Marlon Brando

The&

Marlon Brando`nun oğlu öldü
Efsane aktör Marlon Brando`nun oğlu Christian Brando, 49 yaşında Los Angeles`da öldü.Brando ailesinin üyeleri ve avukatı, Christian Brando`nun Hollywood Presbyterian Tıp Merkezi`nde zatürreden öldüğünü söyledi.
Marlon Brando`nun evlatlığı Cheyenne`in erkek arkadaşı Dag Drollet`yi1990 yılında öldüren Christian Brando, babasının tüm çabalarına karşın 1991`de 10 yıl hapse mahkum edilmişti.Cheyenne Brando, 1995`te intihar etmişti. Marlon Brando, Christian Brando`yu hapisten kurtarmak için milyonlarca dolar harcamıştı.Christian Brando 1996`da serbest bırakılmış, Marlon Brando`nun 1 Temmuz 2004`te ölmesinden 4 ay sonra evlenmişti.

kaynak:haberas

obit_marlon_brando_ny156.jpg

Baba (film, 1972)
mafya Babası
The Godfather

Yönetmen Francis Ford Coppola
Yapımcı Albert S. Ruddy
Senarist Roman:
Mario Puzo
Uyarlama:
Mario Puzo
Francis Ford Coppola
Müzik Nino Rota
Oyuncular Marlon Brando
Al Pacino
James Caan
Robert Duvall
Diane Keaton
Görüntü yönetmeni Gordon Willis
Yayın bilgileri
Yapım yılı, ülkesi 1972, ABD
Süre 175 dakika
Dil ıngilizce, ıtalyanca, Latince
Tür Dram, suç
Cins Sinema filmi
Bütçe 6 milyon dolar
Hasılat $245,066,411 (Dünya genelinde)
Gösterim tarihi ABD: 24 Mart 1972
Türkiye: 2 Kasım 1973
Renk Renkli (Technicolor)
ılgili şirketler
Prodüksiyon şirketi Paramount Pictures
Dış bağlantılar
Beyazperde.com sayfası

Vaftiz Babası (The Godfather), Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı filmdir.Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan,Robert Duvall,Diane Keaton,John Cazale vardır. Filmin hikâyesi, II. Dünya Savaşı'nın bittiği yıl olan 1945'te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar.

Film, New York'ta yaşayan güçlü bir ıtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatır. Film gösterime girdiği andan itibaren çok ilgi görmüş, birçok kurum, enstitü ve derginin gelmiş geçmiş en iyi filmleri sıralamasında en üst sıralara yerleşmiştir. Kullanıcı oylarının baz alındığı IMDB.com'un en iyi 250 film listesinde 2. sıradadır. (Çok uzun bir süre 1.sırada kalan film temmuz 2008'de Shawshank Redemption'a birinciliği kaptırmıştır) Amerikan Film Enstitüsü'nün hazırladığı ve en iyi 100 amerikan filminin yer aldığı AFI's 100 Years... 100 Movies listesinde 1998 listesinde 3. 2007 listesinde se 2. sıradadır. Film ayrıca En ıyi Film, En ıyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando) ve En ıyi Uyarlama Senaryo (Francis Ford Coppola, Mario Puzo) dallarında Oscar kazanmıştır.Sinema otoriteleri tarafından bu film;dünya sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi olarak kabul edilir.Yapılan araştırmalar sonucu Türkiye'de The Message (Çağrı-1975) filmiyle birlikte en fazla izlenen ve satılan tek film olma özelliği taşır.Kurtlar Vadisi dizisinin yapımcısı, Şaşmaz kardeşlerin, bu diziye başlamadan önce bu filmi tam 60 defa izledikleri ve onun etkisinde kalarak dizinin senaryosunu gerçekleştirdikleri biliniyor.Dizideki bazı sahneler filmle birebir aynıdır.

Corleone ailesi, Don Vito Corleone'nin başında olduğu, suça dayalı bir örgüt kurmuş olan ıtalyan asıllı meşhur bir ailedir. Aile, New York'daki diğer dört aileyle birlikte New York'un yeraltı işlerini yönetmektedir. Ancak Corleone ailesini diğerlerinden ayıran özelliği, Don Corleone'nin cebinde bozuk para gibi taşıdığı politikacılar ve yargıçlardır.Politikacılar ve yargıçlarla olan bu yakın ilişkileri diğer ailelerin açamadığı kapıları açabilmesini sağlamaktadır.

ıtalya ve New York'un en meşhur uyuşturucu üreticisi ve dağıtıcısı olan "Türk" lakaplı Solozzo, Don Corleone'den, ilişkilerini kullanarak kendisine yasal koruma sağlamasını ve 1 milyon dolar nakit para vermesini ister, karşılığında elde edilecek kârdan pay teklif eder. Teklife göre, ilk yıl Corleone Ailesi'ne kalacak olan para 3-4 milyon dolar civarında olacaktır. Ancak Don Corleone teklifi reddeder. Gerekçesi, iyi ilişkileri olsa da, Don Corleone'nin uyuşturucu işi ile bağlantısı olduğunu öğrenen siyasetçilerin ilişkilerini gözden geçirme gereği duyacak olmalarıdır.Don Corleone'ye göre politikacılar kumarı bir zaaf olarak görüyorlardır ama uyuşturucu pis iştir. Bunun üzerine arkasına Tataglia ailesini ve New York'da polis şefi olan McClusky'i alan Solozzo, Don Corleone'yi vurdurtur. Ölümden son anda kurtulan Don Corleone'yi ve tüm aileyi kötü günler beklemektedir. Bu süreçte, fevri hareketleriyle bilinen, Don Corleone'nin en büyük oğlu Sonny ölecek, II. Dünya Savaşı'ndan kahraman olarak dönen en küçük oğlu Michael ise, daha önce aile işleriyle hiç ilgilenmediği ve bunu istemediği halde olayların akışı onu hikâyenin merkezine doğru itecektir.Ve New York'ta suç aileleri arasındaki savaş başlayacaktır..

alıntıdır..

