oks 2. tercihlerle ilgili

E

EU1

Ziyaretçi
bayanlar kafama takıldı bu benim.. çok yakınımızın oğlu oks sınavına girdi.. fen matematik=391 eşit ağırlık puanı ise413.. burdaki anadolu lissesine yerleştirildi.. ancak 2. tercih yaptılar.. tekirdağ anadolu öğretmen lisesini istiyolarmış baktım 451 puanla ilk tercihleri kapatmış tekirdağ ve 431 puanlı kepirtepe anadolu öğretmen lisesi var... sizce yerleştirilme şansı nedir? bilenlerden ricam ve kazanmış olduğu anadolu lisesine 2. tercih yaptığı için yerleştirilemeyecekmi

canım, 2. yerleştirmede bir kural var, ikinci yerleştirmeye ancak yapmış olduğun ilk tercihlerle başvurabiliyorsun...yani eğer yazmış olduğun anadolu öğretmen liselerini yazmadıysa öğrenci, 2. yerleştirmede bunları ekleyemez zaten...ama ilk tercihlerinde bu okulları yazdıysa başvuru yapabilir yeniden...öncelikle boş kontenjan sayısı çok önemli...ayrıca kapattıkları puanda öğrencinin puanlarından fazla gibi geldi bana okurken...kaç öğrenci başvuracak bu okullara o da önemli ama dediğim gibi kontenjanı azsa şansı az...ama boş kontenjanı çoksa şansı var ama okulların kapattıkları puanlar yüksek biraz. ikinci yazdığın okulda şansı daha çok gibi, eğer boş kontenjanı yeterliyse...ama hiç belli olmuyor bu tercih işleri....oks de bu yıl puanlar çok yüksek...bir çok birinci çıktı..birinciler bile istedikleri okula giremedi...

ayrıca 2. yerleştirmelere başvurduğu için kazandığı anadolu lisesine gidemeyecek mi? diye sormuşsun sanırım...başvuru sırasında kazandığı okulu kaybediyor ama yine aynı tercihlerle başvurduğu için ya üst sıradaki boş kontenjanı olan bir okula yerleşiyor ya da yine aynı okuluna (ilk kazandığı) yerleşiyor, daha altlara düşme riski çok az...

ayrıca sana ne özel msj atabildim ne ziyaretçi msjı yazabildim...neden oldu anlamadım..konunu ancak, sana ait konulardan buldumda yazdım yani...sır gibi kızsın, sana ulaşmak çok zordu...

ayrıca sana ne özel msj atabildim ne ziyaretçi msjı yazabildim...neden oldu anlamadım..konunu ancak, sana ait konulardan buldumda yazdım yani...sır gibi kızsın, sana ulaşmak çok zordu...

msjlaşmam kapalı değil aslındaa neden öyle olmuşki acabaa canım kusura bakma yaa uğraştırdım seni

Son düzenleyen: Moderatör:
OKS sistemi kalkıp, Ortaöğretime Geçiş Sistemi olduğundan konuyu kilitliyorum.

X