Mesleği ne kadar önemli?

Sevdilay

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2008
13
0
arkadaşlar bir insanla evlenmek için mesleği yada eğitimi ne kadar önemli?ben öğretmenim atanamadım,sevdiğim insan da bilg.programcısı önlisans mezunu.aynı şehirde de yaşamıyoruz.26 yaşındayım ve evlenmek istiyor ben ise aileme söylemeye çekiniyorum nasıl karşılayacaklarını bilmiyorum.ben öğretmen olduğum için benden hep beklentileri yüksek oldu bu konuda ama ben daha iyisini bulabileceğime fazla emin değilim.maaşı iyi kendini geliştirmiş iyi de bi insan ama bunu ailem ne kadar anlayabilirki..ailemin durumu da oldukça iyi bu da sorun olucak korkuyorum.yeni bir işe giricem yani daha önce hiç çalışmadım,acaba biraz daha beklemelimiyim yanlış karar vermemek için.çok kararsız kaldım.

Önemli olan meslek değildir arkadaşım.
Sevdiğin insan sana saygı duyuyorsa sana değer veriyorsa,yeri geldiğinde kendini senin yerine koyup anlayışla davranabiliyorsa,mutluluğunu hüznünü seninle paylaşıyorsa önemli olan budur.

Sonuçta 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunuymuş,üniversite üniversitedir,
Bilgisayar programcılığı güzel önü açık bir meslek.
Maaşı iyi,kendinide geliştirmiş diyorsunuz,sizinde atamanız yapılmamış ki zaten henüz.
Ailenizin durumu iyi olabilir ama karar veririken onların beklentileri doğrultusunda veremezsiniz her zaman.
Hayatınızda biri olduğunu açıklayın ailenize,sevdiğiniz kişiyi tanımaları için fırsat verin.
Baştan önyargılı davranmayın.

canım nice okumamıs ınsanlar var kendılerını oyle yetıştırmıslerkı...
egıtım olmış sozum ona kulturlu ınsanlardan daha medenıler...
ılla hersey egıtım yada şu mezunu bu mezunu olmaz..
ınsan olsun sana deger verıp senı sevsın..
her olumsuzlukta yanında olsun sahıp cıksın...
o yter MUTLULUKLAR...

bence meslegi okadar onemli degil cnm
benim esimde meslegini yarida birakmis ama suanda o kadar guzel bir iste calisiyorki meslegi olan arkadaslarimiz o isyerine giremiyor
yani meslek onemli degil insan olsun yeter
mutluluklar

Benim önerim sevdiğin insanı ailen ile tanıştır ve onu tanımalarını sağla.Sonuçta insani duygular daha ön planda tutulmlıdır.Zaten ailenin senden beklentileri yazmış ve dile getirmişsin sonuçta o insanda küçümsenecek derecede bir mesleği icra etmeyecek.Eğerki mesleki ve kariyer yönünden bakarsan evliliğe inan kaybeden sen olurusun,tabi bunun sonuçlarına katlanıcak olan yine sen olursun.Senin ne düşündüğün önemli ona ne kadar değer verdiğin ve ileride o insan ile ne kadar mutlu olacağın ve o insanın seni ne kadar mutlu edebileceğidir.
İlk baştada söylediğim gibi öncelikle ailen ile tanıştır ve açık açık hiç çekinmeden kendi görüşlerinide ailen ile paylaş.sonuç olarak hayatını birleştirecek ve o insan ile evlenicek olan sensin ve senin düşüncelerin daha ön planda.Hakkında herşeyin hayırlısı olsun,sevgiler.

Son düzenleme:
evt arkadaşlar siz de benim gibi düşünüyorsunuz ama bunu ailem anlayışla karşılamayacaktır : ( ve ben yıpranmaktan korkuyorum artı bu yaştan sonrada hala daha iyisini bekliyo olmamı isteyecekler bilmiyorum kafam karışık ne yapıcam ben :KK43:

sırf meslegi var die başka biriyle evlensende böylelernin çok mutlu oldugunu düşenememişimdir herzaman
bence mutuluk önplanda

sonuçta elinde bir mesleği var kendini yetiştirmiş diyosun sorn ne anlamadım siz mutluysanız aileniz neden karşı çıksın diyelimki daha iyi bi işi olanla evlendin ailen istedi diye ya mutsuz olursanız ne olacak bence ailene anlat bu durumu ben onunla mutluyum ikimizinde işi var açta açıkta kalmayız zaten falan de anlıycaklardıra.s.

