Merhaba kızlar, konu bebeğim ve ben. özellikle annelerden yorum alabilirsem çok sevinirim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet o konuda haklısınız bilinçaltımdan beni onlar da geriyordur mutlaka
Valla 2 tane çocuk var bende 11-7 yaşlar. Kızdığım da oldu,bağırdığım da oldu,küstürüp sonra dayanamayıp gece uykudan uyandırıp özür dilediğimde oldu.
yıllar böyle böyle geçiyor geçen gün bir kitap okuyordum ebeveynlik hakkında. Kızım neden okuyorsun dedi. Size daha iyi bir anne olmak için dedim. Hiç gerek yok anne sen bizim için en iyi annesin zaten dedi. Başka gün de “anlayışsız kötü” anneydim. Sonuçta onlar da insan ve onların da duyguları değişecek. Anlık duygulara hiiiiiç takılma.
Ama normalde çalışan sosyal ortamı olan bir anne için non-stop evde bebek bakmak sağlıklı değil. Bir çıkın nefes alın bebeksiz yarım saat de olsa

Allah bağışlasın evlatlarınızı çok doğru biz de küçükken öyleydik, böyle düşününce çalışmamak da etkiliyordur tabii çünkü yıllardır oku, peşine 4 yıldır çalış derken evde oturmak da bunalttı elbette anneme bırakıp 2 kez eşimle çıktık 5 aydır ama iznim bitince zaten anneme bırakacağım için kadına şimdi çok yüklenmek istemiyorum açıkçası bu yıl biraz dinlensin istiyorum. Yoksa istesem gelir bakar aslında ama ben ona da kıyamıyorum sanırım. İlk 2 3 ay epey geldi sonra ben yoruldun artık dedim çünkü cidden yorulmuştu, ara ara görmeye geliyor şimdi

Normal tabii ki. Bu duyguları yaşamamış bir anne olduğuna inanmıyorum.
Annelik gerçekten zormuş yani elbette biliyordum zor olacağını ama içine girince hiç tahmin edemediğim noktalarını gördüm. Allah çocuklarını sevgiyle hakkıyla büyütmeye çalışan herkesin yardımcısı olsun Dileyen herkese de anne olmayı nasip etsin ama cidden kolay iş değilmiş

Adını unuttum uzun çarşaf gibi bez bebisi sırtına dola yemeğini filan oyle yap ise yarar belki elin serbest kalır.

Yani uzun soluklu bırakmalar değil tabi ama mesela ayda 1 akşam çocuğu bırakıp eşinle yemek-sinema-konser vesaire yapabilirsin ya da arkadaşlarınla çok iyi gelir

Canım benim ya kendini hiç üzme insanız tabiki sitem edebiliriz. Senin sitemin o an bebeğe olmuyor ki uykusuzluğa yorgunluğa oluyor aslında. Ben 20 ay her saat başı uyanmış zombi gözlerle güne başlamış bi anneyim geceleri bazen ağlıyodum uykusuzluktan ve gündüz dahi uykusuz olduğum halde dalamıyordum resmen uyku bozukluğu oldu bende ve ne oldu geçti bitti büyüdükçe kolaylaşıyor sen bu durumu kendinle sesli konuşmak olarak gör e içine atmaktan iyidir her anne biraz delidir

Evet geçecek biliyorum, umarım bebeğimi kırmadan üzmeden ona yanlış duygular yansıtmadan geçiririm sadece teşekkür ederim desteğiniz için

Sling mi? Maalesef onu da hiç sevmedi hep ağladı denediğimde daha da denemedim
Yaramazzz aklıma o geldi ama elemiş minnoş zamanla düzeni oturacak benim kızımda da sorun gündüz uyumasiydi gece uyumazdi. Gündüz de ben uyuyamam sen düşün sanırım ben de senin gibi kizdim bi kaç kere tepkin çok normal sonra düzeni oturdu rahat ettik

İnşallah bizim de biraz oturur gerçekten gece uykusuzluk çok zor insanın tahammülünü çok düşürüyor

