Oglumun kolu ve eli dahil 5 yerden deldiler

Aynısını daha dün biz de yaşadık acile gittik çocuğum çok fazla kustuğu için ve ishal olduğu için doktor serum yazdı sonra girdik gözleme odasına iki tane hemşirenin ikisi de çocuğu ağlaya ağlaya helak ettiler resmen çocuk travma yaşadı kolları şişti kocaman elinin üstünü denediler elleri şişti sonra biz yetişkin hemşiresiyiz dediler e o zaman baştan desenize çocuk hemşiresi baksın size diye daha sonra çocuğun elindeki iğneyi tüm gücüyle çekince eşim de hemşire ile kavga etti gerçekten çok sinir bozucu bir durum
Bebekte ishal kusma olduğu durumlarda damar yolu bulmak kat be kat zorlaşır. Damarlar susuz kalınca incelebiliyor. Çok iyi damar yolu açarım ama yeri geliyordur anestezi uzmanı ve ben bir yetişkini 20 kere deldiğimiz oluyordu. O anlarda yaşadığımız stresi biz biliriz. Hele ki anne babası başında olan çocukta. Ter atıyoruz stresten. Emin olun o andan bi an önce kurtulabilmeyi sizden çok biz istiyoruz

Pimpirikli bir Anne kötü bir hemşireden daha çok zarar verir çocuğa.
Valla bak, inan bana. benim annem de pimpiriklidir. Şöyle söyleyeyim, yaşım 30ken bir gece tulumba tatlisi boğazıma kaçtı,az daha boğuluyordum, ailem sertçe vurarak ağzımdan atılmasını sağladı. Olayı ben unuttum geçti,sonuçta boğulmak anlık bir şey. Ertesi gün iş yerindeyken annen arayıp 'kizim iyisin di mi?' diye sordu, evde de sordu, sonradan birkaç kere olayı andı. Yani ben meseleyi o tatlıdan kurtulunca bıraktım,annemse uzun zaman birakamadi ve bana da unutturmadi.
Bu panik hali ben çocukken de böyleydi.
Çocuk acidan vs çok anlamaz..en basiti koltuktan düşüp aglayamaya başlayan çocuğa bakıp bakıp kahkaha atarsanız çocuk da acısını unutur güler, giderken duvara elinizle vurup küt sesini duyunca sanki çocuğunuzun kafası çarpmış gibi ona 'iyi misin,bebeğim iyi misin,aciyo mu' diye sorarsan yaygarayi koparır (ki bir akimdi bir ara bir sürü aile boyle videolar paylaşmıştı).
Sizin olayda da çocuğun canı acımıs elbet. Ama can acımasi anlık bir sey. Yanında panik anneyi gördükçe daha çok korkmuş,aglamistir. Çünkü siz onun en güvendiği kişisiniz ve "her şey yolunda" mesajı vermemişsiniz. İşin içinde iğne olmasa bile sizin bu halinize tanık olan çocuk zaten ağlardı. Çünkü anne kötü haldeyse kötü bir durum vardir.
Kendinizi sakinleştirmeyi öğrenin
Çocuk bu, daha hayatın başında. Zamanla serumlar takılacak, belki Allah korusun bir teşhisten suphelenecekler haftalarıniz hastanede gececek, belki yaramazlık yaparken düşecek dikiş atilacak, kolu alçıya alinacak, belki parmağı servis kapısına sikisacak , belki kulağına cisim sokacak operasyon geçirecek... Ki bu saydıklarım her çocuğun basina gelen şeyler,ben ve ablam çok steril /fanusta bir çocukluk yaşamamıza rağmen saydıklarımin bazıları bizim basimiza geldi . Gerçek bir sorun olduğunda ne yapacaksiniz? Böyle panik halde çocuğu daha da telaslandirmaya devam mı edeceksiniz???
Cooook acil kendinize cekiduzen verin. Pimpirik anne gercekten coook zor. Çocuğunuzu seviyorsaniz gerekirse kıyafetten vs kısin, terapi alin. Bu aşırı tepkilerinizin elbet çocukluktan kalma sebebi vardır, öğrenin çözün..yoksa çocuğunuzun da ömrü çocukluktan kalma problemlerini çözmeye çalışmakla geçer

Siz de kendi cahilliğinizi örtmek yerine bir de karşı taraf açısından bakın olaya. Çocuk hastanesi kan servisi dururken neden oraya götürdünüz? Neden her şeyi başkalarından bekliyorsunuz da bunu siz düşünmüyorsunuz? Suçu başkasına atmak kolay demi? Bide olaya böyle bakın bakalım.
Bu nasıl bü üslup ya? Kadın nereye yönlendirdilerse oraya gitmiş işte o an onu düşünmemiş olabilir. Ben de kızım kan aldırırken çok kötü oluyorum odadan çıkıyorum ağlıyorum bu abarttığım için değil istemsizce oluyor. Cahil demek çok terbiyesizce bence.

