Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
onların ki normal bir aile yaşantısı değil; bir saray yaşantısı. ihtiraslar, hırslar etkili yaptıklarında.

aslında Pargalı yanlış zamanda devlet adamı olmuş. 18. yylarda devlet adamı olsaydı keşke.. Belki Kanuni'nin gücünde etkili fakat. Sonraları padişahlar yerine devlet adamları daha etkili olmuştur yönetimde. İşte keşke böylesine zeki, hırslı bir adam o dönemlerde olsaydı

şiddetle katılıyorum akşam eşimle izledik biz yanlış zamanda dünyaya gelmişiz o zamanda gelseydik padişah olurduk belkim :KK53: bize de ruh esintisi hazırlarlardı diyor bende kafasınaa bi adet :KK57: tokat yapıştırıyorum :KK19:
ama o parkalıyada sinir oldum haa sen git en yakın arkadaşını hazırlat...:KK20:

Hürremden intikam için hazırlattı gülnihali..iyi de yaptı..şerefine Pargalı:nazar:

Yalnız ben şeye anlam veremedim..pargaliyla hatice saray koridorunda konuşurlarken, Hürrem sinsi sinsi köşeden seyrederken, bi allahın kulu görmüyor nedense..oysaki sarayın içi insan kaynıyor..:KK19:

Hürremden intikam için hazırlattı gülnihali..iyi de yaptı..şerefine Pargalı:nazar:

Yalnız ben şeye anlam veremedim..pargaliyla hatice saray koridorunda konuşurlarken, Hürrem sinsi sinsi köşeden seyrederken, bi allahın kulu görmüyor nedense..oysaki sarayın içi insan kaynıyor..:KK19:

adı üstünde filim :KK53:

Süklüm derken zorla sümbül ağa demeyi öğrettiler ama koskoca padişahın adını hala öğretmediler. Sülüman ne ya? utan Hürrem utan :KK9:

ruh esintisi.....
parfüm ismi gibi
pargalı evet 18.yy yaşasaydı belki ülke yönetimini ele geçirirdi ama
hürrem faktörü zaman faktöründen daha önemli bana göre
hürremle pargalı aynı ipteki 2 cambaz misali...
her ikiside aynı derecede masum veya kötü geliyor bana

ruh esintisi.....
parfüm ismi gibi
pargalı evet 18.yy yaşasaydı belki ülke yönetimini ele geçirirdi ama
hürrem faktörü zaman faktöründen daha önemli bana göre
hürremle pargalı aynı ipteki 2 cambaz misali...
her ikiside aynı derecede masum veya kötü geliyor bana

Şu konuda katılamayacağım: Pargalı kötü değil. O kendini değil, devletin devamlılığını ve gücünü önemsiyor. Hüreem kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Böyle bir fark var.
Ama evet Hürrem ve Pargalı aynı dönemde yaşasaydı yine aynı çatışma olurdu. Ama ben o söylediğimi sadece Pargalı'yı baz alarak söylemiştim

''hepimiz halvetiz'':KK9:
kulakları çınlasın azelyanın:KK64:ne güzel diyivermişti ööleceee:KK60:

ruh esintisi gelen var mıı :KK53::KK60::KK60::KK60:

ne koptum ben o gün ya megim ya.gözlerimden yaş gelmişti gülmekten...
hepimiz kudurmuştuk topicte..:KK60:

Şu konuda katılamayacağım: Pargalı kötü değil. O kendini değil, devletin devamlılığını ve gücünü önemsiyor. Hüreem kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Böyle bir fark var.
Ama evet Hürrem ve Pargalı aynı dönemde yaşasaydı yine aynı çatışma olurdu. Ama ben o söylediğimi sadece Pargalı'yı baz alarak söylemiştim

İkisinde saraya geliş şekilleri malum...damat ibrahim evet şimdilik iyi ama tarihteki rolünü baz alarak konuştum...ibrahimde kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir...

