Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
peygamberimiz zamanındada çok eşilik vardı, hatta eşi sevde kendi gününü ayşe ye verirmiş. bence o zamana göre çok normal ben hiç yadırgamıyorum valla. şu zaman göre kesinlikle cinayet mevzusu ama o zamana göre çok normal geliyor bana.

peygamberimiz zamanındada çok eşilik vardı, hatta eşi sevde kendi gününü ayşe ye verirmiş. bence o zamana göre çok normal ben hiç yadırgamıyorum valla. şu zaman göre kesinlikle cinayet mevzusu ama o zamana göre çok normal geliyor bana.

ayşe hz.hatice öldüğü zaman gelmişş
peygamberimizde hz.haticeye çok sadıkmış

ayşe hz.hatice öldüğü zaman gelmişş
peygamberimizde hz.haticeye çok sadıkmış

hz. haticeyi çok severmiş, ondan sonra epey bir evlenmemiş sonra sevde gelmiş ardından ayşe gelmiş. ayşeyide çok severmiş, sevde dul kalmış ve peygamberimiz acıdığı için almış, sevdede bunu bildiği için ayşeye verirmiş gününü.

mariaya niye sinir olunuyor anlamıyorum, pargallı seçiyor oda boyun eğecek tabi, hem önüne sultan olma şansı geliyor o durumda kankasınımı düşünsün, giydiği kıyafet yazık hep aynı insan istemezmi sultan olmak, ben olsam bende giderdim valla :)

onunda içinde varmış oynak :KK53:

hz. haticeyi çok severmiş, ondan sonra epey bir evlenmemiş sonra sevde gelmiş ardından ayşe gelmiş. ayşeyide çok severmiş, sevde dul kalmış ve peygamberimiz acıdığı için almış, sevdede bunu bildiği için ayşeye verirmiş gününü.

ayşeyi pek sevmemiş aslında
hatta ayşenin yaptıklarından sonra demiş ki Allah haticeden daha hayırlısınıı vermedi

ayşeyi pek sevmemiş aslında
hatta ayşenin yaptıklarından sonra demiş ki Allah haticeden daha hayırlısınıı vermedi

okuduğum kitapta haticeye gönülden bağlanmış onun yeri ayrıymış, ama ayşeyide aşkla sevmiş, ayşe 9 yaşında evlendiği için biçok şeyi bilmezmiş, peygamberimizde onun bu çocuksu hallerini sevmiş.

Hürrem doğururken Sülüman mariayla halvette..iyi olmuşş.:KK66:.padişah bu işine bakar..sen doğur dur bi tarafta :KK49:hürreeeem..:KK52::KK52:
Maria da, kanka manka biyere kadar, sultan olma şansı gelmiş ayağına, teper mi hiççç..:KK1:

Mahidevranın bebeği boğma sahnesi bence hürremin rüyası,daha doğrusu karabasanıdır..loğusa kadın yalnız bırakılmaz,hele o zamanda..illa yanında yardımcı cariyeler vardır..:93:karabasandır o karabasan:86:

bulducnları yiyip azıyo adam:KK60::KK60::KK60:

mariya boşboşuna müslüman olmadı :89::KK60:

reçeller ballar kaymaklarrrr sülğüman habire yiyorr sonrada azıyooo kim olsa azar anacımmm :94: :KK53:

o sülüman o mariyayla halvet olursa,kıllll olcam ben yaaa:KK47:
hani sadık kalcaktıydı hürreme:KK57:

Halvet olunca sözünü tutamadı tabiii sülüman netsin adam yeni bir cariye yeni bir tat işte :KK53: :KK53: :92: :KK74:

2. Fragman :KK16:

[video=youtube;H6d0infoyZk]http://www.youtube.com/watch?v=H6d0infoyZk&feature=player_embedded[/video]

bende ilk geçen hafta izledim fena değil nedir bu türk erkeklerinin yabancı hatun merakı anlamadım..aliğğğ sülüman daha kimbilir kimler...ama hürrem sevimli geldi bana çocuksu yani..bende sülüman öyle ilgili davranınca gerçekten seviyo heralde dedim...ama nerdee.beyefendi halvetteymiş..çok mühim bir işmiş hakkaten ertelenmez..dimi yani..:80::80:

Osmanlı’nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşk’ı Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu gelir Dünya’ya .
Efsane bir ask’ın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane aşkların en temeline en masalsı olanına ithafen ismi Mihrimah konulur Mihr-ü Mah Farsça da Güneş ve Ay demektir.
Zaman hızla geçmiş Mihrimah Sultan büyümüş 17 yaşına gelmiştir ki o zamanlar için evlendirilmesi uygun olan bir yaştadır. İki talibi olur biri Diyarbakır valisi Rüstem Paşa dırdiğeri ise saray’ın baş mimarı Mimar Sinan.

