Ne takmalıyız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
bir şey takmamak da olmaz tabi gönül ister en iyisi olsun olmuyor madem durumunuza göre takın hatta şöyle şeyler yapanlar var
Çeyrekle bileklik alıp (ipe çeyrek takmış) yada uyguna çeyrek -yarım fiyatına künye alıp
Bileklik -künye taktım diyen oluyor sanki daha fazlaymış gibi duruyor yapabilirsiniz

Şimdi herkes burada sizi linçleyecek.
Bileziğinizi falan vermeyin ya. Eşiniz kendisi bir şey alsın taksın.
Dünyanın binbir türlü hali var ayrılık olur, hastalık olur, borcunuz olur bozdurursunuz.
Bunların hiçbirisi olmasa bile koluma takıp gezerim. Kime ne?
Para kolay mı kazanılıyor şu devirde. Herkesin kendi evinin içinde kendi masrafları var.
Kimse bana güvenerek evlenmiyor sonuçta??
Bunun birinin bize güvenip evlenmesi ile alakası yok. Empati yapın biraz. Kardeşiniz evlenirken siz gidip bilezik takıyorsunuz, sizin nikahınızda ise o "durumum yok kusura bakma abla" diyor takmıyor. İnsan borç harç bulur yine yapar takar. Uzak akraba olsa zaten yapmasınlar hiçbir şey gerekirse ama bu kardeş, en yakını yani adamın. Kendi kolundakini vermesin ama ya kv den alsın ya borç harç halletsinler. İlla bilezik olması şart değil, yarım olur vs ama el boş boş gidilmez oraya komşu kızı gibi. Bak mesela benim müstakbel eltim kendi kız kardeşine daha yeni çeyrek taktı. Benim nikahta da kaynımla beraber bize çeyrek takacağını duyurdu.
"AA kaynım ve eltim bana nasıl çeyrek takar bunu mu layık gördüler toh toh" diye dert edinmiyorum çünkü onlar evlenirken benim nişanlım öğrenciydi ve ailesi ne taktıysa ona dahil oldu. (ki onların durumu baya iyi)

Bu açıdan bakınca her şey biraz karşılıklıymış gibi (çıkarcılık) gibi görünüyor evet ve hiç sevmem bunu ama her sene evlenmiyor bu insanlar. O yüzden güzelce sana yapılanı sende yapmalısın diye düşünüyorum ben.

4 yıldır evliyiz.Evimiz kira ve evden çıkma durumumuz var.Geçen şubattan beri işsizdim,maddi olarak bizi yordu.Kredi kartlarına borcumuz var.İşe gireli 1 ay olacak,henüz maaş bile almadim.
Gelecek ay kaynımın düğünü var.Biz evlendiğimiz zaman o çalışmıyordu.Kvlerin aldığı çeyreği taktı.Nikahta da kvlerin aldığı bileziği taktı.Ev hediyesi falan hiçbir şey almadı.
Eşim kardeşim evleniyor birşey yapamadım,cepte para yok,para isteseler veremeyeceğim diyor.Kızın abisi mühendis ve bizim maaşımızın 3 katı kazanıyor.Kız tarafının durumu maddi olarak çok iyi.Takmazsak ayıp olur diyor.Ben açıkçası kendi bilezigimide vermek istemiyorum.Sizce ne takmalıyız?
Öyle ya da böyle size takmış oldu neticede,takmaniz lazım bir bilezik

Bunun birinin bize güvenip evlenmesi ile alakası yok. Empati yapın biraz. Kardeşiniz evlenirken siz gidip bilezik takıyorsunuz, sizin nikahınızda ise o "durumum yok kusura bakma abla" diyor takmıyor. İnsan borç harç bulur yine yapar takar. Uzak akraba olsa zaten yapmasınlar hiçbir şey gerekirse ama bu kardeş, en yakını yani adamın. Kendi kolundakini vermesin ama ya kv den alsın
ya borç harç halletsinler. İlla bilezik olması şart değil, yarım olur vs ama el boş boş gidilmez oraya komşu kızı gibi. Bak mesela benim müstakbel eltim kendi kız kardeşine daha yeni çeyrek taktı. Benim nikahta da kaynımla beraber bize çeyrek takacağını duyurdu.
"AA kaynım ve eltim bana nasıl çeyrek takar bunu mu layık gördüler toh toh" diye dert edinmiyorum çünkü onlar evlenirken benim nişanlım öğrenciydi ve ailesi ne taktıysa ona dahil oldu. (ki onların durumu baya iyi)

Bu açıdan bakınca her şey biraz karşılıklıymış gibi (çıkarcılık) gibi görünüyor evet ve hiç sevmem bunu ama her sene evlenmiyor bu insanlar. O yüzden güzelce sana yapılanı sende yapmalısın diye düşünüyorum ben.

