Ölmeden görmek lazım galiba

Chefemine

Guru
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2007
1.087
1
47

Ölmeden, git ve gör!
Mavi Mercan Kayalığı - Belize

Meksika'nın güneyinde Pasifik'in orta yerinde kayalıklardan oluşan bu adanın denizin içindeki kısmında inanılmaz bir coğrafi şekil oluşmuş. Beyaz mercan kayalıklarının orta yerinde kusursuz bir halkayı andıran 40 metrelik bir çukurluk ... Dalış tutkunları bu çukurun bitki ve hayvan zenginliğine hayran. :enbuyukkk:

Harbiden süpermiş he bayıldım şu görüntüye bak peeeeee .........
emeğine saglık cnm............

AFRİKA
En büyük kök derinliği

Güney Afrika'nın Mpumalanga bölgesinde Ohrigstad yakınlarında bulunan Echo Caves'te bulunan vahşi bir incir ağacının toprağın altında 120 metre kökü bulunuyor.

Siciyadaki bu muazzam yer altı mezarlığında bulunan boyunlarından ve ayaklarından duvara asılmış, şık giyimli mumyalar 16. yüzyıldaki adanın sakinleri. Hepsi dua eder pozisyonda asılmış bu mumyaların atası ise halkı ok etkilemiş oan bir rahip. Silvestro adındaki bu rahip, insanların kendisine olan saygısı ölümünden sonra da devam etsin diye, vasiyet olarak vücudunun mumyalanmasını istemiş. Daha sonra bu konuda rahibi takip eden Sicilyalılar, son moda kıyafetleri içinde, gayet şık ve güzel görünümlü olarak mumyalanmak istemişler. Öyleki bu ölü modasına o kadar kaptırmışlar ki, çocuklarını yan yana sallanan sandalyede gömmüşler!

1871′de resmen kapatılan yeraltı mezarlığına o güne dek tam 8000 kişi gömülmüş. Televizyon falan olmadığı zamanlarda kendilerine böyle bir eğlence ve ölü sever kültür yaratan Sicilyalıların ataları, bugünkü torunlarına öyle güzel bir miras bırakmış ki, mezarlık bugün binlerce turiti ağırlıyor.

İGUAZU!
Güney Amerikada Bulunan İGUAZU ŞELALELERİ resimleri. Forumda arattım bulamadım, herhalde daha önce eklenmemiş.

Umarım beğenirsiniz. Ben çok beğendim, harika yerler.

iyi seyirler.

allahım sen ne buyuksun.acayıpte tırstım bu arada ben o koprude kesınlıkle duramazdım yukseklık korkum var bırde o mukemmellık kalpten gıderım :1shok:

Kazbegi - Gergeti Samebis T. Manastırı
Gergeti Kilisesi hakkında Hevi’de şöyle bir efsane vardır: Kartli, Kaheti ve İmereti kralları arasında bu kilisenin nereye inşa edileceği konusunda anlaşmazlık çıkar. Yaşlı bir adam, bir buzağının kesilmesini ve karganın onun kalça kemiklerini taşıyıp didiklediği yerde kilisenin yapılmasını önerir. Karga kalça kemiğini sonunda Üçleme Tepesine kadar taşır ve orada didiklemeye başlar. Gene efsaneye göre bu dağa ulaşan ilk kral kilisenin temelini atacaktır. Ancak atlı krallardan daha önce, oranın kestirme yollarını bilen topal bir adam tepeye ulaşır ve kiliseni temelini de o atar.

Gergeti Üçleme Kilisesi Gürcistan’ın tarihinde her zaman önemli bir kilise olmuştur. Savaş zamanlarında Gürcüstan kilisesinin hazinesini burada saklanmıştır. Bir tarihte Azize Nino’nun haçının da burada saklandığı bilinmektedir.
Kilisenin yapıldığı dönemden kalma bir de çan kulesi vardır. 15. yüzyılda bu yapı, Hevi ihtiyar heyetinin (uhutsesi) toplandığı ve çok önemli konuları görüştüğü yer olmuştur. Bunun için kiliseni yanında bir toplantı merkezi de yapılmıştır.

Üçleme adına inşa edilen Gergeti Kilise’sinde dinsel bayramlar (18 Temmuz ve 28 Ağustos) büyük bir özenle kutlanır. 2003 yılında bu kilisenin yanında, bugün de faaliyette olan bir manastır inşa edilmiştir.

Golden Tample - Amristar - HİNDİSTAN
Altın tapınağın bulunduğu, Amristar şehri 1577 yılında 4. Sikh Gurusu tarafından kurulmuştur. Bu şehre Altın Tapınak’taki küçük göl nedeniyle “Hayat Havuzu” anlamına gelen AMRİSTAR ismi konulmuştur. Gölün ortasındaki Altın Tapınak, Moğol Hükümdarı Ekber tarafından yaptırılmış, daha sonra 1764 tarihinde bu tapınağın çatısı, Mihrace Ranjit Singh tarafından yüzlerce kilo altın ile kaplanmıştır. Sikh’lerin büyük çoğunluğu Hindistan’da olmak üzere sayıları 18 milyondan fazladır. Kutsal kitapları, zamanın bilginlerince Hindu ve Müslümanlık dinlerindeki alıntılarla oluşmuştur. Bu tapınak Sikh’lerin hac notasıdır.

UGANDA
Nil nehri Uganda'nın Viktorya gölünün, Jinja bölgesinden doğar. 6400 Km. sonra İskenderiye'de Akdeniz ile kucaklaşır...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…