Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Merhaba Aytun hanım
Ben 31 yaşında,eşim 37 yasdadı.8 yıllık evliyiz.Çocuk sahibi olamıyoruz.Eşimde ph-7,4,sperm sayisi 38 ml,ireli hereketli 40,rəqsi hereketli 23,hereketsiz 63.
Benim hormon tahlillerim ---fsh-18,89,prl-18,2 ,lh-14,5
Adetimde düzensizlik oldu,(hal hazırda da adet görmüyorum)doktorlar kist oldugunu dedi.2006 yilinda laparaskopi oldum.
Amelyyatdan sora falikül yetişməsi için tedavi almama rağmen hiç bir sonuç alamadik.doktorlar rahmimde arakesme oldugunu dedi ve historoskopi oldum aynı zamanda laporoskopi de yapdilar yeniden kist vardı.ameliyyatdan sora tedavi oldum hamile kalmam icin malasef hic bir sonuc olmadı.2011 yilinda aşılama için doktora gitdim ilacları Kabul etsem de falikül yetişmədi deye asilama yapamadi doctor.2013 yilinda tüp bebek icin tedaviye başladım ilaclar cok zayif tasir etdi 2 falikül yetişdi 14-15 sm doktorum tüp bebek yapamadı.bir müdetden sora AMH(anti mülüran hormon)testi yaptirdim reqlin 3 gunu sonuc 0,3 cıkdı.Size sorum şu ki test sonucuna gore ben erken menopoza girmiş sayilirmiyim ve ben tüp bebek yapdira bilirmiyim?lütfen yardımçi olurmusuz.Teşekkürler

Son düzenleme:
Merhaba Aytun hanım, ben 30 eşim 28 yaşında ikimizinde tathlil sonuçlarını değerlendiriseniz mutlu oluruz.

ADETİN 3. GÜNÜ YAPILAN TAHLİLİM

Serbest T3 :2,13
Serbest T4 :0,90
TSH :1,5058
Estradiol : 138
FSH :0,84
LH : 0,86
Prolaktin : 20,75
Progesteron : 0,2
PCO hastasıyım hızlı kilo alımı ve adet düzensizliği var 3 yıl tedavi oldum fakat bir gelişme yok yumurtlama problemi var ilaçla tedavi mümkün olmadı doktorum iğne tedavisi ve ardından aşılama önerdi.

EŞİMİN TAHLİL SONUÇLARI

SPERMİOGRAM 232,0 MİLYON/ML

MAKROSKOBİK İNCELEME
Miktar : 2 ml
Görünüm: opak
Viskozite : normal
Sıvılaşma : 10dk

SPERMATOZOİD SAYIMI
1cc de : 116,0 milyon
Tüm ejeküladta : 232,0 milyon

MORFOLOJİ
Normal yapıda : 10
Baş anomisi : 68
Orta parça :9
Kuyruk anamisi : 13
½ SAAT 1 SAAT
NORMAL HAREKETLİ %40 %40
YAVAŞ HAREKETLİ %20 %20
HAREKETSİZ %40 %40

MİKROSKOBİK İNCELEME: 3-4 LÖKOSİT 2-3 SPERMATOGENEİK HÜCRE VE BAZI SAHALARDA SPERMLER ARASI AGLÜTİNASYON GÖRÜLDÜ.

Son düzenleme:
Laporoskopi yontemi tehlikelimi yumurtalik zarar gorur mu pko hastasiyim drum laporoskopi onerdi

Size daha oncede yazmisim esim sperm testi yaptirmadigi icin butun ihtimaller uzerinde kafa yoruyorum.esim ustelik tip doktoru ama kendisinde sorun olmadigini doyleyip test yaptirmayi reddediyor.Ben test sonuclarimin normal oldugunu hamilelihe Engel bit sorun olmasigini soyleyince.bizim sepbepsiz infertil gurubunda oldugumuzu soyluyor.kendisi antidepressant ve steroid spray kullaniyor astim icon.Ben sorum Dana once ki esimle iki hamileligim oldu.sizce daha once hamile kalmis bir kadin sepepsiz infertile olabilirmi?

