Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Wayy aynen devam ha, kızlar boşverin artık, vaktinize yazık walla. Ne kadar konuşulursa konuşulsun uzayıp giden sayfalar ve kaybedilen saatlerden fazla birşey geçmeyecek ele. Sonuçta ortada kesin bir bilgi yok, yorumlar, yorumlar, yorumlar.
Bir kere tarihte bence diye birşey yoktur. Ya olmuştur, ya da olmamıştır. Çok çok merak eden araştırır bulur ve bulabilirse tabii burada yazarsa belki konu kapanır.

Bir de bazı arkadaşlar ortaçağ avrupası ile Osmanlı İmp. birbirine karıştırmış. O sarayda zevk sefa sürenken halkı açlıktan kırılan yöneticiler bizimkiler değil, Avrupa'dır. Mesela Bizans halkı Fatih'i gel, bizi de yönet diye davet eder. Neden? Hiç düşünmez misiniz?

Klasik olacak ama, göç edemeyen leylekleri düşünen bir medeniyet herhalde halkını da düşünür.

öncelikle dizi yapım ekibine sonsuz teşekkür ediyorum .

dizideki harem bölümünün işlenişine tepki gösterenlere de özellikle hatırlatırım
bu yaşananlar şu an ki yaşadığınız zamandan çok önce gelişmiş.lütfen kızmasınlar
ne harem kaldı nede sultan...

ayrıca dizide sadece harem işlenmiyor
çok dikkatli izlenmesi gereken besleyici bir dizi izlemesini bilene.

Öyle yorumlar varki sanırsınız 10-15 bölüm yayınlanmış bitmiş, Kanuni hala halvette. Kanuni boşa aldı tabi bu ünvanı halvet ola ola.:KK19:

RTÜK'e şiyaket edenlerin inadına izliycem diziyi:KK68:

son anda şu yorumu da gördüm,katılmadan edemeyeceğim....

2 bölümde koskoca kanuninin savaşlarını ,seferlerini falan anlatmalarını bekliyorlardı herhalde....

artı senaristi,oyuncuları açıklama yaptılar bu öyle bir dizi değil diye....

evet çok haklısın....şu an da da böyle zaten...yöneticiler altın kaplama musluklar vs kullanırken halk açlıktan ölüyo....

bunu söylediğin iyi oldu bende yazıcam...

yani benim de dediğim buydu dün...olaya nasıl bir giriş yapılabilirdi ki başka??
keşke eleştireneler yazsaymış senaryoyu:82:

teşekkür ederi öncelikle,tüm yorumları okuduğun için:KK61:

ben fazla yorum yapmıycam.kazen gelebilir:KK28:

bu arada röportajı ben okudum,teşekkürler:KK34:

bende okuduğun için teşekkür ederim zhebani....:KK42:

ben de yorum yapmıycam artık dediğim gibi....her hafta izlerim,gerisi boş...:)

Wayy aynen devam ha, kızlar boşverin artık, vaktinize yazık walla. Ne kadar konuşulursa konuşulsun uzayıp giden sayfalar ve kaybedilen saatlerden fazla birşey geçmeyecek ele. Sonuçta ortada kesin bir bilgi yok, yorumlar, yorumlar, yorumlar.
Bir kere tarihte bence diye birşey yoktur. Ya olmuştur, ya da olmamıştır. Çok çok merak eden araştırır bulur ve bulabilirse tabii burada yazarsa belki konu kapanır.

Bir de bazı arkadaşlar ortaçağ avrupası ile Osmanlı İmp. birbirine karıştırmış. O sarayda zevk sefa sürenken halkı açlıktan kırılan yöneticiler bizimkiler değil, Avrupa'dır. Mesela Bizans halkı Fatih'i gel, bizi de yönet diye davet eder. Neden? Hiç düşünmez misiniz?