İbrahim Paşa’nın iktidar sarhoşluğuna ilişkin pek çok örnek sunmak mümkündür. Kendisini sonsuz bir yetkiyle donatan padişahın adına yaptığı görüşmelerde İbrahim Paşa, bu iktidar hırsını açıkça ortaya koymaktadır. Farklı yabancı elçilerin raporlarında bu duruma pek çok örnek bulunmaktadır. Buna en çarpıcı örnek, İbrahim Paşa’nın Ferdinand’ın elçilerine söyledikleridir

” Bu büyük devleti idare eden benim; her ne yaparsam yapılmış olarak kalır; zira bütün kudret benim elimdedir: Memuriyetleri ben veririm; eyaletleri ben tevzî ederim; verdiğim verilmiş ve reddettiğim reddedilmiştir. Büyük pâdişah bir şey ihsan etmek istediği veya ettiği zaman bile eğer ben onun kararını tasdik etmiyecek olursam gayr-i vâki gibi kılınır; çünkü her şey harb, sulh, servet ve kuvvet benim elimdedir. (Uzunçarşılı)

Bu aktarımından anlaşıldığı üzere, genel kanı; Paşa’nın yönetimde çok etkin olduğu ve karar aşamasında tam bir yetkiyle donatıldığı yönündedir. Ancak İbrahim Paşa’nın kendisine, resmen sahip olduğu yetkilerin ötesinde bir konum biçtiği ortadadır

İbrahim Paşa’nın idamı bile ayrıcalıklıdır: Kanuni’yle birlikte akşam yemeği yedikten sonra Paşa, kendisi için sarayın harem dairesinde hazırlatılmış olan odada, âdet olduğu üzere başı vurularak değil, padişah soyundan olanlara -kanı akmasın gerekçesiyle- uygulanan biçimde boğularak öldürülmüştür. Galata’daki Canfeda Zaviyesine defnedilmiştir…

İkisinde saraya geliş şekilleri malum...damat ibrahim evet şimdilik iyi ama tarihteki rolünü baz alarak konuştum...ibrahimde kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir...

İbrahim Paşa’nın iktidar sarhoşluğuna ilişkin pek çok örnek sunmak mümkündür. Kendisini sonsuz bir yetkiyle donatan padişahın adına yaptığı görüşmelerde İbrahim Paşa, bu iktidar hırsını açıkça ortaya koymaktadır. Farklı yabancı elçilerin raporlarında bu duruma pek çok örnek bulunmaktadır. Buna en çarpıcı örnek, İbrahim Paşa’nın Ferdinand’ın elçilerine söyledikleridir

” Bu büyük devleti idare eden benim; her ne yaparsam yapılmış olarak kalır; zira bütün kudret benim elimdedir: Memuriyetleri ben veririm; eyaletleri ben tevzî ederim; verdiğim verilmiş ve reddettiğim reddedilmiştir. Büyük pâdişah bir şey ihsan etmek istediği veya ettiği zaman bile eğer ben onun kararını tasdik etmiyecek olursam gayr-i vâki gibi kılınır; çünkü her şey harb, sulh, servet ve kuvvet benim elimdedir. (Uzunçarşılı)

Bu aktarımından anlaşıldığı üzere, genel kanı; Paşa’nın yönetimde çok etkin olduğu ve karar aşamasında tam bir yetkiyle donatıldığı yönündedir. Ancak İbrahim Paşa’nın kendisine, resmen sahip olduğu yetkilerin ötesinde bir konum biçtiği ortadadır

İbrahim Paşa’nın idamı bile ayrıcalıklıdır: Kanuni’yle birlikte akşam yemeği yedikten sonra Paşa, kendisi için sarayın harem dairesinde hazırlatılmış olan odada, âdet olduğu üzere başı vurularak değil, padişah soyundan olanlara -kanı akmasın gerekçesiyle- uygulanan biçimde boğularak öldürülmüştür. Galata’daki Canfeda Zaviyesine defnedilmiştir…

onun zaten hırslı olduğu haticeye yakınlaşmasından belli. Şöyleki; Pargalı, şahzade mustafanın, Süleymana "o senin kardeşin değil kulun" dedikten sonra bir anda haticeye yakınlaştı. dizide gösteriolar zaten ibrahimin ileride nasıl bir hırs kimliğine bürüneceğini

ben de aksi birşeyi söylemedim

X