Öğrenci Birikimi

Yani kilitli kumbara en mantiklisi aslinda hesaptan da çekersin. Aslında çok normal davranıyorsun yani bir sorumlulugun yok elinde paran var harciyorsun. Ben de unideyken öyleydim. Harcadigim paralara pişman miyim diye sorarsan degilim. Ama yine de para kazanmayi öğrendikten sonra çula çaputa bu kadar para vermek yerine daha çok gezseymişim diyorum. Şimdiki aklimla bir tercih yapacak olsam kesinlikle gezmeyi tercih ederdim.
Benim şuanlık öyle bir imkanım yok aslında.
Hava soğuk,bir de bayağı bir yer gezdim.
Parası şehirdışı ya da olursa yurtdışında yaşamak için biriktiriyorum.
Beni orada bir miktar idare etse yeter.

Döviz hesabı yapsanız onuda bozarsınız ozaman.Ben öğrenciliğimde artan parayla döviz alıp bankaya yatırıyodum o yokmuş gibi davranıyodum. Arkadaşın dediği gibi size kilitli bi kumbara lazım. Bankalarda açılan türden.
Vadeli hesaba bakıyorum şuan. Yine de teşekkür ederim. Bozmak istemiyorum yokmuş gibi davranmak istiyorum.

İşte bir dahaki sene öyle bir planım var şuan üniversiteyi annemin yanında okuyorum,seneye gideceğim. Parasız kalmayayım diyorum :)
İşte bu senin motivasyonun olsun...ben ne zaman pahalli birşeyi çok istesem hemen diyorum ki: bu paraya Rusya'ya bilet alınır.
Geri birakiyorum:) telefon alırken bile 'sadece 150 lira farkla' daha iyisini satmak istemişlerdi, 150 liraya israil bileti olduğunu hatırlayıp(ey gidi euronun azmadığı zamanlar) kanmadim mesela , almadım :)
Bu senin motivasyonun olursa belki sen de kendini tutabilirsin.
Senin gibi durumu iyi arkadaşların varsa güne de girebilirsin. Dersin mesela, Haziran'da ben alayım. Böylece tatil zamanı eline toplu para geçer.
Ya da daha iyisi...
Git bir x bankasına, yeni bir banka kartı al (ogrenciyim dersen kart aidatı da yok çogu bankada)
Onun iban numarasını yaz ve kartı kır,çöpe at.
Her ay parayı alınca o karta 300-500 artık kaç içinden geliyorsa ilk iş para transfer et. Böylece eline daha az bir para geçmiş olur. Sen de yine elindeki parayı doya doya harcamış olursun...
Kendine guvenemiyorsan bu konuda, annene söyle. Sana parayı elden vermesin,yarısini versin. Yarısını da otomatik talimatla diğer karta göndersin.
Böylece farkında olmadan o epey birikir.
Zamani gelince de gider bankaya kimliğinle çekersin paranı.
Ben kendimi bildim bileli hep tutumlu bir insan oldum. Ama ev arkadaşım pek öyle değildi. İşte bu banka modelini ona yapmıştık . Ama banka bendim :)))
Ailesi parayı gönderince birazını (içi kan ağlayarak) bana verirdi. Eğer çok çok çok ihtiyacı olduğuna inanırsam birazcık birşey ödeme yapardım. Zamanla almak istediği şey için para birikince verirdim ve gider alırdı :) bence çok güzel bir yöntem. Ve çok işe yarıyor,para biriktirme konusunda
Bol şans diliyorum sana bu süreçte.
Aslında bana sorarsan para biriktirmek çok keyifli bir süreç

* Online sitelere girmemeye çalış. Biriyle bulusacaksan AVM'de buluşma. Boş zamanında mağaza gezme... Boylece alışveriş çılgınlığına daha az maruz kalırsın.

İşte bu senin motivasyonun olsun...ben ne zaman pahalli birşeyi çok istesem hemen diyorum ki: bu paraya Rusya'ya bilet alınır.
Geri birakiyorum:) telefon alırken bile 'sadece 150 lira farkla' daha iyisini satmak istemişlerdi, 150 liraya israil bileti olduğunu hatırlayıp(ey gidi euronun azmadığı zamanlar) kanmadim mesela , almadım :)
Bu senin motivasyonun olursa belki sen de kendini tutabilirsin.
Senin gibi durumu iyi arkadaşların varsa güne de girebilirsin. Dersin mesela, Haziran'da ben alayım. Böylece tatil zamanı eline toplu para geçer.
Ya da daha iyisi...
Git bir x bankasına, yeni bir banka kartı al (ogrenciyim dersen kart aidatı da yok çogu bankada)
Onun iban numarasını yaz ve kartı kır,çöpe at.
Her ay parayı alınca o karta 300-500 artık kaç içinden geliyorsa ilk iş para transfer et. Böylece eline daha az bir para geçmiş olur. Sen de yine elindeki parayı doya doya harcamış olursun...
Kendine guvenemiyorsan bu konuda, annene söyle. Sana parayı elden vermesin,yarısini versin. Yarısını da otomatik talimatla diğer karta göndersin.
Böylece farkında olmadan o epey birikir.
Zamani gelince de gider bankaya kimliğinle çekersin paranı.
Ben kendimi bildim bileli hep tutumlu bir insan oldum. Ama ev arkadaşım pek öyle değildi. İşte bu banka modelini ona yapmıştık . Ama banka bendim :)))
Ailesi parayı gönderince birazını (içi kan ağlayarak) bana verirdi. Eğer çok çok çok ihtiyacı olduğuna inanırsam birazcık birşey ödeme yapardım. Zamanla almak istediği şey için para birikince verirdim ve gider alırdı :) bence çok güzel bir yöntem. Ve çok işe yarıyor,para biriktirme konusunda
Bol şans diliyorum sana bu süreçte.
Aslında bana sorarsan para biriktirmek çok keyifli bir süreç

* Online sitelere girmemeye çalış. Biriyle bulusacaksan AVM'de buluşma. Boş zamanında mağaza gezme... Boylece alışveriş çılgınlığına daha az maruz kalırsın.
Verdiğim önerilerin hepsi çok güzel teşekkür ederim.
En mantıklısı vadeli bir hesap açıp paraya vade koydurmak,kartı da kırıp atmak.
Yoksa başka türlü önüne geçemeyeceğim. Çokk sağol teşekkür ederim :)

X