Ortaçağ kadınlarında makyaj

yagmury

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Kasım 2007
634
40
Ortaçağın makyajsız bembeyaz pudralı kızıl saçlı, kaşları ve kirpikleri hiç belli olmayan kadınları bana hep daha güzel görünmüştür
Bence bu tarz moda bile olabilir
annevf6.jpg

elizabeth5nb0.jpg

maryboleynembedfd7.jpg

O dönem modasına göre kadınlar daha geniş alın için saçlarının bir bölümünü kazıyormuş, aynı şey kaş için de geçerli olabilir. Makyaj eski mısırdan beri süregelen bir şey. Papirüslerde ve duvar resimlerinde kişilerin toplumsal statülerine göre yüzlerini boyadıkları gözlenmiş. Ortaçağda da bu günkü gibi bir makyaj anlayışı yoktu elbet; vitaminler, mineraller, meyve kokuları ...hatta onlarınki tamamen sağlıksız makyajlarmış, yüzler daha beyaz görünsün diye kullanılan boyalar yoğun kurşun içeriyor ve buna rağmen, günümüz kadınlarının estetik ameliyatların çilesine katlandığı gibi verdiği tahribat göz ardı ediliyormuş.
Her dönemin kendine göre bir güzellik ikonu var. Örneğin Leonardo'nun Mona Lisa'sı pek beğenilir bir kadın değil çoğumuz için. Şimdi yaşasaydı eminim spor salonlarından çıkmazdı o koca kütlesiyle. Ancak o dönem kim bilir nasıl bir güzelse ressamı bile kendine aşık etmiş diyor rivayetler.

Ortaçağda kilise makyajı yasaklamış o yüzden kadınlarda makyaj yok denecek kadar az

ben beyaz tene bayılırım ama belirgin olmayan kirpik,kaş güzel değil bence ya

ilk resimdeki anne boleyn sondakide kız kardeşi mary boleyn ikiside güzellikleriyle ünlü bayanlar ama günümüz için yüz hatları çirkin bile sayılabilir.ikinci resimdeki kadının saç rengine bende bayılıyorum.makyajsız çok güzel gerçektende

ya bu bayanlar duruşları ile etkilemiş erkekleri ya da gerçektende güzellik anlayışı zamanla değişiyor.
mesela Kanuni Sultan Süleymanın fena şekilde aşık olduğu Hürrem Sultan'da bana pek güzel gelmez.

evt hürrem sultani bende güzel bulmyuorum. güzellik diyince aklima hep kleopatra ile nofretete gelir. hele nofretetenin yüz hatlari cok güclü. gerci bi gözü yok ama yinede durusu cok asil

kleopatra cidden güzel...
bir kadını gösteren noktalardan biri cidden gözler

eski çağlarda kadınlar beyaz görünmek için az miktarda zehir içerlermiş.ayrıca küçüklükten itibaren dudakları güzel olsun diye bazı hece egzersizleri yaparlarmış örneğin sürekli pi,u,o diyerek.kız çocuklarına her sabah süt içirilirmiş.kleopatra bozuk süt ile yıkanırmış,bozuk sütteki laktik asit üstteki ölü deriyi atmaya yardımcı olur.terlemeyi önlemek için çok zararlı olan aleminyum bileşikleri kullanırlarmış.anlaşılacağı gibi o eski ortaçağ kadınları neredeyse bebeklikten itibaren cilt ve vücud bakımıyla içiçelermiş:)

X