Klasik olacak ama, göç edemeyen leylekleri düşünen bir medeniyet herhalde halkını da düşünür.

evet hatta 'ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler' diyen zihniyetti avrupa:KK36:

evet hatta 'ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler' diyen zihniyetti avrupa:KK36:

kızlar önceki sayfalarda yorum yaptımm :) senaristin bizzat agzından okudugum seyleri paylastım.. kadın dior ki benim amacım belgesel değil.. ey kadınlar görün koskoca cihan padişahı olsada erkek kadın onu işi bilirse dize getirir.. :) mahidewran gibi kasma kendini... senin yaradılısın işve cilve hanımlık zeka üstüne.. .))

kızlar önceki sayfalarda yorum yaptımm :) senaristin bizzat agzından okudugum seyleri paylastım.. kadın dior ki benim amacım belgesel değil.. ey kadınlar görün koskoca cihan padişahı olsada erkek kadın onu işi bilirse dize getirir.. :) mahidewran gibi kasma kendini... senin yaradılısın işve cilve hanımlık zeka üstüne.. .))

benim söylediğimle alakasını anlayamadım ama yinede yorumun için teşekkürler

okuduğum bütün yorumlARA SADECE GÜLÜP GEÇİYORUM.yazık bizeee

Lütfen konuyu ikili tartışmalara,ırkçılığa ve bilgi yarışına çevirmeyiniz.
Diziyle ilgili tepkilerinizi Kadınlar Kulübü yerine RTÜK'le paylaşınız.

RTÜK'ün Muhteşem Yüzyıl yorumu
"Muhteşem Yüzyıl" için şikayetler alan RTÜK şu açıklamayı yaptı...

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) 2010 yılının dokuz aylık döneminde 64 bin 664 bin vatandaş bildirimi yapılırken, kamuoyunda tepkilere yol açan "Muhteşem Yüzyıl" dizisiyle ilgili 11 Aralık-6 Ocak tarihlerinde 74 bin 911 şikayet geldi.

Dizinin fragmanlarının ekranda yayımlanmaya başladığı 11 Aralıktan, 6 Ocak akşamına kadar bütün program türlerinde gelen şikayetlerin yüzde 93’ü "Muhteşem Yüzyıl"la ilgili oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Davut Dursun, konuya ilişkin soruları yanıtladı.

Dizi yayına girmeden önce ve sonrasında kamuoyunda oluşan tepkinin oldukça "büyük" olduğunu dile getiren Dursun, dizinin tanıtım görüntülerinin yayımlanmaya başladığı 11 Aralıktan itibaren kendilerine çağrı merkezinden ya da web sitelerinden izleyici tepkileri geldiğini belirtti.

Üst kurula 2009 ve 2010 yılında gelen toplam seyirci şikayetlerinin ortalamasının 65-70 bin olduğunu kaydeden Dursun, "Sadece bu program için gelen ve kısa bir süreyi kapsayan şikayetler 74 bin. Bir yıl içerisinde yapılmış olan ortalama şikayeti de aşan bir oranda bu programa yönelik şikayet var. Bunu önemsemek gerekir bu basit bir şey değildir" dedi.

Genel olarak şikayetlere bakıldığında bu tarihten itibaren giderek artan bir tepki yoğunluğu olduğuna değinen Dursun, "Şimdiye kadar çok az karşılaştığımız bir durum. 6 Ocak akşamına kadar gelen toplam şikayetin yüzde 93’ü diziyle ilgili. Burada normal tepkinin ötesinde olağanüstü bir tepki var" diye konuştu.

Tepkiyi, toplumun bu konudaki hassasiyeti bakımından önemsemek, ciddiye almak gerektiğini ifade eden Dursun, vatandaşın yanı sıra sivil toplum örgütleri, sendikalar, muhtelif örgütlerin de tepkilerini RTÜK’e ulaştırdığını bildirdi.

"DİZİ SEYREDİLMEDEN HASSASİYET OLUŞTU"

Dursun, dizinin ilk bölümünün 5 Ocakta yayınlandığını ancak şikayetlerin büyük bir bölümünün henüz program yayınlanmadan, tanıtımların dönmeye başladığı 11 Aralıktan itibaren başladığına dikkati çekerek, "Yani seyredilmeden, dizi henüz yayımlanmadan önce bir hassasiyet oluşmuştu" diye konuştu.

Bu dönemde izleyicilerden dizinin durdurulması yönünde talepler geldiğini kaydeden Dursun, RTÜK’ün yayımlanmamış bir programla ilgili tasarrufta bulunma ya da yayınlanan bir programı yayından kaldırma yetkisinin bulunmadığını belirtti.

