Öğrenci Birikimi

-Cheryl Blossom

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2018
7.608
19.386
Merhaba,iyi geceler.
Nasılsınız?
Umarım iyisinizdir,şimdiden okuyanlar için teşekkür ediyorum.
üniversite okuyorum.
Annem bana her ay belli bir miktar para veriyor.
İster harca,ister ye,ister biriktir maksadında.
Bu paraya yol,kitap ve ıvır zıvır giderlerinin hepsi dahil.
Ve bu paranın nereden baksanız en az 1000 lirası boşa harcanıyor,yani gereksiz harcamalar.
Bu para benim cebimde olunca harcamadan duramıyorum,2 günde bir sürekli alışverişe çıkıyorum,ihtiyacım olmayan bakım ürünleri,makyaj malzemeleri,aynı kazağın 2 rengini birden almak gibi gereksiz harcamalarda bulunuyorum.
Benim derdim bu aslında.
Ben artık alışveriş yapmak istemiyorum çünkü dolabım baştan aşağıya dolu ve çoğunun etiketi üzerinde.
Artık bu alışveriş çılgınlığına son vermem gerekiyor.
Sizce ben bu parayı ne yapabilirim? Yani ne gibi değerlendirebilirim.
Geçen ay cumhuriyet altını aldım bir tane,erkek arkadaşımla birlikte.
1 hafta sonra gidip beğendiğim çizmeyi almak için bozdurdum. Mağazalara çok güzel kıyafetler gelmişti dayanamadım. :KK70:
O yüzden altın dışında başka önerileriniz var mıdır? Varsa yorum yaparsanız çok sevinirim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
altın almak tabiki birikim icim güzel ama yardım yadapn kısıler var ınsagramda onara mama parası yollayabilirsin yada cevrende bos arsa varsa güvenli buyuk kedi evleri satıyolar 10 kisilk falan hazır kısta geldi 300 400 bisey sanırım ev gunluk te uygun mamalardan alırsın ev zaten bi kereye mahsıs aylık 300 liralık mama onları kıs gunu baya idare eder

Altın alıyorsanız o altını unutmalısınız. Bozduracaksanız hiç yaptırmayın daha zarara girersiniz.
Ihtiyaç listesi yapın. O listenin dışına çıkmamaya çalışın. Tabii çoooook beğendiyseniz alın her zaman insanın karşısına çok begendigi şeyler çıkmıyor, aklınızda da kalmasın, ölümlü dünya yahu:halay:

altın almak tabiki birikim icim güzel ama yardım yadapn kısıler var ınsagramda onara mama parası yollayabilirsin yada cevrende bos arsa varsa güvenli buyuk kedi evleri satıyolar 10 kisilk falan hazır kısta geldi 300 400 bisey sanırım ev gunluk te uygun mamalardan alırsın ev zaten bi kereye mahsıs aylık 300 liralık mama onları kıs gunu baya idare eder
Yardımlık için değil yahu,birikim için,yardım için annem çevremize yardım ediyor.

Birikir büyük teneke kumbaralar var hic değilse 2 3 ay biriktir zaten alışkanlık yapar sende
Açılmayanlardan bir tane alayım bakiyim teşekkür ederim :)

Altın alıyorsanız o altını unutmalısınız. Bozduracaksanız hiç yaptırmayın daha zarara girersiniz.
Ihtiyaç listesi yapın. O listenin dışına çıkmamaya çalışın. Tabii çoooook beğendiyseniz alın her zaman insanın karşısına çok begendigi şeyler çıkmıyor, aklınızda da kalmasın, ölümlü dünya yahu:halay:
50 lira falam zarara girdik bir kazak parası diye üzüldüm hatta :KK70: biraz cimriyim sanırım,şehirdışında yaşama imkanım olursa zorluk çekmeyeyim diye birikime başladım şimdiden

ben zaten yardım demedim birikim icin yazdım zaten altın alırsın diye ama insna bi anda makyaj mazemesi kazak almayı bırakamaz baska meskale lazım kendi evi kedi mamasını o yuzden dedim meskale manasında
Evet öyle bırakamıyorum açıkçası,almazsam rüyama giriyorlar :KK70:

Seyehat edebilirsin...
Hiç anlayamıyorum alışveriş delisi insAnalri ya... Gezmek kadar güzel birşey mi var? Paran da var.
Biriktir biriktir çık işte tatillerde.
Sırbistan'a gidebilirsin mesela,hem vizesiz,hem Avrupa'ya göre ucuz, hem gece hayatı harika, hem tarihi kültürü yapıları tepeleri güzel... Ya da Ukrayna'ya git pasaportun yoksa, missss gibi bir ülke.
Cesaretin yoksa tura katıl, ya da yurt içi gez. Çadır falan al,hamak al miss gibi manzarayı bulduğun yere kur obani:halay:

