Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba aytun bey eşim spermogram testi oldu ama sonuçlardan bırşey anlayamadık rıca etsem sonuçlara bakıp cewap atarmısnız eşimin durumunu merak edıyoruz şimdiden teşşekkur ederız...

Abstinens Süresi 3
Miktar 5,3ml
Renk Seffaf
Vizkozite Azalmıs
Ph 8.0
Sıvılasma Süresi 30
Sıvılasma Derecesi 1
Spontan Aglütinasyon Negatif
Früktoz -
Lokosit / ml. 120.000
1 ml. deki Spermatozoon sayısı 20.000
Toplam Spermatozoon sayısı 106.000

Mikroskopik Inceleme 1-2 sahada 1-2 hareketli spematozoa görüldü.Oligozoospermi nedeniyle
motilite ve morfolojik inceleme yapılamamıstır.

merhaba aytun hanim
ben 38 yasindayim.36 yasimdan beri su anki esimle hamilelik deniyorum.
adetin 3.gunu fsh 7.6 lh 5.4 adetin 21.gunu progestoregen 32.6 pmol rahimin sekli tupler acik.aderin 15 gunu seffaf akinti cektikce uzayan,kivami esnekligi cok iyi.adetin 16 gunude yumurtam catliyor kasik ve gogus agrisi hep ayni olur.adetim cogumluklan29 gun
daha once iki hamileligim oldu onceki esimden biri 28 yasimda digeri 34 yasima. eski esim istemedigi icin uzule yikila kurtaj oldum.simsiki esimde bende cocuk istiyoryuz olmuyor.esim benden once bir kisa evlilik yasamis on eside hamile kalmamis.bende sorun yok deyip doktora gitmiyor.aslinda olumsuz bir sonuc almaktan korkuyor.esim anti depresant ve astim ilackari kulaniyor steroid olan.internetten okudugum kadariyla bu hormon degerleri yeteli hamile kalmak icin,sizce ben normal yoldan hamile kalabilirmiyim?

aytun hanim sormayi unuttum
en az 6 yildir esim antidepresant kullaniyor isi cok stresli.antidepresan prolaktin hormonunu yukseltirmis sperm hacmini azaltirmis.ben hacmin az oldugunu hissediyorum.birde 16 yasindan beri astim ilaci kullaniyor bu da sperm sayisininazaltirmis
tesekur ederim vakit ayirip okudunuz icin

merhaba maalesef eşinizin sperm değerlerinde ciddi bir düşüklük var ve tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmanız sağlanabilir. bana ulaşmak isterseniz fulya bahceci tüp bebek merkezinden arayabilirsiniz. 0212 310 3100 sevgiler.

merhaba aytun bey eşim spermogram testi oldu ama sonuçlardan bırşey anlayamadık rıca etsem sonuçlara bakıp cewap atarmısnız eşimin durumunu merak edıyoruz şimdiden teşşekkur ederız...

Abstinens Süresi 3
Miktar 5,3ml
Renk Seffaf
Vizkozite Azalmıs
Ph 8.0
Sıvılasma Süresi 30
Sıvılasma Derecesi 1
Spontan Aglütinasyon Negatif
Früktoz -
Lokosit / ml. 120.000
1 ml. deki Spermatozoon sayısı 20.000
Toplam Spermatozoon sayısı 106.000

Mikroskopik Inceleme 1-2 sahada 1-2 hareketli spematozoa görüldü.Oligozoospermi nedeniyle
motilite ve morfolojik inceleme yapılamamıstır.

merhaba verdiğiniz bilgiler ışıgında eşinizin sperm değerlendirmesinin yapılması şart. ancak ardından sıkıntının tam nedeni söylenebilir ve eşinizin kullandığı ilaçların buna olumsuz etkisi olmuş mu anlaşılabilir. sperm sonucu ile tekrar benimle iletişime geçiniz lütfen. eşlerin çocuk istiyorsa ellerini taşın altına sokmaları gerekir. sperm testi zor bir test değildir ve çok aydınlatıcıdır. sevgiler.

