Hamur İşleri Mercimekli mantı

• Konu Sahibi EcinniliBarones
  • Başlangıç Tarihi
E

EcinniliBarones

Ziyaretçi
kıyma sevmeyen arkadaşlarım için besin değeri olarak etle eşdeğer olan mercimekle denedim ve bayıldım sizlerlede paylaşmak istedim.

mercimekleri geceden ıslatırsak daha çabuk pişer.
öncelikle mercimeği hazırlayıp soğumaya bırakırız.o soğurken hamurunu hazırlarız.

4 su bardağı un
aldığı kadar su,tuz
1,5 su bardağı mercimek
kurusoğan
sarımsak,yoğurt
kimyon karabiber tuz
pişirmek için etsuyu
tereyağ,salça kırmızı biber

mercimekleri 4 bardak suda bütün olarak koyduğumuz soğanla beraber iyice yumuşayıncaya kadar haşlar süzeriz.soğanı içinden pişince alırız.maksat soğanın lezzeti mercimeğimize geçsin.sonra süzgeçe alırız kimyon karabiber tuz ileve edip bir kapta biraz ezeriz.

hafif ılık suyla unumuzu karıştırıp sert bir hamur elde edicez.hamurdan bezeler koparıp çok inde olmayacak şekilde yufkalar açıcaz.kare kare kestiğimiz hamura mercimekli içten alabildiği kadar çok koyarak dilediğimiz gibi kapatabiliriz.

hazır olan mantımızı yağlanmış fırın tepsisinde üzerleri biraz kızaracak şekilde fırına vericez.sonra fırın tepsisini ocağın üstüne alıp altını yakıcaz.kepçeyle üzerlerine etsuyumuzu dökücez. 1- 1,5 lt kadar su yeterli olucaktır.ben etsu tablet kullanıyorum.
istediğimiz kıvamda pişince tabaklara alıp üzerine yoğurdumuzu,salçalı kırmızıbiberli tereyağımızı döküyoruz.

bilgisayarımın bluetoot'u bozuldu resim ekleyemiyorum ama söz en yakın zamanda bu sorunu çözüp tariflerime resim eklicem:)

umarım beğenirsiniz afiyet olsun :))

teşekkürler cinom bu mantıyı bizim burda çok yaparlar hatta fırında kızartıp dondurucuya atarlar.. misafir gelince hemn çıkarıp yaparlar bi ara bende yapıodum şimdi tebbelleştim. ama çok seviyorum bu mantıyı..

zemusçum canım bende yapıp buzluğa koyuyorum.gerçekten nefis oluyor.acil durumlar için müthiş..
birde bilecik mantısı var onunda tarifini yazcam ama resimsiz olmaz o çok farklı bir kapatma şekli var.keklik eti ve nohutla yapılır.ama biz onu tavuklu nohutlu yapıyoruz.onunda tarifini paylaşıcam yakında :))

degişi bişe olur herhalde hiç görmedim fisfisfis
tşklerr a.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…