hocam 20 aylık evliyiz ve hiç korunmadık. eşimin geçen haftaki semen analizi sonuçları şöyle:
görünüm,koku:normal
viskosite:hiper viskos
ph:7.5
volum:1ml
sperm sayısı(ml de milyon):50milyon
molitile:%24
hızlı hareketli %2
yavaş hareketli %20
yerinde hareketli %2
hareketsiz %76
normal morfoloji %0
baş anolmalisi %34
boyun anomalisi %32
kuyruk anomalisi %34
sonuçlarımı değerlendirirseniz çok seivnirim

Hocam mrb.bn 4haftalik hamileyim.polikistik over hastasiyim bu ay doktorum bna serephone dekort ve catlatma ignesi verdi.hamile oldugumu ogrenmeden 1gun oncesine kadar dekortu ictim.bebege bi zarari olur mu cok korkuyorum.

Merhaba Aytun Hocam iki senelik evliyiz ve korunmayı bıraktıktan sonra 4 aydır düzenli olarak yumurtlama dönemlerine gelen dönemlerde denemelerimizi yaptık. Daha sonra eşim sperm testi yaptırdı ve aşağıdaki sonuçlara ulaştık. Çıkan değerleri değerlendirirseniz sevinirim. İçeriğini net olarak çözemedik

Bazal Semen Özellikleri
Volüm 5 >2ml
Renk Gri Opak
Koku Normal
Lökosit <1
Döküntü Yok
Aglütünasyon Yok
Viskozile Normal
Likefaksiyon Süresi 30 <60dak
Sperm Sayısı (ml'de) 8 milyon >20 milyon
Sperm Sayısı (total) 40
Motilite(%)
+4 (%) 0
+3 (%) 30
+2 (%) 25 A+B>50
+1 (%) 45 >%25

Morfoloji Değerlendirmesi

Normal(%) 2 >%14
Baş Anomalisi 59
Boyun Anomalisi 15
Kuyruk Anomalisi 13
Diğer 11

Motilite kısmını ve morfolojideki diğer kısmını anlayamadık. İlginiz için teşekkür ederim.

Merhaba Hocam,eşimde varikosel var. kruger normal %12.
klomen ilaç bana aşırı derecede yumurtlama yapıyor. 4 den aşağı değil. bu ay 2 tarafta da yumurtlama oldu.solda 3 sağdaki daha fazla. adetin 3. günü günde 1 tane beş gün içtim. yumurtlama fazla olduğu için aşılama yapmıyor doktorum.klomeni mesela 2-3 gün içmek bu daha fazla yumurtlamayı azaltır mı?

merhaba hocam
hormon testimin sonucunda fsh 7 (ref.aralık 3-8) , prolaktin ise 24 (ref.aralık 4-26)
bana her ikiside yüksek geldi ama sizce hamile kalmaya engel mi ? eşimde de sperm sorunu var çünkü.
bir de meme ucundan bazen kötü tat geldiğini söylüyor eşim :26:
prolaktin yüksek olunca olabiliyormuş sanırım, tehlikeli mi bu durum ?

Hocam merhaba..ne olur sorumu cevaplayın.benim aşılamamın 8.günü bugün.dayanamayıp test yaptırdım.0,970 çıktı.bu duruma göre 12.gün artma şansı varmı sıfır olan bir değerin?

Doktor Hanım biz 2 senelik evliyiz.ben 40 eşim 53 yaşında onun bir oğlu var bizim de çocuğumuz olsun istedik. benim hormon ve yumurta testlerim normal hatta iyi çıktı. Eşimin test durumunu size gönderiyorum rica etsem değerlendirir misiniz?