merhaba aytun hanim
ben 38 yasindayim.36 yasimdan beri su anki esimle hamilelik deniyorum.
adetin 3.gunu fsh 7.6 lh 5.4 adetin 21.gunu progestoregen 32.6 pmol rahimin sekli tupler acik.aderin 15 gunu seffaf akinti cektikce uzayan,kivami esnekligi cok iyi.adetin 16 gunude yumurtam catliyor kasik ve gogus agrisi hep ayni olur.adetim cogumluklan29 gun
daha once iki hamileligim oldu onceki esimden biri 28 yasimda digeri 34 yasima. eski esim istemedigi icin uzule yikila kurtaj oldum.simsiki esimde bende cocuk istiyoryuz olmuyor.esim benden once bir kisa evlilik yasamis on eside hamile kalmamis.bende sorun yok deyip doktora gitmiyor.aslinda olumsuz bir sonuc almaktan korkuyor.esim anti depresant ve astim ilackari kulaniyor steroid olan.internetten okudugum kadariyla bu hormon degerleri yeteli hamile kalmak icin,sizce ben normal yoldan hamile kalabilirmiyim?

merhaba maalesef eşinizin sperm değerlerinde ciddi bir düşüklük var ve tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmanız sağlanabilir. bana ulaşmak isterseniz fulya bahceci tüp bebek merkezinden arayabilirsiniz. 0212 310 3100 sevgiler.

Peki normal duzeylere cikabilirmi normal yollarla hamile kalamazmiyim artik :KK43: hasimato hastalarina tup bebek uygulaniyormu ? Esimin ne yapmasini onerirsiniz

bu değerlerden 20 milyona yükselmesi çok olası değildir. haşimatonuz tedavi edilerek tedaviniz sağlanabilir.

Peki normal duzeylere cikabilirmi normal yollarla hamile kalamazmiyim artik :KK43: hasimato hastalarina tup bebek uygulaniyormu ? Esimin ne yapmasini onerirsiniz

Hocam merhabalar.
Bu ay 2. aşılamamızı olacağız. Bugün adetimin 3. günü idi E2 değerim 63 çıkmış.
Sizce bu değer nasıl? Çok mu düşük?
Bugün göbekten iğneye başladım 600 IU-6 gün boyunca. Bu iğneler yardımıyla E2 yükselir mi?
Önceki aşılamam da adetin 3.günü E2 107 çıkmıştı.
Doktorumla pazartesi görüşeceğim için merak içindeyim.
Siz umarım daha erken cevap verip merakımı giderirsiniz.
Teşekkür ederim şimdiden.
İyi ki burda bizimlesiniz.:KK16:

sevgili Aytun Hocam,

ben rahim filmi çektiricem ancak doktor anestezili çektirmemi, kendimi ağrıdan dolayı kasarsam ilacın tüplere gitmeyerek bizi yanıltabileceğini söyledi..ben anestezi almaktan yana değilim. siz ne önerirsiniz.

merhaba estrojen değeriniz adetin ilk günlerinde zaten düşük olmalıdır normal yani. sevgiler. bol şans diliyoruym.

Hocam merhabalar.
Bu ay 2. aşılamamızı olacağız. Bugün adetimin 3. günü idi E2 değerim 63 çıkmış.
Sizce bu değer nasıl? Çok mu düşük?
Bugün göbekten iğneye başladım 600 IU-6 gün boyunca. Bu iğneler yardımıyla E2 yükselir mi?
Önceki aşılamam da adetin 3.günü E2 107 çıkmıştı.
Doktorumla pazartesi görüşeceğim için merak içindeyim.
Siz umarım daha erken cevap verip merakımı giderirsiniz.
Teşekkür ederim şimdiden.
İyi ki burda bizimlesiniz.:KK16:

merhaba anestezi ile çekilmesi ağrı duygusunu azaltabilir ancak günümüzde iyi makinelerle bu işlem yapılıyor ve çok ihtiyac olmuyor. doktorunuzla konusup birl,kta karar veriniz. sevgiler.

sevgili Aytun Hocam,

ben rahim filmi çektiricem ancak doktor anestezili çektirmemi, kendimi ağrıdan dolayı kasarsam ilacın tüplere gitmeyerek bizi yanıltabileceğini söyledi..ben anestezi almaktan yana değilim. siz ne önerirsiniz.

