Kekler - Pastalar Oktay Usta Profiterolum resimli

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Tekrar merhabalar...Bugün de sevgili arkadaşım snakeeyes ın ricası üzerine profiterol yaptım..Elimde birçok tarif vardı ben Oktay USTANIN tarifinde karar kıldım..Çünkü hangi tarifini denediysem alnım ak çıkmıştır hep:eek:)
Yanlız şunu belirtmeliyim ki çççok kaprisli ve nazik bir pasta bu prof..Aman aman bir yeri kaçırdın mı malzemene de yazık emegıne de..POOFFff sönüveriyor kendisin..Dikkatli ve çok özenli olmak gerekiyor..Fırınınınızın da dilinden iyi anlamanız gerekiyor ki ortaya başarılı bir pasta çıksın..

Hamuru için
1,5 su bardağı su
100 gr margarin
1,5 su bardağı un
4 adet yumurta
Kreması için
500 gr süt
4 çorba kaşığı un
1 su bardağı şeker
(orjınalınde krem santıyle karıstırılıyor ıc krema fakat ben cıvık olur dıye sade bıraktım)
Üzeri için
40 gr bitter çikolata
bır kasık margarın arzuya baglı hazır paket cıg krema..-
ballı susama da batırabılırsınız

Su ve margarin kaynatılır, kaynayınca un ilave edilir ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra birer birer yumurtalar içine kırılır ve mıkserle cooook ıyı yedırılır (cok onemlı bırıncı puf noktası) ve hazırlanan hamur bir tatlı kaşığı yardımıyla fırın tepsisine konur ben santı torbasıyla sıktım cay kasıgı buyuklugunde.. 150 derecede 30 dakika fırınlanır. pısene kadar kesınlıkle fırın kapagı acılmaz acılırsa sooonerr..Soğuduktan sonra içine krema konur ve benmari usulü eritilen çikolata ile servis yapılır..
Afıyet olsun..-
-Not:Bır arkadasım daha profıterol tarıfı vermıs onu da en yakın zamanda deneyecegım..Guzel oldugunu dusunuyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
12546841oq3.png

dsc03256smallsyg9.jpg

dsc03260smallsgj2.jpg

Son düzenleme:
hmmmmmm yemede yaninda yat valla....bayilirim bu lezzete............aferin giz sana,,,,,tebrik ederim............:hooray:a.s.

Cok guzel gorunuyorlar.Favorı tatlılarım arasındadır profıterol ellerınıza saglık Lıbyana.Heyecanla tariflerinizi takip ediyorum harikasınız.İlk fırsatta deneyeceğim

Ye ye ondan sonra şiş.....Sana yasak....kaydirigubbakcemile

aha gene buldu beni yaaa,senden kurtulus yokmu gaci,,,,,,,,,,:1shok:
kusura bakma canim,biraz kiskanc bi yapiya sahip de su sirin gorunuslu cadi,nereye gitsem karsimda,haneye tecavuzden iceri attircam onu haberi yok.........:dilcikar:

bayılıyorum profiterole :KK43: keşke görmeseydim ya şu konuyu, canım istedi :KK43::KK43:

Binlerce kez ellerine sağlık..Beni kırmayıp emek verip bu bilgileri paylaştığın için sana çok teşekkür ediyorum Libyanacığım..Sağol varol..En kısa zamanda deneyeceğim inşaallah..:))

canımm
hamurun içinde kabartma tozu vanilin falan yokmu ?

kabartmatozu olmadan nası şişio ole kıss
hiç yapmadım ama denemek istiyom bende

2 kez denedim ama olmadı olmadı olmuyooooorrrrr....ziyan zebil ediyorum onca malzemeyi....
kabarıyor iyi güzel pişiyorda alıyorum fırından 10 dak sonra anaaaaaa sönmüüüşşş hiç pişerken olduğu gibi kabarık değil...niye böyle oluyor yaaa...nerde yanlış yapıyorum..tarife harfi harfine uyuyorum ben..ama kabardıktan sonra iniyorlar....

Canım sonmemelerı ıcın oncelıkle pıserken hıc kapagını acmamak gerekıyor ıkıncısı ıse fırını sondurdukten sonra bır muddet ıcerde kurutmamız gerekıyor,ıcı de ıyıce pıssın dıye.
Boylelıkle tepsıyı cıkardıktan sonra da sonmez..Insallah:)

canımm
hamurun içinde kabartma tozu vanilin falan yokmu ?

kabartmatozu olmadan nası şişio ole kıss
hiç yapmadım ama denemek istiyom bende

CANIM valla hıcbırsey katmıyorsun ıcıne ekstradan,yanı kabartma tozu falan yok..
Ama bır kasıgı dahı koysan sısıyor kabarıyor.Onemlı olan da onu oyle kabarık tutabılmeyı basarmak zaten:1ninca:kafamçokkarıştı

cok duydum ve cok gördüm sama ne yaptim nede denedim yemekteyiz programindada cok cikiyo ya esimle ilgimizi cekdi en kisa zamanda denicem insallah
ellerine saglik cok lezziz görünüyo

Eskıden cok modaymıs bu profıterol:p
Annemler anlatır okulda cıkar cıkmaaazz hopp pastaneeye profıterol yemeyee
ne tatlı gunlerdı ah ah:p

Allah'im görüntüye hayran kaldimmmmmm......
Harika.....Ellerine saglik.Diyet bitsin söz bende yapicam.

X