Normal Doğum mu Sezeryan mı?

Bir başlığa daha yazmıştım aynısını kopyaliyorum 👇

Doğum hiç korkulacak bisey değil.
Bende çok korkuyordum ama sadece 4 saat kasılmalarım oldu ve 10 dakikada doğurdum.
Hep dogum anının çok sancılı olduğunu düşünürdüm. Aksine, sadece rahim ağzı acılana kadar kasılmalar oluyor. Sonrası sadece ıkınma o kadar.
Vajinal dIkislerim olmasına rağmen ilk günden itibaren çok rahat yürüdüm ve 1 hafta sonra hiç doğum yapmamış gibiydim. işte o zaman ıyiki dedim :)
Birde ben doğuma gitmeden 10-15 tane hurma yemiştim açılmayı hızlandırmaya etkisi olmuştur belki diye düşünüyorum.
Hurma kısmı dışında, geri kalan benim doğumum gibi😀

İkinci doğumda bebek bildiğiniz kendi geliyor, doğduğuna inanamayacaksınız,hiç endişelenmeyin
Çok teşekkür ederim 🥰 inşallah dediğiniz gibi olur,normal doğum yapmak istiyorum aslında o duyguyu tekrar tatmak için, çok tecrübeli anneler dinledim hepsi de öyle dedi çook sağolun ❤️

Ben de ikisi arasındaydım bj Hemsire ile konuştuktan sonra normal doğum düşünmeye başladım tamam sancılı doğum ama hemen ayağa kalkıyorsunuz ama sezeryan sonrası o kesik acısı uzun zaman alıyor ve yıllarca sezeryan agrısı çeken arkadaşımın annesi var ayağı üşüse eskı dikiş yerleri agrıyor

Benim oğlum ters olduğu için ben zorunlu sezaryen oldum ama ilk günden beri gönlüm normal doğumdan yanaydı lakin kısmet değilmiş ☺️ acı eşiğim yüksek ve canım tatlı değildir bu yüzden sezaryende hiç zorlanmadım, yatmadım bile. Epidural olmuştum hamileliğim zor geçmese 10 tane doğururum herhalde bana zor gelmiyor 😂 Allah sizi de sağlıkla kurtarsın 🤲

Bu konuda herkesin hikayesi farklı, ama bir de şöyle düşünün; Siz hiç bir sıkıntı yoksa normal doğum olarak başlayın, oldu ki sıkıntı oldu veya hiç bir sağlık sorunu yok ama zor oldu ve devam etmek istemiyorsunuz o anda sezaryene dönebilirsiniz. Ama sezaryenin dönüşü yok.

Benim ilk doğumum çok normal istememe rağmen açıkçası doktorun yanıltması ile sezaryen oldu ve sonrasında gerçekten çok zorlandım. Herkesin hikayesi farklı birçok arkadaşım çok rahat geçirdiler iki gün sonra her işini kendi yapan da vardı, hatta eşimin kuzeni iki gün sonra taburcu olduğunda arabayı kullanarak eve döndü şok oldum. Ben ayağımı bile oynatırken sanki etimden et kopuyordu. İlk günden başladım ssvd( sezaryen sonrası vajinal doğum) araştırmaya ve on yıl sonra bu yıl normal doğum ile aldım ikinci bebeğimi kucağıma. Bana sancılar hiç zor gelmedi mesela, çok zorlandığımda da epidural istedim. Doğum sürecim çok uzun sürmesine rağmen doğum anında resmen herşey sıfırlanıyor inanılmaz birşey. Doğumhaneden yürüyerek çıkıp bebeğimin yanına gittim. Bu benim vücudumun tepkileri, herkesin farklı oluyor. Kimisi de çok zor normal doğum geçirip sezaryeni daha rahat buluyor. Sadece seçme şansın oluyor diye önce normali denemeni önerdim. Eğer istediğinin bu olmadığına karar verirsen o anda dönersin sezaryene. İnşallah hangi şekilde olursa olsun sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına alırsın.