Dr. Hanım,

Ben PCOS hastasıyım. bir kaç sorum olmuştu size daha önce. cevaplarınızı da aldım, bunun için öncellikle teşekkür ediyorum.

şimdilerde gebelik düşünüyorum. bunun için bir süre progestan kullandım folik asit takviyesiyle. daha sonra doktorum değişti progestanı bıraktırdı ve primolut'a başlattı (regl'in 10. gününden başlayarak 15 gün). folik asite devam ediyorum. PCOS hastalığım sebebiyle kandaki şeker seviyesi biraz sınırda dedi doktorum bunun için de glukofen verdi. ekstradan hipotiroidi hastasıyım. euthyrox50 kullanıyorum endokrin uzmanı kontrolünde.
geçen günlerde regl'in 2. günü hormon tahlili istendi. prolaktinim 28 civarı çıktı bunun için de 1 defaya mahsus 4 gün arayla 1'er tablet dostinex kullandırdı doktorum. endokrin doktoru da kullanmana gerek yoktu dedi değerimin ilaç kullanacak kadar yüksek olmadığını söyledi. kafam karıştı doğal olarak.

anlattığım bu tedavide doğru yolda mı ilerliyorum başka bi doktora da görünmeli miyim? primolutun prospektüsünde sperm ilerlemesini engellediği hamileliği zorlaştırdığı falan yazıyor, sizce kullanmalı mıyım? :44::44::44::44::44:

merhaba tedavilerinizde sorun yok ancak çocuk isteminizden ötürü daha hızlı yol alabilmeniz için bizim gibi üreme uzmanı-tüp bebk uzmanı hekimlerden görüş almanız ve tedavilerinizi bu yönde sürdürmeniz daha mantıklı olur sevgiler.

Dr. Hanım,

Ben PCOS hastasıyım. bir kaç sorum olmuştu size daha önce. cevaplarınızı da aldım, bunun için öncellikle teşekkür ediyorum.

şimdilerde gebelik düşünüyorum. bunun için bir süre progestan kullandım folik asit takviyesiyle. daha sonra doktorum değişti progestanı bıraktırdı ve primolut'a başlattı (regl'in 10. gününden başlayarak 15 gün). folik asite devam ediyorum. PCOS hastalığım sebebiyle kandaki şeker seviyesi biraz sınırda dedi doktorum bunun için de glukofen verdi. ekstradan hipotiroidi hastasıyım. euthyrox50 kullanıyorum endokrin uzmanı kontrolünde.
geçen günlerde regl'in 2. günü hormon tahlili istendi. prolaktinim 28 civarı çıktı bunun için de 1 defaya mahsus 4 gün arayla 1'er tablet dostinex kullandırdı doktorum. endokrin doktoru da kullanmana gerek yoktu dedi değerimin ilaç kullanacak kadar yüksek olmadığını söyledi. kafam karıştı doğal olarak.

anlattığım bu tedavide doğru yolda mı ilerliyorum başka bi doktora da görünmeli miyim? primolutun prospektüsünde sperm ilerlemesini engellediği hamileliği zorlaştırdığı falan yazıyor, sizce kullanmalı mıyım? :44::44::44::44::44:

Merhabalar Aytun hanım, ben 1 hafta sonra bartolin kisti ameliyatı olacağım. Bakireyim fakat bir erkek arkadaşım var. Ameliyattan sonra 4 hafta cinsel ilişki yasak deniyor, ben cinsel olarak aktif olmama rağmen erkek arkadaşımla birlikteyken fazla etkileniyorum ve dolayısı ile her seferinde kendi kendine bartolinim çalışıyor, kontrol edemiyorum. Sizce ameliyattan sonra erkek arkadaşımı 4 hafta kadar görmemeli miyim? Abartıyor muyum? Yorumlarınızı şiddetle bekliyorum. Başlıkla alakasız galiba ama kusura bakmayın ne yapacağımı şaşırdım.

Son düzenleme:
merhaba bu sayfa tüp bebek sorularını yanıtladığım bir yer konuyu doktorunuzla tekrar konusunuz lütfen saygılar.

