Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba hocam öncelikle belirteyım ben sjögren sendromu hastasıyım ana pozitif bende şiddetli benekli yazıyor 1 saglıklı dogumum var 24 yaşındayım geçtıgımız kasım ayında 4 haftalık bır dusuk yaşadım kımyasal gebelıkmıs doktorum herkeste olabılır dıye önemsemedı ocak ayında tekrar hamıle kaldım fakat beta hcg degerlerı normal bır sekılde yukselmedı bu arada gebelık kesem vajınal ultrasyonla goruldu fakat saglıklı gebelık olmadıgı ıçın doktorum kurtaj yapmak zorunda kaldı kürtaj oldugumda 6 haftalıktı doktorum bu yaşadıklarımı ana pozıtiflıgıne bagladı ve buna bağlı kan pıhtılaşması oldugunu söyledı damarlardan saglıklı kan akısı olmayınca bebek gelışemez dedı benımkıde öyle olmus hamıle kalana kadar coraspin100 kalıncada igneye başlayacam dedı benım kafamı karıstıran kan pıhtılaşması testıne bakmadı doktorum ana pozitif oldugu için gerek görmuyorum bakmaya dedı benım gıbı yaşayanlara 2 veya 3 düşük yapanlara her ihtımale karsı bebege saglıklı kan akısı gıtsın dıye kan pıhtılaşması olmasa bıle vuruyalarmıs bu iğnelerı benım sıze sorum doktorumun bana uyguladıgı tedavı seklı sızce dogrumu bende kan pıhtılaşması yoksa bıle bu iğnelerın bebege bır zararı olurmu yanlış tedavı uygulanıp tekrar aynı şeylrı yaşamaktan çok korkuyorum.

canım öncelikle çok geçmiş olsun ben bir düşük diye biliyordum demek 2.düşüğünüde yaşadın sen tedavisiz sağlıklı bi gebelik gecirmiştin acaba şimdi niye böyle oldu?
çok geçmiş olsun inş doğru tedavi görüp bu sorunundan kurtulursun canım.

canım bende romatızmal hastalık var ona baglı yaşadıklarım bu hastalıga baglı kan pıhtılaşması var mış bende oyuzden tekrar hamıle kalınca kan sulandırıcı igne olucam hergun .yanlış tedavı görmekten ve tekrar aynı şeylerı yaşamaktan cok korkuyorum benım gıbı rahatsızlıgı olan bı cok kısıyle konuştum bu kadınlar kulubunde hepsıde hamılelıklerınde iğne olmuslar ve sonunda saglıklı bır sekılde almıslar bebışlerını kucagına inşallah bende alırım sonunda inşallah canım sende bıran evvel hamıle kalırsın fatma ya soruyorum senı göruştugumuzde tedavı göruyomussun sanırım sakın üzme kendını ben inanıyorumkı sende alıcaksın bebısını kucagına ama herseyın vaktı zamanı vardır

Son düzenleme:
Merhaba Aytun Hanim ben 3defa tüp bebek yaptim 2tane tüp bebek ve 1tanede dondurulmuslarlan denedim son denemem dondurulmuslarlan 1 hafta önceydi ve 3üde maalesef negativlen sonuclandi hersey cok iyi olmasina ragmen ve her seferindede Blastosist Embiryo tarnsfer edilmesine ragmen bir tutunma olmadi.Histereskopide yapildi 1 ay önce rahimdede bir sorun yok genetik kromozom testleride yapildi bana ve esime ama ondada cok sükür bir problem yok.Doktorum en son denememde kader dedi ama tekrar tekrar deneme yapilir dedi cünkü hersey gayet iyi dedi.Ben Almanyada yasiyorum burda hic bir denememde Transfer islemi Ultrasonlan yapilmadi acaba bundan kaynaklana bilirmi ve size diger sorum ise bu seferki yapacagim denemede PGT yöntemini kullana bilirmiyim tutunmaya yardimci olurmu acaba?cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden testekkür ederim.Sevgiler

