Namazin onemi hakkinda nasil ikna olurum?

Kuran'da ki namaz ayetlerini okumanızı tavsiye ederim.

"Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir." Bakara/45

Namaza bir başlayıp bir bırakıyorum.Devamlilikta sıkıntım var.Bunu nasıl aşarım düşünce boyutunda?
Ben kendi kendime hep hâya ederim ben 10 dk lık namaza üşeniyorum ama sonra başım sıkışınca Allahtan nasıl isterim utanırım diyorım. Allah ben seni çağırdım huzuruma gelmedin ama şimdi istiyosun başın sıkışınca dicek gibi geliyo hep bu düşüncede oldum kendimi bildim bileli . O yüzden hep korkarım mazeretsiz olarak namazımı ertelemekten. Sende böylr bişe koyabilirsin belki önüne. Allah beni huzuruna çağrınca gitmezsem sonra başım sıkışınca nasıl isterim de kendi kendine.

Çok güzel bir düşünce şekli.Ben namazların sadece farzlarını kılarak devam edicem bir süre hiç kilmamaktansa.Sabah namazında hala sorun yaşıyorum orası ayrı.

Çok güzel bir düşünce şekli.Ben namazların sadece farzlarını kılarak devam edicem bir süre hiç kilmamaktansa.Sabah namazında hala sorun yaşıyorum orası ayrı.
Namazda devamlılık için sünneti kılmak gerekiyor. Sünnet ve farz birbirinden ayrılamaz. Sadece farz ı kıldığında hem bir süre yine bırakacaksın hemde huşu icinde kılamayacaksın. Kıldıgından birsey anlamayacaksın yani..

Ayrıca sabah namazı sünneti ile ilgili hadis var
"Sabah namazının iki rek'atı, dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır"
Bu hadis sabah namazı icin olsa da diğerlerinin öneminide işaret ediyor bence..

Teşekkür ederim.Simdi yatsı namazını kıldım sunnetleriyle beraber.
Vızır namazını da kılacağım insaallah.
Allah bizleri sadık kullarından eylesin

Teşekkür ederim.Simdi yatsı namazını kıldım sunnetleriyle beraber.
Vızır namazını da kılacağım insaallah.
Allah bizleri sadık kullarından eylesin
Amin ins Allah kabul etsin, daim etsin inşallah
Namaz sonlarında yapılan 33 tesbihatları da yaparsanız cok guzel olur devamlılık ve lezzet katar ibadetlerinize

Amin ins Allah kabul etsin, daim etsin inşallah
Namaz sonlarında yapılan 33 tesbihatları da yaparsanız cok guzel olur devamlılık ve lezzet katar ibadetlerinize
Bana namaz onlarla birlikte öğretildi yapıyorum tabii ki.:)

Merhabalar,
Öncelikle içinizde bi istek varsa ve kılmak istiyorsanız ne mutlu size çünkü istek olmadan asla düzenli şekilde kılınmıyor namaz. Asrın felaketi 6 Şubat depremine kadar bende düzenli namaz kılmazdım bi kılar bi bırakırdım. Sonra şunu gördüm ki ölüm bize sandığımızdan daha yakın. Aniden uykumuzda yakalayabilir. Aniden evinizde otururken bi öğle saati sizi bulabilir. Yaşadığımız hayat o kadar pamuk ipliğinde ki.
Bir de ölümden sonrası var. Hesap var. İnançlıysanız hesap gününe de inanırsınız. Biz kul olarak dünyaya doğru olmaya, namaz kılmaya ve zekat vermeye gönderildik. Kul olarak çok basit sorumluluklarımız var. 10 dk sürecek namaza üşendiğimiz için biz ahireti, sonsuz hayatı azap içinde geçirmeye razı oluyoruz.
Bir de bir videoda şöyle bir söze denk geldim. " Rabb'in seni huzuruna bekliyor ama seni yaratan Rabb'inin huzuruna çıkmaya üşeniyor ona sırt dönüyorsun."
Biliyorsunuz namazda direkt olarak Allah'ın huzurunda oluyoruz. Bazen şeytan size vesvese verecektir. Ama şunu düşünün hangi iş bizi yaratan Allah'tan daha önemli? Allah'a nasıl şimdi huzuruna gelemem bekleme beni diyebiliriz ki? Ben böyle düşünerek düzenli kılmaya başladım. İnşallah sizde düzenli olarak kılarsınız. Allah kabul etsin inşallah.

Bu konuda ben de zorlanıyorum. Bir vakit kaçınca o gün iptal oluyo gibi bırakıyorum. Ama tek vakit bile olsa namaz kılmadan gün geçirmemeye çalışıyorum.

arkadaşlar aranızda okumak isteyen olur mu?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…