Milyonluk mezarlar. Büyük İstanbul depremi .Göç dalgası

İstanbul'a göç her zaman olacaktır bence, hırsızlık, mülteci yoğunluğu, deprem tehlikesi hiç fark etmez. İstanbul maddi imkanların dışında çok da anlamsız yüceltilen bir şehir olduğu için bu şehre akın akın gelecekler bence her zaman.

İç Anadolu'daki evler bir yere kadar artacaktır fiyat olarak da. Daha şimdiden 3 trilyonluk Adana evi 7 trilyona çıkmış depremden sonra. İç Anadolu'dakiler bizde risk yok deyip daha fazla artırır. Artırmasalar keşke ama artırır.

Ama şansınız varsa, başka ilde de düzen kurabiliriz diyorsanız arkanıza bakmayın. Bu uzmanlar boşa uzman olmadı, hepsi diyor İstanbul'a yardım ulaşamaz bir süre, şehre girilemez bile diye. İş dediğiniz başka yerde de bulunur, okul her yerde var, hastane her yerde var. Biraz yeni depremin acıları azalınca nereye kaçabiliyorsanız kaçın bence.

Malumumuz Marmara depremi bekleniyor.

1 yıllık binaların da yıkıldığını görünce,iğne üstünde oturuyoruz. Oturduğumuz evler bir kaç milyon ediyor ama güvenemiyoruz.Bir gecede tabutumuz olabilir.

Sarı siteye bakınca zaten uçuk olan satılık ve kiralık ev fiyatları artıyor oysa tam tersi olması beklenirken.

Özellikle istanbulda son bir kaç gün satılık yeni ilan sayısı çoğaldı. Herkes panikle ve olayların etkisi ile satıp gitme, başka illere göç etme planı kurmakta.
Gidelim gitmesine de,nereye gidelim? Güvenilir hiç bir yer yok ki.

Olası İstanbul depreminde kurtulursak da şu daracık sokaklardan aylarca çıkamayız. Yardım da gelemez,yollar kapanır,elektrikler patlar,aç susuzluktan ölür insanlar .

Depremde evleri yıkılan depremzedeler oradan kaçıp İstanbul’a gelirler mi bilmiyorum ama vicdansız ev sahipleri şimdiden ev kiralarını arttırmışlar istanbulda.

Ne olacak,evlerin fiyatı düşer mi artar mı,iç Anadolu da da emlak piyasası uçar mı bu olanlardan sonra?

İstanbulluların da evlerini üç kuruşa satıp gideceklerini sanmıyorum herkes yüksekten satıp Anadolu ve Ege’ye gitmek isteyeceklerdir.

Göç dalgası her ne kadar da İstanbul’a olmayacak deseler de,büyükşehir burası,iş ,güç,akraba burada diye gelen çok olacağını düşünüyorum,kendi milletimiz dışında bir sürü komşu milletlerin insanı da etkilendi deprem de onlar da gelecek.
Ne dersiniz, İstanbul’u terkeden kişi sayısı çok olur mu?
Bizde gitmeyi çok istiyoruz ama işte eşimin işi bozuyor. Memlekette iş imkanı sıfır burada ki işi iyi çok şükür gitsek ev yok mecbur kira ee temel ihtiyaçlar var giderler var çalışmak zorunda. Ailem herkes memlekette hamileyim gel burda doğur diolar. Eşimde bi yandan gitmemi istiyor bi yandan değil. Bende eşimi bırakıp gitmek istemiyorum
O kadar karışık ki herşey bence herkes gitmek istiyor ama şartlar el vermiyor 😶

İstanbul,Kocaeli sanayı bölgeleri ,iş imkanları daha fazla,giderlerse ufak illerde iş bulma sıkıntısı yaşarlar belki de
O kadar çok program izledim ki kim söyledi hatırlamıyorum ama kademeli olarak sanayinin, depremin daha az etkileyeceği illere taşınması gerektiğini söyledi bir jeolog. Böylece Marmara Bölgesinin biraz rahatlatılması gerektiğini söyledi. Olası büyük İstanbul depreminde bu şartlarda devam edilirse, Türkiye ekonomisinin büyük ziyan vereceğini söyledi. Malumunuz ekonomimizin büyük bir çoğunluğu Marmara Bölgesine konuşlanmış şirketlerden oluşuyor.
İstanbul'da o kadar fazla bir yapı stoğu var ki onların hepsini depreme dayanıklı hale getirmek mümkün mü hiç bilemiyorum ama ben bu konuda maalesef çok olumlu düşünemiyorum. Bırakın depreme dayanıklılığı yeşil alan bırakılmadı İstanbul'da. Umarım bu durumdan bir ders çıkarılır da bir daha böyle ciğerimiz yanmaz.

