Okulda sürekli kaybolan eşyalar

Öğretmen bezgin derken istiyorsunuz ki arasın akıl edip çocuğunuzun montunu aramaya çıksın istiyorsunuz. Hiç hoş bir kelime değil. İlk haftalarda o kadar çok yoruluyoruz ki kusura bakmayın daha aktif neşeli görünemeyebiliyoruz.
Çocuklarımızın arkasını her daim toplayıp, her kaybettiğinin yerine yenisini anında koyarsak eşyasını takip etmeyebiliyor. Ama siz ve biz öğretmenler iş birliği ile 1 yılda üstesinden geliyoruz, çocuklar da sahip çıkmayı öğreniyor bir şekilde. Montunu bulamamanıza üzüldüm. Keşke insanlar bulduğunu idareye teslim etmiş olsaydı. Montuna hırkasına bir şeyler ekleyip dikin iç kısımda gösterin anlatın. Adının baş harfi olabilir mesela. Düğme dikiyor kimisi. Arma veya. Böylelikle çocuk benimsiyor kendine ait eşyasını. O işareti bulmaya çalışıyor.

Ben hicbir şeyimi kaybetmemisim anneme sordum az once, evet gecenin köründe merakima yenilip kadini arayip aklimi aldim, malim kiymetlidir, o zamanda kiymetliymis demekki.

Annem hep esyasini kaybeden cocuklara hayret ettigini anlatti, senin malin kiymetlidir kizim, kalemini acip copunu eve getiriyordun dedi bana. Bayaği malciymisim haberim yok.

Benim kızım böyle.
Konuyu okuyunca şoke oldum hatta.
Hiçbir şeyini okulda asla unutmadı şimdiye kadar. Üçüncü sınıfa gidiyor, bu sene de silgi almadım birinci sınıfa başlarken 10'lu almıştım hala onları kullanıyor.
Cüzdanında 22 TL olsa ve o da 5 5 10 1 1 şeklinde olsa 2 beşliği tek 10 yapsam fark edip hesap sorar.

Bu arada evet çöpünü eve getiriyor kalemlerin :KK70:

Okula erken başladı. 2017 yılbaşı doğumlu. Biraz daha dikkatsiz davranmasını bekliyordum ama hiç öyle olmadı.

Benim kızım böyle.
Hiçbir şeyini okulda asla unutmadı şimdiye kadar. Üçüncü sınıfa gidiyor, bu sene de silgi almadım birinci sınıfa başlarken 10'lu almıştım hala onları kullanıyor.
Cüzdanında 22 TL olsa ve o da 5 5 10 1 1 şeklinde olsa 2 beşliği tek 10 yapsam fark edip hesap sorar.

Okula erken başladı. 2017 yılbaşı doğumlu. Biraz daha dikkatsiz davranmasını bekliyordum ama hiç öyle olmadı.
Benimki de böyle olur inş 😂

Benim kızım böyle.

Ben de subat dogumlu oldugum icin 85'lilerle baslamistim 1.sinifa, annem nasilsa kres anaokulu, kur-an kursu, yuzme kursu, bale kursu vs herseye gitti baslasin yadirgamaz diyerek vermis okula.

Benim hala daha ortaokulda alinan rotring kalemim duruyor gıcır gıcır, cep askisi dahi kirilmadi.:110:

Benim kızımda birinci sınıf boyunca silgi kaybetti her gün silgi koymaktan yoruldum o derece. Ama bunlar iyi bence oğlum işitme engelliler okuluna gidiyor, işitme cihazını kaybetti çocuğun biri kırk bin lira fiyatı :KK43:
Tüh çok kötü olmuş onların bulunması imkansız bi de. Küçücük bişey.

Selamlar,
Çocuğum 1.sınıfa yeni başladı. 2 hafta içinde kalemlerinin yarısı, kalemtraşı, silgisi ve dün de montu kayboldu. Anasınıfından yeni çıkma olduğu için öğretmeni eşyalarını toplayacak falan sanıyor hala. Ama devlet okulunda öğretmen zaten bezgin bir tip sınıf mevcudu da kalabalık. Öğretmenden tabii ki böyle bir beklentim yok ama ne kadar tembihlersem tembihleyim çocuk eşyalarına sahip çıkması gerektiğini anlamıyor. Hafta başı öğlen montunu bahçede çıkarmış sonrasında mont yok akşam montu olmadığını bile fark etmiyor. Bulanı da anlamıyorum içinde isim yazan şeyi aile neden getirip vermiyor 750 lira para verdik piyasada mont yok 2 haftada kayboldu. Aklı beş karış havada, sahip çıkan da yok. Ne olacak böyle ben gerçekten napmam gerektiğini anlamıyorum tecrübesi olan varsa paylaşsın lütfen…
Çocuğunuz bu davranışı anaokulunda öğrenmiş olması gerekirdi. Ama maalesef anaokullarında da "bazı" öğretmenler anne gibi davranıp çocuğun arkasını toplamayı kendine görev edindiği için 1. sınıfta böyle oluyor.
Öğretmen bu noktada çokta aktif olamaz. Tembihlemekle de olmaz. Unutur çocuk. Sorumluluk vere vere öğretmeniz gerek.
Oyunlaştıradabilirsiniz. Üzerinden çıkacak her kıyafeti sayın. Örnek veriyorum mont, suluk, çanta, beslenme çantası olsun. 4 parçayla gittin çıkarken say bakalım gibi...

