O gemi gelecek mi İsmail Abi?

Kendisi diğer konularunda bunu böyle yazıyorsa ben de bunu böyle bilirim. Eğer daha büyük dertleri varsa da diğer konularında en hassas nokta diye yalan konuşuyor demek ki konu sahibesi. Hatta bu konuda bile bu konu ve annem en hassas konuların diye kaç defa yazdı. Yalan söylüyor yani konu sahibi?

Valla konu sahibinin her konusunda başka bir dert vardı hatırladığım kadarıyla belki küçük bir şeyler birikti ve zor zamanlar geçirmesine sebep oldu.
Belki hassas noktam annem deyip geçtiği detay vermediği konu bizim hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar ciddi bir derttir.

Buraya herkes her derdini açacak diye bir şey yok.

Hassas olduğum konu benim de annem mesela ama onun içine girsem roman olacak dertler çıkar.

Yine de burada en çok anlattığım evliliğim.

Kişi sancılı dönemlerden geçiyorum diyorsa bizim bilmediğimiz bir şeyler de vardır.

Bana 7 istedim ama 3 bilezik taktilar.
Kaynanam yılda 3 gün geliyor ama istemiyorum.
Kocam çok iyi ama bana dogumgunumde çiçekten başka hediye almadı konuları hakkında ne kadar mızmız diye düşünürüm ben de mesela...

Bu öyle bir konu değil bence ..

Bdv' de açılan kaynanam, eltim, eşim, görümcem, doktorum, ebem, komşum, dıdımın dıdısı içerikleri dışında açılan, az da olsa başka kaygılar güden sorunlar küçümsenecekse bir daha bir şey yazmayalım. Çünkü benim de maalesef bunlardan çok öte hayat kaygılarım var. Her ne kadar benim için çok büyük sorunsa sanırım burada küçük sayılıp ateşe verecekler beni de.

Ortadoğu'da çocuklar katledilirken, İngilterede bir çocuk annesinin gittiği bir günlük iş gezisi için ya da anne babasının çalışma durumu için kendisini harap edip, psikologlarla, pedagoglarla yetişiyor. Herkesin kendi derdi kendine gör fazladır.

Konu sahibi burada sanatla alakalı sancısını anlatmış. Boş ya da değil, yargılamak kimin haddine ki? Bize ne? Ben de tırnağım kırıldı diyerek kendime günümü zehir etsem kime ne?

Demem o ki:
Derdin büyüklüğü, küçüklüğü kimseyi ilgilendirmez. Birisine çok önemsiz gelen bir mevzu, diğeri için hayat memat meselesidir.

Konu sahibinin belki başka sorunları var, belki içini sıkan yaşanmamışlıklar var? Bilmeden konuşmak ne kadar hoş ve iyi...

Kadın hiçbir yazarla kıyaslanmanın haddi olmadığını, öyle bir amacı olmadığı halde ısrarla belirtmişken, verilen örnekleri bile kıyaslama noktasına getirmek nedir?

Yazarlarda yok muydu gayet iyi bir yalı hayatı içinde yaşayıp, küçücük şeyleri kendine çok büyük sorun edinen. Edebi kaygıları olan. Kimsenin dert demeyecek sorunları büyüten, vardı.
Burada amaç kıyaslamak değil ama kız burada her şeyi ayrıntıyla anlatamaz ya!

Bir sürü derdi vardır, tekinin üstünde yoğunlaşmıştır. Bu sayede yazım tekniğinin iyiliğini farkedip burada o kadar sığ yazılar yazılırken, ne demek istedikleri bile anlaşılmazken kadın derin bir yazı yazdı diyerek övgü sözcükleri çok mu abartılı?
Kaldı ki, bu yönde isteği olmadığını belirtti. Okuyanlar yazımından etkilenip kendini geliştir, dedi. Bazı kişilerin kalemi işler ya insanlara. Bu yazar olsun olmasın... Burada böyle sinirlenip, ateşlenerek velveleye ne gerek var?

Diyeceğim ki buradaki insanlara çok ağır geldi yazı, sanmam. Dünyanın sadece kaynanadan, kocadan, eltiden... İbaret olmadığını, paragrafları kullanmayı, noktalama işaretleri kullanmayı da seven kadınlar olduğuna inanıyorum.
Iyi de yazı sizin için iyi kalem benim için değil ne derinlik vardı ne iyi bir kalem ve bu konuya değinmedim bile; çünkü eleştirmeye bile değer değil benim açımdan. Diğer yazdıklarınıza da zaten cevap verdim, konu sahibi kendini bize nasıl aksettirdiyse ona göre yorum yapıyorum ben de. Alıntı yaparak gösterdiğim yorumda gayette bir kıyaslama vardı, haddime değil diyip, kıyas yapınca yapmamış olmuyorsunuz.