Hemşirelerin hepsi aynı okullarda, aynı laboratuvarlarda eğitim almıyorlar mı?
Damar yolu bulma konusunda aynı eğitimlerden geçmezler mi?
Yetişkin ve bebek hemşiresi olarak görev yerleri değişebilir sadece diye tahmin ediyorum.
Sizin bebeğinizin damarları çok belirgin değil sanırım. Bazı yetişkinlerde de oluyor bu özellik.
Yoksa hemşire bile isteye 5 dk lık işlem için niye yarım saat uğraşsın ki.
Anne olarak kıyamamış hassas yaklaşmışsınız ama kasıtlı bir şey yok ortada.

Yahu herkes kendiyle kıyaslamış.Bebekle yetişkin bir mi?Abartmayınmış.Valla anneye bu anlatılmaz.Kadın burada çocuğunun kanını çocuk hemşiresi alabilecekken başka bi yere yönlendirdiklerini,bundan dolayı sinirlendiğini yazmış,belli ki içini dökmüşBelki çocuk hemşiresi de zorlanacaktı ama o zaman keşke başkasına götürseydik demeyecekti.Elbette çeşit çeşit çok ciddi hastalıklar var ama hele ki yeni anne olmuş biri için bebeğinin gözü önünde can acısından ağlaması bu psikolojiye girmesine yeter.Neden en kötüsüyle kıyaslasın?Bir de sonunda yazmış.Hemşire iğneyi hızlıca çekti diye.Gözümün önünde canlanıyor.Bazı sağlık çalışanları gerçek anlamda hastaya sert davranıyor.Şimdi savunucular çıkmasın.Her meslekte herkes mükemmel olmuyor.İlla içlerinde bu tip insanlar oluyor.Ben öğretmenim diye öğretmenlerin hepsini canım pahasına savunmuyorum mesela.

Böyle bir kaygısı var ise kimsenin yönlendirmesini beklemeden, en azından bunun için kimseyi suçlamadan çocuk hastanesine gitmesi gerekmez miydi?
Kızımı ilk ay hariç hep çocuk hastanesine götürdüm bu sebeplerden dolayı, işlerini ne kadar özveriyle yapsalarda bebeğin damarı kayabiliyor. O sert çekme meselesi bazı durumlarda iyilik bile oluyor. O açıdan çok ön yargıyla yaklaşmamak gerek.

Böyle bir kaygısı var ise kimsenin yönlendirmesini beklemeden, en azından bunun için kimseyi suçlamadan çocuk hastanesine gitmesi gerekmez miydi?
Kızımı ilk ay hariç hep çocuk hastanesine götürdüm bu sebeplerden dolayı, işlerini ne kadar özveriyle yapsalarda bebeğin damarı kayabiliyor. O sert çekme meselesi bazı durumlarda iyilik bile oluyor. O açıdan çok ön yargıyla yaklaşmamak gerek.
Ben kendi açımdan düşünüyorum sanırım.İlk çocuğum ve aşırı tecrübesizdim.Özelde çocuk doktorumuz var ve o istemişti kan tahlili ilk.Şehir hastanesine götürdük.Orda ilk kez duydum mesela çocuklardan kan alan hemşirelerin ayrı olduğunu.Sağolsun orda çalışanlar çok ilgiliydi,yönlendirmişlerdi.Ama tam tersi olsaydı ve bunu acı bir tecrübeden sonra öğrenseydim çok üzülürdüm,çocuğuma bunu niye yaptım diye.
bir de mesela bizim şehirde çocuk hastanesi diye bir kavram yok.Şehir hastanesinde çocuk doktorları var ve ordan kan tahlile yönlendiriyorlar.Orda da tüm hemşireler var.Bizi onlar yönlendirmişti ve bekletmişlerdi çocuk hemşiresini.

