Oglum hakkinda

Üzüldüm. Bir an önce doktora gidip, terapiyse terapi, çözümü ne ise yapılması lazım. Ekran sebebiyle uyaran eksikliği olduğunu düşünüyorum.

Algisinda problem yok şükürler olsun komut alıyor aileyi tanıyor ismine bakıyor sosyal neşeli bir cocuk ama sanki kelimeleri cikartmakta zorlaniyor
Göz teması var mı? Bakın; doktor kötü birşey söyler diye gitmemek büyük bir ihmaldir çünkü Allah korusun bir olumsuzluk varsa dahi erken saptamak ve ona göre tedaviye başlamak çok çok mühimdir. Öncelikle bir psikolog/psikiyatr ile görüşmeniz gerekiyor. Ben sizin yerinizde olsam 2-3 farklı doktora gösteririm ancak başka doktora götürdüğümü belirtmem ki birbirlerinin teşhisinden/görüşünden etkilenmesinler... Uzman duruma göre yönlendirme yapacaktır. Çocuğunuzun gelişimsel bir engeli yok ise kreşe, konuşma terapistine yönlendirebilir. Burdan yapılan yorumlara da itibar etmeyin çünkü her çocuk farklıdır. Evet bazı çocuklar geç yürüyebilir, geç konuşabilir, genetiksel faktörler de olabilir ancak durum farklı da olabilir. Bunu burdan bizler saptayamayız. Burda bir annenin yapacağı olumlu yorum sizin uzmana gitmenizi geciktirebilir mesela , sonrasında da telafisi zor olabilir keza zaman çok önemli. Sizi korkutmak için yazmıyorum ama biraz tedirginlik de erken davranmak açısından elzemdir. Hiç geciktirmeden farklı uzmanlardan görüş alın, ona göre bir yol çizersiniz...Bu arada benim oğlum da geç konuştu ki ailede geç konuşan insan var. Ancak ben yine de işimi şansa bırakmayıp 3 farklı uzmanın görüşüne başvurdum ki aman birşeylere geç kalmayayim diye. Şükür konuşma terapisi ile ilerledik, ben konuşma terapistinin yönlendirmesi ile evde çocuğumu çalıştırdım ve adım adim ilerledik Bir an önce sorunların aşılması dileğiyle.. sevgiler

Algisinda problem yok şükürler olsun komut alıyor aileyi tanıyor ismine bakıyor sosyal neşeli bir cocuk ama sanki kelimeleri cikartmakta zorlaniyor
Çok korkak,ürkek ve duygusal bir çocuk aynı zamanda nasıl sosyal ve neşeli oluyor anlamadım açıkçası.
Sizin bile artık çok tv ye baktı diyeceğiniz kadar ekrana maruz kaldıysa sorun oluşmuş olma ihtimali epey yüksek. Hali hazırda konuşan çocuklar bile uzun ekran sonrasında konuşma becerilerini kaybedip otizme yönelebiliyor. Biz bunu gördük daha önce bir kaç çocukta.

2.çocuğa nasıl cesaret ediyorlar vallahi bana da anlatsalar iyi olacak ben de kızımla dört dörtlük ilgilenemiyorum mu acaba diye kendimi yiyip duruyorum
Buna zamanında demişler ya “cahil cesareti” diye işte o hesap.
Yanlış teşhis olur diye doktora götürmekten korkup,çocuğu ilgisiz bırakmaktan çekinmemek.
Çok sağlıklı kararlar alınan bir aile olmadığı ortada.

Önceki konunuzda 3 çocuğum var demişsiniz. 3. Kaç yaşında ?
Onun konuşmadı nasıl ?

Muayene sırasında en ufak Bi aksilik olursa yanlış teşhis alabilir diye korkuyorum ilerde karşına çıkabilir bu durum diye
Bu nasıl bir cevap ya. Caresizsiniz diye güzel bir dille yazacaktım ama sizinki çaresizlik değil resmen cahillik. Yazık olacak o çocuğa hem de çok.

Önceki konunuzda 3 çocuğum var demişsiniz. 3. Kaç yaşında ?
Onun konuşmadı nasıl ?
6 3 ve 1 yaşlarinda demiş.
yani konu sahibine de ilgisiz kalan 3 cocuga da esine de uzuldum. yatalak annesine bakmak icin babasinin dairesine tasinmislar, kucucuk dairede 3 yetiskin 1 yatalak hasta 3 kucuk cocuk yasamaya calisiyorlar
konu sahibi; bulundugunuz ilcenin sosyal hizmet merkezini arayip evde bakim birimine baglanin- bilgi alin bakalim size maas baglayabilecekleri bir durumda misiniz.
ote yandan çocuklara da cok üzüldüm. tv karsisinda çocukların hicbir sansi yok. ne kadar zararli oldugunu bilse acaba insanlar evine tv alirlar miydi?
cocugunuz 17 aylik yurumemis doktora gitmemissiniz. 4 yasina varacak konuşamıyor, doktora gitmiyorsunuz.
yasadiginiz hayat zor ama siz de cocuklarinizin hayatini zorlastiriyorsunuz. belki destek ile cozulebilecek kadar uyaran eksikligi var cocukta. ama görmezden gelip hic bir sey yapmadiginiz icin bu sorun kalici hale gelecek baska sekilde tezahur edecek belki de çocuğunuzun egitim hayatini yakacaksiniz.
deger mi cidden?
annenize bakmayan diger kardeşe de rest cekin ya gelsin ya da o siz babaniz uc kisi birlesin bakici tutun.

Hepsine katılıyorum.
Evde 3 yetişkin var hiç yoktan dede ve baba çocukla ilgilenseydi iş bu noktaya gelmezdi muhtemelen. Ama tv,tablet kolayına geliyor insanların. İş yapıcam otur karşısına,yemek yemiyor ver eline,dinleneceğim geç karşısına…
6 yaşında ki çocuk ne durumda ?
Evin büyük çocuğu olup konuşmasa yürümese hadi anlarım ama önünde ablası/abisi olan çocuklar çok daha hızlı gelişiyor. Ondan göre göre hatta genelde küçük olanlar okuma yazmayı bile okula başlamadan öğrenirler.
Bence de konu sahibinin kolay bir hayat düzeni evet ama bu demek değil ki çocuklar harcanabilir olsun.

Çocuk ekran maruziyeti sebebiyle geç konuşabilir ya da doğuştan gelen otizm olmasa da ekran otizmi denen öğrenme güçlüğü yaşayabilir. Var olan bir rahatsızlık varsa doktora gitmemek tedaviyi geciktirir ve daha da zorlaşabilir. Şu an onu doktora götürmemekle kötülük ediyorsunuz oğlunuza. İkinci çocuk hakkında yorum yapmamaya çalışacağım ama keşke bi durumunuzu gözden geçirip karar verseydiniz. Her çocuk kardeşini kıskanır ve anne babasını paylaşmak istemez ama bu duruma onu siz alıştırmalıydınız. eskisinden daha fazla ilgilenmeliydiniz ki size ve kardeşine yabancılaşmasın diye.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…