Seyehat edebilirsin...
Hiç anlayamıyorum alışveriş delisi insAnalri ya... Gezmek kadar güzel birşey mi var? Paran da var.
Biriktir biriktir çık işte tatillerde.
Sırbistan'a gidebilirsin mesela,hem vizesiz,hem Avrupa'ya göre ucuz, hem gece hayatı harika, hem tarihi kültürü yapıları tepeleri güzel... Ya da Ukrayna'ya git pasaportun yoksa, missss gibi bir ülke.
Cesaretin yoksa tura katıl, ya da yurt içi gez. Çadır falan al,hamak al miss gibi manzarayı bulduğun yere kur obani:halay:
İşte bir dahaki sene öyle bir planım var şuan üniversiteyi annemin yanında okuyorum,seneye gideceğim. Parasız kalmayayım diyorum :)

Kendine hoşlandığın birşeyi yapmaya yönelik bir hedef koy .ve kumbarasını yap
Her elinize geçen paranın belli bir kısmını (yüzde 20si mesela)(veya heray 200-300neyse) kumbaranıza atın
Veya direk vadeli hesaba otomatik ödeme talimatı verin
Hedef derken ;
Örneğin şu tarihte şu seyahati gerçekleştiricem .
Şu tarihte şu elektronik cihazı alıcam.(telefon drone leptop )
Odamın eşyalarını yenileyeceğim.
Beğendiğim şu değerli takıyı alıcam (altın pırlanta vs...)

Ve o tarihe yönelik vadeli hesaba atın veya otomatik ödeme talimatı verin)

Kendine hoşlandığın birşeyi yapmaya yönelik bir hedef koy .ve kumbarasını yap
Her elinize geçen paranın belli bir kısmını (yüzde 20si mesela)(veya heray 200-300neyse) kumbaranıza atın
Veya direk vadeli hesaba otomatik ödeme talimatı verin
Hedef derken ;
Örneğin şu tarihte şu seyahati gerçekleştiricem .
Şu tarihte şu elektronik cihazı alıcam.(telefon drone leptop )
Odamın eşyalarını yenileyeceğim.
Beğendiğim şu değerli takıyı alıcam (altın pırlanta vs...)

Ve o tarihe yönelik vadeli hesaba atın veya otomatik ödeme talimatı verin)
Hesap aklıma gelmemişti.
Geldiği gibi o parayı hesaba yatırsam şu tarihe kadar çekilmeyecek diye vade koydursam öyle olur mu ki?

Hesap aklıma gelmemişti.
Geldiği gibi o parayı hesaba yatırsam şu tarihe kadar çekilmeyecek diye vade koydursam öyle olur mu ki?
Tam detayına hakim değilde onun seçenekleri oluyor diye biliyorum ...tam aralıklarını bilmesinde aylık ,3aylık,6aylık,yıllık gibi olmalı...
Bşr bankadan net bilgi edinmeni öneririm.

Yani kilitli kumbara en mantiklisi aslinda hesaptan da çekersin. Aslında çok normal davranıyorsun yani bir sorumlulugun yok elinde paran var harciyorsun. Ben de unideyken öyleydim. Harcadigim paralara pişman miyim diye sorarsan degilim. Ama yine de para kazanmayi öğrendikten sonra çula çaputa bu kadar para vermek yerine daha çok gezseymişim diyorum. Şimdiki aklimla bir tercih yapacak olsam kesinlikle gezmeyi tercih ederdim.

Merhaba,iyi geceler.
Nasılsınız?
Umarım iyisinizdir,şimdiden okuyanlar için teşekkür ediyorum.
Annemin yanında üniversite okuyorum.
Annem bana her ay belli bir miktar para veriyor.
İster harca,ister ye,ister biriktir maksadında.
Bu paraya yol,kitap ve ıvır zıvır giderlerinin hepsi dahil.
Ve bu paranın nereden baksanız en az 1000 lirası boşa harcanıyor,yani gereksiz harcamalar.
Bu para benim cebimde olunca harcamadan duramıyorum,2 günde bir sürekli alışverişe çıkıyorum,ihtiyacım olmayan bakım ürünleri,makyaj malzemeleri,aynı kazağın 2 rengini birden almak gibi gereksiz harcamalarda bulunuyorum.
Benim derdim bu aslında.
Ben artık alışveriş yapmak istemiyorum çünkü dolabım baştan aşağıya dolu ve çoğunun etiketi üzerinde.
Artık bu alışveriş çılgınlığına son vermem gerekiyor.
Sizce ben bu parayı ne yapabilirim? Yani ne gibi değerlendirebilirim.
Geçen ay cumhuriyet altını aldım bir tane,erkek arkadaşımla birlikte.
1 hafta sonra gidip beğendiğim çizmeyi almak için bozdurdum. Mağazalara çok güzel kıyafetler gelmişti dayanamadım. :KK70:
O yüzden altın dışında başka önerileriniz var mıdır? Varsa yorum yaparsanız çok sevinirim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Döviz hesabı yapsanız onuda bozarsınız ozaman.Ben öğrenciliğimde artan parayla döviz alıp bankaya yatırıyodum o yokmuş gibi davranıyodum. Arkadaşın dediği gibi size kilitli bi kumbara lazım. Bankalarda açılan türden.

X