merhaba geçmiş olsun. dediğiniz gibi her testiniz yapılmış ve tedavileriniz de başaılı geçmiş. sonucu etkileyen bilemediğimiz çok sayıda etken de var. türkiyede ve dünyanın bir çok ülkesinde embriyo transferleri ultrason eşiliğinde yapılmakta ve yayınlarda da bu iki transfer şekli kıyaslanmaktadır. sadece buna bağlı gebelik olmamıştır demek kolay bir kaçış olur ancak. bence de denemekten vazgeçmeyin. çok sayıda yurtdışında yaşayan türk vatandaşı hastamız kliniğimizde başarılı sonuçlarla dönmekteler. dilerseniz yaz döneminde birlikte de deneme yapabiliriz, laboratuvarlar çok önemli bu tedavilerde. pgd gebelik oranınıa eğer bilinen bir genetik hastalık taranıyorsa ciddi faydalar sağlıyor. ancak sadece terama yapmak amaçlı mucize yaratmıyor kimi zaaman az embriyo durumunda önerilmiyor da. doktorunuz önerdi ise yapılabilir. sevgiler. bolşans.

merhaba geçmiş olsun öncelikle. iki kez kayıp yaşamış olmanız ve mevcuttaki durumunuzu da gözönünde bulundurarark doktorunuz size uygun bir tedavi planı çizmiş endişe etmeyin. dilerim sağlıkla evladınızı tekrar kucağınıza alabilirsiniz. sevgiler.

aynen canım herşeyin vakti zamanı var rabbim ne zaman ol derse o zaman inş tedavi hiç görmedin devamlı testlerle uğraşıyorum fakat 2 yıl ara vermek zorunda kaldım bu ay tekrardan başladım benimde kortizon kullanmam lazım ancak o zaman gebe kalabilirim.

kortızona bıran evvel basla canım ozaman zaten kortızon süper bi ilaç valla bende kullanıyorum hastalıgımla ılgılı ben ömur boyu kullanmak zorundayım kortızon kullanmaya başladıktan sonra romaztızmal hastalıga baglı şikayetlerım baya azaldı kortızon öyle bı ilaçkı hastalık neredeyse gıdıyo orayı tedavı edıyo senınde sıkayetlerıne ıyı gelecegıne emınım inşallah bıran evvel kavusursun bebegıne canım

önceliklen sorularima cevap verdiginiz icin cok tesekkür ederim bitmek bilmeyen sorularim icinde özür dilerim Aytun Hanim.Ben tüp Bebege basladigimda yapilan hormon degerlerimi yaziyorum bi bakarsaniz sevinirim..
Tarih 18.06.2011

Progesteron 0.727
Estradiol 14.87
Dhea-Sulfat 280.1
Fsh 8.94
T3 3.51
T4 1.18
Lh 5.19
Prolaktin 11.23
SHBG 25.53
Testosteron 0.263
AMH 6.2

Son düzenleme:
Merhaba bahsettiğiniz kortizon ilacı iki ucu keskin kılıç gibidir, yarar ve zarar dengesi gözetilerek dokotrunuz tarafından hangi sürelerde nasıl kullanacağınız söylenmeden arkadaş, komuşu tavsiyesiyle asla başlanmamlıdır. Birbirimize destek olmak isterken aranızda yanlış anlaşılmalara izin vermeyiniz. Seviler.

Merhaba değerleriniz gayet iyi. Hatta amh değerinizdeki yükseklik iyi yanıtlı yumurtalığınız olduğunu gösterir ki bu da iyi birdurumdur. Sevgiler.

yanlış anlaşılmasın sakın ben arkadaşıma doktor kontrolsuz ilaca başlamasını söylemedım tabıkı doktor kontrolunde başlaması gereklı ama yanlış telafüz etmişim sanırım sizinde söyledıgınız gıbı kortızon ilacı ikı ucu keskın kılıç gıbıdır doktor kontrolunde kullanıldıgında çok fayda sağladıgı gıbı bılınçsızce ve doktor kontrolsuz kullanımıda çok daha kötü sonuçlara sebep olabılır

merhaba aytun hanım, yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim bekarlıktan beri devamlı akıntım var, 5 aydır da evliyim. akıntılarım doktorların verdiği ilaçlarla geçmiyo. en son kronik vajinit dendi bana tetradox ve maflor verildi. tetradox u içtim ama yine geçmedi. mafloru almadım alsam vajen florası düzelir mi. eşime de ilaçlar verdi doktorum. ama bi değişme yok. maflor vajen ph ını düzeltir mi o zaman sorun kalkar mı. yumurtalık iltihabı olabilirmiyim olsam muayenede anlaşılır dı dimi? kronik vajinit tüpleri tıkar mı?? birde düşük yüzünden 3 ay önce kürtaj oldu. TSH: 5.00 çıktı. bunu yeni öğrendim euthrox 25 mg verdi. gebeliğe engel mi. değerlerim normale düşünce gebe kalabilirmiyim. hamilelikte de ilacı içmem gerekiyor mu?? çok teşekkür ederimaytun hanım iyi günler

