Milyonluk mezarlar. Büyük İstanbul depremi .Göç dalgası

Herkes durumun farkında sürekli deprem mevzusu açıp insanları germenin manası nedir? Göç olur mu olmaz mı buna sosyologlar net cvp verir depremide jeoloji mühendisleri. Kafalar yeterince yanmış, herkes aşırı tedirgin gözümüze bir damla uyku girmiyor ruzgar esse sallandıkmı diye hopluyoruz neden yani bu açılan deprem konuları. Köy yanarken saç taranmasın tabi ama bu da değil yani. Tedirginsek bilimsel çözümler arayalım. Tv ve sosyal medya zaten ciğer delici görüntülere gark olmuş konuyu açmanın manası ne yani.
Deprem mevzusu açıp germiyor ki bu konu. Gelecek planımı değiştirmek istiyorum günlerdir.
Herkesin kafası karışık, hepimiz yollar arıyoruz.

Ben istanbulda yaşamıyorum ama başka bir deprem bölgesindeyim. Benzer bir senaryoyu burada göreceğiz.

Bu konu sayesinde üyelerin fikirlerini yorumlarını okuyorum. Trabzonun güvenli olduğunu öğrendim mesela. Hayat önceliklerimiz eminim ki başkaydı. Şimdi deprem ilk sıraya yerleşti.

Sizi rahatsiz eden bir konu olmuş olabilir. Son derece hak veriyorum. Daha yumuşak olalım birbirimize.

3 yıl önce Ege bölgesine taşındım 27 yıl İstanbulda yaşadım.
Sürekli sallanıyor burası. Şaka değil ciddiyim.
Travması olan insanlar buraya göçerse bilmiyorum düzelmeleri zor olur. geçen ay misal her gün sallandık 3-4 gün boyunca

Deprem mevzusu açıp germiyor ki bu konu. Gelecek planımı değiştirmek istiyorum günlerdir.
Herkesin kafası karışık, hepimiz yollar arıyoruz.

Ben istanbulda yaşamıyorum ama başka bir deprem bölgesindeyim. Benzer bir senaryoyu burada göreceğiz.

Bu konu sayesinde üyelerin fikirlerini yorumlarını okuyorum. Trabzonun güvenli olduğunu öğrendim mesela. Hayat önceliklerimiz eminim ki başkaydı. Şimdi deprem ilk sıraya yerleşti.

Sizi rahatsiz eden bir konu olmuş olabilir. Son derece hak veriyorum. Daha yumuşak olalım birbirimize.

Trabzon deprem açısından güvenli ancak şu var zemin yumuşak ve civar illerde olan depremlerden etkileniyor bir de orada oturulacak evin çok dikkatli seçilmesi lazım, tüm şehir heyelan bölgesi çünkü. Yine de ilçeler, genelde alçak katlı yapılar ve nüfus düşük olduğundan tabi ki İstanbul'a göre çok daha güvenli bunun yanında Sinop, Ordu, Rize gibi Karadeniz şehirleri de aynı durumda, merkezlerinde iş imkanı da gayet yerinde

İlk deprem gününde askerlerin gitmesi gerekirdi çok geç karar alınıp asker gitti
Her konuda organize ,ve planlama berbattı
Kesinlikle En büyük eksiklik askeri yardımı geç baslatmalari oldu. Anında askeri bolgeye cikartsalar Daha çok insan kurtulabilirdi.

memleketim fay hattı olmayan bir ilçe
büyük de bir ilçe 100 bin üstü nüfus, iç anadoluda yol üstü merkezi biri ilçeyiz

eniştem mahalle muhtarı
şimdi konuştuk yığın yığın gelen varmış
internetten ev bulup geliyorlarmış
en azından kışı geçirelim diye geliyormuş aileler

bir yandan da o taraflarda görevli olup cenazesi gelenleri kaldırıyorlar

3 yıl önce Ege bölgesine taşındım 27 yıl İstanbulda yaşadım.
Sürekli sallanıyor burası. Şaka değil ciddiyim.
Travması olan insanlar buraya göçerse bilmiyorum düzelmeleri zor olur. geçen ay misal her gün sallandık 3-4 gün boyunca
İzmir mi?

