MİFTAHUL CENNET DUASI ANLAMI..

TurkuazKrampon

Moon lovers;scarlet heart:ryeo(muhteşem kore dizi)
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2014
8.315
7.544
Selamün aleyküm arkadaşlar. Miftahul cennet duası ile ilk defa dün akşam karşılaştım ve çok beğendim fazileti de çok büyükmüş. sizlerden rica ediyorum bilen varsa bu duanın anlamını istiyorum çok merak ediyorum saatlerdir arıyorum ama yok bulamadım. anlamını bilip yazan olursa allah ondan bin kere razı olsun...

Bekliyorum..

bu dua çook hikmetli bi dua arkadaşlar bi araştırın bakın. anlamını kimse bulamaz mı??

Arkadaşım böyle duaların aslı astarı yoktur. Ne ayet ne de hadis olarak kaynağı yoktur. Lütfen bu tür şeylerle dinimize zarar vermeyelim. Kur'an okuyalım. O ki ne büyük mucizedir. Hem mealinden de okuyalım ki Rabbimizin bize gönderdiği mesajları idrak edelim. Efendimizin sahih hadislerini okuyalım. Cennete gitmek için haram-helale dikkat edip nafile ibadetlerimizi yapalım. Bundan daha garantili ne olabilir Hoppa

Arkadaşım böyle duaların aslı astarı yoktur. Ne ayet ne de hadis olarak kaynağı yoktur. Lütfen bu tür şeylerle dinimize zarar vermeyelim. Kur'an okuyalım. O ki ne büyük mucizedir. Hem mealinden de okuyalım ki Rabbimizin bize gönderdiği mesajları idrak edelim. Efendimizin sahih hadislerini okuyalım. Cennete gitmek için haram-helale dikkat edip nafile ibadetlerimizi yapalım. Bundan daha garantili ne olabilir Hoppa
tavsiyeleriniz için teşekkürler..
peki siz nerden biliyosunuz? neden aslı astarı olmasın? "ALLAHTAN BAŞKA İLAH YOKTUR VE MUHAMMED ONUN RASULUDUR" cümlesi geçen, her cümleden sonra bunu yazan bir ayetin nasıl aslı astarı yok dersiniz???

tavsiyeleriniz için teşekkürler..
peki siz nerden biliyosunuz? neden aslı astarı olmasın? "ALLAHTAN BAŞKA İLAH YOKTUR VE MUHAMMED ONUN RASULUDUR" cümlesi geçen, her cümleden sonra bunu yazan bir ayetin nasıl aslı astarı yok dersiniz???

Efendim İlahiyat Fakültesi 5. sınıf öğrencisiyim. Şu an okuduğumuz ayetlerde elbette yanlış payı olamaz. Çünkü Kur'an mushaftır ve korunmuştur. ama gelgelelim hadisler böyle değildir. peygamber efendimiz öldükten sonra birçok yalancı peygamber çıkmıştır ve hadis rivayet etmişlerdir. Bunların amacı islamiyete zarar vermektir. Hadis ilmi o kadar geniştir ki kütüb-ü sitte dediğimiz güvenilir hadis kaynaklarında bu yalan hadis ihtimali çok azdır. Takdir edersiniz ki o dönemin şartlarından bu yana bunların tespiti zordur. Bu yüzden her gördüğümüz hadisi efendimiz söylemiş diye atlamamak kaynağını sorgulamamız gerekir. Bizi cennete götürecek en büyük anahtar Kur'an ve sünnettir. Zaten bu sahih kaynakalrda efendimize ait dualar vardır.

Efendim İlahiyat Fakültesi 5. sınıf öğrencisiyim. Şu an okuduğumuz ayetlerde elbette yanlış payı olamaz. Çünkü Kur'an mushaftır ve korunmuştur. ama gelgelelim hadisler böyle değildir. peygamber efendimiz öldükten sonra birçok yalancı peygamber çıkmıştır ve hadis rivayet etmişlerdir. Bunların amacı islamiyete zarar vermektir. Hadis ilmi o kadar geniştir ki kütüb-ü sitte dediğimiz güvenilir hadis kaynaklarında bu yalan hadis ihtimali çok azdır. Takdir edersiniz ki o dönemin şartlarından bu yana bunların tespiti zordur. Bu yüzden her gördüğümüz hadisi efendimiz söylemiş diye atlamamak kaynağını sorgulamamız gerekir. Bizi cennete götürecek en büyük anahtar Kur'an ve sünnettir. Zaten bu sahih kaynakalrda efendimize ait dualar vardır.
bu sözlerinize bende katılıyorum. bazı doğru olmayan hadisleri de biliyorum. fakat bunu yasin-i şerif kağıdında gördüm. ve okuduğumda içim huzur doldu. öyle bi anda bu hadisle karşılaştım ki.. o yüzden merak saldım ve anlamını bilmek istedim.