Merhabalar Aytun hanım, ben 1 hafta sonra bartolin kisti ameliyatı olacağım. Bakireyim fakat bir erkek arkadaşım var. Ameliyattan sonra 4 hafta cinsel ilişki yasak deniyor, ben cinsel olarak aktif olmama rağmen erkek arkadaşımla birlikteyken fazla etkileniyorum ve dolayısı ile her seferinde kendi kendine bartolinim çalışıyor, kontrol edemiyorum. Sizce ameliyattan sonra erkek arkadaşımı 4 hafta kadar görmemeli miyim? Abartıyor muyum? Yorumlarınızı şiddetle bekliyorum. Başlıkla alakasız galiba ama kusura bakmayın ne yapacağımı şaşırdım.

cevabiniz icin cok tesekkue ederim.aslinda benim sormak istedigim.benim gibi duzenli adet goren.hormon testleri normal.yumurtladigi kesin olan bir bayani.yaslanmakla beraber infertil olmus diyebilirmiyiz.kendiliginden hamile kalmis bir cok 35 yas ustu bayan var.

merhaba verdiğiniz bilgiler ışıgında eşinizin sperm değerlendirmesinin yapılması şart. ancak ardından sıkıntının tam nedeni söylenebilir ve eşinizin kullandığı ilaçların buna olumsuz etkisi olmuş mu anlaşılabilir. sperm sonucu ile tekrar benimle iletişime geçiniz lütfen. eşlerin çocuk istiyorsa ellerini taşın altına sokmaları gerekir. sperm testi zor bir test değildir ve çok aydınlatıcıdır. sevgiler.

İyi akşamlar Aytun hocam. 36 yaşımdayım 7 sene önce çikolata kistinden laparoskopi ameliyatı oldum. 7 yıldır yenilemedi ama 2 yıldır sürekli 15 günde bir tekrar eden şiddetli kanamalarım oluyordu. Bebek isteği için doktora gittim ve bana acil polip için kürtaj olmam gerektiğini söyledi sonrada normal tedaviye başlayacağımızı söyledi. Ve ben kendi başıma karar vererek polip için kürtaj oldum. Ben 1.5 yıllık evliyim ve eşim genel olarak şehir dışında olduğundan düzgün bir denememiz olmadı. Ankara 'ya ailemin yanına ziyarete geldim ve arkadaşımın isteği ile bir tüp bebek merkezine gittim. Onlarda yaşım daha fazla ilerlemeden direk tüp bebek yapmayı önerdi. aşılama vs. hiç bir denemem olmadı şimdiye kadar. Sizden istediğim yardım size değerlerimi yazsam fikir verebilirmisiniz? Değerlerimin hepsi son 2 haftanın değerleridir. FSH: 8.08 PROLAKTİN:5.57 TSH:2.22 CA125:19.55 AMH:1.4 Spermlerde herhangi bir sıkıntı çıkmadığını söylediler bugün hastalığımın 3. günü protokolü başlattılar 1. gününden itibaren jasmin kullanmaya başladım.Bugünde ultrasona aldı ve normal bir yumurtalık kisti olduğunu ve vucudun bunu dışarıya atamadığını söylediler. yarından itibaren günde 3 sefer kullanmak üzere biosteron 25 verdi. 15 gün sonra ankaraya tekrar gel ultrason yapmam lazım dedi. Protokol başladı dedi ve görüşme bu kadar sürdü ilgili belgeleri imzaladık ve çıktık. Benim anladığım jasmin bitince yani aralıkta tüp bebek denemesi yapılacak. Benim ayrıca beyin damar tıkanıklığı sorunum var. pıhtılaşma sorunum var. Bana konuyla ilgili fikir verebilir misiniz değerlerim normal mi? Bundan sonra nasıl ilerleyecek? Hiç birşey bilmiyorum. Yardımınıza ihtiyacım var.