Enkazda kalanların bir kısmı da misafirliğe giden insanlar bunu da unutmayalım arkadaşlar.. elbette güvenli bölgelere gitmek istiyoruz ama misafirliğe de gidiyoruz.
Misal otelde yakalanan yüzlerce can var.
Tatil misafirlik vs varsa nasipte evi köye arsaya da taşısak bulur.

Denetim her alanda eksik
Yapılar da, gıda üretiminde
Sahtekarlık çoğalda dürüst erdemli insanlar lazım bize ,

Enkazda kalanların bir kısmı da misafirliğe giden insanlar bunu da unutmayalım arkadaşlar.. elbette güvenli bölgelere gitmek istiyoruz ama misafirliğe de gidiyoruz.
Misal otelde yakalanan yüzlerce can var.
Tatil misafirlik vs varsa nasipte evi köye arsaya da taşısak bulur.
Bu konuyu ben de düşünüyorum sürekli ve çok canımı sıkıyor. Depreme karşı bireysel olarak bir şeyler yapmak istiyoruz ben de bunu düşünüyorum sürekli. Ancak izmir depremi gündüz olmuştu. Ve yıkılan binalardan biri iş hanı gibi bir şeydi. O gün dişçiye giden, bakkala giden insanlar enkaz altında kalmıştı. Yani yaşadığımız sağlam binalar bizi sadece evde olduğumuz sürece korur. Ülkece komple değişim olmadıkça güvende olmamız mümkün değil.

Benim en çok takıldığım konu organize olamamasının devletin onca yardıma rağmen afadın başlaması için 3 gün imza beklenmiş ülke yönetimi 1 kişiye bırakılınca tabi kaos olmuş

İlk deprem gününde askerlerin gitmesi gerekirdi çok geç karar alınıp asker gitti
Her konuda organize ,ve planlama berbattı
Ahh o kadar Haklısınız kii. Diyecek, konuşacak çok şey var aslında.
Yaa sen AFAD başkanısn doğal afette millete koşmak, yardım götürmek senin işin neden talimat beklersin ki. Yada asker için askerin ilk işi milletin can ve mal güvenliğini korumaktir ama gel gör ki hepsi bir kişiden talimat beklemiş ve sonuç geç kaldılar :KK43:

Bence İstanbul özelliklede son yıllarda yaşanabilir olma özelliğini çoktan yitirdi ya. İnsanların bir çoğu orda yaşamıyor ki hayatını iademe ettiriyor sadece. Akrabalarım var Sultangazi'de yaşıyorlar İstanbul'u İstanbul yapan bir çok yere uzak,yeşillil yok,her yer gri bu şimdi İstanbul'da yaşamak mı cidden?

Bütün iş imkanları tek bir şehre toplanırsa böyle olur tabi. Deprem olsun olmasın İstanbul'da yaşanmaz bence. Tersi bir göç dalgası olursa belki hem İstanbul'un yükü bir nebze hafifler,hemde kiralar falan düşer belki. Ama aman aman bir göç durumu olacağını sanmıyorum.

Anadolu yakasında oturuyorum. Bilmiyorum buralar ne kadar dayanıklıdır. Eşim dün acaba Yozgat'a mi taşınsak dedi eşimin memleketi. Hoş deprem hissedilmiş ama bildiğim kadarıyla fay geçmiyor. Normalde hiç sıcak bakacağım bir teklif değil ama mantıklı geldi. Kim bilir belki gideriz bilmiyorum. Çocuklarım olmasa asla seçenek olarak bile görmezdim ama neden olmasın diyorum. Bakalım 😐

X