Belki uyguluyorsunuzdur ama ben yine yazayım 5 aylık bebek 1 bucuk 2 saatte bir uyumak ister öğlen 4 kez falan uyku yapar ortalama. Uyku süresini aşınca uyutmak dahada zorlaşır sinyal almasanızda 1 bucuk saat olunca uyutma aşamasına geçin. Sallamak alışkanlık olur hem sizin yorulmamanız için hem temasla kolay uyuyorsa yatağa yatıp yüz üstü üzerinize yatırın pışpışlayın istemez direnirse falan pes etmeyin alışır bebekler ne verirseniz ona aşılır ama tabiki çaba göstermek lazım hemen istemiyor diye bırakmayın. Yarım saat sonra uyanıyor çoğu bebek böyle başından ayrılmayın pışpışlayın kıpırdadığı anda süre zamanla uzayacak uzun uykuya alışacsk uyansada geri kolay dalcak destek verdiğinizde. Yani suan küçük büyüdüğünde dahada zorlaşıyor herşey o yüzden bu kısımları kolaylamaya bakın bence. Kızmanız falan gayet normal sürekli aynı döngüde olmak kadar zor birşey yok bende iki bebek büyütüyorum uyku kısmı en önemli kısım benim için çünkü uyurlarsa mutlular uyumazlarsa herşey daha zor.

Bu yazdıklarınızı oğluma sinirlenirken okudum. 10aylık ve iki kere mi uyusun bir kere mi uyusun döneminde ve beni delirtiyor. Bir kere uyursa asla yetmiyor ama iki kere fazla. 1 saat uyutmaya uğraştım. Şuanda beşiği sallıyorum hala. Yani anlayacağınız çok normal.

Size bu yollardan yeni geçmiş birinin tavsiyesi olarak gerçekten çok uykusu gelmeden uyutmayın. Birfe gece uykusunun bir ritueli olsun, mesela karanlığa geçince anlıyor gece uyuyacak. Benimki de gündüzleri yarım saat uyur. O değişmedi hala aynı.

Mesela birde gündüzleri çok yoruyordum, normalde 2 saat değil de 3 saat uyanık kalıyyordu mesela. O zaman daha derin uyuyordu. Ses yapmıyım demeyin, ben yaptım pişmanım. Evi dışında biryerde uyutamıyorum ve beşiği.

O kadar normal ki. Neredeyse birebir yaşadım. Öğle uykularını yavaş yavaş uzatmaya çalışabilirsiniz. Yaşına göre uyku düzenimi takip edip, uyandığında loş ortamda durup, aynı yöntemle tekrar uyutmalısınız. Bizde 1-1,5 ay sürdü ama işe yaradı ve gündüz uykuları uzadı.

Kesinlikle çok normal. İçiniz rahat olsun bu konuda. O anki çaresizliğin bir yansıması bu. Bebeğinize olan sevginizin düzeyi değil. Ben de ilk bebegim de bu duyguları yasqdim. Ama ikinci de çok rahatım (benim de 5 aylik bir bebegim var) sanki ben rahatlldukca o da rahat ve hersey daha kolay gibi geliyor.

İlk çocuk di mi
Öyle oluyor ya, benim de olmuştu. İnsan pimpirikliliğine kendini de ekstra yoruyor mesela. O gerginliği bebek alıyor ve muhteşem korkunç bir enerji çıkıyor açığa 4 yaşına kadar slingde kanguruda uyuttum ben ilkini öyle bir abartmaktı.
İkincisi akran demekki bizim, 5,5 aylık şimdi. Ne uykusuzluğunu bilirim ne gazını bilirim. Keyif aldığım annelik hangisi deseler net ikincisi. Bunun bebekle alakası yok ama, inan ki tüm bebekler aynı. Mesela yazmışsın evet uykuya direniyor, evet gündüz uyumuyor e bebek çünkü. Hepsi kucak istiyor. Vallahi hepsi öyle. Ben de geçen karşıma alıp dedim ki "bak bebiş kendi kendine yapabileceğin tek şey uyumak, yap da gururlandır ananı." Yapmadı tabi.

İlkinde mükemmel anaydım, uyku eğitimleri rutinler falan vardı. Bu semizotu gibi kendi kendine büyüyor.

İlkinin emmesi bile dertti, aylarca uğraşmıştım.

Valla ben sadece rahatlamanı tavsiye ederim. Bebek büyütmek her halükarda bizi a noktasından b noktasına götürüyor yolun çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.

Benim de 6 aylık olacak bebeğim.. Bi ara dediğiniz gibi aşırı huysuzlanmıştı battaniyede sallamıştık o ara hiç durmamıştı.. Sonra 2 minnak diş geldi

Bir de yere koy çocuğunu, vallahi bir şey olmayacak.

İlkinde doktor azarlamıştı beni, 10 aylık oldu emeklemiyordu bile daha. Yere koy bırak çocuğu diye. Hep kucakta tutuyorduk biri alıp kaçacak gibi.

İkincide dönmeye başladığı gün yere geçtik. (Ki hımbıl geç döndü 4,5 aylıktı yüzüstü dönebildiğinde) Bir ayda dönerek tüm evi gezebilme seviyesine geldi. O bile rahat ettiriyor insanı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…