Oruçluyken abdest?!!

piskKo

Ahirim sensinn…
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2013
7.274
3.528
Ya kızlar kafayı yicem yaaa nolur yardım edin
Ben oruçluykende abdest alırken ağzıma su alıyorum
Yalnız şöyle ki dikkat ediyorum.. Yusuf Kavaklıyı tv de izlerken hoca dedi ki ağız ucuyla alıp hemen tükürün afedersiniz
Bende öyle yapıyorum kaç zamandır artık kesinlikle boğaza kaçma durumu yok hatta boğazıma bile değmiyor su
4 ön dişime değiyor anca su ve saniyesinde hemen tükürüyorum
Birde hoca ağzınızda hafif ıslaklık kalsa bile bozmaz dedi ama internette bakyorum mezheplere göre ayırmışlar bazlarında bozuluyor yani:26:

Az önce sevgilimle konuşuyorken laf arasında geçti ben ağzıma su almıyorum oruçluyken dedi:26:
Ben ise yukarda yazdığım şekilde abdest aldığımı söyledim ama kafam çok karıştı ben yanlış mı yapıyorum şimdi bile bile orucumu mu bozuyorum:26:
Ve şöyle birşeyde var ben abdest alırken ağzıma su almasam abdestim yarım kalmış gibi hissederim içim rahat etmez ama su alarakta orucumu bozmak istemem
Ne yapıcam ben siz nasıl yapıyorsunuz?

Son düzenleme:
Ya kızlar kafayı yicem yaaa nolur yardım edin:KK50:
Ben oruçluykende abdest alırken ağzıma su alıyorum
Yalnız şöyle ki dikkat ediyorum.. Yusuf Kavaklıyı tv de izlerken hoca dedi ki ağız ucuyla alıp hemen tükürün afedersiniz
Bende öyle yapıyorum kaç zamandır artık kesinlikle boğaza kaçma durumu yok hatta boğazıma bile değmiyor su
4 ön dişime değiyor anca su ve saniyesinde hemen tükürüyorum:KK50::KK50::KK50:
Birde hoca ağzınızda hafif ıslaklık kalsa bile bozmaz dedi ama internette bakyorum mezheplere göre ayırmışlar bazlarında bozuluyor yani:26:

Az önce sevgilimle konuşuyorken laf arasında geçti ben ağzıma su almıyorum oruçluyken dedi:26:
Ben ise yukarda yazdığım şekilde abdest aldığımı söyledim ama kafam çok karıştı ben yanlış mı yapıyorum şimdi bile bile orucumu mu bozuyorum:26:
Ve şöyle birşeyde var ben abdest alırken ağzıma su almasam abdestim yarım kalmış gibi hissederim içim rahat etmez ama su alarakta orucumu bozmak istemem:KK50::KK50::KK50:
Ne yapıcam ben siz nasıl yapıyorsunuz:KK31::KK31::KK31:

aynı dertten bende muzdaribim canım bilenler cevaplarsa sevinirim
gecen orucluyken duş aldım dedim girmişken abdestte alayım sonradan agza burna su çekmek geldi aklıma vazgeçtim
birde benim ağzım kurur sabah yüzümü yıkarken ağzımıda suyla çalkalarım
umarım yanlış bişey yazpmıyoruzdur

Abdest almanın farzlarındandır ağıza ve buruna su vermek olmazsa zaten o abdest olmaz.. Size vesvese veriliyor, niyet önemli olan su içmek için abdest almıyorsunuz ki sonuçta..
Dikkat edin boğazınIzdsn geçmesin ağzınızı çalkalayıp tükürün bişiycik olmaz.. Allah kabul etsin..

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

aynı dertten bende muzdaribim canım bilenler cevaplarsa sevinirim
gecen orucluyken duş aldım dedim girmişken abdestte alayım sonradan agza burna su çekmek geldi aklıma vazgeçtim
birde benim ağzım kurur sabah yüzümü yıkarken ağzımıda suyla çalkalarım
umarım yanlış bişey yazpmıyoruzdur
O da var bide işte aynen duş alırken yüz yıkarken fln dudaklarada damlacıklar değiyor:26:
İnşAllah yanlış birşey yapmıyoruzdur yaa 3 yldan bu yana oruç tutuyorum kazasıyla herşeyiyle her abdestimde su aldım ağzıma:26:

Sonuçta suyu tükürüyorsun, ağzında kalan su miktarı tükürüğünden daha az. Yani dişin kanasa bile bu kıstasa göre değerlendirmelisin. Mesela kan miktarı tükürüğünden fazlaysa, durmadan akıyorsa oruç bozulur ve kazaya kalır.
Eğer emin olmak istiyorsan abdest sonunda bikaç defa daha tükür, kalmaz zaten su falan. Vesvese yapma kendine boş yere.

Abdest almanın farzlarındandır ağıza ve buruna su vermek olmazsa zaten o abdest olmaz.. Size vesvese veriliyor, niyet önemli olan su içmek için abdest almıyorsunuz ki sonuçta..
Dikkat edin boğazınIzdsn geçmesin ağzınızı çalkalayıp tükürün bişiycik olmaz.. Allah kabul etsin..

