OKUDUĞUMUZ KİTAPLARDAN SEVDİĞİMİZ ALINTILARLA SOHBET ALANI

Şebnem Burcuoğlu 'Kocan Kadar Konuş' sayfa 191
..."Tecrübe edinmek iyi bir şey mi dersiniz? Her insandan bir ders alıyoruz ya, sonra o dersler karşımıza çıkan ve bizi ters köşeye yatırandan bize yol, su ve elektrik olarak geri dönebiliyor. Hele ki edinilen tecrübeyi erkek ve dişi olarak ikiye ayırırsak, kadın tecrübesinin çok daha fena bir şey olduğunu söyleyebilirim. Kadın, tecrübe edindikçe kalbini daha hızlı açıp hemen sonuç almak istiyor. Karşısına çıkan her erkeğe 'bu mu acaba' diye potansiyel gözüyle bakıyor ve beklenti çıtasını yükseltiyor. Bir ilişki yaşamaya başlayınca da sabır kotası dolduğu için 'haydi sonuca varalım hemen' durumuna geçiyor."...

"Şöyle düşünün: Eski uçaklardan birindesiniz, altimetre 5.000 metreyi gösteriyor, bir kanadınızı kaybetmişsiniz, taklacı güvercinler misali düşüyorsunuz ve düşerken programınızı gözden geçiriyorsunuz:
Yarın, öğleden ikiye kadar... İkiden altıya dek... Altıda akşam yemeği... Delilik, değil mi? Bizim yaptığımız da tam bu işte!"

Yevgeni Zamyatin / BİZ

''Karşında o kadar çok maskeli insan var ki onları tanımak için yoruluyorsun. Şayet dikkat edersen güzel olan bir şey var; o senin hakkını aldıkça, sen onun sevaplarından kazanıyorsun. O halde kaybettim diye üzülme, biraz daha derin bakarsan, aslında kazandığını fark edeceksin!...''

Uğur KOŞAR --> Allah de Ötesini Bırak.

"Gündüzleri kitaplıklarda, geceleri meyhanelerde oturuyor, kiralık odasının divanına uzanmış, pencerelerin dışındaki dünyanın gürültüsünü ve yaşamın sesini dinliyor, kendisini bu dünyadan, bu yaşamdan dışlanmış görmesine karşın tutup canına kıymıyor, çünkü bir inanç kalıntısı, gönlündeki bu azgın acıları son damlasına kadar yudumlayarak ölüp gitmesi gerektiğini söylüyor kendisine."

Hermann Hesse / Bozkırkurdu

Kumral Ada Mavi Tuna dan :
"Sen hiç kimsenin olamayacağı kadar çok şeyimsin benim... Yüreğimde sana ayrılan yer herkesinkinden büyük. Yalnızca bir arkadaş, bir kan kardeş, bir sırdaş, bir çok yakın dost değil, bir büyük sevgisin sen... Yanında sonsuz şımarabileceğim ve hala kaybetmekten korkmayacağım tek kişi... Yani biraz annem, biraz babam, hatta hiç görmediğim dedem, belki hiç doğmayacak oğlum... Sonra daimi hayranım ve tabii dokunulmamış sevgilim... Sen benim masumiyetimsin Tuna... Benim en yakınımsın! Aslında belki öbür yarımsın? Bütün bunlar ne demek anlıyor musun?"

Kocan Kadar Konuş Diriliş sf 55-56
"Dişi olan karadul örümceği, erkeğiyle çiftleştikten sonra onu bir güzel yermiş. Yediği erkek sayısı günde yirmiyi bulabilirmiş. Denilen odur ki erkek, sadece yavruları olsun diye kendini kurban edermiş.
Vay be. Bir günde yirmi erkek... Ben birini bulmaya çalışırken maymun oldum, Allahın örümceği günde yirmi erkeği bulduğu gibi mideye indiriyor. Şimdi bu karadulun yavrusu anasına sorsa "Babam nasıldı?" diye o da "Tadı damağımda kaldı yavrum" mu diyor?"

Kocan Kadar Konuş Diriliş sf 182
"İnsanlara alışmaya çalışmakla geçiyor ömür. Bir sözleriyle seni şaşırtıyorlar, diyorsun ki "Tamam, artık kimse beni daha fazla şaşırtamaz" sonra başka bir söz ediveriyorlar, daha da fazla şaşırıyorsun."

Benim de alıntım eyvallah 2 den
Bazen bir yolda hayır yoksa yolu terk etmek gerek...
Tek başına da olsa...
Aşkın öyle çok yüzünü aramamak gerek.
Aşkın tek bir yüzü vardır, o da yüzü Hakk'a dönük olan...
Bu yüzden üzülmemek gerek.
Yüzümüz hep hayır,
Hep Hakk olsun o yeter...

(Aldatılmış ve affetmeyip boşanmış olduğum bu günlerde bana inanılmaz iyi geldi bu cümleler...)

Victor Frankl, İnsanın Anlam Arayışı
" Yaşamdan ne beklediğimizin gercekte önemli olmadıgını, asıl önemli olan seyin yaşamın bizden ne beklediğini öğrenmek ve dahası ... "

Kitaplar en iyi dost ve terapi oluyor bazen.. Allah kolaylık versin..

Bir okul ogretmeniyle gerçek bir filozufun arasındaki fark, öğretmenin çok şey bildiğini sanıp bunu durmadan ogrencilerinin kafasına sokmaya çalışmasıdır. Oysa filozof öğrencileriyle birlikte her şeyin temeline inmeye çalışır.

Sofie'nin dünyası - jostein gaarder sayfa 83

"Bir kadının kadınlığını yok sayması, örtmesi, saklaması, nikahlı kocasının istediği dozda, sırada ve yerde yaşaması dışında tamamen unutması onu değerli kılan tek formüldür. Dünya düzeninin temelini 5000 yıl önce cinsel güçleri nedeniyle korkutucu buldukları özellikle genç kadınların kendi hayatlarını kendi istedikleri gibi yaşamasına engel olabilmek için kanunlar ve inanç sistemleri oluşturulup bunlar üzerine kuranların zorbalıkları sonunda öyle başarılı olmuştur ki, kadınlar bile bu düzenin milyonlarca yıldır hep böyle olduğuna inanmıştır." Buket Uzuner / Su

Nazan Bekiroğlu , Mücella sf:162
"Her aşk insanın kendini eşsiz hissetmesiyle başlarmış. Bense senin eşsiz olduğunu hissettim. O yüzden benim ruhuma düşen her şey senin de ruhuna düştü biz ikimiz bir ırmak köprüsünün korkuluklarına yaslanmış suya bakaerken ve şairliğim tuttu.
Sandım ki çoktum bir oldum. Eğriydim doğruldum. Yitiktim bulundum. Yitik malımı bulur gibi buldum seni. Bir daha kaybolmam sandım. Anlamsızdım anlam kazandım. Bir kadının aşkında er kılındım. "

Ertürk Akşun - Agafya

"Ben incinmiş bir kızım. O yüzden ancak acıtarak sevebilirim bir erkeği. Aşkına güvenebilmem için verdiğim acıya katlandığını görmem gerekir. Aşkıma aynı şekilde karşılık vermesini isterim. Sen buna dayanabilir misin ? "

bende en azından eşim net adımlar atana kadar hiç adım atmamıştım biraz oluşuyor bu duygu sanırım zamanla..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…