Öfke Yönetimi

elifnurbeyza

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2022
8.535
4.348
31
Merhaba hesabımı pasif bırakmıştım. Kapatamamistim.
Bugün tekrar giriş yaptim. Yaklaşık iki haftadır hastanede garson olarak çalışıyorum. Dedim burada kariyer yapacağım yükseleceğim.

Gece mesaisine geliyorum. Yeterli deneyimim olmamasına rağmen.

Yaptığım iş gece mesaisinde ;
23.00 başlıyorum 24.00 nöbete kalan personele kahvaltılik hazırlıyorum bu basit çorba ikramı vs.

O arada hastaların diyetlerine göre bisküvi , muhallebi , komposto paketliyorum.Gece 3 veya 4 kişi oluyoruz. Diğer 3 kişi de 600 kişilik kahvaltı hazırlıyor.Ne var diyebilirsiniz her hastanın yemeği listeye göre çıkıyor. Sabah ara öğün' e yetişsin diye 3 kasa neredeyse meyve strecliyorum. Hadi hızlı ol vs. Falan yapiyorlar. Onlar uzun süredir çalışan insanlar ben acemiyim.Kendileri de biliyor.
Bazı hastalarda zorlanıyorum.Yanlis vermemek için sorduğumda kizabiliyorlar.

Bu arada ise girdiğimden beri eğitim görmedim.

Diyabet hastası , kronik böbrek vs. Herşeyi sadece söylüyorlar.Kagida yazdılar aklımda tutamadım. En az 10 çeşit hasta diyeti var.
Bir tane eksik yazmışlar. Sordum diye acemi oldum

Benden önce işe başlayıp daha gece vardiyasina geçmeyen insanlar var. İlk başta işini begeniyoruz. Demişlerdi hoşuma gitmişti. Lakin çok şey bekliyorlar.

Sabah evime dönerken vardiya değişikliğinde azar işittim.Vay efendim neden kahvaltılık ürünler daginikmis.Sadece ben bakmıyorum ki oraya dedim. Ben bilmem şikayet edecegim.

Evsel atık topluyoruz.Aksam yemeği copunden sorumlu değilim. Bir odada iki hasta iki refakatçi var. Yemegi geç yeyip çöpü alınmazsa hastanın yarım saat içinde hemşireler şikayet talebi oluşturuyor. Hastanın önünden yemek alsan ben daha yemek yememistim deyip şikayet ediyor veya yemek verilmedi diye.

Bugün hasta yakini eldivenini tutmuş gıda(evsel atık) içine atmış.Sonucta hastane kanlı sargı bezi atanlar var. Gıda içerisine atmayın dedim.Yok ben akşam çöpünü atmamışım.Gormeyecekmis. Yerde leke varmış.Temizlikci değilim.
Diğer hasta yakını biz yemeği geç yedik ondan kaldı dedi daha hala çöp alınmadı diye ısrar ediyor.

Sabrımı nasıl koruyabilirim.

120'ye yakın kişinin yemeğini dağıttım.Copunu topladım.Meyvesinden kahvaltısına herseyini hazırladım.İsimiz bitince ortalığı düzeltiyoruz. Daha da yaranamiyorum.

İyi gidiyorsun bence devam et ama senin iş tanımında neler var bunları net belirtmen iyi olabilir. Yoksa böyle çöpleri de sen topla şunu da sen yap bunu da sen yap demeye başlamışlar gibi

İşinizi iyice öğrenip, iş alanınızı belirtip sabredeceksiniz sanırım alışana kadar. İnsanlar da size alıştıkça yaşananların sizinle ilgisi olmadığını anlıyorlar. Hizmet sektörü sorunu.

Madem seviyorsunuz madem zoru başaracaksınız takilmayacaksiniz kişisel almayın işinizi yapın .Son dakikada soyleniyorsa tüm dikkatinizi verin.iyi uyuyun iyi beslenin .Onun dışında kimsenin ne iltifatı ne eleştirisi.Ne yükselin ne alcalin.Dengede kalın.Zaman geçer ve siz hizlanirsiniz günden güne daha iyi olursunuz.İsten çıkınca iş hakkında düşünmeyi konuşmayı bırakın.Dertleri sorunları küçültün

sabırlı ol kafanı dağıt işten çıkma hemen kimse güllük gülistanlık olmuyor iş yerinde kaç kişiyle uğraşıyoruz iş bulmak zorlaştı malum enflasyon dişini sık markette sürünüyordun servislerde yok patronlarla alakalı bi sürü sorun iyi işveren diye birşey yok

Benimde hatam var.İse alışkın kişiler sigara molası yaparken uzun süre oturdu.Ben alışkın değilim erken kalkabilirdim.