Ben kendi açımdan düşünüyorum sanırım.İlk çocuğum ve aşırı tecrübesizdim.Özelde çocuk doktorumuz var ve o istemişti kan tahlili ilk.Şehir hastanesine götürdük.Orda ilk kez duydum mesela çocuklardan kan alan hemşirelerin ayrı olduğunu.Sağolsun orda çalışanlar çok ilgiliydi,yönlendirmişlerdi.Ama tam tersi olsaydı ve bunu acı bir tecrübeden sonra öğrenseydim çok üzülürdüm,çocuğuma bunu niye yaptım diye.
bir de mesela bizim şehirde çocuk hastanesi diye bir kavram yok.Şehir hastanesinde çocuk doktorları var ve ordan kan tahlile yönlendiriyorlar.Orda da tüm hemşireler var.Bizi onlar yönlendirmişti ve bekletmişlerdi çocuk hemşiresini.

Bilemiyorum sanırım ben bu noktada kimse kendini de suçlamamalı diye düşünüyorum. Anne olmak herşeyi bilmek ile ilgili bir durum değil. O yüzden eksik yapacağımız şeyler olacağı gibi mükemmel davrandığımız konularda olacaktır. Ki bebek hemşiresi olsa bile damar yolu bulamadığı oluyor. Yine mi suçlardınız mesela kendinizi? Örnek olay bu olduğu için bunu konuşuyorum. Bazı durumlarda ne yapalım olacağı varmış, çocuğumda hayatı böyle böyle tanıyacak can fanus içinde büyütemem ki demek hem sizi rahatlatır hem de daha sağlıklı bireyler yetiştiririz.

Bilemiyorum sanırım ben bu noktada kimse kendini de suçlamamalı diye düşünüyorum. Anne olmak herşeyi bilmek ile ilgili bir durum değil. O yüzden eksik yapacağımız şeyler olacağı gibi mükemmel davrandığımız konularda olacaktır. Ki bebek hemşiresi olsa bile damar yolu bulamadığı oluyor. Yine mi suçlardınız mesela kendinizi? Örnek olay bu olduğu için bunu konuşuyorum. Bazı durumlarda ne yapalım olacağı varmış, çocuğumda hayatı böyle böyle tanıyacak can fanus içinde büyütemem ki demek hem sizi rahatlatır hem de daha sağlıklı bireyler yetiştiririz.
Ya tabiki öyle ama bebek hemşiresi bulmazsa yapacak bir şey yok der geçerim ama yetişkin hemşiresi bulamaz ve bebeğimin kolu baya bi kızarır ve ağlarsa o zaman şunu düşünürdüm bebek hemşiresi olsa acaba böyle mi yapardı?Anlatabildim mi?Yoksa tabii ki çocuklarımızın başına gelen en kötü şey keşke bu olsa..

Allah büyük dert vermesin konu sahibi.
Bakin biz 3 hafta hastanede yattık çok ciddi bir sorun için. 3haftada sürekli çocuğumu deldiler. Sürekli damar yolu bozuluyordu ve sürekli yeni damar yolu arıyorlardı. En son acacak yer kalmayınca kafasından açtılar düşünün..
Su hayatta neler var neler. Sizin bu yasadiginiz hiçbir şey emin olun HICBIR SEY..

Hanımlar kimse kimsenin çocuğunun canını bilerek ve isteyerek kasti şekilde yakmaz,emin olun o personelde en az sizler kadar stres oluyor el kadar bebelerin cani acirken.kimi çocuk tombis oluyor,kimisi artık isal susuzluktan damarları hiç gözükmez oluyor,kimisi ağlamaktan tüm damarları çekiliyor saniyormusunuz ki personel öyle durumdan çok memnun.onlarda ister tek seferde alıp göndermeyi ama bir çok sebebi olabiliyor kan alınmamasının.sadece personelin tecrubesizliginden kaynaklanmıyor yani.ben kendim sağlık personeliyim ve çocuğuma işlem yaparlarken kafamı çeviririm ki arkadaşlarım daha rahat çalışsın.inanin başında bekleyen 2 cift göz ekstra stres yükü onlara.Lutfen biraz sakin olalım ki isler daha kolay yurusun.herkese sağlıklı günler dilerim.

39dan ateşi inmeyen oğlumu acile götürdüğümüzde de kolunu elini dele dele kan almaya çalıştıkları için oğlum neredeyse havale geçiriyordu, iğneyi içinde oynata oynata delinmedik yeri kalmayana kadar uğraştılar, onlar uğraştıkca oğlum ağladı ağladıkça ateşi yükseldi cehennem gibi bir geceydi, sizi o kadar iyi anlıyorum ki. Şimdi gittiğimiz hastanelerde hangi hemşire ilk seferde kan alıyor işinin ehli deneyimledigimiz için direk o hemşirenin kan almasını istiyorum ben. Sadece hemşirelerden bazıları değil keşke herkes işini ehliyle yapabilse

X