Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Merhaba Aytun Hanım öncelikle geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Sizin eşimin test sonuçları hakkında fikirlerinizi rica ediyorum.

Saygılar

(2 günlük perhiz süresi sonucu)

VOLÜM 2,4 mlt (>2 mlt.)
LİKEFAKSİYON 30 dak (15-30 dak.)
VİSKOZİTE + (NORMAL)
AGGLÜTİNASYON Yok (YOK)
pH 7,7 (7,2-8,0)

SPERM SAYISI 32x106 (>20x106 /mlt.)

MOTİLİTE % 68 (>% 25 )

İleriHareketliHızlıSperm (%) % 31 (>% 30)
İleriHareketliHızlıSpermSayısı 10x106 (>3x106 /mlt.)

YUVARLAK HÜCRE 0,2x106 (<1 x106/mlt.)

NORMAL MORFOLOJİ % 3(Üç) (% 4 ve üstü (KRUGER&#8217;S STRIC CRITERIA))

SDI=%8 (İYİ PROGNOZ)

Son düzenleme:
İlavede bulunmak istiyorum Aytun Hanım,

Biz 4 yıllık evliyiz 1,5 yıldır çocuk istiyoruz maalesef henüz hiç hamile kalamadım.

Ben de her türlü detaylı hormon testimi, ultrason muayenemi yaptırdım ve bir sorun görünmüyor. Eşimin sonuçları dikkate alınarak ayrıca rahim filmi çekilip çekilmeyeceğine karar verilecekmiş. Buna göre sizce aşılama ya da tüp bebek tedavisine mi yönelmeliyiz. Yaşım da küçük olmadığından zaman kaybetmek taraftarı değiliz.

Merhaba Aytun Hanım öncelikle geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Saygılar

VOLÜM 2,4 mlt (>2 mlt.)
LİKEFAKSİYON 30 dak (15-30 dak.)
VİSKOZİTE + (NORMAL)
AGGLÜTİNASYON Yok (YOK)
pH 7,7 (7,2-8,0)

SPERM SAYISI 32x106 (>20x106 /mlt.)

MOTİLİTE % 68 (>% 25 )

İleriHareketliHızlıSperm (%) % 31 (>% 30)
İleriHareketliHızlıSpermSayısı 10x106 (>3x106 /mlt.)

YUVARLAK HÜCRE 0,2x106 (<1 x106/mlt.)

NORMAL MORFOLOJİ % 3(Üç) (% 4 ve üstü (KRUGER&#8217;S STRIC CRITERIA))

SDI=%8 (İYİ PROGNOZ)

Son düzenleme:
Merhaba tesekkürler sizlerin de bayramını tebrik ediyorum. Sperm değerelriniz sayısal olarak iyi hareketliliğinde de aslına bakarsanız çok yavaşlık yok. Ancak eşiniz sigara alkol tüketiyorsa bunları bıraksın. Antioksidan gıdalar tüketiniz. Kendiliğinden gebeliğe engel bir durum yok. Sevgiler

merhaba aytun hanım öncelikle geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Saygılar

volüm 2,4 mlt (>2 mlt.)
likefaksiyon 30 dak (15-30 dak.)
viskozite + (normal)
agglütinasyon yok (yok)
ph 7,7 (7,2-8,0)

sperm sayısı 32x106 (>20x106 /mlt.)

motilite % 68 (>% 25 )

ilerihareketlihızlısperm (%) % 31 (>% 30)
ilerihareketlihızlıspermsayısı 10x106 (>3x106 /mlt.)

yuvarlak hücre 0,2x106 (<1 x106/mlt.)

normal morfoloji % 3(üç) (% 4 ve üstü (kruger&#8217;s strıc crıterıa))

sdı=%8 (iyi prognoz)

Mrb Aytun hanim birsey danismak istiyorum size 2 yildir cocuk istememe ragmen oluyordu gecen ay ise basladim ve korunmaya basladik ama simdi 1 aylik hamileyim size sorum guzellik salonunda calisiyorum diode lazer epilasyon cihaziyla epilasyon yapiyorum normalde hamile bayanlara epilasyon yapmiyoruz ama makinayi benim kullanmamin sakincasi olurmu sizce cunku diode lazer ısınlarini direk lazer yaptiran kisinin deri altina isledigi icin etrafa isin yaymiyor brbegime bi zarari olurmu sizce

Merhaba hayırlı olsun. Laseri gebeliğin ilk 3 ayında hastalarıma önermiyorum ama yapan olarak nasıl bir etkisi vardır bilmiyorum açıkçası. Bana kalırsa yapmayınız. Sevgiler.

