Ömer Yoldaş ile ameliyat sürecim

deryyyyy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2015
14
4
Ömer Yoldaş'a ameliyat olmak mı istiyorsunuz? Tabii, buyurun, şimdiden geçmiş olsun. Güncel durumda: yemek borum, midem ve barsağımın büyük bir bölümü alınacak ve karın bölgemde oluşan çok sayıda fıtığın onarımı yapılacak olan belki de hayatımı bitirecek ve 6 aydır 1 kilo bile vermediğim bir süreçteyim. Bir daha ağızdan beslenememe riski ile karşı karşıyayım. Öncesi mi? Şubat 2021 de RnY bypass olma talebi ile kendisine başvurdum. Israrla mini bypass yaptı, bu ameliyatla da kilo verebileceğimi söyledi. Daha taburcu olmadan başlayan şiddetli mide yanmalarım taburculuktan sonra safra istifarlarına dönüştü. Kendiliğinden geçme ihtimaline karşı 3-4 ay bekledik. Bu süre içinde ne uyku uyuyabildim ne de doğru düzgün beslenebildim. Hemşire olduğumdan ayakta kalmak için kendime serum taktım. Sorun düzelmedi ve ikinci kez ameliyat kararı aldı. Bu süreye kadar ne kendisi ne de ekibi bana özel hiçbir program yapmadı, ne durumda olduğumu bile bile herkese verdikleri diyet listesi fotokopilerini vererek gönderdiler; 1 kere bile takip için aranmadım. Çok düşük kalori ile beslenebildim ve buna rağmen vermem gereken kilonun gerisinden gittim. Karşısındakinin sağlıkçı olduğunu unutarak durumu kurtaracak saçma sapan açıklamalarla gönderdi beni her seferinde. Durumum biraz düzelince verdikleri listeye spor eşliğinde devam etmeme rağmen kilo veremediğimi gördüm. Normal diyip antidepresan verdi. Herhangi bir suçlamaya maruz kalmamak için uyguladığım her programı kayıtlı ispatlı ve şahitli gerçekleştirdim. Safra uzaklaştırma ameliyatından sonra 1 hafta rahat ettim sonra eskisinden beter oldum. Solunum yollarına kaçan safra sebebiyle saatlerce geçmeyen öksürükler yüzünden uzun süre konuşamadım. Kendisine durumu ilettim beni kontrole bile çağırmadı. Safra olduğunu düşünmüyorum, yatmadan önce yeme ve dik yat diye sesli mesaj gönderdi! Onun bu ihmali benim haftalarıma mal oldu. En sonunda lütfedip İsmail Yaman ile endoskopi yaptı, problem görüp BT istedi ve günlerce kesilmeyen öksürükler yüzünden midemin diyaframın arasına sıkıştığı görüldü. Bunu ameliyatla düzelteceğini; karnımdakilerin fıtık olmadığını (fıtık olduğu sonradan raporlandı) ve plastik cerrah bulup ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Komplikasyonlardan birini üstüne alınmadı bile! BT sonucumu incelerken yemek yemekte zorlanmam gerektiğini bizzat ifade etti ve doğruladım. 4 ay içinde bana 2 ameliyat yapan hekim: 2 yeni ameliyat olmam gerektiği ile çıktı karşıma. Olabilir, komplikasyondur dedim. Ve sordum: peki ben neden kilo vermiyorum? Kendi sonunu getiren sözleri sarf etti: ben üzerime düşeni yaptım; demek ki sen yapmıyorsun! 5 dakika önce yemek yiyememem gerektiğini ifade eden kendisi; beni fazla yemekle suçladı! Aylardır çaresizce karşısında debelenen, gözleri önünde her türlü yolu deneyen ve bu konuda kendisi ile iletişimi koparmayan, sayısız yardım çağrısında bulunan, neredeyse yalvaran birine bırakın araştırma yapmayı; suçlayıp başından attı! Tabii ki dava sürecini başlattım ve tabii ki doktorumu değiştirdim. Yapılan tetkiklerde durumun çok daha ciddi olduğu tespit edildi. Yemek borumun da genişlediği, alınması gerektiği, midenin alınacağı, barsağın büyük bir bölümün alınacağı ve karında sayısını belirleyemedikleri kadar fazla fıtık olduğu raporlandı. Sonrasında bir daha ağızdan beslenemeyebileceğim bilgisi verildi. Ne için? Doktor olduğunu iddia eden birinin şikayetleri ciddiye almayıp uğraşmamak uğruna başından attığı için. Herkesin yorumunda insan psikolojisini önemsiyor yazıyor! Evet, uslu bir çocuk olup hiç şikayetiniz olmazsa ve sorunsuz bir hasta olursanız siz de şirinleri görebiliyorsunuz! Ömer Yoldaş dünyada başarı oranı en düşük ameliyat olan mini bypass ameliyatını neden tercih ediyor karar aşamasında da sorun lütfen!

X