Iyi de yazı sizin için iyi kalem benim için değil ne derinlik vardı ne iyi bir kalem ve bu konuya değinmedim bile; çünkü eleştirmeye bile değer değil benim açımdan. Diğer yazdıklarınıza da zaten cevap verdim, konu sahibi kendini bize nasıl aksettirdiyse ona göre yorum yapıyorum ben de. Alıntı yaparak gösterdiğim yorumda gayette bir kıyaslama vardı, haddime değil diyip, kıyas yapınca yapmamış olmuyorsunuz.
Jewels ben senin yorumlarını hep takip ederim hep de beğenirim. Bence sen şu an başka konuların etkisiyle tek açıdan bakıyorsun. Yoksa genel olarak seninle çoğu konuda hemfikirdirdim. Yokuspokus Yokuspokus ın bütün konularını bütün sorunlarını bilmiyorum.

Ama ben burada kıyaslama yapmadım, örnekleme yaptım. Sonuçta bir çok sanatçı kendisine inanmayanlara eleştirenlere rağmen yola çıktılar. Yazar nitelemesi de yapılmadı. Ama burada açılan çoğu konuya göre, gerek üslup, gerekse anlatım tarzı olarak takdire şayan değil mi sence de?
Çoğu kişinin yazısı bile okunmazken. Bizim demek istediğimiz o. Ha belki bir ışık görmüşüzdür ve bu konunun da üstüne git demişizdir.
Sen mesela merak ediyorum konu sahibini tanımasan, başka konusu olmasa ve ilk konusu bu olsaydı nasıl tepki verirdin?

Hahaha kusura bakmayın ama o ne saçmalık?
Kıyaslama yapmak haddime değil deyip nasıl yine de kıyas yapmış sayılıyormuş?

Yahu örnek verip bilgi paylaşmış sonuna bunu eklemiş işte.

Ben bu makyajı sevmem ama sana çok yakışıyor yanlış anlama dersek; aslında kesinlikle iğrenç olmuşsun demek istiyoruzdur mesela dimi?

Gittikçe anlamsız bir noktaya doğru gidiyoruz.

Bu arada yazıyı ya da derdi beğenmek zorunda değilsiniz elbette.
Samimiyete inanmak zorunda da değilsiniz. O zaman hiç değerli vaktinizi harcamazsınız olur biter.
Polemikle milletin dert konusunu ziyan etmeye hakkı yok kimsenin.
Burada yapılan oydu ama..

Kazen bu söz bana değil değil mi?
Aynı anda kullandığım ikinci üyeliğim yok, 3 farklı ip olabilir, bazen kendi evimden giriyorum, bazen annemlerden, bazen telefondan. Ama tek bu üyelik var kullandığım.

sizi alıntılamadığıma göre 2. üyelik size ait değil :)
50 ayrı yerden girseniz de hepsi bir üyeliktir sorun adı üzerinde ikinci bir üyelik....

Mavi sakal masalını bilir misiniz?
Sizin hikâyenizde de babanız olmuş o mavi sakal. Ama siz yine de kurtlarla koşacak gücü kendinize hatırlatabilirsiniz.
Birinin şikâyeti, başka birinin şükür sebebi olabiliyor bazen. Benim de böyle bir hikâyem olsaydı da, efkarımın sebebi kaliteli gerekçelere dayansaydı. Netflix dizilerinde; yalının rıhtımında viski içip efkârlanan insanlar geliyor aklıma.
Eleştiri maksatlı söylemiyorum lütfen yanlış anlaşılmayayım. Derdinize imrendim.
Kendi hikâyemdeki travmaları ve ailemin yaklaşımını (ki onca uzaklığı yaklaşım olarak yazmak bile kanıma dokunuyor) düşününce bir de.
Bence her şey için doğru zaman "şimdi"dir.
Durmayın, haydi...
O gemi ufukta belirmeyebilir, siz enginlere açılın bir kez de...
Kendim kadar inanıyorum size.

Mavi sakal masalını bilir misiniz?
Sizin hikâyenizde de babanız olmuş o mavi sakal. Ama siz yine de kurtlarla koşacak gücü kendinize hatırlatabilirsiniz.
Birinin şikâyeti, başka birinin şükür sebebi olabiliyor bazen. Benim de böyle bir hikâyem olsaydı da, efkarımın sebebi kaliteli gerekçelere dayansaydı. Netflix dizilerinde; yalının rıhtımında viski içip efkârlanan insanlar geliyor aklıma.
Eleştiri maksatlı söylemiyorum lütfen yanlış anlaşılmayayım. Derdinize imrendim.
Kendi hikâyemdeki travmaları ve ailemin yaklaşımını (ki onca uzaklığı yaklaşım olarak yazmak bile kanıma dokunuyor) düşününce bir de.
Bence her şey için doğru zaman "şimdi"dir.
Durmayın, haydi...
O gemi ufukta belirmeyebilir, siz enginlere açılın bir kez de...
Kendim kadar inanıyorum size.

Kulübün acemisi olunca, konunun çok eski olduğunu fark etmemişim. Yazı beni öyle büyüledi.

X