mrb aytun hanim birsey danismak istiyorum size 2 yildir cocuk istememe ragmen oluyordu gecen ay ise basladim ve korunmaya basladik ama simdi 1 aylik hamileyim size sorum guzellik salonunda calisiyorum diode lazer epilasyon cihaziyla epilasyon yapiyorum normalde hamile bayanlara epilasyon yapmiyoruz ama makinayi benim kullanmamin sakincasi olurmu sizce cunku diode lazer ısınlarini direk lazer yaptiran kisinin deri altina isledigi icin etrafa isin yaymiyor brbegime bi zarari olurmu sizce

Rahim filmini aşılama düşünüyorsa ister doktorunuz sperm değerleirniz bu tedaviye engel değil. Ancak %15-20 oranında bir gebelik sağlayacaktır yaşınızın genc olmadıgından bahsetmiştiniz bu nedenle tüp bebek merkezi ile görüşmenizi öneririm. Yardımımı isterseniz fulya bahceci tüp bebek merkezinden bana ulaşabilirsiniz. 0212 310 3100 sevgiler.

ilavede bulunmak istiyorum aytun hanım,

biz 4 yıllık evliyiz 1,5 yıldır çocuk istiyoruz maalesef henüz hiç hamile kalamadım.

Ben de her türlü detaylı hormon testimi, ultrason muayenemi yaptırdım ve bir sorun görünmüyor. Eşimin sonuçları dikkate alınarak ayrıca rahim filmi çekilip çekilmeyeceğine karar verilecekmiş. Buna göre sizce aşılama ya da tüp bebek tedavisine mi yönelmeliyiz. Yaşım da küçük olmadığından zaman kaybetmek taraftarı değiliz.

Rahim filmini aşılama düşünüyorsa ister doktorunuz sperm değerleirniz bu tedaviye engel değil. Ancak %15-20 oranında bir gebelik sağlayacaktır yaşınızın genc olmadıgından bahsetmiştiniz bu nedenle tüp bebek merkezi ile görüşmenizi öneririm. Yardımımı isterseniz fulya bahceci tüp bebek merkezinden bana ulaşabilirsiniz. 0212 310 3100 sevgiler.

çok teşekkür ederim Aytun Hanım, açıkçası bende tüp bebekten yanayım ancak eşim aşılamayı da deneme taraftarı. BU konuda kararımzı netleştirir netleştirmez iletişime geçmeyi düşünüyorum zaten. Şimdiden teşekkür ederim, en kısa zamanda görüşmek üzere

Mrb hocam çatlatma iğnesinden sonraki 15. Gün beta hcg 314 çıktı. Bundan 2 ay önce 6. Haftada gebeliğim kendiliğinden sonlanmıştı. O nedenle endişeliyim. Sizce değerim yeterli mi? Beta hcg tekrarı yaptırmalı mıyım?

merhaba değeriniz gayet iyi endişelerinizi gidermenin yolu aynı laboratuvarda 2 gün ara ile test tekrar etmeniz ve iki katı artışlar var ise 10 gün sonra ultrason kontrolüne gitmenizdri. folik asit başayın ayrıca. allah tamamına erdirsin. sevgiler.

Mrb hocam çatlatma iğnesinden sonraki 15. Gün beta hcg 314 çıktı. Bundan 2 ay önce 6. Haftada gebeliğim kendiliğinden sonlanmıştı. O nedenle endişeliyim. Sizce değerim yeterli mi? Beta hcg tekrarı yaptırmalı mıyım?

iyi akşamlar Aytun AKTAN hanım biz 14 aylık evliyiz 4 defa kimyasal gebelik geçirdim jinekolojik muaynemde herhangi bir sorun çıkmadı bu ay ki progesteron değerim 8,7 sizce değerim nasıl ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler

Merhaba Aytun Hanım
SAT: 22 Eylül 2013
SAT tarihinden itibaren yumurta takibi yapıldı ancak 4 Ekimde'de hiç folikül gözlenmedi.
6 ekimde ilişki oldu. 7 ekimde yine ultrasonda folikül yoktu. yumurta takibini bıraktık.
ancak bugun 25 ekim ve hala adet görmedim.6 ekimdeki ilişkiyle hamile olma ihtimalim var mı?

Son düzenleme:
Merhaba bu değeriniz eğer adetin 21. Gününe ait ise bir miktar düşüklük var. Gebelik için desteklemek gerekebilir. Seevgiler

iyi akşamlar aytun aktan hanım biz 14 aylık evliyiz 4 defa kimyasal gebelik geçirdim jinekolojik muaynemde herhangi bir sorun çıkmadı bu ay ki progesteron değerim 8,7 sizce değerim nasıl ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler

Merhaba eğer kanda gebelik testi yaptırırsanız durumunuz hakkında bilgi sahıbı olabiliriz. Sevgiler.

merhaba aytun hanım
sat: 22 eylül 2013
sat tarihinden itibaren yumurta takibi yapıldı ancak 4 ekimde'de hiç folikül gözlenmedi.
6 ekimde ilişki oldu. 7 ekimde yine ultrasonda folikül yoktu. Yumurta takibini bıraktık.
Ancak bugun 25 ekim ve hala adet görmedim.6 ekimdeki ilişkiyle hamile olma ihtimalim var mı?

