Myelodisplastik sendromlar (MDS)

olympe

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2007
40
0
arkadaşlar bi yakınımın kan rahatsızlığı var ekimde tam açıklamasını yapacam tıpta bir tedavi yapılamıyor yaşlı ve bünyesi kemoterapiye uygun deil alternatif tıpta belki bu umut vardır dye sizlere danışmak istedim lösemi kanser vb.. konularla ilgilenen bi site yada bi doktor varsa lütfen yazın çok acil bekliyorum

açıklamalar

MYELODISPLASTİK SYNDROME
Kategori: MYELODYSPLAZI
Myelodisplastik sendrom myelo ve displazi kelimelerinin birleşmesinden oluşmakta ve kısaca MDS olarak tanımlanmaktadır. Myelo anlam olarak kemik iliği veya periferik kanda bulunan içinde granül barındıran beyaz kan hücrelerini ifade etmektedir. Displazi ise kan hücrelerin anormal oluşumunu ifade eder. Myelodisplastik sendromda kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması yanında kemik iliğindeki kan hücrelerinde normal hücrelerden farklı olan gelişim bulunur. MDS’li hastalarda kan yapımında azalmanın sonucu olarak kan hücrelerinde azalma (anemi) ve kan hücrelerinin kalite bozukluğu vardır. MDS’nin içinde değerlendirilen bazı alt guruplarında lösemiye dönüşüm olmaktadır. MDS hemen her yaşta görülebilirse de genellikle 50 yaş üzerinde sıktır. İlk olarak 1950 yılında MDS ile ilişkili olarak kemik iliğinde farklılık olduğu gözlenmiştir. Hastalık 1982 yılında Fransız-Amerikan ve İngiliz çalışma gurubu tarafından MDS olarak ifade edilmeye başlanmıştır.

Myelodisplastik Sendrom ( MDS ) kemik iliğinde farklı seri kök hücrelerin, bozuk farklılaşması sonucu olabilen ve daha sonra lösemi'ye ( özellikle AML ) dönüşebilen, yaş ile birlikte sıklığı artan hematolojik premalign bir hastalıktır.Periferik kanda sitopeni, pansitopeni ve kemik iliğinde inefektif hematopoezle karakterize, klonal, bir hematopoetik doku hastalığıdır. Daha önce refrakter anemi, prelösemik anemi, prelösemi, refrakter normoblastik anemi, smoldering akut lösemi, subakut lösemi, hipoplastik akut lösemi ve hematopoetik displazi gibi değişik isimler almıştır.

Myelodisplastik sendromlar (MDS), özellikle ileri yaş erişkinlerde, efektif olmayan (inefektif) displastik hematopoiezis, periferal sitopenilerle karakterize, ve akut myeloid lösemi'ye de dönüşme eğilimi gösteren klonal hematopoietik kök (stem) hücre bozuklukları neticesinde gelişen sık rastlanabilen heterojen hematolojik hastalıklar grubudur.

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) ‘nün hazırladığı sınıflama sistemine göre hastalık altı ayrı alt başlıkta incelenmektedir.

1) Refrakter Anemi ( RA )

2) Kemik iliğinde yüzük şeklinde sideroblastların artışı ile seyreden refrakter anemi ( RARS )

3) Kemik iliğinde birden fazla diziyi ilgilendiren displazilerle seyreden refrakter sitopeni ( RC + DYS )

4) Blastik hücre artışı ile seyreden refrakter anemi ( RAEB

5) 5q- sendromu

6) Sınıflanamayan MDS

MDS’nin tam nedeni bilinmemekle birlikte pestisit, herbisit ve kurşunsuz benzinde yer alan kimyasal benzene maruz kalma gibi faktörlerle ilişkili olduğu bilinmektedir. Bazen MDS lösemiye, özellikle de Akut Miyeloid Lösemi’ye ( AML ) dönüşebilmektedir. Myelodisplastik sendromlar da tipik olarak anemi görülür ve ilerleyen dönemlerde bazen diğer kronik sitopeniler de buna eşlik eder. Kemik iliğinde bir veya daha fazla hücre grubunda morfolojik ve fonksiyonel gelişim bozuklukları görülür ve nihayetinde bunlar inefektif hematopoiezis'e yol açar. Akut Myeloblastik Lösemi’ ye (AML) dönüşme eğilimi de gösterebilen klinik durumlar tanımlanır. Myelodisplastik sendromlu hastalarda bir süre sonra yaklaşık %30 hastada akut lösemi gelişmektedir. Bu nedenle eskiden ''prelösemi'' terimi MDS için kullanılırdı. MDS, De Novo MDS veya Sekonder MDS olarak gelişebilir.