Canım sağol cevabın için:21: Allah cümlemizin kabul etsin inşAllah niyetimiz belli zaten evet ama belli zaten şeytan uğrasiyor:KK50:
İnternette işte hep farklı şeyler yazıyor vesvese de denilmiş tabi
ama abdestte ağza burna su almak sunnettir diye okudum nette hatta gösterim :26:

Soru: Ramazan ayında oruçluyken ağzıma su verdiğim zaman sanki suyu yutacakmışım gibi bir his oluyor ve yaklaşık 15 dakika yutkunamıyorum. Oruçluyken ağzıma su vermesem olur mu?
Cevap: O bir vesvesedir; ağzınızdaki suyu boşalttıktan sonra hemen yutkunun ve yutkunmaya devam edin; yoksa şeytan sizi rahat bırakmaz. Kısacası vesvese yapmanıza gerek yoktur.
Ağız ve buruna su vermek abdestin farzlarından değil, sünnetlerindendir. Dolayısıyla bunları terk etmeniz halinde abdestiniz yine de tamam olur. Fakat Peygamberimizin oruçlu iken de abdest esnasında ağzına ve burnuna su verdiğini hatırlatmamız gerekir.

Buraya kadar tamam ama birde şöyle birşey okudum:26:
Oruçluyken abdest nasıl alınır bu konude fazla birşey bilmiyorum.Yani oruçluyken abdest alırken buruna ağıza su çekiyoruz boğaza gitmmesine mi dikkat edicez?

Oruçlu olan kimsenin, abdest esnasında ağzına su verirken boğazına su kaçsa; oruçlu olduğunu hatırlamadan ağzına su almışsa ittifakla orucu bozulmaz. Oruçlu olduğunu hatırladığı takdirde ağzına su verirse Hanefi mezhebine göre orucu bozulur.Bilahare bir gün kaza etmek zorundadır.

Şafii mezhebine göre ise oruçlu olduğunu bildiği halde mübalağa yapmadan ağzına su almış ve boğazına kaçmışsa orucu bozulmaz. Amma mübalağa etmiş ise orucu bozulur. Yalnız abdest ve gusül gibi mecburi olan şeylerden başka bir maksat için ağzına su verirse mutlaka orucu bozulur.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/267640-orucluyken-abdest-nasil-alinir.html#ixzz36Ur2H6ul

Yani şimdi ne deniyor burda atıyorum Hanefi mezhebine göre oruçlu olduğumu bile bile ağzıma su alsam mı orucum bozuluyor yoksa oruçlu olduğumu bile bile ağzıma su alınca boğazıma kaçınca mı orucum bozuluyor:44::44:

Sonuçta suyu tükürüyorsun, ağzında kalan su miktarı tükürüğünden daha az. Yani dişin kanasa bile bu kıstasa göre değerlendirmelisin. Mesela kan miktarı tükürüğünden fazlaysa, durmadan akıyorsa oruç bozulur ve kazaya kalır.
Eğer emin olmak istiyorsan abdest sonunda bikaç defa daha tükür, kalmaz zaten su falan. Vesvese yapma kendine boş yere.
İşte canım bende hep böyle yapıyorum zaten boğazıma zaten hiç değimiyor su
normaldeki gibi ağzıma dolu dolu su almıyorum oruçluyken
ama sevgilimle laf arasında konuşuyorken ben hiç su vermiyorum ağza bozuyor yoksa diyince bir an ben yanlış mı yapıyorum diye tedirgin oldum:26:
Teşekkür ederim cevabın için:21:

apdestin farzlarından bikere ağızı yıkamak o yüzden yıkamaya mecbursun suyu yutmadığın sürece sıkıntı yok diye biliyorum ağzının içini biraz çalkala sonra tükür bu kadarda korkma :)

Yanlışınız var abdestin değil guslün farzıdır ağıza ve burna su vermek. Namaz abdestinin farzları elleri ve dirsekleri yıkamak, başın dörtte birini meshetmek, ayakları yıkamak ve yüzü yıkamak. Geri kalanlar sünnet. Yani onlar olmadan namaz abdesti oluyor ama sünnet sevabından mahrum olunmuş olunuyor.

Yanlışınız var abdestin değil guslün farzıdır ağıza ve burna su vermek. Namaz abdestinin farzları elleri ve dirsekleri yıkamak, başın dörtte birini meshetmek, ayakları yıkamak ve yüzü yıkamak. Geri kalanlar sünnet. Yani onlar olmadan namaz abdesti oluyor ama sünnet sevabından mahrum olunmuş olunuyor.

Doğrudur yanlış hatırlamış olabilirim kimseyi yanlış bilgilendirmek istemem tabiki..

mezheplere çok takılma Cnm bana göre mezhep yok.bogazina şu kacmadikca orucun bozulmaz.ağzına da burnuna da şu alicaksin
yani alman gerek

Azığa su vermek abdestin farzlarından biri zaten...
Ağızına suyu niye alıyorsun amacın belli...Bence gayet doğru yapıyorsun...Kendin şüpheye düşersen en kötüsü odur..

çok haklısın düzeltme için teşekkürler benim kafa gitmiş özür diliyorum gerçekten :)

normaldeki gibi dolu dolu su almıyorum bende ..
biraz dikkat gerek,vesvese yapma cnm ..
Allah kabul etsinn ..

Kızlar yorumlarınız için teşekkür ederim gerçekten içim rahatladı :21:
Dediğiniz gibi en kötüsü vesvese süpheye düşmek insanın aklından sonra hiç çıkmıyor.
Sevgilim öyle diyince acaba mı ya fln oldum çünkü ben yıllardır hep öyle yapıyordum tabi oruçluyken dikkat ederek niyette belli zaten
Allah cümlemizin oruçlarını ibadetlerini dualarını kabul etsin inşAllah
Hayırlı bol bereketli Ramazanlar dilerim tekrardan teşekkürler:81::81::81::81:

Topiğimi süsliyim accıkk :KK1::KK1::KK1::KK1: $likir-likir-ic-itoglu-it-478x362.jpg

X