Bir başlığa daha yazmıştım aynısını kopyaliyorum 👇

Doğum hiç korkulacak bisey değil.
Bende çok korkuyordum ama sadece 4 saat kasılmalarım oldu ve 10 dakikada doğurdum.
Hep dogum anının çok sancılı olduğunu düşünürdüm. Aksine, sadece rahim ağzı acılana kadar kasılmalar oluyor. Sonrası sadece ıkınma o kadar.
Vajinal dIkislerim olmasına rağmen ilk günden itibaren çok rahat yürüdüm ve 1 hafta sonra hiç doğum yapmamış gibiydim. işte o zaman ıyiki dedim :)
Birde ben doğuma gitmeden 10-15 tane hurma yemiştim açılmayı hızlandırmaya etkisi olmuştur belki diye düşünüyorum.
Merhaba ; bu yorumunuz içime su serpti :) dikiş olayından çok korkuyorum. forumda dikiş sonrası gaita tutamama gaz çıkarma şik olanların yorumlarını okudum. çok korktum. normal doğum sonrası vvajinal normale dönüyor mu peki ? cinsel hayat vs ?

Merhaba ; bu yorumunuz içime su serpti :) dikiş olayından çok korkuyorum. forumda dikiş sonrası gaita tutamama gaz çıkarma şik olanların yorumlarını okudum. çok korktum. normal doğum sonrası vvajinal normale dönüyor mu peki ? cinsel hayat vs ?
Dikişten bende çok korkuyordum açıkçası. Çünkü bunla ilgili hep kötü şeyler okumuştum. Ki benim dikişlerim makata kadardı, oldukça fazlaydı. Ona rağmen ilk günden itibaren ayaktaydım, gaz, büyük tuvalet vs hicbir sorun yaşamadım ben.
Vajina normale dönüyor tabiki, hiç doğum yapmamış, hiç dikiş atılmamış gibi. Cinsel hayata gelince benim zaten 3 ay olmadı o yüzden ilk zamanları bir sorun olur mu bilemiyorum. Sadece doktorum doğum sonrasi kontrolde ilişki esnasında bir süre kuruluk hissedebilirsin demişti.

Merhaba,
Yaşayanlardan yorum istiyorum. 28 yaşındayım ilk hamileliğim. Hamileligimin 38. Haftası her an doğum yapabilirim yani. Özel sağlık sigortam var ve çok iyi bir kadın doğum doktorum var. (Bunu söylememin nedeni istersem direkt sezaryen olabilirim. Karar bana ait)
Gebeligimde yüksek tansiyon sorunu yasadim ama tansiyon ilacıyla toparladık. Doktorum normal doğum konusunda çok başarılı bana normal doğum konusunda ısrarcı, yapabilirsin diyor ben bir sorun olursa hemen sezeryana alırım diyor. Ama ben gerçekten korkuyorum. Sezaryen onusunda ısrarcı olmali miyim?
Merhaba doğum yaptınız mı

İkinci doğumda bebek bildiğiniz kendi geliyor, doğduğuna inanamayacaksınız,hiç endişelenmeyin
:KK43: yaa öyle korkuyorum ki tövbe Allahım. Nerdeyse sezeryana alınacaktım. Evladım olsun sağlıkla hayırlısıyla ikincisi ama çok zor geldi bana (o kafar açık yazmıyım) göreceli bir duygu . İkincisi kolay nasıl oluyor peki, ıkınamayan birine de mi

Normal doğum normal doğum normal doğum... tabii sağlık problemi yoksa!

Evet zor fakat bu zorluk bu ağrı sancı bir kaç saat sürüyor sadece, bebek doğduğu an sancılar bıçak gibi kesiliyor, akabinde bebeğinle rahat rahat ilgilenebilirsin.
eğer normal doğum çok kötü dayanılmayacak birşey olsaydı, normal doğum yapan hiç bir kadın ikinci kez anne olmazdı 😉
Üç doğum yaptım üçüde normaldi.
Allah hakkında hayırlısı ne ise seni o tarafa yönlendirsin 🤲🏻 Hayırlısı ile bebeğini kucağına almayı nasip etsin 🤲🏻