Merhaba oldukça sıkıntılarınız var. Endometriozisi durumunuz amliyatınız yumurta rezervinizin azalmasına yol açmıştır. Biosteron da bu nedenle başlanmış. Kistin,iz yasminle 1 ay sonra kabolacaktır. Polip ameliyatınızı ise doğru bulmuyorum kurtaja polip çıkartılmaz histeroskopi yapılmalıdır. Beyin damar tıkanıklıklarınız ciddi mesleler bu nedenle bu konuda mutlaka diğer doktorunuzla ilişkide olmalısınız. Dilerim ciddi bir merkezde tedavinize başlamısınızdır. Bolşans diliyoru sevgiler.

iyi akşamlar aytun hocam. 36 yaşımdayım 7 sene önce çikolata kistinden laparoskopi ameliyatı oldum. 7 yıldır yenilemedi ama 2 yıldır sürekli 15 günde bir tekrar eden şiddetli kanamalarım oluyordu. Bebek isteği için doktora gittim ve bana acil polip için kürtaj olmam gerektiğini söyledi sonrada normal tedaviye başlayacağımızı söyledi. Ve ben kendi başıma karar vererek polip için kürtaj oldum. Ben 1.5 yıllık evliyim ve eşim genel olarak şehir dışında olduğundan düzgün bir denememiz olmadı. Ankara 'ya ailemin yanına ziyarete geldim ve arkadaşımın isteği ile bir tüp bebek merkezine gittim. Onlarda yaşım daha fazla ilerlemeden direk tüp bebek yapmayı önerdi. Aşılama vs. Hiç bir denemem olmadı şimdiye kadar. Sizden istediğim yardım size değerlerimi yazsam fikir verebilirmisiniz? Değerlerimin hepsi son 2 haftanın değerleridir. Fsh: 8.08 prolaktin:5.57 tsh:2.22 ca125:19.55 amh:1.4 spermlerde herhangi bir sıkıntı çıkmadığını söylediler bugün hastalığımın 3. Günü protokolü başlattılar 1. Gününden itibaren jasmin kullanmaya başladım.bugünde ultrasona aldı ve normal bir yumurtalık kisti olduğunu ve vucudun bunu dışarıya atamadığını söylediler. Yarından itibaren günde 3 sefer kullanmak üzere biosteron 25 verdi. 15 gün sonra ankaraya tekrar gel ultrason yapmam lazım dedi. Protokol başladı dedi ve görüşme bu kadar sürdü ilgili belgeleri imzaladık ve çıktık. Benim anladığım jasmin bitince yani aralıkta tüp bebek denemesi yapılacak. Benim ayrıca beyin damar tıkanıklığı sorunum var. Pıhtılaşma sorunum var. Bana konuyla ilgili fikir verebilir misiniz değerlerim normal mi? Bundan sonra nasıl ilerleyecek? Hiç birşey bilmiyorum. Yardımınıza ihtiyacım var.

hayır böyle birşey soyleyemem ama çocuk için sperm ve kanalların da çalışmaya devam ediyor olması gerekir bunların yanısıra sevgiler

cevabiniz icin cok tesekkue ederim.aslinda benim sormak istedigim.benim gibi duzenli adet goren.hormon testleri normal.yumurtladigi kesin olan bir bayani.yaslanmakla beraber infertil olmus diyebilirmiyiz.kendiliginden hamile kalmis bir cok 35 yas ustu bayan var.

Merhaba oldukça sıkıntılarınız var. Endometriozisi durumunuz amliyatınız yumurta rezervinizin azalmasına yol açmıştır. Biosteron da bu nedenle başlanmış. Kistin,iz yasminle 1 ay sonra kabolacaktır. Polip ameliyatınızı ise doğru bulmuyorum kurtaja polip çıkartılmaz histeroskopi yapılmalıdır. Beyin damar tıkanıklıklarınız ciddi mesleler bu nedenle bu konuda mutlaka diğer doktorunuzla ilişkide olmalısınız. Dilerim ciddi bir merkezde tedavinize başlamısınızdır. Bolşans diliyoru sevgiler.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Yumurta rezervine amh ile mi bakılır? Benim değerim AMH:1.4 . Verdiğim değerlerden hangisinde sorun var? Biosteronu günde 3 kere içiyorum bitince hemen tedaviye başlanabiliyormu? Beni bu konuda biraz aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler. Saygılar...

X