Öğretmen bezgin derken istiyorsunuz ki arasın akıl edip çocuğunuzun montunu aramaya çıksın istiyorsunuz. Hiç hoş bir kelime değil. İlk haftalarda o kadar çok yoruluyoruz ki kusura bakmayın daha aktif neşeli görünemeyebiliyoruz.
Çocuklarımızın arkasını her daim toplayıp, her kaybettiğinin yerine yenisini anında koyarsak eşyasını takip etmeyebiliyor. Ama siz ve biz öğretmenler iş birliği ile 1 yılda üstesinden geliyoruz, çocuklar da sahip çıkmayı öğreniyor bir şekilde. Montunu bulamamanıza üzüldüm. Keşke insanlar bulduğunu idareye teslim etmiş olsaydı. Montuna hırkasına bir şeyler ekleyip dikin iç kısımda gösterin anlatın. Adının baş harfi olabilir mesela. Düğme dikiyor kimisi. Arma veya. Böylelikle çocuk benimsiyor kendine ait eşyasını. O işareti bulmaya çalışıyor.
Arkadaşlar insanlar bezgin olabilir bu gayet normal bir şey bir hakaret değil, ben zaten kendisinden bu tarz bir şey beklemediğimi söylemiştim siz buna neden takılıyosunuz ki. Sonuçta 30 çocuk var tabii ki peşinden koşamaz devlet okulu böyle bir beklentim yok. Ayrıca bunda alınacak bir şey yok hepimizin nerdeyse tüm öğretmenleri zaten böyleydi siz geriye dönüp baktığınızda enerjik yaşama sevinci dolu bir öğretmeninizi hatırlıyor musunuz? Normal yani zaten bişey beklemiyorum ben. Ayrıca zaten tabii ki kendi eşyalarına kendi sahip çıkmayı öğrenmeli hayat boyu kimse arkasını toplamayacak.

Diğer öneriler için de teşekkürler, sınıfta kaybolsa bulunurdu sanıyorum ama biri alıp gidince adını da yazsan arma da diksen getirmeye niyeti yoksa getirmiyor anladığım kadarıyla.

Bu sorunun amacı nedir polemik yaratmaya mı geldiniz? Okul başladığından beri her gün söyleniyor çok yoruldum çok bunaldım bilmem ne diye. Çocuk her gün öğretmen çok sinirli çok bağırıyor diyor. Üstüne bir de bunlarla uğraşmaz zaten demek istedim, gerçi kötü niyet aramayanların basitçe bağlantı kurabileceği kadar net.

Olamaz mı? Çok mu garip böyle öğretmenlerin olması? Sürekli bir sorunu anlatırken bir şeyleri filtrelememiz mi gerekiyor sizin gibi insanların konuya doluşmaması için?
Aslında öğretmenliğe yaş sınırlanması gerek..öğretmenlerin çoğu emeklisi gelmiş, haliyle yorgun,enerjisi kalmamış..atama bekleyen binlerce genç, dinamik öğretmen var..

Buna spesifik bir çözüm yok maalesef 1. sınıf öyle geçer ama mont beslenme çantası vs gibi nispeten büyük şeylerin içine adıyla beraber sınıfını ya da kendi cep numaranızı vs yazabilirsiniz. Belki sınıf ya da numara yazınca bulan biri insafa gelir. Onun dışında çocuğunuza biraz daha sorumluluk aşılamanız gerekiyor.

Bulabildiniz mi ceketi? Şimdi gidip aynı poları alsam mı emin olamadım bizimki çıkmadı. Tekrar o parayı versem yine kaybedecek diye korkuyorum.
poları bulduk cekete de bugün bakıcam sınıfa. sınıf temsilciniz yok mu? biz genelde gruba kaybolan eşyalarını yazıyoruz yada sınıf temsilcisi yazıyor karışıyor da olabilir başka çocuğun eşyasıyla. valla zor yani 1 sınıf her anlamda zor hem anneler hem çocuklar için. onları da anlamak lazım bu zamana kadar anaokulu kreş döneminde öğretmenleri topladı arkalarını napsınlar.