Ama kardeşi para verip bileziği almamış ki. Annesi al oğlum sen bunu tak demiş , sadece takma görevini yerine getirmiş. O da neden? Bileziğe para vermemiş olsam da sonuçta takan benim onlar da bana taksın. Bence burada konu sahibinin kaynı karşılık güdüyor 😄
Abi benim işim gücüm yok, alamadım takamadım dese daha samimi

Konu sahibinin derdi başka, kayınvalideler bilezik takalacaklar ya geline diyelim 5 tane aldılar içlerinden 1 tane alıp kendileri takmış olacak onu istiyor, bizdende şuan onu dememizi bekliyor zamanında kaynı aynısını yaptığı için. Kardeş bu ya böyle işgüzarlık olur mu bide utanmadan kız tarafının zenginliğini söylüyorsunuz, sizene?

e adam takmamis degil ki. size "kaynanan aldi altınıni" diyen isguzar bu bilgiyi vermeseydi ne olacaksa aynisi olsun:)
ayrıca ayni evde yasayan aile birbirini temsil eder. siz issizken taktiginiz bir takida o kisi "fight freedom takmadi ki kocasinin parasi" dese ne kadar sacmaysa bu da o kadar sacma. ayrica belki kv bir altin eksik takacakti ogluna vermese.
adam size ne taktiysa aynisini iade edin, gitsin.
Kızın abisi mühendis ve bizim maaşımızın 3 katı kazanıyor.
ayrica bu bilgiyi size kim verdi? ne cirkin muhabbetler. adamin bordrosunu mu gordun? nasıl emin oldun? elin parasindan size ne? kizin ailesi fakir olsa "nasilsa onlar da duzgun bisk takmayacak biz de takmayalim" mi diyecektiniz?

Şu an ki durumunuzda şartları biraz zorlayıp yarım altın takmanız en mantıklısı, yarım altın basit durur daha gösterişli olsun derseniz yarım altın değerinde bir takı takabilirsiniz, bileklik vs güzel olur.

4 yıldır evliyiz.Evimiz kira ve evden çıkma durumumuz var.Geçen şubattan beri işsizdim,maddi olarak bizi yordu.Kredi kartlarına borcumuz var.İşe gireli 1 ay olacak,henüz maaş bile almadim.
Gelecek ay kaynımın düğünü var.Biz evlendiğimiz zaman o çalışmıyordu.Kvlerin aldığı çeyreği taktı.Nikahta da kvlerin aldığı bileziği taktı.Ev hediyesi falan hiçbir şey almadı.
Eşim kardeşim evleniyor birşey yapamadım,cepte para yok,para isteseler veremeyeceğim diyor.Kızın abisi mühendis ve bizim maaşımızın 3 katı kazanıyor.Kız tarafının durumu maddi olarak çok iyi.Takmazsak ayıp olur diyor.Ben açıkçası kendi bilezigimide vermek istemiyorum.Sizce ne takmalıyız?
Sizin amaç kaynınızın yaptığı gibi ona takacağınız takıyı kayınvalideden almak. Lafı dolandırmak yerine eşinize direkt söyleyin bunu.

Tamamda o keyfi calismiyordu .Halaa calismiyor.Napayim canımı mı vereyim. Param yok diyorum.Takta tak diyorsunuz
Siz ne denmesini bekliyorsunuz? Mesajinizin son cumlesi "sizce ne takmaliyiz?" E takmayin bi sey o zaman. Ne kadar hesapci bir insansiniz.

Peki maddi durumumuz yoksa nasıl takacağız?Kart limitlerimizde dolu
Sizin de ne istediğiniz belli değil. Takmayın desek olmaz kız tarafı zengin, takın desek paranız yok. Ne duymak istiyorsanız onu söyleyelim. Küçük kardeşi olan herkes (ben de dahil) sizinle aynı durumda zaten. Kardeşim de bana takmamıştı, öğrenciydi ünide. Ama ben ona her şeyi yaptım.

Yarım taksak ayıp olur bilezik taksak paramız yok, kendi aramızda para mı toplayalım bacım? Bu tarz şeyler bir defalıktır. Kaynınız 10 defa evlenecek değil ya benim bildiğim bir tık bütçeni zorlarsın bir şeyler takarsın kardeşine. Bence sizin takı takmaya hiç gönlünüz yok, bu işten nasıl sıyrılırım diye başlık açtınız. Aile desteği ile bile olsa size takı takılmış. Siz de durumunuz el verdiğince yarım, tam bir şeyler takın geçin. Sizin hediye takasınız varsa takarsınız zaten.
Bizim arkadaş 2 yıl içinde 3 kez evlendi 😀 bir kez evleniyoruz mantığı 70li yıllarda kaldı yav

Bizim arkadaş 2 yıl içinde 3 kez evlendi 😀 bir kez evleniyoruz mantığı 70li yıllarda kaldı yav
Benim çevremde elimi sallasam 3 kez evlenene çarpmadığı için böyle bir genellemede bulundum, yine de kardeşimin ilk düğününde bir şey takmayayım ikincisinde bilezik yaparım olmadı kısmet üçüncüye diye düşünmek de bilemedim :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X