Tedavi, hastanın yaşı, genel durumu, MDS’nin alt tipi, kemik iliğindeki blast oranı dikkate alınarak planlanmaktadır. Tedavide, büyüme faktörleri, vitaminler, düşük doz veya yoğun sitotoksik tedavi ve kök hücre nakli uygulanabilmektedir. Hastaların çoğunun ileri yaşlarda olması yoğun kemoterapi uygulamasını engellemektedir. Miyelodisplastik sendromun günümüzdeki tedavi yaklaşımı sitopenilere ait semptomlar kendini gösterdiğinde destekleyici tedavi şeklindedir.

Canım ben google da bu tarz şeyleri ararken herbalist isimlerine ve o şahısların sitelerine rastlıyorum, o şekilde arat istersen. Belki faydalı bişiyler bulabilirsin.Çok ama çok acil şifalar diliyorum.

saol uranuscum bu konuda en çok bilgisi olduğunu savunan herbalist mersinde zaten ona çok ulaşmayı denedim ama yardımcıları konuşturmadı ayrıca kesin bir tedavi yada ilaç ile bilgilendirilmeden yüksek rakamlı bi para yatırmamızı istediler içime sinmedi doğrusu

saol uranuscum bu konuda en çok bilgisi olduğunu savunan herbalist mersinde zaten ona çok ulaşmayı denedim ama yardımcıları konuşturmadı ayrıca kesin bir tedavi yada ilaç ile bilgilendirilmeden yüksek rakamlı bi para yatırmamızı istediler içime sinmedi doğrusu
ismini yazar mısın bi canım..ben adını hatırlıyamadım ama kayınvalidem için görüşmüştüm o mu ki cebi falan vardı ben de bi bakıyım sen yaz ismini de..

hah hatırladım atabay güveloğlu'du benim bildigim o mu?

valla canım tıpkısının aynısı yardımcılarıyla görüştük kesin bir tedavisi yok ama şu kadar para yatırın biz ilaç gönderecez felan dediler
kayınvalidenede çok geçmiş olsun umarım iyileşmiştir yardımların için teşekürler:1hug:

Canım kesinlikle çok haklısın, ortalık maalisef dolandırıcı dolu. Umarım en kısa zamanda iyi bi tedavi yolu bulursunuz.

valla canım tıpkısının aynısı yardımcılarıyla görüştük kesin bir tedavisi yok ama şu kadar para yatırın biz ilaç gönderecez felan dediler
kayınvalidenede çok geçmiş olsun umarım iyileşmiştir yardımların için teşekürler:1hug:

canım kayınbabam kabul etmemişti...kanserdi annem kaybettik onu biz martta gene de iyi dileklerin için teşekkür ederim...

Çok geçmiş olsun...

canım kayınbabam kabul etmemişti...kanserdi annem kaybettik onu biz martta gene de iyi dileklerin için teşekkür ederim...

Çok geçmiş olsun...

canım çok üzüldüm bak şimdi allah sabır versin ben bi şansımı deneyeyim diyorum yinede atabayın direk numarası varmı sende yardımcılarından çok onunla görüşmek işe yarar diye düşünüyorum çünkü mds hastalığı konusunda bi yazısını okudum umut vaadedici şeyler yazmıştı direk numarası varsa bana verirsen sevinirim

kardeşim öncelikle sana aicil şifalar diliyorum bunun için size tavsiye edebileceğim birkaç bitki var uygulamanızda yarar var bence çünkü umut tacirlerine para yatırmak akıl keri değil ilk olarak size bu vereceğim bilgiler nereden geldiğini belirtmem gerekir sonra ise sizde aynı kaynaktan alarak uygulayıp uygulamıyacağınızı kararını verirsiniz .

100 grm çörek otu tohumu
100 gram ısırgan tohumu
50 gram civan perçemi yada ( 1 Paket )
50 gram Kantaron yada ( 1 paket )
50 gram Aynısafa çiçeği yada ( 1 paket )
50 gram Sinirli yaprak yada ( 1 paket )
bunları bir kapta normal olarak öğütüp sonra hergün sabah ve akşam birer su bardağı çay olarak yapılıp içersine bir tatlı kaşığı isveç şurubu eklemek suretiyle içirebilirsiniz kaynak Tanrının Eczanesinden Sağlık yazarı Maria Treben mükemmel bir kitap
herkesin evinde bulunması gereken bir kaynak diğebilirim arkadaşlar şimdiden çoooooook ama çooooook geçmiş olsun.

X