kapatmasi otizmlilerin pek sik yaptigi bir hareket iyi bir dr otizm mi degilmi tespit edebilir biri otimz der size biri degildir der dogru söz Dr. da

Çocukların ekrana maruz kalmasının zararlı olduğunu hala hiç duymamış kişilerin olmasına ben de hayret ediyorum. Sanırım artık hiç çocuğu olmayanlar / hiç çocuk sahibi olmayı düşünmeyenler bile biliyordur bu bilgiyi. İlk çocukta da insan ekstra bir titizlenir, hassas davranır sanki bilmiyorum biz mi öyleyiz ya da. Eğitici içerikler izletmeye çalıştınız diye düşünerek olumlu tarafta kalmaya çalışıyorum...
Uyaran eksikliği ise ekrandan uzak kalmak, birlikte daha fazla zaman geçirmek, aktivite yapmak zamanla yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Ama en doğrusu iyi bir doktor hatta birden fazla doktordan görüş alarak öncelikle otizm olasılığının ortadan kaldırılması olacaktır. Böylece stres seviyeniz de azalır ve siz de kaygıyla hareket etmezseniz daha yararlı olabilirsiniz çocuğunuza karşı...

Önemli olan tanı değil tespit edilen durum diyor takip ettiğim bir psikolog. Otizm ya da değil, otizm değil diye oh be demek yerine birebir destek alması gerektiğini düşünüyorum.

Ben de aynı sizin gibiyim.Bence bimemek değil ,işine gelmemek...Ben böyle yapan kaç anneyle konustuysam gayet farkındalar ama bişey olmaz amaaaan herkes izliyor,bişeyler öğrenir kafasindalar.3 aylık ta çok abartı cidden

Çocuğunuza ve size üzüldüm ama lütfen kendinizi kandirmayin. Bilinçli bir şekilde o çocuk 3 sene boyunca ekrana maruz kaldi.
Beyninin geliştiği en en en kritik zaman dilimi. Bunlari artık hepimiz biliyoruz. Hepinizin elinde akilli telefon var. Araştırmak bedava. Yani, bilmiyordum vs bari demeyin. Insanlari kişlirtmayin.

Umarım yavru toparlar.

Inşallah hayırlısıyla doğurunca fikrin değişecek.

Ben kendimi paralıyorum. Ki ben de tv açarım yani. Yine de belirli şeyler olsun öyle olsun böyle olsun diye uğraşıyorum. Benden çok daha fazla çabalayan arkadaşlarım var. Bir arkadaş mesela suluk koku yapıyo filan diye çelik alcam diyodu. Aynı suluk bende de var herkeste var. Hiç duymadım bunu. Sürekli karbonatla kaynatıyorum kokuyo diyo. Ben de ben sadece alınca kaynattım günlük pipet fırçasıyla filan yıkıyorum diye anlattım kendi temizliğimi. Pipet için de mi fırça var dedi. Yani bunu bilmemeyi ben kabul etmiyorum. Ben niye biliyorum abi? Vahiy mi geldi bana?

Kiiii ekran ekran ekran her yerde uzmanından instamomuna bilemem nesine herkes zararlarını anlatıyo. 3 aylık çocuk ve ekran... inanılmaz gerçekten.

Şu devirde ben bunu kabul etmiyorum ya. Eskiden hadi bilinmiyordu. Hatta reklam çıkınca çocuklar izliyo diye kanal değiştirilmezdi gülmesi vs komik geliyor diye. De şimdiye kadar ekranın çocuklara neler yaptığını mutlaka bir yerde görmüşsünüzdür. 1 yaşında olsa gene tamam diyeceğim hadi ilgisini çekti açtınız. 3 aylık ya 3 ne anlayacak ki de açma gereği duydunuz ben cidden merağımdan soruyorum.

Benimde Plastik tikim var. Oğlumun eline daha Plastik vermedim. Sulugu celik ve mama kaşiği gümüş.
Tarzan gibi büyüyor :)
Yatagi, yorganı koyun yünü. Şampuan bile kullanmiyor.
Tabiki az daha büyüyünce herşeyi giyip yiyecek ama tam beyninin en çok geliştiği zaman diliminde elimden geleni yapıyorum.
Aynı zamanda bana ve eşimede çok iyi geldi bu hayat tarzı. Yüzüm gözüm ışıl ışıl oldu. Eskiden tonca para dökerdim kreme bakima şimdi daha az yapmama rağmen sonuçlar şahane. Her üc ayda bir kan verdiğim için değerlerimizi takip ediyorum. Çocuktan önce fena değildi ama şimdi 20lik insan gibi. Bizde bile bukadar fark ediyorsa o minicik vücuda neler yapar bilmek bile istemiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…