Merhaba vajinal iltihapların bazıları tedavi edilmezse ve yüksek ateşle ilerlerse tüplere hasat vererek kısırlığa yol açabilir ama sizinki basit enfeksiyon olarak düşünülüp doktorunuz tarafından ona göre tedavisi planlanmış. Vajinal flora düzenleyicileri kullanabilirsiniz sakıncası yok. Ama şikayetleriniz geçmediyse vajinal kültür yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Tsh için ilacınıza devam ediniz tedavi olmamamsı durumunda düşüklere ya da gebe kalamamaya neden olabilir. Sevgiler.

Merhaba Dr.Aytun Hanim ben Ekim 2011de 2.Tüp Bebege baslamistim baslarken bir önceki adetimde bana adetimin 20.gününde Decapeptyl diye bir igne vurulmustu bi seferlik bu benim 3ayligina herseyimi donduruyormus ve ben Kasim 2011 negatiften sonra adet oldum ama o zamandan beride olmuyorum bende yumurta olusmuyor yani olusuyorda 2mmrede kaliyor acaba bunun nedeni bu ignemi size daha önce Hormon testlerimi göndermistim tüp bebege baslarken yaptigim testler hepside cok iyi cikmisti ama simdi neden hersey böyle oldu onu anlamiyorum yani bu igne beni kisirlastirdimi yoksa bende PKOyami neden oldu bilemiyecegim bana cevap yazarsaniz sevinirm.

merhaba decapeptyl uygulamasını tüp bebek tedavisi içnde günlük uyguluyorum. ama aylık ya da üç aylık depo uygulamaları da vardır ve bu daha çok endometriozis hastalrına verilir ve adetleri keserek geçici menapoz yaratır. sizde ne uygulandı bilmiyorum. ama bu ilaçlar polikistik duruma yol açmazlar. hormon testleriniz normal ve ultrason görüntülerinde bir sıkıntı yok ise tedailerinize devam edebilirsiniz. sevgiler.

merhaba doktor hanım ;
ben 18 yaşımdan eri pcolu olduğumun farkındayım 6 ay önce evlendim ve evlenir evlenmez doktor kontrolunde 18 yaşımdan beri kullandığım doğum kontrol haplarını bıraktım. yumurtlama takibi yaptık ama en hem hiç kendi kendime adet olamadım hemde klomene cevap alamadıdk. doktor bu ay klomen dozunu 3 e çıkardı ve u son olucak cevap alamaz isek bu tedaviyi keseriz dedi. moral olarak berbat duruma geldim. klomenle yumurta oluşacağına şartlanmıştım. size sorum klomen tedavisi olumsuz olursa uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleri var mıdır??? nelerdir... umutsuz olmak istemiyorum...

merhaba umutsuz olacak hiçbirşey yok, daha yolun çok başındasınız benzer ilaçlar ya da hormon iğneleriyle yumurtalıklarınız harekete geçirilecektir. yalnız sadece size ve pco ya odaklanıp diğer sorunlar gözden kaçmasın. eşinizin durumu tüpler, size ait başka testler de mutlaka yapılmalıdır. bu nedenle kısırlık (infertilite)uzmanlarıyla görüşmelisiniz. ben bahçeci kliniğindeyim yolunuz düşerse görüşürüz. sevgiler. bolşans.

Aytun hanım merhaba ben 15.mayıs 2011 de evlendim 15 ekim 2011 e kadar korunduk ilacım bitti.kasımdan bu yana korunmuyoruz.bebek düşünüyoruz ama daha bi sonuc yok smear testi için erkenmi jinekolojik muayene de korunmadığım ve yeni evli olduğum için sanıyorum sadece karnımdan ultrasonla baktılar ve kist vs. sorun yok herşey normal dediler. ne yapmalıyım..bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler..

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…