Kocam saçımdan sürükleye sürükleye kaynanamın önüne attı ,o da tekme tokat mahalleden kovdu diye konu açsam bu kadar tepki vermezdi.
Herkesin gerçeği ilgi alanı başka
Ayy şok geçirdim başta ama sonra güldüm sayenizde 🤭 yazınızın başını okuyunca ohaa neler gelmiş kadının başına dedim sonra baktım şükür öylesine yazmışsınz 🤭☺️

Aslında celal Şengör hoca yillardir bu konuyu dile getiriyor. büyük bir Marmara depremi bekleniyor , özellikle sanayilesmeyi az riskli bölgelere dağıtmak gerek diye ama kimsenin salladigi yok. Keşke bu depremden biraz ders cikartip bilim adamlarini dinleseler ama hiç sanmıyorum
Aynen,bir sürü fabrika marmara bölgesinde ekip biçilmesi gereken yerlerde kurulu. Milyonlarca işçi var,aldıkları belli,istanbulda barınmaları zaten zor asgari ücretle . İstanbuldan iç Anadolu’ya güvenli yerlere taşınmalı

Bu konuyu gereksiz görenler görmezden gelsin çünkü gerekli görenler fikir alışverişinde bulunmak isteyenlerde var laf salatası gelıyorsa yazmayın kimse size zorla bişey yaptırmıyor

Aslında celal Şengör hoca yillardir bu konuyu dile getiriyor. büyük bir Marmara depremi bekleniyor , özellikle sanayilesmeyi az riskli bölgelere dağıtmak gerek diye ama kimsenin salladigi yok. Keşke bu depremden biraz ders cikartip bilim adamlarini dinleseler ama hiç sanmıyorum
Bilim adamları jeolojik uzmanlar bazı din adamları vs vs herkes soyluyor ama onlem alan yok malesef : (

E ben konuşmayın demedimki manasız dedim. Keşke okuduğunu algılayabilsen. Ayrıca defolmayı aynen iade ediyorum. Cümlelerime aynı düzeyde hakaretsiz cvp veremiyor olman sosyokulturel olarak baya asağı tabakadan geldiğini gösterir bana laf soktugunu değil.
Kusura bakmayın 21.yüzyılda olduğumuz için bi kontesle konuştuğumu fark edememişim. Depremzedeleri de alt tabaka gördüğün için mi acaba senin psikolojinin onların konuşulmasından daha önemli olduğu kanısına vardın?

Bencil demek hakaret değil. Ve evet bencil bir insansın söylediğimin arkasındayım. Kendi psikolojin etkileniyor diye deprem konuşmak manasız diyorsun. Ben sana burda deprem konuşulması sayesinde birçok insana yardım gitti diyorum yine de manasız diyosun. Senin psikolojin hiçbirimizin umrunda değil. Kendi psikolojini korumak senin görevin.

Kusura bakmayın 21.yüzyılda olduğumuz için bi kontesle konuştuğumu fark edememişim. Depremzedeleri de alt tabaka gördüğün için mi acaba senin psikolojinin onların konuşulmasından daha önemli olduğu kanısına vardın?