Beni sevdiğini 78 yaşında söyledi
Marlon Brando`nun üçüncü eşi Tarita Teriipaia, `Marlon, Aşkım ve Acılarım` adlı kitabında, ünlü aktörle gözlerden uzak yaşadığı fırtınalı aşkı anlatıyor.
Marlon Brando`nun üçüncü eşi Tarita Teriipaia`nın anılarını yazdığı `Marlon, Aşkım ve Acılarım` adlı kitabı, yakında satışa sunuluyor. ısminden anlaşıldığı gibi ana eksenini Teriipaia`nın 43 yıl aşk yaşadığı Marlon Brando`nun oluşturduğu bu kitapta, birçok ilginç ayrıntı bulunuyor. Örneğin Teriipaia, uzun süren ilişkileri boyunca Brando`nun ilk kez 78 yaşında `seni seviyorun` dediğini belirtiyor. Bakın bu bölüm kitapta nasıl anlatılıyor: `Oğlumuzun doğumundan önce bana, bir kadının `seni seviyorum Marlon` demesine asla izin vermeyeceğini söyledi. Ben de söylemeyeceğime söz verdim. Ama aramızdaki bu anlaşmayı ilk o bozdu: 78 yaşında bana, `seni seviyorum` dedi.`
ACILARIN KADINI
Teriipaia kitabının adına `acılarım` kelimesini boşuna eklemiyor. Çünkü bu Tahitili kadının hayatındaki birçok dramatik bölüm bulunuyor. Buna örnek olarak akla ilk, çocuklarının durumu geliyor. Neden mi?... 1962 yılında evlenen çiftin, Cheyenne adında bir kızı ve Teihotu isimli bir oğlu olmuştu. Çocuklarıyla ilgili büyük problemler yaşayan Marlon Brando`nun, diğer evliliklerinden ise biri evlatlık olmak üzere dokuz çocuğu bulunuyordu. En büyük oğlu, kız kardeşi Cheyenne`in sevgilisini, hamileyken ona kötü davrandığı için öldürdü. Cheyenne de intihara kalkıştı. Tüm yaşananlar hem Marlon Brando`yu, hem de Tarita Teriipaia`yı yıktı.

DIŞ HABERLER

--------------------------------------------------------------------------------

The Godfather (Baba) filminde canlandırdığı mafya babası Don Corleone karakteriyle beyazperdenin en önemli aktörlerinden kabul edilen Marlon Brando'nun 15 yıl boyunca sekreterliğini yapan Alice Marchak, aktörle olan ilişkisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu
1972 yılından 1987'ye kadar Marlon'un hem arkadaşı hem de sekreteriydim.Ancak o daha fazlasını istedi" iddialarıyla gündeme gelen Marchak, yıllardır sır gibi sakladığı gerçeği açığa çıkardı.
"Bana her zaman kendisinin çılgın adamın ta kendisi olduğundan ve sekse bağımlı yaşadığından bahsederdi. Marlon'la olduğunuzda onun çocuklarıyla da olurdunuz, eski eşleriyle de.Onun kocaman bir dünyası vardı.Ve hayatına sizi dahil etti mi, hepinizi birbirinze karıştırır ve onun hayatındakilerin de sizin hayatınızda olması için elinden geleni yapardı"
Şimdi 88 yaşında olan Marchak, o yıllarda tüm erkeklerin gözlerinin üzerinde olduğunu da anlatıyor."Marlon'un yanındaki kadın olmak, bana hep gurur verdi.Ama tüm dikkatler de hep üzerimdeydi."diyor.
Yakışıklı aktörle yaşadıklarını, anılarını yazdığı "Me and Marlon" (Ben ve Marlon) isimli kitapta toplayan kadın, Brando'yla geçirdiği yılları sonu olmayan bir eğlence trenindeki heyecana benzetiyor.

ıSTEDıĞı HER KADINLA BıRLıKTE OLURDU
Efsanevi aktörün kadınlar üzerinde inanılmaz bir etkisi olduğundan da bahseden Alice Marchak, onun istediği herkesle birlikte olduğunu da sözlerine ekliyor.
"Bir keresinde gözlerini bana dikmişti.Benimle olmak istediğini ve karşılığında 1 milyon dolar teklif ettiğini hatırlıyorum.Ancak ben onun herhangi bir romantik ilişkisi olmak istemedim.Ben kendi yoluma, o da kendi yoluna gitti.Ama bu kolay olmadı"

alıntıdır

Son düzenleyen: Moderatör:
X