Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba hayırlı olsun. bu sayfalar infertilite hastalarımızın başvurduğu bir bilgilendirme alanı bu nedenle ben gebelikle ilgili de soru cevaplamaya başlarsam amacımızı aşmış oluruz. diğer taraftan zaten gebelik takibi uzun bir süreçtir ve mutlaka doktorunuzla birlikte güven içinde devam etmeniz gereken keyifli bir zamandır. düşük riskiniz var mı yok mu bilmediğim için sorunuzun cevabını da veremeyeceğim. bilimsel olarak bir sakıncası yoktur ama kişisel durmunuz gebeliğin riskleri durmu değiştirir. sevgiler.

merhaba aytun hn 8 haftalık gebelikte cinsel ilişkinin zararı olurmu?? eğer herhangi bir zararı olmuş olsa keseye yada bebeğe belirtileri ne olur acaba cvp yazarsanız çok sevinecem tşk ederim

ben 8aylık evlıyım..cocuk cok ıstıyrm ama esım istemıyo erken oldugunu dusunuyo..aslında bnde o kadar cok ıstemıyorm..bızım ailemız bıraz sorunlu..amcalarımn cocugu yok..bende 12 senden sonra olmusum..korkum olmadıgı için hanı bı tane olsun sonra olmasa da olur. o yuzden cok ıstyrm olmazsa dıye.henuz doktora gıtmedm..1 sene dolmadan bakmıyolar dıye bılıyorum..biraz bılgı verırsenın cok sevnrm sımdıden tskler..

Merhaba.. 28 günde 1 adet görüyorum..Clear blue dijital ovulasyon testi ile yumurtlama günümü tesbit etmeye çalışıyordum..Adetimin 8. gününden beri her gün test yapıyordum ve negatifi görüyordum..17. günü akşamı gülen yüzü yani pozitifi gördüm..Hafif bir mide bulantım,baş ağrım ve uykuya meyilim var..Daha önce hiç dikkatimi çekmedi sanırım ya da buna bağlamadım..Grip vs de değilim..Şu an hamile olmadığıma da eminim çünkü adet görmüştüm zaten...Ovulasyon zamanı mide bulantısı,baş ağrısı gibi şeyler olabilir mi ya da başka nedenler yüzünden diye mi düşünmeliyim ??

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba öncelikle siz eşinizle birlikte ne istediğinize tam olarak karar vermeli ve 1 yılı doldurduktan sonra isteme ve denemelerinize rağmen gebelik oluşmuyorsa uzman bir dokotora başvurmalısınız. sevgiler.

merhaba eve yumurtlama günlerinde bu şikayetlere rastlanabilir. hafif kasık ağrısı bazen lekenme ve sinizrlilk duygusallık ve jelimsi akıntı da olabilir.

iyi geceler hocam..benim ilk gebeligim 18 haftalıkken sonlandırıldım spina bifida ve hidrosefali teşhis edildi bunun sonucunda kromozom testi yaptırdık eşim ve ben temiz çıktı 7 ay ara verdik ve ben tekrar hamile kaldım oda 6 haftalıkken düştü doktorum herhangi bi test istemedi acaba başka bir test yaptırmam gerekirmi

merhaba geçmiş olsun öncelikle. bundan sonra yapılacak testler bir gebelik kaybı daha olması durumunda tüu bebek yoluyla embriyolara genetik tanı yapılması olabilr ya da detaylı bir tüm sistemlerin taranmasından sonra yeni bir yol seçilmesi olabiilr. çünkü iki kaybınızın nedenleri hafta dolayısıyla farklı nedenlerle olmuş olablir ve yarattığı olumsuzluklar da farkl değerlendirilmeldir. sevgiler.

Merhabalar doktor hanım size bir sorum olacaktı benim sorunum ben 8 yıllık evli bir bayanım bunca sene hiç korunmadık doğal yolla hamile kalamadım 1 defa aşılama yöntemi denedim sonuç negatif geçtiğimiz yaz günü tüp bebek ile hamile kaldım ama 8 haftalık bebeğimin kalp atışları olmadığı için kürtaj oldum bu beni çok yıktı artık napıcağımı şaşırmış durumdayım elimden hiç bişey gelmiyo çok istiyorum bebek ama olmuyo tahlil sonuçları eşim ve bende hiç bir sorun yok sebepsiz infertilite kürtaj sonrası 6 ay geçti hala bişey yok birde ilişki esnasında sol tarafımda bir acı hissediyorum bu neye işarettir adet ağrılarım çok ama çok yoğun olurdu ağrı kesici almadan duramıyodum son 2 aydır ağrılarım kesildi bu neyin habercisidir acaba gördüğünüz gibi herşeyden bişeyler çıkarmaya çalışıyorum her an hamileliği düşünüyorum çok ama çok çaresizim anne olmak istiyorum artık cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Merhaba Aytun Hanım, 1 ay önce hormon tahlillerimde prolaktin 34,90 çıkmıştı. referans aralığı 0-35. doktorum parlodel verdi, her akşam yarım kullanmamı istedi. bu arada yasmin ile beraber çikolata kistim de küçültülmeye çalışılıyor. bugün tekrar tahlil yaptırdım ve prolaktin 44 çıktı. ilaç kullandığım halde neden yükseldi anlayamadım... sizce yasmin kullanmamın etkisi olmuş mudur? ayrıca folbiol folik asit kullanııyorum sabah-akşam. yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler iyi çalışmalar.