Bencil demek hakaret değil. Ve evet bencil bir insansın söylediğimin arkasındayım. Kendi psikolojin etkileniyor diye deprem konuşmak manasız diyorsun. Ben sana burda deprem konuşulması sayesinde birçok insana yardım gitti diyorum yine de manasız diyosun. Senin psikolojin hiçbirimizin umrunda değil. Kendi psikoloji korumak senin görevin.
Avukat olduğuna emin misin? ciddi bir okuduğunu algılama sorunun var.

ankarayı düşünmediniz mi
Bilmiyorum ki tam da bakamadım güvenli bölgelere.Edirne yi bildiğimden sık sık gittiğimden biliyorum Rize yi de eşimin ortağı abi oralı diye birlikte gidelim diye fikir sunuyorum .İş faktörü çocukların eğitimi kafam o kadar allak bullak ki:KK43:

Bilim adamları jeolojik uzmanlar bazı din adamları vs vs herkes soyluyor ama onlem alan yok malesef : (
Maliyeti göze alamıyorlar ama, Allah göstermesin öyle birşey olursa yaşanacak senaryolar çok vahim. O insan kalabalığına müdahale imkansız. Şimdi bile günler sonra ulaşılan köyler oldu

Siteden gidip gidemeyeceğime ben karar veririm karar mercim değilsiniz. Yardımları gereksiz bulmak kimin haddine orda HARİÇ diye belirttim. Laf sokma heyecanıyla okuduğunuz 10 kelimenın 5ini görmüyorsanız yapabileceğim birşey yok.
İşte biz sizin siteden gidip gidemeyeceğinize karışamayız. Aynı mantıkla siz de kimin deprem konusu açıp açamayacağına karışamazsınız. Fikir almak için açılan bir konuya lütfen daha fazla gerginlik katmayın rica ediyorum. Böyle günlerde kalp kırmayalım 🙏🏻

Maliyeti göze alamıyorlar ama, Allah göstermesin öyle birşey olursa yaşanacak senaryolar çok vahim. O insan kalabalığına müdahale imkansız. Şimdi bile günler sonra ulaşılan köyler oldu
Umarım olmaz cunku olursa dedıgınız gibi mudahale imkansız Allahım korusun

Aynen,bir sürü fabrika marmara bölgesinde ekip biçilmesi gereken yerlerde kurulu. Milyonlarca işçi var,aldıkları belli,istanbulda barınmaları zaten zor asgari ücretle . İstanbuldan iç Anadolu’ya güvenli yerlere taşınmalı

Bu aslında uzun yıllar sürecek bir kalkınma planı, yapılmaya kalkışılsa elbette kolay olmayacak, uzun sürecektir ancak en azından burada kalmak için gerçek bir sebebi olmayanların aklı başında davranması lazım.

Görümcemin ailesi bu konuda örnektir ; eşi emekli olacak, kendisi çalışmıyor, Anadolu yakasında yaşıyorlar, ev sahipleriyle sorunları var, iki yıldır bütçelerine uygun kiralık bir ev bulamadılar. İki çocukları var biri ortaokulda diğeri ilkokulda. Niye buradasınız dedim okulsa Trabzon'da var, eşin emekli olduktan sonra çalışacaksa ona uygun işte var, neden burada sürünüyorsunuz kıt kanaat ? düşündüler haklı buldular beni, kazandıklarıyla bu şehirde zaten çocuklarına yapabilecek bir yatırımları yok, boğaz tokluğuna bile değil yaşamları bu durumda olanlar en azından gidebilirler. Böyle böyle şehrin yükü hafifler diye düşünüyorum. Kızkardeşlerimden biri de bu durumda mesela ama o gitmem diyor, başka şehirde yaşayamazmış, bu şehirde oturduğu sokaktan başka bir halt görmüyor ama direniyor.

İşte biz sizin siteden gidip gidemeyeceğinize karışamayız. Aynı mantıkla siz de kimin deprem konusu açıp açamayacağına karışamazsınız. Fikir almak için açılan bir konuya lütfen daha fazla gerginlik katmayın rica ediyorum. Böyle günlerde kalp kırmayalım 🙏🏻
Bakın ben konu açıp açmayın demiyorum sadece bu kadar uyaran altındayken bana göre gereksiz ama bana göre. Konu sahibesi devam etmemi istemedi v kibar bir dille dile getirdi + okuduğunu algılamkta ciddi sorun yaşayan üyeler var bundan dolayı devam etmeyeceğim yazmaya kimse rahatsız olmasın . Bu sadece şahsi fikrim. Teşekkürler.

X