:KK43: yaa öyle korkuyorum ki tövbe Allahım. Nerdeyse sezeryana alınacaktım. Evladım olsun sağlıkla hayırlısıyla ikincisi ama çok zor geldi bana (o kafar açık yazmıyım) göreceli bir duygu . İkincisi kolay nasıl oluyor peki, ıkınamayan birine de mi
Sabah nişan olduğunu düşündüğüm bir şey gördüm nstye girdim sıfır sancı, nişan geldiğini söyledim çatı muaynesine aldılar 4cm açılma eve gittim sıcak duş aldım yemek yedim çamaşır katladım hastaneye tekrar gittim sıfır sancı, açılma 5.5cm, suni bağladılar, onunla bile dayanılmayacak sancım olmadı. 8.5la doğum haneye aldılar, epizyoyu kendim istedim çünkü masadan düşeceğimi hissettiğim için ıkınamıyordum (masa çok rahatsızdı) tamam dediler biz hallederiz. Derin nefesler al ver sancı gelince de haber ver. Ben sancı dedim doktor karnımın üstüne baskı uyguladı bebek dışarda 😁 suni sancıdan sonrası toplam 1.5 saat var yok. Hiç korkma ikinciyi sen doğurmuyorsun o kendi geliyor.

Sabah nişan olduğunu düşündüğüm bir şey gördüm nstye girdim sıfır sancı, nişan geldiğini söyledim çatı muaynesine aldılar 4cm açılma eve gittim sıcak duş aldım yemek yedim çamaşır katladım hastaneye tekrar gittim sıfır sancı, açılma 5.5cm, suni bağladılar, onunla bile dayanılmayacak sancım olmadı. 8.5la doğum haneye aldılar, epizyoyu kendim istedim çünkü masadan düşeceğimi hissettiğim için ıkınamıyordum (masa çok rahatsızdı) tamam dediler biz hallederiz. Derin nefesler al ver sancı gelince de haber ver. Ben sancı dedim doktor karnımın üstüne baskı uyguladı bebek dışarda 😁 suni sancıdan sonrası toplam 1.5 saat var yok. Hiç korkma ikinciyi sen doğurmuyorsun o kendi geliyor.
Sağol ya inşaallah . Epizyoyu istedim kendim derken? Epidural mı?

Merhaba Tabi ki normal doğum en sağlıklısı ama bence normal doğumun komplikasyonları daha fazla yine söylüyorum bence tabi. Çünkü yaşamış biri olarak söylüyorum. Eylül de doğum yaptım kolay oldu doğumum ama dikişten dolayı makat kasları zarar gördü. Bi daha ameliyat oldum 1 hafta hastanede yattım. Evladımı epey zaman doğru düzgün kucağıma alamadım. Psikolojik olarak da zor tabi. Çok şükür iyiyim şimdi ama zor zamanlardı. Benim perine mesafesi kısaymış kesi derin değilmiş ama bu kisaliktan dolayı etkilenmiş. Aslında herşey nasip ama doktor çok önemli bana hic soylemedi böyle bi risk olabilir falan diye o da hic düşünmemiştir belki boyle bişey olacağını o yüzden doktorla herşeyi konusmak gerekiyor. Nasip hangisiyse o oluyor. Hayırlısıyla sağlıkla kucağınıza alırsınız insaAllah 🤲🤲

Merhaba Tabi ki normal doğum en sağlıklısı ama bence normal doğumun komplikasyonları daha fazla yine söylüyorum bence tabi. Çünkü yaşamış biri olarak söylüyorum. Eylül de doğum yaptım kolay oldu doğumum ama dikişten dolayı makat kasları zarar gördü. Bi daha ameliyat oldum 1 hafta hastanede yattım. Evladımı epey zaman doğru düzgün kucağıma alamadım. Psikolojik olarak da zor tabi. Çok şükür iyiyim şimdi ama zor zamanlardı. Benim perine mesafesi kısaymış kesi derin değilmiş ama bu kisaliktan dolayı etkilenmiş. Aslında herşey nasip ama doktor çok önemli bana hic soylemedi böyle bi risk olabilir falan diye o da hic düşünmemiştir belki boyle bişey olacağını o yüzden doktorla herşeyi konusmak gerekiyor. Nasip hangisiyse o oluyor. Hayırlısıyla sağlıkla kucağınıza alırsınız insaAllah 🤲🤲
Çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede düzelirsiniz. Doktorunuz kimdi acaba?

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun aminn InsaAllah 🤲🤲🤲Artvinde yaşıyorum ben tanımazsınız doktorumu
Ben burada bu konuları okumuştum, inanın daha kötü olan kadınların bile aylar sonra toparladığını, iyileştiğini. Bazısı doktora dahi danışmamış üstelik. O yüzden moralinizi asla bozmayın. Henüz çok yeni sayılır. Zaten çoğu doktor en az 6 ay süre verilmesi gerektiğini söylüyor, kasların toparlanması için.

X