Padişah biricik kızını Rüstem paşa ile evlendirir Sinan evlidir ve 50 yaşındadır ama bilinen odur ki Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır.
Mimar Sinan o derece derin bir tutku ile aşık olduğu Mihrimah Sultan’a kavuşamamıştır fakat o’na olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.
İstanbul’un en güzel yerlerinden birine Üsküdar’a Mihrimah Sultan adına bir cami yapması istenir kendisinden.1540 yılında inşa etmeye başladığı cami’yi 1548 yılında tamamlar.Cami inşa edilirken bir yandan kendi aşkını anlatır hiç şüphesiz ve eserine sanki “eteklerini giymiş bir kadın” siluetini verir ayrıca cami için mimari olarak esinlendiği örnek aldığı yer ise bir başka aşka kutsal bir aşka adanmış bir şaheserdir ; Ayasofya.

Bahsi geçen bu cami 2 Minareli olup padişah fermanı ile yaptırılan bir eserdir ama Sinan’ın söyleyecekleri bununla bitmemiş olacak ki bu eserden 14 yıl sonra o güne kadar ilk defa padişah fermanı olmaksızın Edirnekapı da surların yakınına pek kimsenin ilgilenmediği ıssız yalnız ama İstanbul’ un en yüksek tepesi olan bir yere sanki aşkının gizliıssız ve yalnızlığını ama bir o kadar büyüklüğünü haykırmak istermişcesine ikinci bir eser yapmaya koyulur.

Mihrimah Sultan’a ithafen.
Derler ki; cami Mihrimah sultanın o duru gösterişsiz ve bir o kadar asil güzelliğine istinaden küçücüktür ve sadece 38 mt bir minareye sahiptir. Bir adet incecik kubbesinin üzerindeki 161 pencere ise iç güzelliğinin ne kadar aydınlık ve berrak olduğunu temsil eder bu sayede gün ışığının her köşede adeta dans ettiği kadınsı edalı. ( o tarihte bu açıklıktaki ve bu kalınlıktaki bir kubbeye o kadar pencere dünya üzerinde sadece Mimar Sinan tarafından yapılabilirdi) cami içindeki pandatiflerde ve minare kenarlarındaki upuzun işlemelerde de Mihrimah Sultan’ın o çok güzel ayak topuklarını döven upuzun saçları tasvir edilmiştir.
Ve yine denir ki Mihrimah Sultan’ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapılmıştır bu cami.

Ama Sinan aşk‘ını öyle sihirli bir tılsımla mühürlemiştir ki bu sırra şaşırmamak o sevdaların naifliğine imrenmemek elde değil. Sinan Usta’nın aşk’ının vesikasıdır sanki iki caminin de yeri özenle seçilmiştir. Güneşin doğum ve batım yerleri tespit edilerek yapılmış camilerdir. Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (elbette yılın sadece bir gününde ki o gün 21 Mart gece ile günün birbirinre eşit olarak kavuştuğu gün’dür daha enteresanı o gün Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür) göreceğiniz muhteşem manzara şudur:
Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır! “Bu nasıl bir hesaplama bu nasıl bir estetik anlayışıdır!”

SEYRETME..........TV de yüzlerce kanal var.......

