Namazda yapılan hata?

yelizzz99

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2021
15
12
25
Merhaba kızlar doğru başlıkta mı konu açtım bilmiyorum ama bir sorum var.Ben yaklaşık bir aydır namaza başladım ve geçmiş namazlarımın da kazasını kılmaya başladım.Sorun şu ki çevremde gerçekten namaz ile ilgili soru sorduğumda kesin bilgisi olan birisi yok.Kızlar bugün biraz araştırınca namaz esnasında yaptığım bazı hataları farkettim.Mesela namaz kılarken eteğim hep ayağıma dolaştığı için eğilirken iki elimle eteğimi hep toplardım.Ve bunun namazı bozduğunu öğrendim bu yüzden de moralim çok bozuldu çünkü her gün yeni bir hatamı farkediyorum ve yaptıklarım boşa gidiyor gibi geliyor.Ama dediğim gibi yaptıklarımın hata olduğunu bilmeden yapıyordum.Artık çok daha fazla dikkat edeceğim.Sadece merak ettiğim namazda yaptığım bu tarz hareketleri bilmeden yaptığım için sizce namazım bozulmuş mudur ne yapmam gerekir?Bundan sonra çok dikkat edeceğim ama bugüne kadar kıldığım namazlar boşa gittiyse ne yapmalıyım?Buraya yazıyorum çünkü bir bilgi bulanmadım bu konuda.Şimdiden çok teşekkür ederim

Boşa gitmez canım birşey yapmama gerek yok ama bunun bi hata olduğunu yapılmaması gerektiğini öğrendiğin anda doğrusunu yapmakla yükümlü oluyorsun bundan sonrasına dikkat et yeterli Allah kabul etsin dualarda buluşalım

Teşekkür ederim evet doğrusunu öğrenince çok daha dikkatli olacağım.Allah kalbimizdeki niyetimize bakar inşallah.Sizin de tüm dualarınızı kabul etsin Allah inşallah.Çok teşekkür ederim tekrardan

Allah daim etsin hiç bişey boşa gitmez bilmeden yaptığın için şimdi doğrusunu yaparsın ilk başlarda öyle oluyor yanlış yaptım boşa gitti düşünceleri sormak istediklerini yazabilirsin sana tavsiyem namaz elbisesi al çok rahat edersin evde varsa şalvar gibi birşey alana kadar etek yerine onu giy sürekli abdestli olmaya gayret et

Evet namaz elbisesini alacağım.Çok teşekkür ederim aklıma takılan şeyler oldukça mutlaka soracağım.Yorumunuz için teşekkür ederim tekrardan iyiki varsınız yardım ediyorsunuz böyle konularda insanlara

Canım hiç boşa gider mi . Bütün hatalarımızı, en kötü günahlarımızı bile tövbe edip el açınca affeden Rabbim bilmeden yaptığın hataları sorgulamaz. Önemli olan niyettir. Sen güzel niyetlerle el açmışsın. Bilmiyordun öğrendin . Artık doğrusunu yaparsın.. Allah kabul etsin

Eğilirken eteği toplamanızın namazı bozduğunu nereden öğrendiniz

Din konusunda yorum yapabilecek haddi bulmuyorum kendimde ama ufak bir fikir belirtmek isterim ki böyle ayrıntılara takılmayın Allah a yönelirken bu küçük detaylar sizi yormasın, mükemmel olmanıza gerek yok çaba göstermeniz bile çok güzel. Insanlara sorarak değil kaynaklara bakarak öğrenmeye çalışın insanlar yorum katmış olabilirler cevapları sizi yanıltabilir. Demek istediğim dinimizde "eteği toplamak namazı bozar mı" dan çok daha önemli ve güzel şeyler var kendi kendimize zorlaştırmayalım. Ben hala yeni şeyler öğreniyorum aaa böyle miymiş doğrusu diye ama kaygılanarak değil mutlu olarak siz de kaygılanmayın Allah kabul etsin inşallah

Merhaba kardeşim ben imam hatip mezunuyum çok üstun bir bilgim olmasa da yardimci olurum sorun oldugunda özelden yazıp Öncellikle ne güzel Rabbim sana hidayet vermiş ne guzel namaza başlamışssin Rabbin seni seviyo ki huzuruna gelmeyi nasip etmiş sana Rabbimiz onca günahlarimiza ragmen merhametiyle bizi bağıslayip affetmiyor mu? onca işledigimiz gunaha hataya ragmen huzuruna kabul ediyosa bu büyuk bir nimet hepimizin başina geliyor namazdayken etege basiyoruz ya da kolumuz açilcak gibi oluyor bamazdayken bunlarin surekli akıla gelmesi şeytanin vesvesesi aklina takmamaya çalış namazda avret yerlerin iyi örtünmüşse açilmiyorsa sorun yok namaza cok aykiri hareket etmiyorsan mekruhdur namazlarinda boşa gitmez hic bi zaman bilmeden hatalar hepimizin oluyordur Rabbimiz affedici dikkat etmeye çalış her defasinda açikta bi yerin kalmasin namazda yeter

Merhaba internette iki eli de kullanarak eteği pantolunu düzeltirseniz namaz bozulur diye bir bilgiye rastladım bu yüzden de biraz endişelendim.çünkü etek ister istemez eğilirken kalkarken dolaşıyor ben de eğilirken falan tutuyordum düzelmesi açısından tabi bu durumun yanlış olduğunu bilmiyordum bugün öğrendim .Evet haklısınız kaynaklardan daha net bir bilgi alırım ve çokça da bakıyorum aslında öğrenmek için.Sadece bu yaptığım yanlışların geçmiş namazlarımı tamamen geçersiz yapıp yapmayacağı konusunda bir bilgi bulamayınca sizlere danışmak istedim.Sizler de çok sağolun gerçekten yardımcı oldunuz onun için çok teşekkür ederim.Belki geçmişteki ibadetlerimdeki hataları geri dönüp düzeltemem ama bundan sonrakilerde daha dikkatli davranacağım.Umarım Rabbim kabul eder.Çok sağolun yorumunuz için

Evet bundan sonra çok daha dikkatli olacağım ve gerçekten de vesvese olayı çok olunca yapılan ibadete de çok odaklanamıyor sürekli yanlış yaptığı fikrine kapılıyor insan.Bundan sonra daha dikkatli olacağım stres de yapmayacağım.Gerçekten çok teşekkür ederim sorularım olduğunda sizler gibi insanları bulabilmek çok güzel

teşekkür ederim inşallah Allah sizin de dualarınızı kabul eder hatalarını affeder.Çok sağolun yorumunuz için

Diyanet ilmihali evinizde bulunsun.
Bir de internette sorunuza cevap aramak istediginizde Diyanet'in sitesinde arama yapin, soru sor kısmından sorunuzu da sorabilirsiniz, e-posta yoluyla cevap veriyorlardi degismediyse.
Allah daim etsin.

Diyanet in ilmihali var onu da tavsiye edebilirim cok guzel kitap okuyan biriysen fıkhi kitaplarda okuyabilirsin boş zamanlarinda

Allah kabul etsin inşallah bende namaza başlamak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum ne güzel sen başlamışsın

Oncelikle namazda bilmeden yaptigin icin namazin sahihtir
Yani bilmeyerek yaptigin icin Allah kabul Eder insallah sen devam et vesvese yapmadan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…