merhaba aleykum selam
bende sizin gibi bu dua ile karsilastim ve anlamini buldum. Kuran ayetlerini iceren bir dua. Her ne kadar arapca bilmesemde umarim dogru bir bilgidir. Yanlisim varsa Allah affetsin. Anlaminin guzelliginden Allah'in birliginden bahseden mubarek bir dua oldugu icin paylasmak istedim. Sevgiler

Anlamı:•Sizin ilahınız, tek bir ilahtır. O’ndan başka gerçek ilah yoktur. O dünyada herkese, ahirette sadece mü’minlere rahmet eden tek Allah’tır. {Bakara:163}

•Allahım bizi cennetine koy. Allah’tan başka yaratıcı yok, Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) Allah’ın Rasulüdür.

•De ki: ‘Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından sana sığınırım. {Mü’minun:97}

•Allahım bizi cennetine koy. Allah’tan başka yaratıcı yok, Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) Allah’ın Rasulüdür.

•Rabbim! Beni mübarek bir yere indir. Sen indirenlerin en iyisisin” de. {Mü’minun 29}

•Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et! {İbrahim:40}

•‘Ey Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve soylarımızdan göz aydınlığı olacak kimseler ihsan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl!’ derler. {Furkan:74}

•Ey Rabbim! Benim göğsümü geniş let. işimi kolaylaştır, dilimin düğümünü çöz ki sözümü anlayabilsinler. {Taha:25-28}

•Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizleri affetmezsen ve bizlere acımazsan hüsrana uğrayanlardan oluruz. {A’raf:123}

•Ey Rabbimiz. Üstümüze sabır yağdır ve bizi müslüman olarak öldür. {Araf:126}

•Ya Rabbi! Bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve bizi de iyilik yapanlarla birlikte öldür. {Al-i İmran:193}

•“Rabbim! Beni tek başıma bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın. {Enbiya:89}

•. “Ey Rabbimiz! Cehennem azabını bizden uzaklaştır; çünkü onun azabı gerçekten pek korkunç ve süreklidir!” derler. {Furkan:65}

•“Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı. {İsra:24}

•Allah yeter ve o, her şeyi duyandır, bilendir. {Bakara :137}

•Allahım bizi cennetine koy. Allah’tan başka yaratıcı yok, Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) Allah’ın Rasulüdür

•Ey daima diri (Hayy) olan ve her şeyin varlığı elinde olan (Kayyum) olan Allahım!

•Ey azamet ve ikram sahbi olan Allahım!

•Bize merhamet et, Ey merhametlilerin en merhametlisi!

Allah sizden razı olsun okurken duygulandım. Bu duayı ara ara okurum anlaminin güzel olduğunu biliyordum ama bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Konuyu acali 1.5 sene olmuş neredeyse. Anlamını nasıl buldunuz?
B bebembenim

Bende yeni tanistim uzerimde tasiyorum. Anlamini arastirirken google da yazdim ve linklerin birinde detay bolumunde karsima cikti. Sonra kadinlar klubunde post acildigini gordum ve uzerine yazilanlari merak ettim. Derken sorunuzu gordum 1.5 yil icinde belki bulmussunuzdur ama yeni okuyanlar olursa gorsin istedim. Sizden de razi olsun Allah faydam olduysa ne mutlu

Bende yeni tanistim uzerimde tasiyorum. Anlamini arastirirken google da yazdim ve linklerin birinde detay bolumunde karsima cikti. Sonra kadinlar klubunde post acildigini gordum ve uzerine yazilanlari merak ettim. Derken sorunuzu gordum 1.5 yil icinde belki bulmussunuzdur ama yeni okuyanlar olursa gorsin istedim. Sizden de razi olsun Allah faydam olduysa ne mutlu
Yok ya.maalesef anlamini bulamadim sizin sayenizde ogrendim şimdi:)

X