Evet buranın marketlere göre birsuru yönden şartları iyi.

Başkalarının yapmadıkları iyi veya kötü niyetle benim suçlanmış olmam sinirime gitti.

Nuniiiş hoşgeldin bebiş. Yeni işin hayirli olsun biraz sabirli ol. Duzene girer her tuelu sen yenisin diye uzerine geliyorlardir belki de. Baban nasil bi ara koye donelim fln diyordun

Ozel sektörde bunlar oluyor ve olacak ama açıkçası kim en çok çalışır emek verirse herkes ona saldırır tüm kusurlar ona kalır ne çok zorlayın ne de çok salın emin olun çok çok çalışmak değil düzenli çalışmak önemli olandır ayrıca size eleştiri yapılınca bozulmasın kimse kişiliğinize eleştiri yapmıyor sadece işle alakalı olduğunu düşünün ve işi işte bırakın yoksa üzülürsünüz. Şef patron vs hiçbirinden iltifat veya onay beklemeyin zaten size şikayet vs yoksa siz işinizi düzgün yapmissinizdir demektir ve en üzücü gerçek çok iyi yaptığınız işi bile bir anda elinizden alabilirler özel sektör sonuçta.

Suna sinir oldum.Hasta odasına girdim.
6'da kahvaltı dağıtımı 8'e kadar çöp toplama.
Daha uyuyan hastalar oluyor.Birsey diyemem insanların ağrısı olur.Gec saatte muayene'ye giden hastalar oluyor.
Diyorlar ki şu kadar süre içinde gıda çöplerini toplayın.
Bende gidiyorum odalara kahvaltı yapmayan hastanın yemeğini alsam kahvaltı olmadığı için şikayet edebilirler.
Sonra yedikleri için geç toplasak bir sonraki öğünde hemşireler şikayet talebi açıyorlar.

Bugün sabah hasta yakınına kibarca dedimki. Gıda açtığına eldiven sargı bezi vs
Atmayın. Adam bana saydırdı. Kendi kendine sinirleniyor.Aksam çöp alınmamış.Bana cemkiriyor. Akşam mesaisinde ben yoktum.
Oda da iki hasta var. Diğer refakatçi kadın biz yemeğimizi geç yedik ondan toplanmadi.Hala alınmadı çöpler diye ısrar ediyor.Arkamda geliyoe dışarı çıkıyorum söylene söylene.Burada sustum.Yere leke dokuluyormus. Temizlikciler temizliyor.Bana söylendi en son gittim hemşireye dedim.Hasta yakını bana kızdı.Yerler pis olduğu için dedim.Yetmedi.Cop arabamı mesai arkadaşım devirdi.Yeri temizledim. Tam eve gidiyordum. Birisi çıkıp geldi. Depoyu temiz kullanın vs
Abla dedim sadece ben kullanmadım orayı.O arada herkes bir iş yapıyor dedim. Ben anlamam dağınık görürsem şikayet edeceğim diyor.

3 ay önce 1 ay çalıştim. Neden hemen çıktınız diyorlar. Bir ay boyunca SGK yapilmadi. Maaşımı bile vermeden çıkardılar. Kredi kartı ile odeyebilecegimi düşündüğüm seviyede alışveriş yapmıştım.Gec ödedim faize bindi.Maasima haciz geliyordu neredeyse.

Dedim buraya girerken çok calisicam çalışmamı beğendiklerini söylüyorlar ama gene zayıf kalıyorum.

Nuniiiş hoşgeldin bebiş. Yeni işin hayirli olsun biraz sabirli ol. Duzene girer her tuelu sen yenisin diye uzerine geliyorlardir belki de. Baban nasil bi ara koye donelim fln diyordun
Babam evet şehir hayatını sevmiyor. Ama memlekette iş imkanı kısıtlı.Buyuksehirde zor iş buldum. Memleketim de mesela sanayi olarak zayıf sadece kaplıca turizmi var.Bende ne o meslekten anlarım.Ne de o meslekten mezunum.

Sorun üstlerinize geç yiyenler oluyor, ne yqpmalıyım bu durumda diye. Hasta yakını temizlikten söylendiğinde de temizlik ekibine iletirim deyin, sizinle ilgisi olmadığını dolaylı olarak belirtmiş olursunuz. Kalabalık ekip olduğu zaman en yeniye söylerler hep. Siz doğru yaptıkça, alıştıkça değişecek. Mutlaka zor iş belli.

3 ncü haftam ilk defa böyle şey yaşadım.Hasta yakınına gıda atiginin içine eldiven tıbbı atık vs. Atmayın dediğim için bana diklendi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…