ısı var meslegı var sevgısı saygısı var daha ne olsun
sende onun gıbısın
acaba daha ıyısını bulurmuyum dusuncesı yanlıs
bı hayat paylascaksın ve sen karar verceksın
yasını almıs meslegını almıs kararlar verebılcek yastasın
once ınsan olsun senı sevdıgınden ve her zorlugu beraber paylasabılcegınden emınsen aılenle tanıstır yoluna devam et
hayırlısı olsun

benimde arkadaşım öğretmen ve erkek arkadaşı güvenlik görevlisi.
annesi ilk başta çok karşı çıktı..ama arkadaşım diretti..2 hafta sonrada nişan olacak ama herkesde bir gerginlik var..arkadaşımda çok durgun tek sebep bu değil belki ama inan isteksizde çok zor oluyor..
annesi sevgi saygı bir yere kadar sonra maddiyat başlıyor dedi..
sadece iyi efendi olmak yetmiyor aileler için ne yazık ki

Doktor, hakim, avukat olmus adam olmamis neye yarar:mymeka:
Insan olmasi önemli önce.
Sen istersen ailende kabullenecektir mutlaka merak etme.:1hug:

bence ailene göre değil kendine göre düşün..bu durum seni rahtsız ediyorsa hiç başlama(bilinçaltındaki düşüncelerini kastediyorum)..etmiyorsa bi şekilde ailelerde kabullenir..

bence meslek uyumu önemlidir. ama ünv yi kaç yıl okuduğuyla alakası yok.
bilg programcılığı çok avantajlı bir meslek, kendini geliştirdikçe, yeni programlara uyum sağladıkça her zaman geliri de iyi olur.
ayrıca birçok branş öğretmenliğinden daha avantajlı bir mesleği var.
diğer yönlerden de uyumlu iseniz önlisans mezunu olmasını hiç problem etmeyin.

bence ailene göre değil kendine göre düşün..bu durum seni rahtsız ediyorsa hiç başlama(bilinçaltındaki düşüncelerini kastediyorum)..etmiyorsa bi şekilde ailelerde kabullenir..

evet rahatsız etmiyo da değil,
hani kimini yakışıklı olması cezbeder kimini zengin olması yada kimini esprili olması hoşuna gider,
beni de ilk etapta çeken şey işi oluyor açıkçası yani başarılı erkeğe aşık olabiliyorum ben
yakışıklı falan olması o kadar çekmiyor
bu yüzden ben dedüşünmüyo değilim ilerde sorun olurmu benim içinde diye

Arkadasim yanlis anlama ama ailenden once sen onu kendine yakistiramiyor ve suphe ediyorsun daha iyisini bulabilirmiyim diye.Gercekten sevsen benim icin en iyi es budur derdin.

Ayrica 2 yil fazla okudun diye yada o az okudu diye kimse bunu facia olarak dusunmez sonucta sen 4 yil okumussun ama hala ise basliyamamissin kaldiki onun guzel bir isi ve maasi var.

Kusura bakma canim ama once kendin ikna ol bence hersey okumakla bitmiyo.Isi gucu varsa seni gecindirebilicekse birde iyi insansa daha ne istiyorsun bence ailen hicte sorun etmez bence sen kendin kararsizsin.

sevgiler..

hani kimini yakışıklı olması cezbeder kimini zengin olması yada kimini esprili olması hoşuna gider,
beni de ilk etapta çeken şey işi oluyor açıkçası yani başarılı erkeğe aşık olabiliyorum ben

Pardon canim ama basarili kariyerli bir erkekte kendine denk bir bayan arar :kahve:

Pardon canim ama basarili kariyerli bir erkekte kendine denk bir bayan arar :kahve:

canım erkeklerde daha önemli bu,bir erkek ev hanımı da alabilir,
hem ben öğretmenim zaten ücretli yapıyorum atamam olmadı
öğretmen de olsa işsiz olsa problem değil illaki sonunda bu işi yapacak

işte asıl sorun bu..sen kendini dinle bi süre..ben devlette öğretmenim..benmki işsizdi..ne yapcağıda belli değildi..ama umurumda olmadı..şimdi işi var..çalışkan olması önemli bence..

sanırım durumlarımız 5 sene sonra çok benzicek :)
ben özel bi üniversitede burslu olarak öğretmenlik kazandım o da kendi memleketinde i.ö. bilgisayar programcılığı...
biz liseden beri arkadaşız ona çok güveniyorum, seviyorum, çok zeki biri zaten... bu konu benim de aklıma gelmişti ama düşündüm ki bunu ben hiç sorun etmiyomuşum meğer :) zaten ailem de benim üzerime titrer isterse işsiz olsun önce uyarırlar ama ben sevdikten sonra her türlü desteği sağlarlar...
zaten kızlar babalarına benzeyen erkeklere aşık olurlarmış genelde, o da babam gibi ekmeğini taştan çıkarıcak biri o yüzden dert etmiyorum :)

hepimiz için hayırlısı olsun cnm en önemlisi saygı, sevgi, huzur tabi...

X