"İHLAL OLDUĞUNA YÖNELİK RAPOR GELİRSE DEĞERLENDİRİRİZ"

Dizinin ilk bölümünün 5 Ocakta yayımlandığını kaydeden Dursun, yayımlanan bir programın RTÜK uzmanlarınca, Üst Kurul kanunun 4. maddesindeki yayın ilkelerine uygun olup olmadığı yönünden denetlendiğini hatırlatarak, "Uzmanlarımız çalışıyorlar. Yayın ihlali olduğu yönünde rapor gelirse, konuyu öncelikli olarak kurul gündemine alırım. Üst Kurul değerlendirir eğer hatalı görürse kendi sistematiği içerisinde müeyyide uygulanır" şeklinde konuştu.

"NETİCEDE BU BİR BELGESEL DEĞİL DİZİ"

Türk toplumunun, tarihteki önemli şahsiyetlerin ve ünlü simaların takdimi konusunda hassasiyeti olduğuna işaret eden Dursun, "Osmanlı padişahlarının başarıları ve onları sahiplenmemiz konusunda bir hassasiyetimiz var. Ona uygun düşmediğini var saydığımız herhangi bir şey gördüğümüzde tepki gösteriyoruz. Unutmamak gerekir, Neticede bu bir belgesel değil, dizi. Burada bir kurgu söz konusudur" değerlendirmesinde bulundu.

Dizinin sonunda "tarihi gerçeklerden hareketle kurgulama yapılmıştır" şeklinde bir ifadenin yer aldığını hatırlatan Dursun, kurgu bile olsa yayıncıların da izleyicinin hassasiyetini gözeterek senaryoyu oluşturmasının önemine değindi.

DİZİYLE İLGİLİ ŞİKAYETLER
RTÜK’e 5 Ocakta yayımlanan "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin fragmanlarının ekranda yer aldığı 11 Aralık 2010’dan 6 Ocak 2011 akşamına kadar 74 bin 911 şikayet geldi.

Bütün program türlerinde bu tarihler arasındaki toplam şikayet sayısı 80 bin 681 oldu.

Verilere göre şikayetlerin yüzde 93’ü "Muhteşem Yüzyıl" dizisine geldi.

En çok şikayet dizi yayımlandıktan sonraki gün yapıldı. 74 bin 911 şikayetin 38 bin 96’sı 6 Ocakta bildirildi.

Şikayetlerde göze çarpan bir diğer unsur ise dizinin fragmanları gösterildiği andan itibaren itiraz edilen noktaların, dizi gösterime girmesinden sonra da devam etmesi oldu.

Şikayetlerde, çoğunlukla Osmanlı hanedanının yanlış tanıtıldığı, tarihimize hakaret edildiği konuları üzerinde duruldu.

Bundan cikartacagimiz sonuc bu tepkinizi vereceginiz yerin adresi RTÜK'tur Kadinlar Kulubu degil !

öfff hala bitmedimi şu saltanat kavganız ya. ciddi sıkıldık artık.. şurda ne güzel gülüp eğleniyorduk diziye dair kendimizce yorumlarımızla..

Evet yazık bize..
Kocamıza hükmümüz geçmiyor, evliliğimizde birsürü sorunlarımız var onları bıraktıkta Kanuninin aşk hayatına takıldık. gerçekten yazıkki ne yazık!

zaten bızım mılletımız herseye bır kulp takıcak yaaa ondan herkes bırıleırnın potunu beklıyokı yapıstrsın lafınıı dıye
ya bırakınn ızleyın ıste mıllet o kadar ugrasmısta buyuk bır cesaretle gecmısımızı oturmus senaryo yapmıslarr
o cok konusanlara lafım oturun sız bı fılm yapındca bunca konusacagıknıza bu kadr ıyı becerıyormusnuz gorelım bunu yapanların % kacı kadar olabılırsınızkı merak edıyorummmda ısı gucu olmayanalr o fılme yok su fılme kulp takıyolarkı dedıkodu malzemesı cıksın yazık su toplumumuza hem laf sayıyolar hem ızlıyolar anlamıyorum mılletımızı

bazı gerı kafalı kadınlar
şuan ımrenerek anlattıkları osmanlı zamanını gorsunler
kişilik kimlik bireysellik yok
ap açık malsın orda, kölesin
değişilmez değilsin her an fırlatıp atılabılecek eşyasın..
Gunumuzde kadın olmanın Atatürkün getirdiklerinin önemini bir kez daha hatırlayalım hatılatalım.