Ben seyrediyorum....Çok beğeniyorum...Tarhimizi merak edip gerçekleri araştırıyorum ve bilgileniyorum.Bu bile yeterli.....
Sizde Muhteşem rezalet diye bir topik açıp fikir alışverişinde bulunun.

hayır canım kesinlikle o tür bir konu açmasınlar artık muhteşem yüzyıl tartışmaları yasak

beğenen izlesin beğenmeyen izlemesin :KK70:
bende ilk bölümü beğenmedim yapmacık gbi geldi bana ama sonradan hoşuma gitti milletimizi sevebiliriz ama unutmayın ki hatasız kul yoktur padişah olabilir ama dört dörtlük olacak değil ya ülkesini seviyormuş belli ki ama zevkine de düşkünmüş yorumuma gelince bence ayıp bişey sonuçta erkek çocuk önemliyse oğlu ve karısı var zaten 50 tane kadınla yatmaya gerek yok ama güzel canlandırıolar kaliteli

hayır canım kesinlikle o tür bir konu açmasınlar artık muhteşem yüzyıl tartışmaları yasak

beğenen izlesin beğenmeyen izlemesin :KK70:
bende ilk bölümü beğenmedim yapmacık gbi geldi bana ama sonradan hoşuma gitti milletimizi sevebiliriz ama unutmayın ki hatasız kul yoktur padişah olabilir ama dört dörtlük olacak değil ya ülkesini seviyormuş belli ki ama zevkine de düşkünmüş yorumuma gelince bence ayıp bişey sonuçta erkek çocuk önemliyse oğlu ve karısı var zaten 50 tane kadınla yatmaya gerek yok ama güzel canlandırıolar kaliteli

Haklısınız.Boş yere tartışmanın anlamı yok.
Hatalar insanlar için.Kimse dört dörtlük olamıyor maalesef.Buna devlet adamlarıda dahil.Hepimizin hataları var.Önemli olan sonuçları değerlendirip ders çıkarabilmek.
Sonuçta bir çok özelliğini bilemediğimiz ve şu anda bize çok ters gelen olguların yaşandığı bir dönemin kurgusunu izliyoruz.Tabii ki evladı olan ve sevip sevilen bir insanın başkaları ile birlikte olması gereksiz görünüyor ama dönem itibariyle bunlarda yaşanan gerçekler....

.................................

Haklısınız.Boş yere tartışmanın anlamı yok.
Hatalar insanlar için.Kimse dört dörtlük olamıyor maalesef.Buna devlet adamlarıda dahil.Hepimizin hataları var.Önemli olan sonuçları değerlendirip ders çıkarabilmek.
Sonuçta bir çok özelliğini bilemediğimiz ve şu anda bize çok ters gelen olguların yaşandığı bir dönemin kurgusunu izliyoruz.Tabii ki evladı olan ve sevip sevilen bir insanın başkaları ile birlikte olması gereksiz görünüyor ama dönem itibariyle bunlarda yaşanan gerçekler....

ewet cnm bana en çok ilginç gelen padişahın oğlunu öldürtmesi demekki o da bir ali kaptanmış :) ali kaptan karakterine beddua edip küfür edip duruyoruz padişah aynılarını yapınca niye savunmaya geçiyoruz anlamıyorum neyse ammaaaannn kim kiminle isterse onunla yatsın biz izleyel zaman geçsin yeter :)

ewet cnm bana en çok ilginç gelen padişahın oğlunu öldürtmesi demekki o da bir ali kaptanmış :) ali kaptan karakterine beddua edip küfür edip duruyoruz padişah aynılarını yapınca niye savunmaya geçiyoruz anlamıyorum neyse ammaaaannn kim kiminle isterse onunla yatsın biz izleyel zaman geçsin yeter :)

Dediğim gibi dönem çok önemli.Durumu ona göre değerlendirmek lazım.70-80 li yıllarda flört ederken ödü patlardı kızların;şimdi aileler kızlarının flörtlerini tanımak istiyor ve çok ta haklılar.Bakalım doğru dürüst birimi diye inceliyorlar anne baba olarak.Osmanlı döneminde de yaşananlar gördüğümüz tarz imiş.
Kaliteli yapmaya çalışmışlar ve oldukça emek vermişler.
Doğru canım kim kiminle ne yaparsa yapsın biz kendi yaptıklarımızdan sorumluyuz.Yalnız eşim pek bir baygın baygın bakarak izliyor diziyi.Elimden bir kaza çıkacak.:KK60::KK60::KK60:
Kaza çıkmasa da; koca bir Hürrem yüzüğü isteyip hatta ısrar edip ödünü mü patlatsam acaba.Sanırım bu daha can yakıcı olur.....:KK1::KK1::KK1::KK70::KK71:

X