Oğlum orta okulda ama hala çok pahalı ayakkabı almam teneffüste top oynuyor ayakkabı bir ayda pert 🤦🏻‍♀️
İlkokuldayken sürekli eşofmanının dizi yırtılıyordu meğerse teneffüslerde koridorda dizlerinin üzerinde kayıyorlarmış🤦🏻‍♀️
Geçen gün okulda ki birinci sınıftaki erkek çocukları dizlerinin üzerinde koridorda kayıyorlardı önce yüzümde acı bir gülümse belirdi sonra yapmayın evladım dedim ama arkamı döner dönmez yaptıklarına eminim.Demek ki bunlar yaşlarının gereği yapmaları gerekiyormuş diye avutuyorum kendimi😂🤦🏻‍♀️

o diz yırtılma 7.sınıfa kadar devam ediyor🤦‍♀️
ben yama yaprtırmaya başlamıştım artık baş edilecek gibi değildi.

konu sahibesi silgi kalem kaybolması standart zaten. montunu unutmuştu bir kere beden dersinde bahçede çıkarmış kayıp eşya şeysinde bulduyduk.. bir kerede çantasını bırakıp gelmişti.

Öğretmen ile görüşseniz sınıfa kayıp eşya kutusu tarzı bir şey koysanız öğretmen de yerde bulduğunuz eşyaları kutuya koymalarını söylese küçük eşyalar için çözüm bulunur .Ama mont farzı şeyler okulun kayıp eşya odasına gitmesi gerekli alıp götüren olursa maalesef ona yapacak bir şey yok
Ben ilk 3. sene mont dahil her şeye etiket yapıştırmıştım

Siz niye söylenen bir cümleyi üstünüze alınıyorsunuz ki ? Her meslekte iyi ve kötü var kusura bakmayın ama bu bir gerçek. Öğretmen de insan bezmiş olabilir ancak öğrencilere bunu yansıtıp daha 6-7 yaşındaki bir çocuğun öğretmenim bizi istemiyor bizi sevmiyor diye düşünmesine de sebep olmamalı.

Çocuk okula verildikten sonra sorumluluk öğretmenlerde ve okul yönetiminde, eğitmeniz için veriliyor o çocuklar o okula. Eğitim diyince sadece matematik türkçe zannediliyor galiba ama birileri içini boşaltmadan önce iyi ahlak dersleri de vardı okullarda. Eğitim öğretimin tam açıklaması zaten belirli becerilerin ve teorik bilimlerin öğretilmesidir. O çocuk eşyasına sahip çıkmayı bilmiyorsa öğretmenleri ve velilerinin çabası ile birlikte öğrenecek. Daha geçen gün ortaya düştü birinci sınıfların öğretmeni bas bas bağırıyordu çocuklara bu kimin defteri ben nerden bilicem kimin bu diye. Tabi ki o bağırışlardan korkan çocuklarda sahip çıkmadı deftere. Çocuklara tahammül edemeyenlere bu mesleği seçmemeleri gerektiği söylenmeli artık. Nasılsa kan görünce bayılan midesi kaldırmayan bir insan hemşire veya doktor olmadan önce düşünmeliyse öğretmenlikte de durum aynı. Silahtan korkan biri veya öfke problemi olan biri polis olmamalıyken neden çocuğa tahammül edemeyen birisi öğretmen olsun ?

Burda ki konu zaten öğretmenin yeterliliği ya da yetersizliği değil çocuğun eşyalarına sahip çıkmayı henüz öğrenememiş olması. Amelie nin de dediği gibi birlikte çozülecek konular bunlar alınganlığa gerek yok. Siz mesleğinizde iyi olduğunuzu düşünüyor ve vicdanınız rahatsa böyle çok basit cümlelerden nem kapmamalısınız naçizane tavsiyem.
Açıklamanızı okudum hala eşyaların kaybolması ile bir alakası yok. Öğretmenin görev tanımında eşya peşinde koşmak yoktur. Öğretmene sallarken sorun yok da itiraz ettim diye mi polemik yaratmış oluyorum? "Sizin gibi insanlar" kelimeleriyle filtreleyen de polemik yaratan da sizsiniz hanımefendi

Son düzenleme:
1. Sınıfta kalem silgi uçuyordu. Özellikle silgileri parçalıyormuş. Öğretmeni, Bu son hakkın bir daha giderse vermem demiş. O silgi halen duruyor 🤣. Kırtasiye okulda bizim. O günden sonra yıl sonu bir sürü kalemle geri geldi, 3.sınıf şimdi... Tutumlu oldu çocuk. Öğretmenimizin de etkisi büyük sağolsun 😍

X