günümüzle değerlendirmeyin medical hanım o zaman osmanlı süper güçtü harem de dizideki gibi padişahın gecelerini güzelleştiren kadınlarla değil eğitim gören kadınlarla dolu bir yer,
enderun erkeklerin eğitildiği harem ise kadınların eğitildiği mecra..
millet şuan nasıl harward oxford yale gibi üniversitelere gitmek için can atıyorsa o zamanlar da aileleler kız ve oğullarını harem ve enderuna gönderebilmek için can atıyorlardı. Zira haremde eğitilen kadınlarla enderunda eğitilen erkekler evlendiriliyordu...hepsi padişahı şenlendirmiyor yani
bir arkadaş da yazmış cami yaptırıyolar hastane yaptırıyolar... düşün şuan bir çoğumuz üniversite mezunuyuz ve çalışıyoruz hangimizin öyle bir bütçesi ve gücü var

bu bir dizidir bence şehrazat ve onurun aşkından yada demir ve asinin aşkından daha fazla bişey beklemeyin süleyman ve hürremden...
başka şeyler de yüklemeyin, senaryosunu tek bir kadının yazdığı ki o da tarihçi değil..bir dizi ile koskoca cihan imparatorluğunu değerlendirmeyin..

yarından itibaren evdeki adamlar,'ben senin sultanın padişahın deel miyim,öp bakem eteemi' demeye başlıcaklar..
hatta 'rakset bana cariyem' bilem derler bunlar..
erkek egosunu şişirmeye elverişli bi dizi bu haliyle..
ben tek başıma izler,eğlenirim.. ama öğrenmek isiyorum tarihi esasen..
harem hayatını da kocemlen beraber izlemeyi reddediyorum banane yaa hıhhhh:63:
bakalım:44:

:63::KK47::KK53:böyleyken böyleee:86:

Bu dizi Topkapı Sarayı nda mı çekiliyor, benim gördüğüm kadarı ile dış mekan Topkapı Sarayı bahçesi iç mekanlar da stüdyo saray haline getirilip çekilmiş, doğru mudur?

doğrudur...ve o yüzden ayrı bir muhteşem zaten...ve yine söyleyeceğim eski İstanbulu müthiş yapmışlar bayılıyorum o görüntülere.....

bazı gerı kafalı kadınlar
şuan ımrenerek anlattıkları osmanlı zamanını gorsunler
kişilik kimlik bireysellik yok
ap açık malsın orda, kölesin
değişilmez değilsin her an fırlatıp atılabılecek eşyasın..
Gunumuzde kadın olmanın Atatürkün getirdiklerinin önemini bir kez daha hatırlayalım hatılatalım.

:KK9::KK9::KK9::KK9:

zaten bızım mılletımız herseye bır kulp takıcak yaaa ondan herkes bırıleırnın potunu beklıyokı yapıstrsın lafınıı dıye
ya bırakınn ızleyın ıste mıllet o kadar ugrasmısta buyuk bır cesaretle gecmısımızı oturmus senaryo yapmıslarr
o cok konusanlara lafım oturun sız bı fılm yapındca bunca konusacagıknıza bu kadr ıyı becerıyormusnuz gorelım bunu yapanların % kacı kadar olabılırsınızkı merak edıyorummmda ısı gucu olmayanalr o fılme yok su fılme kulp takıyolarkı dedıkodu malzemesı cıksın yazık su toplumumuza hem laf sayıyolar hem ızlıyolar anlamıyorum mılletımızı

Anlayan varsa beri gelsin.Eminim izlemiyorum,sevmedim,beğenmedim diyenler,izlediğini belirtenlerden daha büyük bir merakla izliyorlardır.Eğer izlemiyorsam dizi hakkında yorum yapmam arkadaş,haa meraktan izliyorsam da izlemiyorum demem.
İzlenmediği halde en ince ayrıntıları bile tartışmaya açılıyor,hayret yani...

X