Ej Volüm 1,5
Cinsel perhiz 4 gün
Renk Krem
Vizkozite N
pH Alkali
Likefaksiyon 15'

Sayı 13,106

Hareketsiz %30

10 Panduler %25

20 ilerleme %45
hızı olan

30 İleri -
Hareketli

40 Çok hızlı

SWIM- UP

Sayı 4.10'

20 ilerleme -
hızı olan

30 İleri %100
Hareketli

40 Çok hızlı -

KRUGER MORFOLOJİ

Normal %1
Baş %97
Boyun %1
Kuyruk %1
EOZİN % boş bir şey yazmamış

mrb size sorum su tup bebek transferi sonrası dayanamayıp kan testi yaptırdım sonuç 3 çıkktı sizce bu nedemek

merhaba;

benim size şöyle bir sorum olacak.

pkoluyum.15 aydır gebe kalamıyorum.hsg çektirdim,eşimin testleri gayet iyi.serophene,gonal f,puregon hepsini kullandım.5 olgun yumurta ile aşılama oldum maalesef olmadı.

şimdi diyetisyen kontrolünde kilo veriyorum.70 kiloyum.sadece glifor içiyorum.bu süre zarfında doktorum 3 ay kafanı dinle dedi.bu ilk ayım ve reglim 2 gün gecikti.testim negatif.

sormak istediğim şu ki hem benim hem de eşimin yaptırmasını önerdiğiniz herhangi bir test vs var mı?çünkü sorunumuz herşeyin olup gebeliğin oluşmaması.genetik testi gibi testler okuyorum nette.gerekli midir?

Merhabalar. Tüp bebek transferim yapıldı. 12.gün bhcg değeri 19,54 çıktı. 14.gün 32,78 ve 15.gün 64,8 . Bu değerler sanırım normalde beklenenden düşük. Peki durum nedir? Olması gereken değerler nedir? Teşekkür ederim.

Yazını geç gördüm arkadaşım. Merak ettim bir değişiklik var mı diye. Benim eşimde de tahlil böyleydi. Normal %1 denen spermler döllenmeyi oluşturuyor. Olması gereken en az %4müş. Proxeed diye bir ilaç verildi,en az 3 ay kullanıp tekrar tahlil verecek. Fakat o tedavi olurken zaman da yaş da gidiyor. Tedaviye devam ederken tüp bebeğe başvurmanızı tavsiye ederim. Benim de yaşımdan dolayı üroloji doktoru ilk çocuğu tüp bebek yapın dedi. Tedavi iyi giderse ikinciyi normal yolla düşünürsünüz dedi. Normal yolla gebe kalma ihtimali,o normal olan %1 spermin denk gelme ihtimali. O da hareketi iyi ise.

40 yaştan gün aldıktan sonra sgk karşılamıyormuş maalesef bunu karşılama imkanımız da yok bakalım Allah büyük üniversite hastanelerinde erkeklerin tedavisi için bölüm varmış orada şansımızı deneyeceğiz. Allahım bütün isteyenlere evlat sevgisini tattırsın inşallah

merhaba hocam siteye yeni uyeyım ve napacagımı bilmiyorum lutfen yardım edın eşimin spermogram testine yorum lyapabılırmısınız ütfen 2 yıldır bebis istiyoruz.bende bır sorun yok bırkez aşılama oldum tutmadı 2 ay sonra kendiliğinden oldu ama o da kimyasal gebelikmiş yaklaşık 8 aydır bekliyoruz ama hala bebiş yok
Renk:Opak
Ph:7.5
miktar:1
Likefaksyön süresi:25 dk
sperm sayisi:56 milyon
Konsantrasyon +3+4 prgsv Hz ve norm morflj sperm:12 milyon
Sperm motilite indeksi:118
+3+4 progresiv hızlı Sperm:%21
Yavaş hareketli Sperm:%29
Hareketsiz sperm:%50
Likefaksyön sonu aktivite:%21
1 saat hareketlilik:%18
2 saat hareketlilik:%14
Normal morfoloji:%18
Oval baş:%18
Küçük büyük baş:%77

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…