Merhaba kendinizi bu kadar çaresiz hissetmeyin herşeyden önce. Siz tedaviyle gebelik yakalamış bir bayansınız bunun devamı da gelecektir. Nedeni açıklanamayan kısırlık durumunda hep bir cevap aranır doğal olarak ama bizim orataya koyamadığımız sorunlar aslında vardır sadece adını koyamıyoruzdur. Artu-ık bundan sonra daha fazla beklemeden gene tüp bebek tedavisine başlamalısınız. Ek olarak neler yapılacağı başvurduğunuz hekimin muayeneniz sonunda karar vermesiyle gerçekleşecektir. Bana ulaşmak istediğiniz taktide bahçeci kliniğinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

Merhaba prolaktin değeri değişkenlik gösterebilir. Eğer ilaca rağmen yükselme var ise ilaç dozunuz değiştirilebilir ya da göğüslerden süt gelmesi durumu da varsa beraberinde hipofiz dediğimiz beyin içinde bu hormonun salınmasını sağlayan merkezde birşey varmı diye film çekilebilir. Doğumkontrol hapı ya da folik asit buna sebep olmaz.. Sevgiler.

merhaba ,

26 yaşındayım 1 senelik evliyim. 06.03.2012 de jinekolojik muayene için doktora gittim sol yumurtalık içinde 5cm'lik kist olduğunu sölediler doktorum adet döneminden sonra gel küçülme var mı diye bakalım dedi. bir başka doktora daha gittim oda doğum kontrol yasmin verdi . ama ben doğum kontrol almak istemiyorum. çok fazla yan etkisinin olduğunu biliyorum. forumda okuduğum gibi soğan kürüne bugün başladım. eşimle çocuk planları yapıyorduk bu durumda ertelememiz gerekiyor mu? tamamen koyboluncaya kadar denemeleri durdurmamız mı gerekiyor?

yardımınız için teşekkür edeirm.

iyi günler

Merhaba yumurtalığınızdaki kistin basit kist olması durumunda ilaçla ya da takiple kaybolacağınız düşünürüz. Verilen ilacın kısa süreli kullanımlarında size zararı olmayacaktır. Doktorunuzla endişelerinizi paylaşırsanız sizin içn doğrunun ne olduğunu daha iyi anlatır. Kist varken yumurtlamanız bozulabileceğinden gebelik zor ihtimaldır. Sevgiler.

Hocam merhabalar

ben 3,5 yıllık evliyim. yaşım 28. 2 kez adetin 3. günü hormon testi yaptırdım. sonuçalrım:

Aralık 2011. Mart 2012
Estrediol 107,60 93,2
Fsh 8.85 7,3
Lh 5,90 5,1
Progestron 0,57
Proloktin 16,42 9,5
Tsh 2,01 3,34

Estradiolün 50 civarında olması gerektiğini, 80in üstünde ise gebeliğin oluşamayacağını okudum. benim hormon sonuçlarıma göre doğal yollarla gebe kalmam mümkün değil mi, sonuçlarım normal mi? bana yol gösterirseniz sevinirim

merhabalar...
gecen ay 10 gün gecikmeli adet oldum. dr bunun normal oldugunu söyledi.
bana hem adetlerimi düzenlemesi ve hamile kalmam için cyclo-porogynova ilaç verdi
2 tane kaldı. yorumları okudum bu ılaçla hamile kalmak sakıncalı oluyormuş. ilaç hamile kalınırsa
bebege zarar verirmi...

Merhaba sonuçlarınızda estrodiol yüksekliği bir önceki aydan hormon üretimine devam eden kistlerin varlığını gösterebilir. Dengesiz hormon etkisi nedeniyle rahim içi olumsuz etkilenip gebeliği zorlaştırabilir. Ultrason muayenenizle birlikte kan testleri daha değerlidir. Sevgiler.

Merhaba bu ilaçla hamilelik engellenmez bu nedenle tercih edilir hamile kaldığınızda zararlı bir etki yaratmaz. Doktorunuzla da tekrar durumunuzu konuşup endişelerinizi giderebilirsiniz.

doktor hanım merhaba, 3 defa tüp bebek denemesi gerçekleştirdim fakat yumurta kalitesizliğinden hep yarım kaldı. şimdiki doktorum kan pıhtılaşmasına istinaden fragmin iğne+agnucaston+glucobay olarak ilaçlar verdi. aynı zamanda hipoglisemi de var.tekrar tedaviye başladım.ben düzenli olarakta 25 günde bir adet görmekteyim. fakat bu ay 21. gün adet oldum acaba bu bir sorunmudur. yoksa normal midir. yardımcı olursanız çok sevinirim

merhaba geçmiş olsun. 21.günde adet görmeniz sorun değildir. eğer yeniden tüp bebek tedavisi başlanacaksa doktorunuz ultrason muayenesi sonrası aksayan bir durum yoksa tedavinizi de başlayabilir. ilaçlarınızı devam ediniz. sevgiler.

benimde sonuçlarımı yorumlarmısınız bugün daha çektirdim( tsh.3.8)( e2 40.345)(fsh 4.26)(lh 5.15)(prl 27) çok merak ediyorum haftaya kadar sabredemiyorum....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…