17 - OH Progesteron 4.6 çıktı. Bunun sonucunda synacten testi oldum ve sonuç şöyle; 0. dakikada = 3,45 , 30. Dakikada = 4,21 , 60. Dakikada= 4,83 90. Dakikada= 5,43 çıktı. Bu testi yenilemek istediler yeniden yaptıracağım. Benim sorum şu progesteron fazlalığı tedavisi nasıl oluyor ? Ve bu neden kaynaklanıyor?:KK53:

merhaba hormon sisteminde bozuklukların önce nereden kaynaklandığı bulunur sonra da sizde yarattığı şikayetlere göre tedavi planlanır. doktorunz test sonuçlarıyla ya kendisi ya endokrionolog ile bir taedavi planlayavcaktır. saygılarımla.

17 - OH Progesteron 4.6 çıktı. Bunun sonucunda synacten testi oldum ve sonuç şöyle; 0. dakikada = 3,45 , 30. Dakikada = 4,21 , 60. Dakikada= 4,83 90. Dakikada= 5,43 çıktı. Bu testi yenilemek istediler yeniden yaptıracağım. Benim sorum şu progesteron fazlalığı tedavisi nasıl oluyor ? Ve bu neden kaynaklanıyor?:KK53:

Ben ekim in 6 inda adet gordum yani bu ay.
Ekim ayinin yani bu ayin 10 unda dr kontrolum vardi ve sag tarafta iki yumurtam oldugunu birinin 13 cm digerinin 14 cm oldugunu soyledi ve bu ayin 13 u ve 14 unde
Yumurtaliklar catlar dedi ve iliski onerdi
Ben bu ayin 26 sinda pembemsi silindigimde hafifi kanamam oldu 27 sinde kahverengine donustu ve durdu
28 inde tekrar kahverengi geldi ve benim adet olma tarihim bu ayin 31 inde olmam gerek 28 inde gelen kahverengi akinti silindigimdede kahverengi geliyodu ve ben adet olmadan 4 yada 3 gun once bu tarz lekelenmelerim olur ve gunumde cogalir ve lekeleme yine durdu ve adet olcakmis gibi bi hissim de yok goguslerim hafif sis ama adetim gelmen 1 hafta once hep siserler.
Dun idrar testi yaptim negativ
Benim yumurtlamam erken olduguna gore ve gec dollenme gibi bi sey yasayabilirmiyim yada idrarda normelde 2 gun kala ogrenenlet var sizce umutlanayimmi yoksa hormonlarla alakali bi sorunmu olabilir yasim 35
(Not) 4 yada en fazla 5 gun suren adetim gecen ay 2 gun surdu ve iki gunde 1 orkid kadar az geldi
Ne yapmam lazim hocam

Ekim ayinin yani bu ayin 10 unda dr kontrolum vardi ve sag tarafta iki yumurtam oldugunu birinin 13 cm digerinin 14 cm oldugunu soyledi ve bu ayin 13 u ve 14 unde
Ben bu ayin 26 sinda pembemsi silindigimde hafifi kanamam oldu 27 sinde kahverengine donustu ve durdu
28 inde tekrar kahverengi geldi ve benim adet olma tarihim bu ayin 31 inde olmam gerek 28 inde gelen kahverengi akinti silindigimdede kahverengi geliyodu ve ben adet olmadan 4 yada 3 gun once bu tarz lekelenmelerim olur ve gunumde cogalir ve lekeleme yine durdu ve adet olcakmis gibi bi hissim de yok goguslerim hafif sis ama adetim gelmen 1 hafta once hep siserler.
Benim yumurtlamam erken olduguna gore ve gec dollenme gibi bi sey yasayabilirmiyim yada idrarda normelde 2 gun kala ogrenenlet var sizce umutlanayimmi yoksa hormonlarla alakali bi sorunmu olabilir yasim 35
(Not) 4 yada en fazla 5 gun suren adetim gecen ay 2 gun surdu ve iki gunde 1 orkid kadar az geldi
Ne yapmam lazim hocam

Pardon bi onemli dipnotu unuttum
Ve sag tupum tikali yumurtlamamda sagdan

merhaba en son yazdığınız nota istinaden gebelik ihtimalinin çok çok düşük olduğunu söyleyebilrim. çünkü tıkalı tarafınızdan yumurtlama olduysa sperm yumurta buluşamaz. diğer bir taraftan emin olmak istiyosanız kanda gebelik testi net sonuç verir. sevgiler.

Ne yapmam lazim hocam

X